لیپولیز

یکی از متداول‌ ترین سؤالات در زمینه لاغری در حوزه پزشکی این است که لیپولیز چيست؟ باید گفت که پروسه نامبرده یکی از انواع عمل های زیبایی است که در آن چربی های موضعی و اضافی بدن را آب می‌ کنند تا فرد به تناسب اندام دلخواه خود برسد. شما هم اگر دوست دارید با روشی کم تهاجم به اندام مورد نظر خود برسید و از شر چربی های اضافی خلاص شوید ، توصیه ها و نکات مهم گفته شده از سوی دکتر رجب پور ، بهترین جراح پلاستیک تهران را بخوانید.

به طور کلی ، به فرایند از بین رفتن و حل شدن چربی‌ های بدن به وسیله آب ، آنزیم و یا هیدرولیز ، لیپولیز می‌ گویند. این کلمه از دو بخش لیپو و لیز تشکیل شده است که لیپو از کلمه لیپید به معنی چربی می‌ آید و لیز هم از کلمه هیدرولیز به معنی تجزیه کردن. در این عمل زیبایی ، چربی‌های بدن آب می‌ شوند تا فرد بتواند به تناسب اندام دست پیدا کند.

در ین مقاله از مجموعه مقالات بلاگ رسمی دکتر احمدعلی رجب پور قصد داریم در زمینه این که لیپولیز چيست بپردازیم و متداول‌ ترین سؤالات در زمینه این پروسه را بررسی کرده به آن‌ ها پاسخ دهیم. پس اگر جزو افرادی هستید که تمایل به انجام این پروسه دارید و به دنبال اطلاعات مفید در این زمینه هستید، می‌ توانید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید و به پاسخ سؤالات خود برسید.

عمل زیبایی لیپولیز چيست ؟

باید بدانید که یکی از اصلی‌ ترین مواد اولیه بدن برای تأمین انرژی لازم چربی است. به طور کلی ، سوخت اصلی بدن ، ماده‌ ای است به نام ATP. این ماده را بدن می‌ تواند از تجزیه چربی و یا مواد قندی و کربوهیدرات به دست آورد. در حقیقت، اصلی‌ ترین منابع برای تجزیه و تبدیل به ATP مورد نیاز بدن ، چربی و کربوهیدرات است. به همین جهت ، بدن چربی‌ های اضافی را که برای آن‌ ها مصرفی ندارد، در سلول‌ های چربی در بافت‌ های مختلف بدن انبار می‌ کند تا زمانی که به آن‌ها برای تأمین ATP نیاز داشت، بتواند آن را تجزیه کرده و سوخت خود را تأمین کند.

سلول‌ هایی که چربی را در بدن ذخیره می‌ کنند را ما با نام سلول‌ های چربی و به اجتماع این سلول‌های چربی در بدن ، بافت چربی می‌ گوییم. این چربی می‌ تواند با استفاده از ورزش‌ های سنگین و بالا رفتن سوخت و ساز و انرژی مورد نیاز بدن مورد استفاده قرار گیرند و آب شوند. حال بسیاری از افراد ترجیح می‌ دهند که از روش‌ های عمل‌ های زیبایی برای از بردن این چربی‌ ها استفاده کنند که عمل لیپولیز یکی از این روش‌ ها می‌ باشد.

عمل لیپولیز

چرخه لیپولیز چيست ؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم ، زمانی که ذخیره انرژی بدن کم می‌ شود و بدن به انرژی نیاز دارد ، لیپیدها از سلول‌ های چربی خارج می‌ شوند و با تبدیل شدن به اسیدهای چرب و پس از آن ، تجزیه این اسیدها و به دست آمدن ATP، بدن سوخت مورد نیاز خود را تأمین می‌ کند. حال عملی که می‌ تواند این چرخه تبدیل چربی به سوخت مورد نیاز بدن را تسهیل کند و سبب شود که این چربی‌ ها سریع‌ تر آب شوند، عمل لیپولیز می‌ باشد. این فرایند سبب می‌ شود که انتقال چربی‌ ها در درون رگ‌ های خونی، آسان‌ تر شود و بدن بتواند راحت‌ تر به این منابع انرژی دسترسی داشته باشد.

وظایف اصلی لیپولیز چيست ؟

این پروسه به نوعی یکی از چرخه‌ های بدن محسوب می‌ شود که با فعالیت‌ های بدن و سلول‌ ها، ارتباط تنگاتنگی دارد. اسیدهای چرب تجزیه شده در این چرخه از طریق سلول‌ هایی که در کنار هم قرار دارند، در اندام‌ های مختلف بدن، ارتباط برقرار می‌ کنند. لیپولیز یکی از فاکتورهای اصلی برای گلیکوژن و تنفس سلولی به شمار می‌ آید. همچنین ، مانند کانال‌ های پروتئینی جدا کننده غشای میتوکندری در رونویسی از پروتئین‌ ها عمل می‌ کند و با انجام این کار، بدون آن که در کار تنفس سلول اخلالی ایجاد شود، سبب کنترل سنتز ATP  در سلول می‌ شود.

عمل لیپولیز چيست ؟

همان طور که گفته شد، عمل لیپولیز یکی از اصلی‌ ترین فعالیت‌ های بدن است که چرخه‌ های متعددی در رابطه با فعالیت‌ های کلی و حیاتی بدن و سلول‌ های آن به این عمل بستگی دارند و با تعادل در آن تعادل در بخش‌ های مختلف در بدن می‌ تواند حفظ شود.

با وجود تمامی مواردی که در بالا گفته شد، امروزه در مراکز زیبایی چربی اضافی بدن را می‌ توان از بین برد و افرادی که دارای چربی‌ های بیش از حد در بدن و در بافت‌ های مختلف خود هستند، با استفاده از لیزر، تزریق مواد درمانی، اشعه‌ های رادیویی و همچنین جراحی لیپوساکشن، چربی‌ های بدن خود را دفع می‌ کنند تا به کاهش وزن و اندامی ایده آل دست پیدا کنند.

به بیانی دیگر، لیپولیز در اصطلاح جراحی، همان چربی سوزی و حل کردن چربی‌ های انباشته در بافت‌ های بدن محسوب می‌ شود؛ با این تفاوت که جراحان زیبایی به دنبال راه حل‌ هایی برای سوزاندن بیشتر چربی‌ های بدن هستند تا بتوانند در افراد مراجعه کننده با توده چربی زیاد و اضافه وزن، تعادل وزنی ایجاد کنند.

عوارض عمل لیپولیز

لیپولیزر چیست ؟

یکی از رایج‌ ترین روش‌ ها برای از بین بردن چربی در بافت‌ های شکم، پهلو، باسن و ران‌ ها، لیپوساکشن و یا لیپوماتیک است ولی با این حال، یک روشی که از محبوبیت کمی برای از بین بردن چربی در بافت‌ های مختلف بدن برخوردار نمی‌ باشد و بسیاری از افراد تمایل دارند که از آن استفاده کنند، عمل لیپولیز با استفاده از لیزر می‌باشد.

بسیاری از افراد می‌ پرسند که لیپولیز چيست ؟ خب برای پاسخ به این سؤال باید بگوییم که با استفاده از عملکرد لیزر و کارایی‌ های آن، می‌ توان سلول‌ های چربی را از یکدیگر جدا کرده و در نتیجه باعث این شد که حجم بافت چربی در بدن کاهش پیدا کند. لیزر علاوه بر کاهش حجم چربی می‌ تواند باعث سفت و محکم شدن ناحیه‌ ای که لیپولیز در آن انجام شده نیز شود. عمل لیزر برای کاهش چربی‌ های انباشته شده در بدن یک راهکار بسیار مفید است که با کم‌ ترین عوارض می‌ تواند دست یابی به اندام ایده آل و متناسب را برای شما محقق سازد.

بسیاری از افراد نگران هستند که اشعه‌ های دستگاه لیزر در روش لیپولیز به سلامتی و پوست آن‌ها آسیب برساند ولی باید گفت که اشعه‌ های لیزرهایی که برای کاربردهای درمانی مورد استفاده قرار می کند، هیچ گاه سلامت پوست و یا بافت‌ های مختلف را در بدن به خطر نمی‌ اندازند؛ پس از این نظر، اضطراب و استرسی به خود راه ندهید.

عوارض عمل لیپولیز چيست ؟

بسیاری از افرادی که قصد انجام این عمل را دارند، از عوارض احتمالی این پروسه ابراز نگرانی می‌ کنند. برای آن که در خصوص عوارض عمل اطلاعات کافی را به دست آورید تا بتوانید در این خصوص ، بهتر تصمیم بگیرید، در به شرح این موارد پرداخته ایم:

  • ممکن است بعد از عمل لیپولیز به وسیله لیزر، کبودی‌ هایی جزئی را مشاهده کنید که البته این عارضه موقتی می‌ باشد و در این خصوص، جای هیچ نگرانی نیست.
  • در صورتی که به درستی از محل لیزر شده مراقبت نشود امکان ایجاد زخم و عفونت وجود دارد که در صورت دردهای شدید، التهاب و تورم بعد از عمل ، حتماً باید به یک جراح پلستیک خوب در تهران مراجعه نمایید.

با توجه به این که روش لیپولیز با استفاده از دستگاه لیزر از عمل‌ های جدید در حوزه پزشکی و زیبایی به شمار می‌ رود، عوارض انجام آن در طولانی مدت هنوز مشاهده نشده است؛ لذا در این زمینه بهتر است تحقیقات گسترده‌ تری انجام دهید.

هزینه لیپولیز

هزینه عمل لیپولیز

هزینه جراحی می‌ تواند بسته به عوامل و شرایط مختلفی، متفاوت باشد. مهم‌ ترین عامل در تعیین هزینه عمل لیپولیز ، میزان چربی که فرد متقاضی تمایل دارد آن را از بین ببرد، است. طبیعی است که هر چقدر که میزان چربی‌ های اضافه در بافت مورد نظر جهت لاغری بیشتر باشد، هزینه آن نیز بیشتر می‌باشد.

از دیگر عواملی که در تعیین هزینه لیپولیز نقش دارد، دستمزد پزشک و هزینه‌ های کلینیک تخصصی است که به آن مراجعه کرده‌ اید. هر چه مهارت و تجربه پزشک متخصص در این زمینه بالاتر و بیشتر باشد، طبیعی است هزینه عمل برای شما بالاتر خواهد بود.

در این خصوص باید توجه داشته باشید که حتماً بهترین دکتر لیپولیز در تهران را برای انجام این عمل انتخاب کنید که تجربه و مهارت کافی را در این زمینه داشته باشد. سلامتی خود را در این خصوص به خطر نیندازید و به پزشکی معتبر و ماهر مراجعه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ رسمی دکتر احمدعلی رجب پور، به این سؤال که لیپولیز چيست پرداختیم و این عمل زیبایی را به همراه مهم‌ ترین نکات در این زمینه، به شما عزیزان معرفی کردیم. در صورتی که تمایل دارید در زمینه عمل ، از دکتر احمدعلی رجب پور، فوق تخصص جراحی پلاستیک ، مشاوره دریافت کنید، می‌ توانید از صفحه ارتباط با ما در وب سایت رسمی دکتر رجب پور، اقدام نمایید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها