کربوکسی تراپی چیست؟

یکی از روش‌های از بین بردن چربی از دهه 1930 تا به امروزه، کربوکسی تراپی است که به دلیل غیر تهاجمی بودن طرفداران زیادی پیدا کرده است. بعد از درمان Carboxytherapy ، خونرسانی به بافت‌ها بهبود می‌یابد و پوست شروع به کلاژن سازی خواهد کرد.

در این روش از گاز دی اکسید کربن استفاده می‌شود. البته این گاز به طور طبیعی در بدن وجود دارد و هیچ عارضه جدی برای فرد ایجاد نمی‌کند. پش جای نگرانی وجود ندارد.

بعد از تزریق گاز دی اکسید کربن بیش از حد مجاز در لایه‌های زیرین پوست، بافت احساس کمبود اکسیژن می‌کند. در نتیجه، گردش خون در آن ناحیه افزایش یافته و موجب بهبود بافت و سلول‌های آسیب دیده در ناحیه تحت درمان می‌شود.

کربوکسی تراپی

 کربوکسی تراپی چیست ؟

درمان با دی اکسید کربن نوعی مزوتراپی غیر تهاجمی و غیر جراحی است که در آن به جای تزریق مایعات مخصوص از گاز استفاده می‌شود و باعث افزایش تولید کلاژن در سطح پوست می‌شود و با درهم شکستن سلول‌های چربی موجب بهبود ظاهر سلولیت در نواحی محتلف بدن خواهد شد. همچنین به آن کربوکسی تراپی غیر تهاجمی نیز می‌گویند.

کربوکسی تراپی غیر تهاجمی روشی مدرن و یک درمان سرپایی و راحت است که مور تایید FDA نیز قرار گرفته و استفاده از آن برخی از مشکلات قابل درمان پوست در نواحی مختلف را برطرف می‌کند و ظاهری بهتر به پوست می‌بخشد.

قبل از شروع درمان، ناحیه مورد نظر توسط پزشک تمیز می‌شود و تحت تاثیر بی‌حسی موضعی قرار می‌گیرد. سپس، با استفاده از سوزن‌های باریک و مخصوص، گاز CO2 اضافی به بافت تزریق می‌شود.

بعد از ورود گاز اضافی به لایه‌های زیرین پوست، بدن به کمبود اکسیژن واکنش نشان می‌دهد و برای مدیریت شرایط و رفع این بحران، گردش خون در بافت مورد نظر افزایش پیدا می‌کند.

توجه داشته باشید که میزان دی اکسید کربن تزریقی به بدن به میزان سلولیت، نوع چربی و میزان رسوبات چربی در ناحیه تحت درمان بستگی دارد. در حالت طبیعی، بعد از 6 الی 8 جلسه Carboxytherapy به اهداف دلخواه و مطلوبتان خواهید رسید و بسیاری از مشکلات پوستی مانند ناهمواری‌های ناشی از لیپوساکشن، جای زخم، تیرگی‌های زیر چشم، ترک‌های پوستی و… از بین خواهد رفت.

بخاطر داشته باشید که قبل از انجام هر عمل و اقدامی با یک پزشک متخصص و باتجربه مشورت نمایید. ما در مقاله ” بهترین جراح پلاستیک در تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

کاربردهای کربوکسی تراپی چیست ؟

برخی از کاربردهای کربوکسی تراپی شامل موارد زیر می‌شود:

 • کاهش سلولیت موضعی در نواحی مختلف بدن بدون جراحی؛
 • درمان ناهمواری‌های سطح پوست؛
 • درمان ریزش مو؛
 • درمان آثار زخم‌ها و ترک‌های پوستی؛
 • شل شدگی و افتادگی پوست؛
 • درمان چین و چروک یا همان کربوکسی چروک صورت
 • درمان پف دور چشم و تیرگی؛
کربوکسی تراپی چیست

چه کسانی کاندید مناسبی برای Carboxytherapy هستند؟

تاکنون خطر یا عارضه‌ی خاصی برای Carboxytherapy گزارش نشده است و محدودیتی برای استفاده از آن وجود ندارد. اما بهتر است که این تکنیک در افراد زیر، با مشورت پزشک و زیر نظر متخصص انجام شود:

 • کسانی که مبتلا به بیماری‌های کلیوی هستند یا در دوره درمانی دیالیز قرار دارند.
 • کسانی که در ناحیه تحت درمان یک یا چند زخم فعال دارند.
 • بیماران سرطانی یا کسانی که در دوره شیمی درمانی قرار دارند.
 • خانم‌های باردار و مادرانی که در دوره شیردهی هستند.
 • بیماران مبتلا به مشکلات مغزی یا کسانی که صرع دارند.

لاغری با Carboxytherapy (کربوکسی تراپی شکم و پهلو ) :

همانطور که در skinrenewal بیان شده است، کربوکسی‌تراپی یکی از جدیدترین متدهای لاغری موضعی شکم و پهلو است و درمان مناسبی برای افرادی است که با رژیم غذایی کم کالری و برنامه ورزشی منظم قادر به حذف چربی‌های مزاحم در برخی نواح بدن نبوده‌اند و به آن کربوکسی تراپی شکم و پهلو گفته می‌شود. در روش کربوکسی تراپی شکم و پهلو ، سلول‌های چربی شکسته می‌شوند و محتوای خارج شده از آن توسط سیستم لنفاوی جمع آوری و دفع می‌شود.

با استفاده از Carboxytherapy چربی‌های مقاوم شکسته شده و به گاز اسید کربنیک تبدیل می‌شود. گاز تولید شده چربی‌ها را به راحتی آزاد می‌کند و باعث کاهش ذخایر چربی‌های مقاوم در نواحی مختلف مانند شکم، پهلو، بازو و … می‌شود.

هنگام لاغری موضعی با Carboxytherapy لازم نیست که نگران سمی بودن یا نبودن گاز باشید؛ زیرا، در حالت طبیعی مقداری گاز دی اکسید کربن توسط سلول‌های خونی تولید می‌شود و توسط ریه‌ها از بدن دفع  می‌شود. در نتیجه، تزریق گاز co2 ضرری برای بدن نخواهد داشت.

از طرف دیگر، با بهبود جریان خون، ترک‌های پوستی در محل تحت درمان از بین می‌رود و افزایش کلاژن سازی باعث لیفت پوست در آن ناحیه می‌شود. به همین دلیل است که Carboxytherapy طرفداران زیادی در سراسر جهان به خصوص کشورهای اروپایی پیدا کرده است.

هر جلسه درمانی کربوکسی تراپی شکم و پهلو حدود 10 الی 15 دقیقه طول می‌کشد و بعد از اتمام آن نیازی به بستری شدن یا مصرف قرص‌های مسکن نیست و فرد می‌تواند به راحتی کارهای روزمره خود را انجام دهد.

در نتیجه، کربوکسی تراپی یک روش درمانی غیر تهاجمی برای تناسب اندام است که در معتبرترین مراکز موجود در کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار گرفته و با استقبال قابل توجهی روبرو شده است.

یکی از مشکلاتی که برخی از زیبا جویان از آن ناراضی هستند خط لبخند می‌باشد. ما در مقاله ” رفع خط لبخند ” برای رفع این مشکل راه‌حل‌هایی را ارائه داده‎‌ایم.

 جوان‌سازی صورت با کربوکسی ( کربوکسی چروک صورت ):

کربوکسی تراپی صورت یک روش ایمن برای جوان‌سازی و رفع مشکلات پوستی است؛ زیرا، در این روش از دی اکسید کربن طبیعی استفاده می‌شود و یک روش مقرون به صرفه به حساب می‌آید که محبوبیت زیادی در میان طرفداران زیبایی پیدا کرده است. البته همانطور که گفتیم به آن کربوکسی چروک صورت نیز گفته می‌شود.

با استفاده از تکنیک کربوکسی چروک صورت ، قابلیت ارتجاعی پوست بازمی‌گردد و مشکلات پوستی و نشانه‌های پیری همانند چین و چروک، افتادگی پوست، جای زخم و جوش، تیرگی زیر چشم و… برطرف خواهد شد و ظاهر پوست بهبود می‌یابد.

اگر هدف شما از کربوکسی چروک صورت ، جوان‌سازی پوست است، ماهی یکبار برای کربوکسی تراپی صورت به مراکز درمانی مراجعه نمایید. بعد از گذشت 4 الی 10 جلسه، چین و چروک در نواحی مختلف از بین خواهد رفت و شاهد روشن‌تر شدن پوست خواهید بود. بنابراین، کربوکسی چروک صورت یک درمان کاربردی برای جوان‌سازی و رفع مشکلات پوستی است.

همچنین، بعد از 4 الی 8 جلسه کربوکسی تراپی چشم، تیرگی و سیاهی زیر چشم‌ها برطرف خواهد شد. گاهی تیرگی اطراف چشم در اثر  کمبود اکسیژن بافت و کاهش خونرسانی به پوست اتفاق میفتد. به همین خاطر، پس از تزریق کربن دی اکسید، گردش خون بهبود می‌یابد و مشکلات مرتبط به پیگمنت‌های پوستی درمان می‌شود. جهت درست یابی به نتیجه مطلوب‌تر می‌توان روش Carboxytherapy  را با سایر روش‌های درمانی تیرگی و افتادگی پلک‌ها ادغام نمود.

کربوکسی تراپی تیرگی

برخی از زیباجویان از چاقی صورت خود رنج می‌برند. ما در مقاله ” لاغری صورت ” چندین روش را برای شما آماده کرده‌ایم.

رفع ریزش مو با کربوکسی تراپی :

کربوکسی‌تراپی یکی از درمان‌های کاربردی و موثر برای درمان ریزش مو و طاسی است. طی این فرآیند بدون درد، گاز co2 وارد ناحیه تحت درمان می‌شود و با بهبود خونرسانی در بافت، ریشه مو تقویت می‌شود و رویش مجدد مو مانع از طاسی می‌شود.

 رفع تیرگی زیر بغل با کربوکسی تراپی ( کربوکسی تراپی تیرگی زیر بغل):

تیرگی بدن امری ناخوشایند و آزاردهنده برای خانم‌ها است. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که قصد پوشیدن لباسی بدون آستین برای یک مراسم خاص را داشته باشید، اما تیرگی زیر بغل باعث خجالت شما شده و شما را از پوشیدن لباس مورد علاقتان منصرف کرده است. خوشبختانه، امروزه روش‌های گوناگونی جهت رفع تیرگی زیربغل ابداع شده است که یکی از آن‌ها کربوکسی تراپی تیرگی زیر بغل است.

 عوامل که باعث تیرگی زیر بغل می‌شود:

 • مشکلات هورمونی؛
 • تولید بیش از حد ملانوسیت؛
 • بیماری دیابت نوع 2؛
 • عوامل ارثی؛اصلاح نادرست زیربغل.

یکی از روش‌های لاغری موضعی شکم و پهلو، استفاده از دستگاه کویتیشن است. ما در مقاله ” کویتیشن چیست ” به‌صورت کامل به این روش پرداخته‌ایم.

عوارض جانبی استفاده از تکنیک کربوکسی تراپی چیست ؟

بیشتر روش‌های درمانی و زیبایی دارای یک سری عارضه هستند که کبودی و درد از شایع‌ترین آن‌ها است. کربوکسی تراپی نیز یک تکنیک زیبایی است که از این قاعده مستثنی نمی‌باشد.

البته اکثر ما کربوکسی را یکی از کم عارضه‌ترین روش‌های درمانی می‌دانیم. در این روش از سوزن‌های نازک و باریکی برای تزریق کربن استفاده می‌شود و کمی سوزش و کبودی در محل تزریق به همراه خواهد داشت که بعد از گذشت چند روز برطرف می‌شود.

همچنین، تعداد گزارش در رابطه با احساس خارش در در بیمارانی که قصد درمان جای اسکار و جوش را با کربوکسی تراپی صورت دارند، مشاهده شده است. البته 5 الی 10 دقیقه بعد از اتمام درمان، احساس خارش به کل از بین می‌رود. این بیماران کمتر درد را احساس می‌کنند؛ زیرا، محل اسکار فاقد سلول عصبی است. بنابراین، زمانی که در ناحیه تحت درمان دردی غیرعادی تجربه کردید به پزشک مربوطه اطلاع دهید.

کربوکسی چروک صورت

شاید شما هم به دنبال روش‌هایی سریع برای لاغری قسمت خاصی از بدن خود می‌باشد. ما در مقاله ” لاغری موضعی ” به این روش‌ها پرداخته‌ایم و مزایا و معایب هر یک را بیان کرده‌ایم.

نکاتی که قبل از کربوکسی تراپی باید رعایت شود:

 • 24 ساعت قبل از جلسه درمانی از مصرف نوشیدنی‌های حاوی الکل بپرهیزید.
 • یک ماه قبل از کربوکسی تراپی مصرف برخی از داروها از قبیل راکوتان، رتینول و… قطع شود.
 • اگر دچار آفتاب سوختگی هستید، اجازه دهید تا چند هفته از سوختگی بگذرد و آثار آن برطرف شود.سپس برای درمان اقدام نمایید.
 • چند روز قبل از کربوکسی تراپی مصرف داروهایی که باعث رقیق شدن خون می‌شود، قطع نمایید.
 • قبل از جلسه درمانی باید به مقدار کافی آب بنوشید.

 مراقبت‌های بعد از کربوکسی تراپی :

 • از لمس و ماساژ ناحیه تحت درمان اجتناب کنید.
 • تا یک روز بعد از کربوکسی تراپی از انجام ورزش یا فعالیت‌های سنگین خودداری فرمایید.
 • تا 72 ساعت بعد از Carboxytherapy در معرض گرما یا تابش نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.
 • جهت پیشگیری از تورم بیش از حد نواحی تحت درمان از مصرف غذاهای حاوی نمک یا نوشیدنی‌های الکلی بپرهیزید.
 • در صورت گسترش تورم از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 • اگر از کربوکسی تراپی چشم یا صورت جهت جوان‌سازی استفاده کرده‌اید، هنگام خوابیدن، سر و صورت را کمی بالاتر از حالت عادی قرار دهید.

سخن پایانی:

یکی از روش‌های کاهش علائم پیری و درمان چاقی به صورت موضعی، Carboxytherapy  است که درمانی مناسب برای افرادی که از جراحی ترس دارند به حساب می‌آید.

همانطور که می‌دانید، با افزایش سن، پوست خاصیت کشسانی و ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و در مقابل نور خورشید آسیب‌پذیر می‌شود که نتیجه آن ظاهر شدن خطوط و افتاگی پوست است. ظاهر شدن علائم و نشانه‌های پیری، امری طبیعی است و نمی‌توان روند آن را متوقف نمود. تنها می‌توان روند آن را کند کرد و آن‌ها را به طور موقت درمان نمود. Carboxytherapy یک روش امن برای افرادی است که تمایل دارند نشانه‌های پیری را با روشی غیرجراحی و بدون خونریزی برطرف کنند.

نکته مثبتی که در رابطه با Carboxytherapy وجود دارد این است که این تکنیک برای انواع پوست‌ها مناسب است و عارضه‌ای جدی برای بیمار ایجاد نمی‌کند. بنابراین، کربوکسی تراپی  یک روش درمانی بدون عوارض احتمالی است که باعث حاصل شدن نتایجی رضایت بخش در بین افراد می‌شود.

سوالات متداول

Carboxytherapy  برای چه افرادی مناسب است؟

تکنیک Carboxytherapy برای تمامی افراد مناسب است. مگر آنکه فرد درگیر یک بیماری زمینه‌ای خاص باشد که در مطالب فوق آن بیماری‌ها را نام برده‌ایم. در چنین حالتی، بهتر است Carboxytherapy با اجازه پزشک انجام شود.

آیا لاغری موضعی با کربوکسی تراپی ماندگار است ؟

متاسفانه باید بگوییم خیر! Carboxytherapy صرفا باعث شکستن چربی‌ها می‌شود و اختلالی در روند سلول‌های جدید ایجاد نمی‌کند.

آیا Carboxytherapy همراه با درد است؟

قبل از شروع درمان، ناحیه مورد نظر تحت تاثیر بی‌حسی قرار می‌گیرد و فرد متوجه درد نخواهد شد. تنها ممکن است کمی  سوزش، فشار و گرما در نقطه مورد نظر احساس شود.

آیا می‌توان همزمان با Carboxytherapy از پرکننده‌ها نیز استفاده کرد؟

بله، با مشورت پزشک، جهت حاصل شدن نتیجه‌ای مطلوب، می‌توان هردو روش ‌را با یکدیگر ادغام نمود.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها