لیپوماتیک زانو چیست و چه مزایا و عوارضی دارد؟

لیپوماتیک زانو یکی از روش‌های تخلیه چربی در ناحیه زانو می‌باشد. به بیانی دیگر، یکی از انواع عمل‌های جراحی پیکر تراشی بدن، لیپوماتیک زانو است که در آن، به پیکرتراشی ناحیه زانو در پاها می‌پردازند تا این قسمت را زیباتر کرده و تناسب اندام به شکل بهتری در بدن فرد حفظ شود. بسیاری از افراد، با وجود رژیم‌های غذایی متنوع و ورزش‌های بسیار نیز موفق نمی‌شوند فرم زانوهای خود را آن که طور که دلخواهشان است تغییر دهند و به تناسب اندام مورد نظرشان نمی‌رسند، به همین جهت، بسیاری از افراد برای برداشتن چربی زانو ، به عمل لیپوماتیک زانو روی می‌آورند و طی این جراحی زیبایی به فرم زانوی مورد نظر خود دست پیدا می‌کنند. مهم‌ترین دلیلی که افراد برای لیپوماتیک زانو اقدام می‌کنند، تجمع چربی در این ناحیه می‌باشد که سبب آزردگی فرد و نامتناسب شدن اندام پایین تنه وی می‌شود. متقاضیان این عمل مردان و زنان به یک اندازه هستند و عملی نیست که بخواهیم بگوییم بیشتر بانوان برای آن اقدام می‌نمایند. تجمع چربی در ناحیه زانو می‌تواند به دلایل مختلف صورت گیرد؛ از مهم‌ترین دلایل آن، سبک زندگی ناسالم، دلایل ژنتیکی و یا تغییرات هورمونی در فرد هستند که سبب تجمع چربی در زانوی این افراد می‌شود.

جراحی برداشتن چربی زانو موجب اصلاح فرم زانو در افراد شده و همین امر سبب ایجاد جذابیت و اندام ایده‌آل در افراد می‌گردد. همچنین، جراحی برداشتن چربی زانو به فعالیت هرچه بهتر فرد بسیار کمک می‌کند.

افراد بهتر است قبل از انجام دادن عمل زیبایی زانو ، توقعات و انتظارات خود را از این عمل جراحی مشخص کنند. همچنین بهتر است که متقاضیان عمل زیبایی زانو بدانند که این عمل جایگزینی برای ورزش و یا رژیم غذایی سالم نیست بلکه عملی است که افراد بتوانند به فرم مورد نظر خود در زانوها برسند و پس از انجام این عمل، باید بتوانند با ورزش و حفظ رژیم غذایی سالم، فرم زیبای زانوی خود را حفظ کنند.

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ رسمی دکتر احمدعلی رجب پور، به موضوع لیپوماتیک زانو می‌پردازیم و جزئیات و نکات مهم در این زمینه را نیز بررسی می‌کنیم. اگر جزو افرادی هستید که در نظر دارید برای دست یابی به تناسب اندام، از عمل زیبایی زانو استفاده کنید، این مقاله می‌تواند اطلاعات مفیدی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهد.

عمل زیبایی زانو

لیپوماتیک زانو چگونه صورت می گیرد؟

لیپوماتیک زانو یکی از جدیدترین روش‌های جراحی زیبایی و پیکرتراشی بدن است که طی آن، چربی‌های اضافی اطراف زانو توسط ابزار مخصوص و تکنیک‌های لیپوماتیک، تخلیه می‌شود. برداشتن چربی زانو توسط ورزش و رژیم غذایی، می‌تواند کار دشواری باشد؛ به همین دلیل امروزه جراحی لیپوماتیک زانو به یکی از محبوب‌ترین جراحی‌ها در بین افراد تبدیل شده و افراد این جراحی را نوعی معجزه برای رها شدن از چربی‌های زانو و رسیدن به اندام ایده‌آل می‌دانند.

البته لازم است که ذکر کنیم در ابتدا بهتر است که افراد از روش‌های طبیعی مثل ورزش و رژیم‌های غذایی سالم برای از بین بردن چربی در بافت‌های مختلف بدن خود استفاده کنند و در صورتی که پس از طولانی مدت، نتیجه‌ای کسب نکردند، اقدام به استفاده از روش‌های جراحی و لیپوماتیک نمایند.

در برخی موارد، برای دست یابی به نتیجه بهتر، ممکن است که پزشک متخصص، جراحی لیپوماتیک زانو را به همراه لیپوماتیک ران‌ها پیشنهاد کند.

برای انجام عمل لیپوماتیک زانو ، ابتدا یک آمپول بیهوشی به بیمار تزریق می‌شود تا طی روند انجام جراحی لیپوماتیک زانو دردی را حس نکند. پس از آن، با استفاده از برش‌های کوچکی که در زانو ایجاد می‌شود، کانولای لرزشی به داخل زانو منتقل می‌شود که با استفاده از آن و لرزش‌هایی که ایجاد می‌کند، بافت چربی در قسمت زانو به ذرات ریزتر تجزیه شده و توسط لوله کانولا، می‌توان آن را تخلیه نمود. پس از تخلیة کامل چربی‌های اضافی زانو، قسمت‌های برش خورده بخیه می‌شود و برای جلوگیری از تورم زیاد و کنترل خونریزی، با باندهای مخصوص پوشیده می‌گردد.

در این نوع عمل زیبایی، یعنی لیپوماتیک زانو ، با کم‌ترین میزان رخ داد عوارض پس از عمل، چربی‌های اضافی در زانو خارج شده و سبب بهبود زندگی فرد از نظر سلامتی و بهبود تحرک می‌شود.

افراد زیادی برای خلاصی از شر چربی‌های نواحی ساق پا و مچ پا به عمل جراحی ” لیپوماتیک ساق پا ” می‌پردازند که ما هم در مقاله‌ای این عمل را بصورت کامل برای شما توضیح داده‌ایم.

اقدامات لازم قبل از لیپوماتیک زانو

هر نوع عمل جراحی، احتیاج به رعایت یک سری نکات قبل از عمل را دارد که لیپوماتیک زانو نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد. در ادامه، مهم‌ترین اقداماتی که باید قبل از لیپوماتیک زانو انجام شود را شرح داده‌ایم:

 • حتماً باید قبل از جراحی لیپوماتیک زانو، از فرد متقاضی آزمایش خون گرفته شود تا مشخص شود فرد به کم‌خونی مبتلا است یا خیر.
 • پزشک متخصص باید از عدم ابتلای فرد متقاضی لیپوماتیک زانو به هپاتیت، بیماری‌های قلبی، هموفیلی و سایر بیماری‌ها اطمینان حاصل کند.
 • پزشک باید از سلامت کبد و ریه فرد اطمینان حاصل کند.
 • اگر بیمار از داروی خاصی استفاده می‌کند، در جلسة مشاوره قبل از جراحی، حتماً باید پزشک خود را مطلع سازد.
 • حتماً باید از بانوان آزمایش گرفته شود تا عدم بارداری آنها مشخص شود.
 • قبل از انجام جراحی لیپوماتیک زانو، پزشک باید طی جلسة مشاوره با بیمار، در رابطه با نوع جراحی و عوارض آن صحبت کند.
 • حتماً باید از بیمار تست انعقاد خون گرفته شود؛ زیرا لخته شدن خون خطرات زیادی را برای فرد در پی دارد.

اقدامات لازم بعد از لیپوماتیک زانو

 • دورة نقاهت جراحی لیپوماتیک زانو حدود ۳ الی ۷ روز است که این دوره در افراد مختلف، متفاوت است. زمان این دوره به انجام منظم مراقبت‌های بعد از جراحی، وضعیت سلامتی خود بیمار، پزشک متخصص و نحوة انجام جراحی بستگی دارد.
 • داروهایی که پزشک برای بیمار تجویز می‌کند را باید طبق دستورالعمل مشخص استفاده کند و از مصرف هرگونه دارو بدون دستور و مشورت پزشک خودداری کند.
 • بیمار بعد از جراحی برداشتن چربی زانو حدود ۳ الی ۴ هفته باید از انجام فعالیت سنگین خودداری کند. بعد از گذشت چند هفته نیز برای بازگشت به فعالیت‌های ورزشی حتماً با پزشک خود مشورت نمایید.
 • بعد از حمام حتماً پدهای جاذب را روی محل برش قرار دهید. همچنین، برای جلوگیری از عفونت محل برش را مرتب تمیز کنید.
 • فرد بعد از جراحی باید حداقل به مدت ۴۸ ساعت از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کند.
 • بعد از جراحی باید بیمار به میزان لازم آب مصرف کند.
 • بیمار طبق دستورات پزشک باید فعالیت داشته باشد تا از لخته شدن خون در پاها جلوگیری کند. اما باید به این نکته توجه داشت که فشار بیش از حد به قسمت مورد نظر وارد نشود تا روند بهبودی را با اختلال مواجه نسازد.
 • بعد از جراحی باید فرد از رژیم غذایی مناسب استفاده کند تا به علت فعالیت، تحرک کم و استفاده از مسکن دچار یبوست نشود.
 • بعد از جراحی لیپوماتیک زانو باید ماساژهای ملایمی در قسمت زانو داده شود؛ زیرا انجام این کار روند بهبودی را سرعت می‌بخشد و تورم و کبودی را سریع‌تر برطرف می‌کند. همچنین، ماساژ زانو سبب تحریک سیستم گردش خون می‌شود.
 • باید طبق دستورات پزشک از گن‌های تنگ و انعطاف‌پذیر برای قسمت مورد نظر استفاده شو؛ زیرا پوشیدن این گن‌ها، سبب ترمیم بافت بدن پس از جراحی و ایجاد پوست محکم شده و از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند.

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند تجمع چربی‌ها در قسمت‌های مختلف بدن از جمله ران پا می‌باشد. ما در مقاله ” لیپوماتیک ران ” روشی برای رهایی از چربی‌های این ناحیه از بدن پرداخته‌ایم.

مزایای عمل لیپوماتیک زانو

در جراحی لیپوماتیک زانو ، روند بهبودی بسیار سریع می‌باشد. البته لازم به ذکر است که افرادی که این عمل را انجام می‌دهند، بهتر است که برای انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین، حداقل تا یک ماه صبر کنند تا روند بهبودی به طور کامل طی شود.

احتمال بروز فیبروز در زیر پوست در این روش عمل بسیار پایین می‌باشد و دلیل آن نیز استفاده از حرارت و لیزر برای تجزیه بافت چربی می‌باشد.

این نوع عمل، جراحی سرپایی محسوب می‌شود و عملی سبک است و نیازی به بستری شدن فرد متقاضی نمی‌باشد ولی پس از عمل و در خانه، بهتر است که فردی همراه رد باشد و فرد عمل شده تنها نباشد.

همچنین باید بدانید که این نوع عمل جراحی، محدودیت سنی ندارد و در هر سنی امکان‌پذیر است. جراحی لیپوماتیک زانو به دلیل عوارض و خطرات محدود و دوران نقاهت کوتاه، از محبوبیت بسیاری در بین افراد برخوردار است.

طی این جراحی تجمع چربی در اطراف زانو از بین رفته و قالب زانو ایده‌آل و بی‌نقص می‌گردد؛ زیرا تجمع این گونه چربی در قسمت زانو، با رژیم غذایی و ورزش به دشواری قابل حل است و به همین دلیل انجام جراحی لیپوماتیک زانو روشی ساده و بسیار مؤثر در رهایی از چربی‌های زانو محسوب می‌شود.

نتایج این عمل جراحی نامحسوس می‌باشد و پس از انجام آن، کسی متوجه نمی‌شود که فرد عمل زیبایی زانو انجام داده است. همچنین در خصوص پایداری این عمل جراحی باید ذکر کرد که در صورتی که فرد پس از انجام عمل جراحی، توصیه‌های پزشک را انجام دهد و در طولانی مدت، با ورزش و رژیم‌های غذایی سالم، از افزایش وزن خود جلوگیری نماید، نتایج این عمل پایدار خواهد ماند.

برای انجام این عمل جراحی، برش‌های کوچکی بر روی پوست در قسمت زانو ایجاد می‌شود که پس از دوره بهبودی، جای این برش‌ها نیز از بین می‌رود و از بابت لازم نیست افراد نگرانی داشته باشند.

برداشتن چربی زانو

عوارض لیپوماتیک زانو

هر نوع عمل جراحی، ممکن است عوارض مخصوص به خود را داشته باشد؛ حتی جراحی با عوارض بسیار کم لیپوماتیک زانو نیز ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد که البته با انتخاب پزشک متخصص و با تجربه و مهارت کافی، احتمال بروز این عوارض بسیار کاهش پیدا می‌کند ولی بهتر است که اگر متقاضی انجام آن عمل هستید، با عوارض آن نیز آشنا شوید:

بی حسی: ممکن است در برخی موارد، بیماران پس از انجام این عمل جراحی تا چند روز در ناحیه زانوان خود احساس بی حسی داشته باشند. این عارضه موقتی است و پس از بهبودی به طور کامل از بین می‌رود.

تورم: ورم‌های موجود در محل جراحی جزء روند طبیعی بهبودی محسوب می‌شود و در حدود یک ماه زمان می‌برد تا مایعات ناشی از جراحی از محل برش خارج شود و ورم قسمت مورد نظر از بین برود. با پوشیدن منظم گن‌های مخصوص تورم بعد از جراحی به حداقل می‌رسد و در مدت زمان کمتری کاملاً برطرف می‌گردد.

نامتقارن بودن زانوها: این عارضه نیز موقت است و دلیل اصلی آن، تورم در ناحیه زانوها به دلیل جراحی می‌باشد که پس از بهبودی، این عارضه نیز به طور کامل از بین می‌رود.

کبودی: بعد از هر جراحی ممکن است در محل مورد نظر، کبودی‌هایی پیدا شوند که پس از طی شدن دوران نقاهت و روند بهبودی، این کبودی‌ها نیز از بین می‌روند.

یکی از سوالاتی که همیشه در مواجه با مراجعه کنندگان عمل لیپوماتیک با آن روبرو می‌شویم در رابطه با درد بعد از این عمل است بنابراین در مقاله ” درد بعد از عمل لیپوماتیک ” به این موضوع پرداخته‌ایم.

هزینه لیپوماتیک زانو

عمل زیبایی زانو و برداشتن چربی زانو نیز مانند همه عمل‌های جراحی دیگر، برای هر فرد می‌تواند قیمت‌ها و هزینه‌های مختلفی را شامل شود چرا که هزینه این عمل به عوامل و فاکتورهای متفاوتی بستگی دارد. از میان این عوامل می‌توان میزان چربی تجمع یافته در قسمت زانوها، دستمزد پزشک، هزینه‌های کلینیک و عوامل دیگر اشاره کرد.

در جلسه قبل از عمل که با پزشک متخصص باید داشته باشید، تمامی عوامل بررسی می‌شوند و پزشک بهترین راه برای انجام این عمل را به شما پیشنهاد می‌دهد و طی این جلسه نیز هزینه‌هایی که این عمل می‌تواند برای شما داشته باشد را با شما مطرح می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ رسمی دکتر احمدعلی رجب پور، به بررسی عمل لیپوماتیک زانو پرداختیم و نکات ویژه در این زمینه را نیز به شما عزیزان معرفی نمودیم. شما می‌توانید جهت دریافت مشاوره در زمینه عمل زیبایی زانو ، با دکتر احمدعلی رجب پور، فوق تخصص جراحی پلاستیک، از طریق این لینک در ارتباط باشید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها