کاربردها، مزایا و عوارض سابسیژن چیست ؟

 آثار به جای مانده از آکنه و سوختگی برای بسیاری از افراد امری آزاردهنده است و باعث کاهش اعتماد به نفس فرد می‌شود. تفاوتی هم نمی‌کند این آثار کوچک است یا بزرگ. گاهی اوقات افراد برای درمان آسیب‌های ظاهری پوست به سراغ روش‌های خانگی و سنتی می‌روند. توجه داشته باشید که آثار قدیمی و زخم‌های کهنه  با روش‌های خانگی قابل درمان نیست. برخی مواقع برای درمان زخم‌های قدیمی لازم است که بافت زیر جلدی پوست درمان شود. بافت زیر جلدی، داخلی‌ترین لایه پوست است و از بافت‌های همبند و چربی تشکیل شده و دارای اعصاب و رگ‌های خونی بزرگی است. یکی از روش‌های مدرن و کارآمد در ترمیم لایه‌های عمیق و بافت زیر جلدی پوست، سابسیژن « Subcision » است.

Subcision یک تکنیک مناسب و سرپایی است که می‌تواند قدیمی‌ترین اسکار، آثار جوش، آبله مرغان، آثار سوختگی و … را درمان کند. در این مقاله قصد معرفی این روش نیمه تهاجمی را داریم و در ادامه به  بررسی فواید و معایب آن می‌پردازیم. پس تا آخر مطالب همراه ما باشید.

سابسیژن چیست ؟

Subcision  یک روش سرپایی جهت ترمیم پوست است. این تکنیک بدون استفاده از تیغ و تنها با استفاده از سوزن‌های مخصوص به نام نوکر انجام می‌شود. این روش نیمه تهاجمی و نیمه جراحی بهترین درمان برای افرادی است که از جای اسکار، زخم‌های قدیمی، حفره‌های عمیق، چین و چروک عمیق، سلولیت و … است.

جوش‌ها و کیست‌های روی چانه معمولا در اثر نوسانات هورمونی در بازه‌های مختلف سنی رخ می‌دهند. در صورت خفیف بودن جوش‌ها می‌توان آن‌ها را در خانه به راحتی درمان نمود. اما در موارد شدید نیاز به درمان‌های قوی زیر نظر پزشک دارد. ما در مقاله‌ی ” جوش چانه ” به این عارضه پرداخته‌ایم.

نحوه انجام سابسیژن پوست :

 Subcision یک تکنیک ساده و بسیار آسان است که به صورت سرپایی در کلنیک و مراکز درمانی معتبر انجام می‌شود و بیماران می‌توانند همان روز به خانه برگردند. اولین گام در روش درمانی Subcision ، پاکسازی ناحیه تحت درمان است. سپس، چراغی در بالای سر بیمار قرار می‌گیرد تا متخصص تسلط کامل بر پوست فرد داشته باشد.

قدم بعدی، تحت بی‌حسی موضعی قرار گرفتن ناحیه تحت درمان است. بعد از بی‌حسی پوست، پزشک با استفاده از 18 تا 20 سوزن درمان را آغاز می‌کند. لازم است تکنیک سابسیژن صورت توسط یک متخصص و فردی ماهر انجام شود؛ زیرا نتیجه نهایی درمان تا حد قابل قبولی به زاویه تنظیم سوزن و چرخش آن توسط پزشک بستگی دارد.

زمانی که سوزن‌ها به داخل پوست وارد می‌شود، پزشک کمی فشار به آن وارد می‌کند و به طور پی دی پی آن را می‌کشد تا با شنیدن صدای تکان خوردن سوزن مطمئن شود که باعث حرکت رشته فیبروتیک شده است.

چرخش سوزن‌ها در زیر بافت و لایه‌های منسجم پوست باعث متلاشی شدن این لایه سفت می‌شود که نتیجه آن تحریک پوست و افزایش کلاژن سازی در ناحیه مورد نظر است.

سابسیژن چیست

چه کسانی کاندید مناسبی برای سابسیژن پوست هستند ؟

تمام افرادی که از آثار زخم و سوختگی پوست صورت خود رنج می‌برند می‌توانند از Subcision به عنوان یک درمان دائمی بهره ببرند. به طور کلی، روش درمانی سابسیژن بیشتر برای افرادی مناسب است که دارای فرورفتگی و اسکار عمیق هستند.  کاندیدهای مناسب Subcision را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

 • افراد مبتلا به خط خنده و چروک عمیق؛
 • افراد مبتلا به آثار جوش عمیق و قدیمی؛
 • افراد مبتلا به جوش‌گاه‌های وسیع؛
 • افراد مبتلا به آسیب دیدگی‌های پوستی ناشی از تابش آفتاب.

 چه کسانی کاندید مناسبی برای Subcision نیستند ؟

با وجود آنکه سابسیژن یک درمان موثر است اما استفاده از آن به همه توصیه نمی‌شود. بهتر است افراد زیر قبل از هر گونه اقدام با پزشک مربوطه صحبت کنند و پزشک را در جریان سوابق بیماری خود قرار دهند :

 • افرادی که پوست‌شان مستعد عفونت است و بعد از زخم‌های هرچند کوچک، مبتلا به عفونت‌های شدید می‌شوند.
 • کسانی که مبتلا به زخم هایپرتروفیک و کلوئید هستند.
 • افرادی که غلظت خونی کمی دارند و در اثر ایجاد زخم‌های سطحی شاهد خونریزی شدید هستند.

جوش‌ها تاول‌های کوچکی هستند که توسط چرک زرد یا مایل به سفید پر شده‌اند. این عارضه یکی از مشکلات متداول و شایع پوستی است که اغلب در اثر عفونت، تغییرات هورمونی، واکنش‌های آلرژیک، واکنش‌های دارویی و… ایجاد شده و باعث نگرانی افراد می‌شود. ما در مقاله‌ی ” درمان جوش های هورمونی ” به علت و نحوه‌ی درمان این عارضه هورمونی پرداخته‌ایم.

انواع روش‌های سایسیژن چیست ؟

֎ سابسیژن همراه با تزریق خون :

این تکنیک حدود 20 سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش مقداری از خون فرد در مکان زخم‌های ایجاد شده تزریق می‌شود. خون تزریق شده مانع از ارتباط میان بافت‌های سالم و آسیب دیده خواهد شد. امروزه استفاده از این روش چندان توصیه نمی‌شود.

֎ سابسیژن همراه با پیوند پوست :

در این تکنیک، سوزن‌های Subcision باعث ایجاد برش خفیف در ناحیه تحت درمان می‌شوند. بعد از ایجاد شکاف میان بافت سالم و آسیب دیده، پزشک از لیزر CO2 برای درمان مشکلات پوستی استفاده می‌کند.

توجه داشته باشید که تکنیک فوق باید توسط یک متخصص و دارای تجربه در این زمینه انجام شود. در صورتی که پزشک از مهارت کافی در حوزه پیوند پوست و Subcision برخوردار نباشد، احتمال ایجاد زخم التهابی بر سطح پوست بیمار افزایش می‌یابد.

֎ سابسیژن همراه با پی آر پی :

در این روش، پلاسمای غنی از پلاکت فرد از خون بیمار گرفته می‌شود و در ناحیه مورد نظر و شکاف میان بافت سالم و آسیب دیده تزریق می‌شود. این روش در مقایسه با تکنیک تزریق خون عوارض کمتری دارد. از طرف دیگر پلاکت خون حاوی فاکتورهای بازسازی پوست است.

֎ سابسیژن همراه با تزریق پرکننده‌ها :

یکی از روش‌های موثر و کارآمد برای درمان زخم‌های عمیق، استفاده از پرکننده‌ها است. تزریق پر کننده‌ها در فضای ایجاد شده میان بافت آسیب دیده و سالم باعث بهبود ظاهر پوست و رفع حفره‌های عمیق می‌شود.

سابسیژن

֎ سابسیژن پوست با استفاده از سوزن نوکور :

تکنیک Subcision با استفاده از سوزن نوکور بیشتر برای پوست‌هایی با اسکارهای کوچک و سطحی مناسب است. سوزن‌های نوکور بسیار تیز و برنده هستند و از آن‌ها برای بریدن بافت‌های فیروتیک، چسبندگی‌ها و ایجاد خونریزی استفاده می‌شود.

عوارض ناشی از  این تکنیک باعث کاهش محبوبیت آن میان متقاضیان شده است. این عوارض شامل مواردی همانند کبودی، ایجاد حفره‌های جدید در محل ورود سوزن‌ها، درد زیاد، ایجاد لک و تیرگی می‌شود.

֎ سابسیژن پوست با کانولا :

کانولا یکی دیگر از ابزار مورد استفاده در سابسیژن صورت است. کانولا‌ها در مقایسه با سوزن نوکور تیز نیستند. به همین خاطر احتمال برخورد کانولا با عروق و اعصاب در زیر پوست بسیار ناچیز است. همچنین پزشکان هنگام کار با کانولا قدرت مانور بیشتری خواهند داشت و بیمار با عارضه‌هایی مانند کبودی مواجه نخواهد شد.

مقایسه تکنیک سابسیژن با استفاده از سوزن نوکور یا کانولا :

نوک کانولا به اندازه سوزن نوکور تیز نیست. به همین خاطر برای جداسازی بافت فیبروز نیاز به نیروی فیزیکی بیشتری دارد؛ لذا دوران درمان و بهبود در روش کانولا طولانی‌تر از دوره درمان در روش نوکور است.

تکنیک بوتاکس یک روش جدید و انقلابی در صنعت زیبایی است که در صورت درست انجام شدن، می‌تواند علائم پیری را از بین ببرد و ظاهری جوان و شاداب به شما هدیه کند. اما گاهی ما تزریقی که انجام داده‌ایم راضی نیستیم. ما در مقاله ” راههای از بین بردن اثر بوتاکس ” راهکارهایی را در این خصوص ارائه داده‌ایم.

 نکات مراقبتی بعد از انجام Subcision :

 • استفاده از کمپرس یخ بعد از Subcision کمک می‌کند تا تورم و کبودی کاهش باید.
 • استفاده از داروهای تجویز شده براساس دستورالعمل پرشک الزامی است.
 • از قرار گرفتن در معرض تابش اشعه خورشید تا چند روز بعد از درمان بپرهیزید. 

مزایای استفاده از سابسیژن چیست؟

 • قابل استفاده در انواع پوست؛
 • بهبود عمیق‌ترین و قدیمی‌ترین اسکارها؛
 • قابلیت انجام درمان ترکیبی و استفاده از تکنیک‌های میکرودرم ابریژن، لیزر فرکشنال co2 و RF فرکشنال به طور همزمان.
 • نادر بودن عوارضی همچون تغییر رنگ و ایجاد لک در ناحیه تحت درمان؛

عوارض سابسیژن چیست ؟

 • با وجود آنکه سابسیژن یک روش موثر برای درمان زخم‌ها و اسکار پوستی است، اما برای تمام افراد کارآمد نیست.
 • در اثر تجمع خون در محل شکاف‌های ایجاد شده، پوست اطراف محل تحت درمان متورم خواهد شد که با کمپرس یخ می‌توان از گسترش تورم پیشگیری کرد.
 • یکی از عوارض سابسیژن پوست ، عفونت است. به همین خاطر بهتر است افرادی که بدن آن‌ها مستعد عفونت است، از انجام این تکنیک اجتناب کنند.
 • در اکثر افراد، ایجاد برش در بافت فیبروتیک باعث ایجاد خونریزی همراه با درد می‌شود.
 • Subcision یک درمان دردناک است. به همین خاطر باید به طور مداوم از بی‌حسی موضعی در سطح پوست استفاده کنید.
 • احتمال بروز هیپرپیگمانتاسیون در افرادی که پوست تیره دارند، وجود دارد.
هزینه سابسیژن

مدت زمان بهبود بعد از Subcision چقدر است ؟

برعکس تصور مراجعه کنندگان درمان پوست صورت با Subcision یک تکنیک پیچیده و دشوار نیست و هر جلسه درمان نیاز به مدت زمان زیادی ندارد. همچنین بیماران بعد از اتمام جلسه درمانی مرخص شده و به خانه بازمی‌گردند.

تعداد جلسات مورد نیاز برای بهبود کامل مشکلات پوستی حدود 4 الی 6 جلسه است و نتایج حاصل شده تقریبا دائمی هستند. یکی از نگرانی‌های مراجعه کنندگان، مدت زمان بهبود و رفع عوارض ناشی از آن است. دوران نقاهت Subcision در مقایسه با برخی از روش‌های درمانی کوتاه‌تر است. همانطور که در مطالب فوق ذکر شده است قرمزی و تورم از جمله عوارض سابسیژن است که بعد از 2 الی 3 روز بهبود می‌یابد.

کبودی از دیگر عوارض درمان مشکلات پوستی به این روش است که بسته به نوع پوست حدود 2 الی 10 روز ماندگاری دارد. همچنین برای رهای از زخم‌های ناشی از Subcision حدود 6 ماه زمان لازم است.

آکنه یکی از بیماری‌های پوستی است که بیشتر زمانی اتفاق میفتد که فولیکول‌های مو توسط روغن و سلول‌های مرده بسته می‌شود که نتیجه آن ایجاد جوش‌های سرسیاه، سرسفید و … خواهد بود. ما در مقاله‌ی ” درمان آکنه ” روش‌هایی را برای درمان و بهبودی بیان نموده‌ایم.

هزینه سابسیژن چقدر است ؟

در حقیقت نمی‌توان یک هزینه ثابت برای سابسیژن پوست در نظر گرفت. قیمت و هزینه درمان پوست با استفاده از تکنیک Subcision بسته به نوع مشکل پوست، نوع درمان، تعداد جلسات مورد نیاز و وسعت ناحیه تحت درمان بستگی دارد. بنابراین بهتر است برای آگاهی کامل هزینه‌ها با یک متخصص به صورت حضوری مشورت نمایید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها