کرایولیپولیز چیست؟

یکی از روش‌های نوین یا غیرتهاجمی کاهش چربی‌های موضعی، کرایولیپولیز است که موفق به کسب تاییدیه FDA شده است و اثر مثبت آن در لاغری در سراسر جهان به اثبات رسیده است. دلیل تمایز کرایولیپولیز با سایر روش‌های لاغری موضعی این است که در این روش برای  کاهش قطر بافت چربی از تکنولوژی سرما و وکیوم استفاده می‌شود.

سلول‌های چربی بسیار به سرما حساس هستند و در اثر بالا رفتن دما، یخ می‌زنند. همانطور که متوجه شده‌اید، در روش کرایولیپولیز ازتکنولوژی سرما استفاده می‌شود تا سلول‌های چربی تجزیه شوند؛ بدون آنکه سایر بافت‌ها یا ساختارها آسیب ببینند. نام دیگر این درمان محبوب، انجماد چربی است و گزینه مناسبی برای حذف چربی‌های مزاحمی است که در اثر ورزش و رژیم غذایی از بین نرفته‌اند.

کرایولیپولیز چیست ؟

کرایولیپولیز « Cryolipolysis » یک روش غیرجراحی و غیر تهاجمی است و یک درمان ایده‌آل است که می‌توانید آن را جایگزین لیپوساکشن نمایید. امروزه کرایولیپولیز در زمره محبوب‌ترین درمان‌های لاغری قرار دارد و در سرتاسر جهان در حال گسترش است. این روزها افراد زیادی با معضل چاقی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ لذا، روش‌های درمان چاقی روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند و اصلا عجیب نیست که تعداد متقاضیان کرایولیپولیز هر ساعت در حال افزایش است.

براساس تحقیقات انجام شده در سال 2008 ، پروفسور Dieter Manstein و R.Rox Anderson به همراه یک تیم تحقیقاتی متوجه شدند که انتقال سرما تحت یک شرایط کنترل شده، باعث کاهش سلول‌های چربی می‌شود و تا حدی معضل چربی‌های مزاحم برطرف خواهد شد.

همانطور که می‌دانید روش‌های لاغری موضعی باعث از بین رفتن چربی‌های اضافی می‌شود و نقشی در پیشگیری از از ایجاد چربی‌های جدید یا بزرگ شدن سلول‌های قدیمی ندارند. از این رو، بعد درمان لازم است که فرد از رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم غافل نشود. جهت دستیابی به نتیجه مطلوب‌تر می‌توان تکنولوژی کرایولیپولیز را با لیزر ادغام کرد و به طور کامل از شر چربی‌های اضافی و افتادگی پوست خلاص شد.

اگر در انتخاب روش لاغری موضعی خود به مشکل برخورده‌اید و یا نمی‌دانید کدام روش را انتخاب نمایید ما در مقاله ” لاغری موضعی ” تمام روش‌ها به همراه مزایا و معایب هر یک را بیان نموده‌ایم.

کرایولیپولیز برای چه افرادی مناسب است

کرایولیپولیز برای چه افرادی مناسب است ؟

بعد از اینکه متوجه شدیم کرایولیپولیز چیست حال سوال اینجاست کسانی که مبتلا به چاقی موضعی هستند و قادر به از بین بردن چربی‌ها با ورزش یا رژیم غذایی نیستند، می‌توانند با استفاده از کرایولیپولیز حجم سلول‌های چربی را کاهش دهند.

براساس مطالب منتشر شده در وب‌سایت plasticsurgery از کرایولیپولیز می‌توان برای درمان چاقی پهلو‌ها، شکم، بازو، قسمت‌های داخلی ران، کمر و چانه استفاده کرد. با توجه به مدل‌های متنوع دستگاه کرایولیپولیز، بهتر است که برای درمان به مراکز معتبر مراجعه کنید. دقت فرمایید که دستگاه‌هایی که وکیوم ندارند یا قابلیت ایجاد سرما تا 10- درجه نداشته باشند، فاقد اثربخشی مناسب خواهند بود و نمی‌توانند برآمدگی‌های چربی در نواحی مختلف را از بین ببرند.

مورد دیگری که وجود دارد این است که کرایولیپولیز برای افراد زیر مناسب نمی‌باشد و بهتر است قبل از هرگونه اقدام با پزشک مربوطه مشورت کنند و در صورت اجازه‌ی پزشک به سراغ این روش درمانی بروند:

 • بیماران مبتلا به کهیر سرد؛
 • بیماران مبتلا به هموگلوبینوری سرد؛
 • افراد مبتلا به حملات پاروکسیسم؛
 • افراد مبتلا به کرایوگلوبولینمیا؛
 • کسانی که شلی و افتادگی پوست دارند.

روش انجام کرایولیپولیز :

همانطور که متوجه شده‌اید کرایولیپولیز یک روش غیرجراحی است که در آن از بیهوشی یا سوزن استفاده نمی‌شود. قبل از شروع درمان، منطفه مورد نظر با ژل مخصوص مرطوب می‌شود. این ژل کمک می‌کند تا آسیبی به پوست وارد نشود. سپس، دستگاه بر روی ناحیه تحت درمان قرار می‌گیرد و دمای دستگاه سرد می‌شود. در مرحله بعد، مکشی توسط دستگاه ایجاد می‌شود که باعث از بین رفتن سلول‌های چربی و کاهش قطر بافت چربی می‌شود. ( حدود 20درصد تا 25درصد از سلول‌های چربی مزاحم از بین خواهند رفت.)

کاهش دمای بافت باعث بروز یک واکنش التهابی توسط بدن می‌شود که نتیجه آن مرگ سلول‌های چربی است. بعد از آسیب دیدن سلول‌های چربی، ماکروفاژها که نوعی گلبول سفید هستند به منطقه آسیب دیده می‌روند و به دفع سلول‌های چربی و بقایای آن‌ها کمک می‌کنند.

تمام فرآیند لاغری موضعی با کرایولیپولیز به صورت سرپایی و در مراکز معتبر درمانی قابل انجام است و نتیجه نهایی آن بعد از چند ماه به آرامی ظاهر می‌شود.  براساس مطالعات، حدود 4 ماه زمان لازم است تا نتیجه مطلوب لاغری با کرایولیپولیز ظاهر شود. البته، 3 ماه بعد از شروع درمان شاهد تغییرات چشمگیری خواهید بود.

قبل از انجام هر کاری باید به یک پزشک متخصصو با تجربه مراجعه نمایید. انتخاب پزشک با تجربه بسیار سخت می‌باشد. ما در مقاله ” بهترین جراح پلاستیک ایران ” برای این انتخاب به شما کمک می‌کنیم.

توصیه و مراقبت‌های بعد از کرایولیپولیز :

بعد از لاغری موضعی با کرایولیپولیز، یک سری توصیه توسط پزشک مربوطه به شما ارائه می‌شود که باید تمام و کمال از آن‌ها پیروی کنید. برخی از این مراقبت‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • در صورتی که قادر به تحمل درد و ناراحتی نیستید، می‌توانید با اجازه پزشک از مسکن‌هایی از قبیل استامینوفن استفاده نمایید.
 • با استفاده از کمپرس یخ از گسترش قرمز و کبودی در موضع تحت درمان پیشگیری نمایید.
 • هنگامی که برای لاغری با کرایولیپولیز مراجعه می‌کنید، بهتر است از لباس‌های گشاد استفاده نماید و با پوشیدن لباس‌های گشاد و خنک به منطقه تحت درمان اجازه تنفس دهید.
 • هنگام مراجعه، یک وعده غذایی کوچک و سالم همراه خود ببرید.
 • نیاز بدن به آب را تامین نمایید. نوشیدن آب باعث می‌‌شود تا سلول‌های چربی زودتر از بین بروند و بدن هیدراته بماند.

مزایا و کاربرد کرایولیپولیز چیست؟

 • با استفاده از روش کرایولیپولیز می‌توانید چند ناحیه از بدن را درمان نمایید.
 • باعث بهبود وضعیت پوست شوید.
 • روشی غیر تهاجمی است که آسیبی به سایر بافت‌ها وارد نمی‌کند.
 • احتمال بروز عفونت در این روش وجود ندارد.
 • نیازی به برش در ناحیه تحت درمان نیست؛ لذا، اسکارهای جراحی در منطقه تحت درمان ایجاد نخواهد شد.
 • پوست دچار افتادگی نخواهد شد.
 • با هر جلسه کرایولیپولیز حدود 20 درصد از سلول‌های چربی از بین خواهند رفت.
 • درمانی کم عارضه و کم خطر است.
 • روشی بدون درد و جایگزین مناسبی برای جراحی و لیپوساکشن است.
 • سلول‌های چربی اضافی به روشی طبیعی از بدن دفع خواهند شد.
 • نیازی به دوره نقاهت ندارد و به محض تمام شدن جلسه درمانی می‌توانید کارهای روزمره‌تان را انجام دهید.
کرایولیپولیز چیست

خطرات و عوارض کرایولیپولیز چیست ؟

وب‌سایت medicalnewstoday در رابطه با عوارض کرایولیپولیز اینگونه نوشته است که تحقیقات انجام شده در سال 2015 اثبات کرده است کرایولیپولیز یک درمان بدون عارضه جدی است و در آن خبری از خونریزی، برش، تغییر رنگدانه‌های پوستی و … نخواهد بود. البته یک بررسی در سال 2014 انجام شده است که نشان می‌دهد کرایولیپولیز دارای یک عارضه نادر به نام هیپرپلازی « Hyperplasia» است که تنها در 0.005 درصد افراد اتفاق میفتد. این عارضه بیشتر در مردان و افراد با نژاد لاتین اتفاق میفتد و باعث افزایش غیر معمول سلول‌های چربی می‌شود و برآمدگی‌هایی در مناطق تحت درمان ایجاد می‌کند.

یکی دیگر از عوارض کرایولیپولیز ، عدم تقارن و بی‌نظمی در مناطق تحت درمان است که به ندرت و در 1 درصد از متقاضیان دیده شده است. احتمال بروز این عارضه در مردان حدود 3 برابر زنان است. با این وجود، کرایولیپولیز همچنان یک روش غیرتهاجمی است که دارای عوارض جانبی و خطرناک کمی است. براساس تجزیه و تحلیل‌های مجله زیبایی آمریکا، از هر 1445 نفر متقاضی کرایولیپولیز تنها 12 نفر درگیر عوارض کرایولیپولیز می‌شوند. یکی از رایج‌ترین عارضه‌های کرایولیپولیز احساس گزگز و درد در ناحیه تحت درمان است که در زمان سرد شدن دستگاه ایجاد می‌شود و چند دقیقه بعد از اتمام جلسه درمانی، بهبود می‌یابد.

از دیگر معایب روش کرایولیپولیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کبودی؛
 • ورم؛
 • درد موضعی؛
 • حساسیت؛
 • اسهال و حالت تهوع؛
 • احساس خارش؛
 • قرمزی و التهاب پوست.

یکی از روش‌های لاغری موضعی که بسیار هم رایج است ” اسکالپشور ” می‌باشد که در مقاله‌ای به صورت کامل به آن پرداخته‌ایم.

خلاصه آنکه …

کرایولیپولیز یک درمان بی‌خطر و ایمن در حوزه کشتن چربی‌های مقاوم است که کمک بزرگی به رهایی از شر سلول‌های چربی و اضافه وزن می‌کند. در این روش، سلول‌های مرده به طور طبیعی از بدن دفع می‌شود و نتیجه نهایی بعد از چندماه قابل مشاهده خواهد بود. بنابراین، افرادی که تمایل دارند در زمانی کوتاه به نتیجه دلخواه و مطلوب برسند، این روش انتخاب مناسبی برای آن‌ها نخواهد بود.

توجه داشته باشید که کرایولیپولیز نمی‌تواند درمان مناسبی برای چربی‌های ناخواسته باشد و سلول‌های چربی ایجاد شده در اثر دیابت را از بین ببرد؛ زیرا، چربی‌های دفع شده به سرعت بازیابی خواهند شد. مورد دیگر آنکه جهت دستیابی به نتیجه مطلوب می‌توانید روش کرایولیپولیز را با دیگر روش‌های لاغری ادغام کنید و در کنار آن از یک رژیم غذایی مناسب پیروی کنید تا به تناسب اندام دلخواه‌تان دستیابید.

معایب روش کرایولیپولیز را نیز در مقاله به آن اشاره کردیم.عدم تقارن و بی‌نظمی در مناطق تحت درمان از معایب روش کرایولیپولیز می‌باشد. از معایب روش کرایولیپولیز که بسیار نادر هم می‌باشد هیپرپلازی است که تنها در 0.005 درصد افراد اتفاق میفتد.

نکته آخر اینکه کرایولیپولیز یک درمان امن با عوارض محدود است؛ با این وجود، بهتر است قبل از آغاز درمان با پزشک صحبت کنید تا سوابق پزشکی شما بررسی می‌شود. در جلسه مشاوره تمام مزایا و عوارض کرایولیپولیز را در اختیار شما قرار می‌گیرد و می‌توانید با آگاهی کامل مناسب‌ترین روش لاغری موضعی را انتخاب نمایید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها