عمل بینی طبیعی : یکی از شیوه‌های جراحی بینی ، جراحی بینی طبیعی است. در این نوع از جراحی، کمترین تغییر در ساختار بینی اتفاق می‌افتد. هدف از این جراحی در اغلب موارد تنها یک تغییر کوچک به منظور حل یک مشکل پزشکی است. انجام جراحی به شکل مدل بینی طبیعی کار آسانی نیست و باید توسط بهترین متخصص جراحی زیبایی انجام شود.

افرادی که قصد انجام جراحی بینی طبیعی را دارند بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه باشند. زیرا به تمام موضوعاتی خواهیم پرداخت که باید در مورد جراحی بینی طبیعی بدانید.

هدف عمل بینی طبیعی :

عمل بینی طبیعی بیشتر به منظور برطرف کردن نواقص و ایرادات بینی انجام می‌گیرد. در طی عمل از ایجاد قوس زیاد و بالا بردن بیش از اندازه نوک بینی اجتناب می‌شود.بینی در این جراحی بینی بسیار طبیعی است و اثری از عمل فانتزی نیست. در بیشتر مواقع طی جراحی بینی نواقصی مانند پهنا، قوز بینی و یا انحراف و کجی بینی برطرف می‌شود و در نتیجه زیبایی به چهره برمی‌گردد.

ضخامت پوست بینی در نتیجه عمل بسیار تأثیرگذار است. هرچه پوست بینی نازک‌تر باشد، جراح به راحتی می‌تواند به بینی فرم دهد. همچنین تراش‌های صورت گرفته بر روی بینی بیشتر قابل مشاهده است. البته پوست‌های خیلی نازک هم در طی عمل باعث ایجاد مشکلاتی می‌شوند.

جراحی بینی طبیعی

مهم ترین مواردی که در جراحی بینی طبیعی باید رعایت شود

برای داشتن یک نتیجه رضایت بخش باید برخی از موارد توسط جراح در طی عمل انجام بگیرد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

֎ رعایت تقارن و طبیعی بودن پره‌های بینی

جراح مربوطه باید در عمل طبیعی بینی روی پره‌های بینی تغییرات زیادی ایجاد نکند. عمل طبیعی بینی برخلاف عمل فانتزی بینی به ایجاد تغییرات زیاد در پره‌های بینی احتیاجی ندارد. در بعضی از مواقع در عمل بینی فانتزی جراح باید در ساختار غضروف پره‌های بینی تغییراتی ایجاد کند و ممکن است بعد از این تغییرات قادر به برقراری تقارن بین دو پره بینی نشود. اما تفارن در این جراحی بینی بسیار طبیعی است.

֎ اندازه سوراخ‌های بینی

از دیگر مواردی که در عمل جراحی بینی طبیعی باید رعایت شود، اندازه سوراخ‌های بینی است. در عمل بینی طبیعی نیاز به کوچک کردن بیش از اندازه سوراخ‌های بینی نیست. در مدل عروسکی بینی جراح مجبور است برای کوچک شدن بینی، سوراخ‌های بینی را بسیار کوچک کند. کوچک نکردن بیش از اندازه سوراخ بینی در عمل طبیعی بینی از غیرطبیعی به نظر رسیدن و ایجاد مشکلات تنفسی در فرد جلوگیری می‌کند.

֎ سایز بینی طبیعی

اندازه بینی به اندازه سایر اجزای صورت بستگی دارد. در طی عمل بینی طبیعی باید هماهنگی و تقارن بین اجزای صورت برقرار شود. در این نوع جراحی باید سایز بینی به گونه‌ای انتخاب شود که صورت و بینی از حالت طبیعی خود خارج نشود؛ بنابراین در طی عمل طبیعی بینی تغییرات زیادی در فاصله بینی تا پیشانی ایجاد نمی‌شود.

֎ قوز پشت بینی

در عمل بینی طبیعی ، پشت بینی قوس‌دار و سرسره‌ای نمی‌شود. بلکه قوس موجود در پشت بینی از بین رفته و کاملاً صاف می‌شود.

کاندیدهای مناسب عمل بینی طبیعی

در ابتدای امر، افرادی می‌توانند عمل بینی را انجام دهند که رشد بینی آن‌ها متوقف شده است؛ بنابراین افرادی که دوران بلوغ را به پایان رساندند و رشد فیزیکی آن‌ها به اتمام رسیده است می‌توانند نسبت به عمل بینی طبیعی اقدام کنند.

کاندیدای مناسب برای انجام عمل بینی طبیعی افرادی هستند که به دنبال تغییر زیاد در ظاهر خود نیستند. افرادی که هر دو نوع بینی گوشتی و استخوانی را دارند می‌توانند این نوع جراحی بینی را انجام دهند. از جمله ویژگی‌های بینی استخوانی داشتن غضروف قوی، محکم و پوست نازک‌بینی است. درحالی‌که بینی گوشتی دارای غضروف نازک و پوست بینی ضخیمی است.

یکی از کاربردهای اصلی جراحی طبیعی بینی ، جنبه درمانی آن است. افرادی که پولیپ بینی و یا دیگر مشکلات مربوط به بینی را دارند کاندید مناسبی برای انجام جراحی بینی طبیعی هستند. کاندیدای عمل بینی طبیعی باید از سلامت جسمانی کاملی برخوردار باشند. به همین دلیل انجام آزمایش‌ها و دریافت پرونده پزشکی متقاضی قبل از جراحی الزامی است. در بسیاری از موارد افرادی که مشکلات قلبی، عروقی و یا ریوی دارند منع کامل انجام عمل نیستند. بلکه این عمل با نظر متخصص مربوطه قابل انجام است.

عمل بینی طبیعی

افرادی که نمی‌توانند عمل بینی طبیعی را انجام دهند

افرادی با شرایط زیر کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی مدل بینی طبیعی نیستند.

 • افرادی که در سن پایین قرار دارند به دلیل تغییر در سایز بینی نمی‌توانند جراحی بینی را انجام دهند.
 • افرادی که نیاز به جراحی مجدد بینی دارند و کمتر از یک سال از عمل قبلی آن‌ها نگذشته است، نمی‌توانند این عمل را انجام دهند.
 • متقاضیانی که به تازگی زایمان کرده باشند باید حداقل 2 ماه از زایمان آن‌ها گذشته باشد تا بتوانند کاندید مناسب این جراحی باشند.
 • متقاضیان عمل بینی طبیعی که دارای مشکل انعقاد خون هستند باید قبل از تصمیم به انجام جراحی بینی با پزشک خود مشورت کنند.

مزایای جراحی بینی طبیعی

این عمل نسبت به دیگر مدل‌های جراحی بینی مزایایی دارد از جمله: 

 • مدت زمان جراحی کوتاه‌تری دارد.
 • دوره نقاهت کوتاه‌تری دارد
 • عوارض این نوع مدل جراحی کمتر است.
 • ظاهربینی در طی چند سال بعد از عمل تغییر نمی‌کند.
 • ظاهر طبیعی بینی در این مدل جراحی بینی کاملاً حفظ می‌شود.
 • مشکل در سیستم تنفسی ایجاد نمی‌شود.
 • قوس روی بینی از بین می‌رود.

اقداماتی که باید قبل از جراحی طبیعی بینی رعایت شود:

برای اینکه متقاضی جراحی رضایت بخشی داشته باشد بهتر است اقدامات زیر انجام بگیرد.

 • اولین اقدام اصلی، انتخاب یک جراح متبحر و مجرب در حوزه جراحی بینی است. یک جراح بینی باید علاوه بر داشتن علم و تجربه لازم برای این عمل، از علم زیباشناسی نیز برخوردار باشد.
 • متقاضی باید در جلسات مشاوره قبل از عمل حضور پیدا کند. در این جلسات باید جراح با حوصله به تمامی سؤالات متقاضی پاسخ دهد.
 • قبل از جراحی باید پرونده پزشکی متقاضی در اختیار پزشک قرار بگیرد تا برخی از داروهای مصرفی بر اساس نظر پزشک قطع شود.
 • قبل از عمل باید همه داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین حذف شود.
 • به مدت 8 ساعت قبل از عمل باید از خوردن و آشامیدن اجتناب شود.
 • مصرف دخانیات و مشروبات الکی باید دو هفته قبل از جراحی قطع شود.
 • آقایان باید در روز عمل ریش و سیبل خود را اصلاح کنند.
 • خانم‌ها در روز عمل نباید زیورآلات همراه خود داشته باشند.
جراحی بینی طبیعی

مراقبت‌های لازم بعد از جراحی بینی طبیعی

مراقبت‌های بعد از عمل نقش بسیاری در کوتاه شدن دوره نقاهت بعد از عمل دارد. بعضی از مراقبت‌های مهم بعد از عمل عبارت‌اند از:

 • برای برطرف‌کردن تورم و کبودی بعد از جراحی بهتر است از کیسه یخ استفاده شود.
 • داروهای مسکن با تجویز پزشک برای کاهش درد مصرف شود.
 • بعد از جراحی بینی در هنگام خواب باید سر با کمی ارتفاع از سطح زمین قرار بگیرد.
 • در روزهای اول بعد از عمل، غذاهای نرم و میکس شده مصرف شود.
 • در هنگام استحمام بعد از عمل باید دقت شود اسپلینت بینی خیس نشود.
 • از شنا و شیرجه زدن در آب تا مدتی بعد از عمل پرهیز شود.
 • به مدت 2 ماه بعد از عمل نباید از عینک استفاده شود. به همین دلیل بهتر است افراد عینکی قبل از اقدام به جراحی، لیزیک چشم خود را انجام دهند.
 • بعد از عمل طبیعی بینی نباید در معرض مستقیم نور آفتاب قرار گرفته شود.
 • از مسواک‌های نرم برای شستن دندان‌ها استفاده شود.

هزینه عمل بینی طبیعی

هزینه عمل بینی  به مدل انتخابی بستگی ندارد. هزینه عمل به مواردی مانند هزینه دستمزد جراح، نوع بیمارستان، آزمایش‌های صورت گرفته و تجهیزات جانبی مورد نیاز بستگی دارد. برای به‌دست‌آوردن اطلاعات دقیق درباره هزینه تمام شده جراحی بینی طبیعی بهتر است متقاضی قبل از انجام عمل با شرکت در جلسات مشاوره، درباره هزینه جراحی اطلاعات کافی را به دست آورد.

بهترین جراح بینی طبیعی

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم جراحی بینی باید توسط جراح متبحر انجام شود. شما می‌توانید برای انجام جراحی بینی طبیعی به صورت حضوری به مطب دکتر احمد علی رجب پور فوق‌تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی در تهران مراجعه کنید. دکتر احمدعلی رجب پور با بیش از ده سال سابقه و بهره‌گیری از جدیدترین متدهای روز دنیا، بهترین جراح بینی در تهران هستند که می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌ی 09120600407 تماس حاصل نمایید یا از طریق واتس آپ سوالات خود را با ما در میان بگذارید.