جراحی محدود شکم یا مینی ابدو چیست ؟

مینی ابدو چیست ؟ هنگامی که به جراحی پلاستیک برای سفت کردن قسمت میانی بدن خود فکر می‌کنید، احتمالاً عمل جراحی زیبایی شکم به ذهن شما خطور می‌کند. این یک روش محبوب است، به ویژه برای بانوانی که پوست شل داشته یا در خلاص شدن از شر چربی اضافی شکم مشکل دارند.

شما دوست دارید شکمی صاف داشته باشید، اما مهم نیست که چقدر رژیم می‌گیرید یا چند بار کرانچ می‌روید، باز هم مقداری چربی ناخواسته زیر شکم خود دارید. این چربی اغلب به دلیل بارداری یا کاهش وزن ایجاد می‌شود، این ناحیه سست با پوست شل و عضلات کشیده معمولاً فقط با یک عمل مینی ابدو پلاستی قابل رفع است. اگر از نظر فیزیکی مناسب هستید و فقط مقدار کمی چربی یا پوست اضافی در ناحیه شکم دارید، ممکن است فکر کنید که واجد شرایط عمل جراحی ابدومینوپلاستی نیستید. در حالی که عمل ابدومینوپلاستی کامل ممکن است برای شما مناسب نباشد، یک عمل مینی ابدومینوپلاستی می‌تواند بهترین راه حل برای شما باشد!

در این مقاله قصد داریم به پرسش رایج مینی ابدو چیست پاسخ داده و در مورد موضوعاتی چون هزینه عمل مینی ابدومینوپلاستی و عوارض مینی ابدومینوپلاستی صحبت کنیم.

مینی ابدومینوپلاستی چیست ؟

بسیاری از مراجعه کنندگان ما می‌پرسند مینی ابدو چیست و آیا برای ما مناسب است یا خیر؛ عمل مینی ابدو همان روش ابدومینوپلاستی کامل است که فقط بر روی بیمار با چربی و پوست کمتر برای برداشتن، انجام می‌شود. («مینی» به میزان چربی و پوست برداشته شده اشاره دارد.) در طول یک جراحي ميني ابدومينوپلاستي ، جراح متخصص برش کوچکی مشابه برش ایجاد شده در حین عمل سزارین ایجاد می‌کند. از طریق این برش، ماهیچه‌های شل را سفت می‌کند، چربی اضافی را از بین برده و پوست اضافی را جدا می‌کند تا دیواره شکم شما صاف شود.

این برش، معمولاً فقط چند سانتی متر طول دارد و در امتداد خط بیکینی شما ایجاد می‌شود. جای زخم‌های این روش کوچک است و به راحتی با لباس زیر و لباس شنا پنهان می‌شود. همچنین جای زخم کمتری در عمل مینی ابدومینوپلاستی وجود دارد زیرا بر خلاف عمل ابدو کامل، ناف شما حرکت یا بازسازی نمی‌شود.

عمل مینی ابدومینوپلاستی

مانند عمل ابدومینوپلاستی، تغذیه بعد از عمل مینی ابدو نیز بسیار مهم است که در مقاله‌ی ” بعد از عمل ابدو چه بخوریم ” می‌توانید در این رابطه اطلاعات لازم را کسب کنید.

آماده شدن برای مینی ابدو چیست ؟

برای اینکه شما را به بهترین شکل ممکن برای جراحی مینی ابدو خود آماده کنیم، بهترین روش‌های آماده سازی را قبل از عمل جراحي ميني ابدومينوپلاستي مورد بحث قرار خواهیم داد. مجموعه‌ای از اقدامات احتیاطی وجود دارد که به شما توصیه می‌کنیم آنها را رعایت کنید.

 • اگر بیش از حد سیگار می‌کشید، توصیه می‌کنیم تقریباً شش هفته قبل از مینی ابدو شکم، سیگار را ترک کنید؛ زیرا این کار به جلوگیری از هرگونه عارضه در بهبودی شما کمک می‌کند.
 • برای اطمینان از بهترین نتایج، به شما توصیه می‌کنیم که قبل از عمل مینی ابدومینوپلاستی ، وزن اضافی خود را کاهش دهید.
 • همچنین مهم است که از مصرف آسپرین، برخی مکمل‌های گیاهی و داروهای ضدالتهاب خودداری کنید.
 • از آن جایی که بیهوشی عمومی در طول جراحی برای کمک به بی حس کردن استفاده می‌شود، حدود شش ساعت قبل از جراحي ميني ابدومينوپلاستي ، از نوشیدن یا خوردن خودداری کنید  در غیر این صورت ممکن است روند بیهوشی مختل شود.
 • انتظار می‌رود مدت کوتاهی پس از عمل مینی ابدومینوپلاستی با از بین رفتن داروی بیهوشی کمی درد داشته باشید، اما در صورت نیاز از طریق سایر داروهای ضد درد، این درد تسکین داده می‌شود.
 • اگرچه زمان بهبودی هر فردی پس از جراحی متفاوت است، اما ما همچنان به شما توصیه می‌کنیم که حداقل دو هفته از کار خود مرخصی داشته باشید تا بهبودی کامل پیدا کنید.

روند عمل مینی ابدو چیست ؟

مدت زمانی که عمل مینی ابدو شکم شما طول می‌کشد بستگی به مقدار پوست اضافی برای برداشتن دارد. از آنجایی که در طی یک جراحی مینی ابدومینوپلاستی باید مقدار کمی از پوست برداشته شود، می‌توان انتظار داشت که این عمل حدود یک ساعت و نیم طول بکشد.

در ابتدای جراحی، یک برش در اطراف ناحیه شرمگاهی درست زیر ناف شما ایجاد می‌شود و اینکه چه مقدار بافت باید برداشته شود، در نهایت طول آن را تعیین می‌کند.

یکی از مزایای مینی ابدومینوپلاستی در مقایسه با ابدو کامل این است که جای زخم بسیار کوچک‌تری بر جای می‌گذارد؛ زیرا در ابدو کامل به برداشتن پوست بسیار بیشتری نیاز است و متعاقباً جای زخم بزرگ‌تر خواهد بود.

مراقبت‌های بعد از مینی ابدومینوپلاستی

با توجه به موقعیت مینی ابدومینوپلاستی در ناحیه شکم، شما را به بخش برده می‌شوید که به شما امکان می‌دهد پس از عمل، بتوانید کمی تحرک داشته باشید. هنگامی که بیهوشی از بین رفت، می‌توانید غذا بخورید و یا آب و آبمیوه بنوشید.

همچنین مدت کوتاهی پس از جراحی مینی ابدو پلاستی، به شما مسکن زده می‌شود تا دردی که از تورم مورد انتظار ناشی می‌شود، بی‌حس گردد. پس از عمل مینی ابدو ، برای اطمینان از بهبودی سریع، پیشنهاد می‌دهیم این مراحل را دنبال کنید:

 • با کسی هماهنگ کنید که شما را از بیمارستان به خانه ببرد، زیرا پس از عمل قادر به رانندگی نخواهید بود و برای راه رفتن نیز به کمک شخصی نیاز خواهید داشت.
 • در اختیار داشتن شخصی برای مراقبت از شما در حالی که در خانه هستید، به مشکل در حرکت کردن شما که احتمالاً برای حدود یک هفته یا بیشتر احساس خواهید کرد، کمک می‌کند.
 • در هفته اول بهبودی باید از هرگونه فشار غیر ضروری خودداری کنید.
 • پس از مینی ابدومینوپلاستی یک لباس فشاری (مانند گن) ارائه می‌شود و شما باید حدود 4 تا 6 هفته پس از جراحی آن را بپوشید تا به بهبودی شما کمک کند.
 • ورزش سبک، مانند پیاده روی، پس از یک یا دو هفته، می‌تواند از سر گرفته شود.
 • می‌توانید حدود سه تا چهار هفته پس از جراحی مینی ابدو، شروع به ورزش طبیعی کنید.
 • هنگامی که جای زخم شما بهبود یافت، شروع به ماساژ منظم آن کنید تا جای زخم سریع‌تر بهبود یابد.
 • به توصیه‌های پزشک خود عمل کنید.
عمل مینی ابدو پلاستی

دوران نقاهت بعد از عمل مینی ابدو با عمل ابدومینوپلاستی یکی است. برای اطلاعات بیشتر مطالعه مقاله‌ی ” دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی ” را مطالعه نمائید.

عوارض مینی ابدومینوپلاستی چیست ؟

بسیاری از مراجعه کنندگان می‌پرسند که عوارض مینی ابدو چیست ؛ درست مانند هر عمل زیبایی، خطرات و عوارضی نیز وجود دارد که در زیر آنها را شرح می‌دهیم.

֎ اثرات بیهوشی عمومی

یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی که بعد از عمل جراحی مینی ابدومینوپلاستی تجربه می‌شود، مربوط به بیهوشی عمومی است. هنگام خروج از بیهوشی عمومی، بیماران به احتمال زیاد دچار گیجی، حالت تهوع، سرگیجه و خستگی می‌شوند. همه اینها طبیعی است و به همین دلیل است که بیماران باید در 24 ساعت اول پس از عمل جراحی شکم از رانندگی و کار با ماشین آلات خودداری کنند.

֎ درد و ناراحتی بعد از عمل

پس از هر نوع جراحی، بیماران هنگام بهبودی احساس درد و ناراحتی می‌کنند. این امر به ویژه در ناحیه شکمی که در آن عمل انجام شده است، مشهود است. درد و ناراحتی در روزهای اول پس از جراحی بارزتر است، اگرچه بیماران با ادامه بهبودی باید متوجه بهبود درد و ناراحتی شوند.

֎ کبودی بعد از عمل

کبودی پس از جراحی غیر معمول نیست، زیرا رگ‌های خونی تحت تأثیر برش‌ها و تنظیم‌های ناحیه شکم قرار می‌گیرند. به طور کلی، کبودی در روزهای اول پس از جراحی بیشتر محسوس است و به تدریج در طی سه هفته تا یک ماه محو می‌شود.

֎ تورم بعد از عمل

تورم یکی دیگر از عارضه‌های جانبی رایج است و همچنین نشانه‌ای از بهبودی مناسب است. از آنجایی که انباشت مایع در ناحیه اتفاق می‌افتد، گذاشتن لوله‌هایی در اطراف محل‌های برش برای کمک به خارج کردن مایع از بدن و به حداقل رساندن تورم غیر معمول نیست. تورم عمده معمولاً در طی یک ماه کاهش می‌یابد، اگرچه تورم جزئی می‌تواند برای چند ماه ادامه پیدا کند.

֎ زخم پس از عمل

جای زخم بعد از عمل مینی ابدو مشخص است، اگرچه خوشبختانه جای زخم در عمل مینی ابدو بسیار کوچک‌تر است ابدو کامل است و می‌توانید آن را در زیر لباس زیر خود پنهان کنید. با گذشت زمان، اسکارها باید محو شوند و کمتر قابل توجه باشند، هرچند به خاطر داشته باشید که ماهیت اسکار از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است.

آیا این روش برای من مناسب است؟

اکنون که درک بهتری از این روش دارید، احتمالاً ایده بهتری دارید که مینی ابدو شکم با اهداف شما هماهنگ است یا ابدو کامل.

عمل مینی ابدو پلاستی به طور کلی برای افرادی ایده آل است که فقط ناحیه کوچکی از چربی اضافی در زیر ناف دارند، این یک روش کمتر تهاجمی است که اغلب راحت‌تر درمان می‌شود و در عین حال شکمی صاف‌تر و فشرده‌تر را برای شما به ارمغان می‌آورد که در لباس‌های مجلسی و لباس‌های شنا عالی به نظر می‌رسد.

عمل ابدومینوپلاستی کامل برای افرادی که دارای پوست اضافی، افتادگی و یا گردی در بالای ناف و زیر ناف هستند، انتخاب مناسبی است. در حالی که این یک روش درگیرتر است، اکثر بیماران از نتایج بسیار راضی هستند و به سرعت بهبود می‌یابند.

صرف نظر از اینکه کدام روش را انتخاب می‌کنید، هر دو برای بانوانی طراحی شده‌اند که بچه‌دارشدن آنها تمام شده است؛ زیرا بارداری‌های بعدی نتایج را به خطر می‌اندازد. علاوه بر این، پس از اینکه عمل مینی ابدومینوپلاستی را انجام دادید، باید یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم داشته باشید تا از ماندگاری نتایج خود مطمئن شوید.

هزینه عمل مینی ابدومینوپلاستی

هزینه مینی ابدومینوپلاستی چقدر است؟

هزینه عمل مینی ابدومینوپلاستی به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان مبلغ ثابتی را برای آن اعلام کرد. عواملی که هزینه مینی ابدومینوپلاستی شما را تعیین می‌کنند، عبارت‌اند از:

 • دستمزد جراح
 • هزینه آزمایش‌هایی که قبل از عمل باید انجام شود
 • هزینه‌های بیمارستان
 • هزینه بیهوشی
 • لوکیشن بیمارستان یا کلینیکی که عمل در آن انجام می‌شود.

شما می‌توانید در جلسه مشاوره‌ای که قبل از عمل با پزشک متخصص خود دارید، در مورد انتظارات خود از نتایج جراحی و هزینه‌های آن با پزشک صحبت کنید و از هزینه دقیق مطلع شوید.  

عمل مینی ابدو برای چه کسانی مناسب نیست؟

افراد زیر بهتر است عمل مینی ابدو انجام ندهند:

 • دیگران به آنها گفته‌اند که کانتور بدن خود را بهبود بخشند و تمایل شخصی خودشان نیست.
 • سابقه پزشکی ضعیف دارند.
 • انتظارات غیر واقعی از مینی ابدومینوپلاستی دارند.
 • قصد باردار شدن دارند.

نتایج مینی ابدو چقدر دوام دارند؟

انتظار می‌رود نتایج جراحی مینی ابدومینوپلاستی در صورت انجام همراه با رژیم غذایی مناسب و ورزش دائمی باشد. با این حال، باید توجه داشته باشید که اگر به دنبال مینی ابدو وزن خود را افزایش دهید، نتایج جراحی شما مطلوب نخواهد بود.

اگر به توصیه‌های پزشک خود عمل کرده و یک روتین سالم همراه با ورزش را پیش بگیرید، عمل مینی ابدو همیشگی خواهد بود و نتایج آن از بین نمی‌رود.

عوارض مینی ابدومینوپلاست

بخاطر داشته باشید که برای رسیدن به بهترین نتیجه انتخاب دکتر بسیار حائز اهمیت است که در مقاله‌ی ”  بهترین جراح زیبایی شکم ” به این موضوع پرداخته‌ایم.

تفاوت عمل ابدومینوپلاستی کامل با مینی ابدو چیست ؟

بسیار از افراد می‌پرسند که تفاوت ابدو کامل با مینی ابدو چیست ؛ تفاوت بین مینی ابدو شکم و ابدومینوپلاستی کامل می‌تواند گیج کننده باشد. برای دستیابی به نتایجی که انتظارات شما را برآورده کند یا حتی فراتر از آن باشد، درک تفاوت بین مینی ابدو شکم و ابدو کامل ضروری است.

با اینکه اکثر مردم فکر می‌کنند که اصطلاح «مینی» به سادگی به معنای برش کوتاه‌تر است،اما تعریف پزشکی واقعی مینی ابدو به برداشتن مقداری پوست در قسمت پایین شکم بدون برش دادن اطراف ناف یا سفت کردن ماهیچه‌های بالای ناف اشاره دارد. در واقعیت، تعداد بسیار کمی از بیماران کاندیدای واقعی برای این روش هستند و زمانی که از مینی ابدو شکم برای افراد فاقد صلاحیت استفاده می‌شود، اغلب نتایج نامطلوبی، شامل برآمدگی در قسمت فوقانی شکم و ظاهر عجیب ناف (گاهی اوقات کشیده شده به سمت پایین) منجر می‌شود.

در مقابل، ابدومینوپلاستی کامل (استاندارد) شامل برداشتن پوست اضافی (و چربی) از تقریباً استخوان شرمگاهی تا ناف، و همچنین سفت شدن عضلات شکم در بالا و پایین ناف، برای دستیابی به ظاهری صاف‌تر و محکم‌تر است. این روش به طور کلی با استفاده از یک برش در زیر شکم انجام می‌شود که می‌تواند به وسیله انواع لباس زیر و لباس شنا پنهان شود. طول این برش به نیازهای منحصر به فرد هر بیمار بستگی دارد.

آیا جایگزینی برای مینی ابدومینوپلاستی وجود دارد؟

در حال حاضر جایگزینی برای مینی ابدومینوپلاستی برای افرادی که پوست و چربی اضافی قابل توجهی در قسمت پایین شکم دارند وجود ندارد و عمل مینی ابدومینوپلاستی در میان تمامی روش‌های جراحی زیبایی شکم، کمتر تهاجمی بوده و دوره ریکاوری کوتاه‌تری دارد.

مینی ابدومینوپلاستی چیست

سخن پایانی

عمل مینی ابدومینوپلاستی یک روش کانتورینگ بدن است که مقدار کمی تا متوسط پوست و چربی اضافی را از قسمت پایین شکم برداشته و در نتیجه شکم صاف‌تر می‌شود. اگر با چربی زیر ناف دست و پنجه نرم می‌کنید و حتی با رژیم غذایی و ورزش از چربی این ناحیه کاسته نشده است، مینی ابدو شکم ممکن است انتخاب مناسبی برای شما باشد. این عمل مانند تمامی عمل‌های زیبایی عوارضی نیز دارد که به‌مرورزمان بر طرف شده و به طور کامل از بین می‌روند.

در این مقاله از سری مقالات دکتر رجب پور به سؤال رایج مینی ابدو چیست پاسخ داده و در مورد هزینه عمل مینی ابدومینوپلاستی و عوارض مینی ابدومینوپلاستی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم و امیدواریم برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها