چال گونه یا چال لپ چیست؟ عمل زیبایی چال لپ چگونه انجام می‌شود؟

چال گونه یا چال لپ، یکی از عناصر جذابیت چهره از نظر عموم در عصر امروزی به حساب می‌آید. شاید هیچ وقت تصور نمی‌شد که فلج شدن برخی از عضلات گونه بتواند چنین نقش زیبایی را به صورت هدیه بدهد. البته جذابیت از نگاه هر کس متفاوت است، ممکن است برای برخی افراد داشتن چشمان رنگی یک عامل موثر در زیبایی باشد و از نظر برخی دیگر، چشمانی تیره نشان از دلنشین بودن چهره باشد.

متاسفانه یا خوشبختانه این صفت، همانند رنگ چشم، قد بلند یا موهایی رنگی، موروثی می‌باشد. به این معنی که ژنی که از پدر و مادر یا نسل‌های قبل‌تر به ارث می‌رسد، باعث به وجود آمدن این پدیده می‌شود. اما خبر خوب اینکه می‌توان با عمل جراحی به این پدیده‌ی زیبایی رسید.

چال گونه، پدیده‌ای نیست که بتوان به شکل موضعی و با دستگاه های غیر استاندارد آن را بر روی صورت پدید آورد. دیده شده است که برخی افراد برای داشتن این چال، همانند گوش، برای سوراخ کردن لپ اقدام می‌کنند که این کار، علاوه بر غیر اصولی بودن، خطرات زیادی دارد.

در واقع با عمل جراحی چال لپ ، می‌توان با فلج کردن قسمت‌هایی از عضله گونه، به شکل کاملا مهندسی شده این پدیده قشنگ را بر روی صورت پدید آورد. این عمل نیز مانند تمامی عمل‌های جراحی، نیاز به مراقبت‌های قبل و بعد از عمل دارد و باید به شکل کامل زیر نظر پزشک متخصص صورت بگیرد. اگر می‌خواهید بدانید که عمل زیبایی چال گونه چگونه انجام می‌شود، تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا هم با جزئیات این عمل آشنا شوید و هم با انواع چال گونه و شکل‌های مختلف آن آشنا شوید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • انواع چال گونه و تاثیر آن در چهره به چه صورت است؟
 • عمل زیبایی چال گونه چگونه انجام میشود ؟
 • مدت زمان عمل جراحی کاشت چال لپ چقدر است؟
 • قبل از عمل جراحی ایجاد چال رعایت چه نکاتی حائز اهمیت است؟
 • بعد از عمل جراحی رعایت چه نکاتی دوره نقاهت را بهبود می‌بخشد؟
 • درمان چال گونه چگونه انجام میشود ؟
 • عوارض ایجاد چال گونه
 • کلام آخر

چال گونه چیست

در پاسخ به سوال ” چال لپ چیست ” باید گفت چال گونه یا چال لپ نتیجه یک سوراخ در ماهیچه شیپوری صورت است؛ که یک صفت ارثی می‌باشد. با این حال برای کسانی که چال گونه ندارند، می‌توان با یک عمل جراحی به نام دیمپل پلاستی آن را در جهت زیبایی صورت فرد ایجاد کرد. در حال حاضر وجود چال لپ یکی از جذاب‌ترین صفت‌هاست و یکی از زیباترین عمل‌های زیبایی شناخته شده است.

چال لپ به دلیل فلج بودن قسمتی از عضله گونه ایجاد می‌شود که با انواع عمل چال لپ می‌توان قسمتی از عضله گونه را فلج کرد. بدون شک می‌توان گفت این زیباترین فلجی است که در بشر رخ داده و باعث افزایش جذابیت فرد هنگام لبخند زدن می‌شود.

داشتن صورتی خوش فرم در گرو دو فاکتور اصلی است. یکی داشتن چانه‌ و فک متناسب و دیگری داشتن گونه‌های برجسته رو به بالا. در مقاله ” لیفت گونه ” به صورت کامل به این موضوع پرداخته‌ایم.

انواع چال گونه و تاثیر آن در چهره به چه صورت است؟

چال گونه هندی: این مدل بر روی استخوان گونه در هنگام تغییر حالت چهره به خنده و جمع شدن صورت ایجاد می‌شود که می‌تواند چهره را معصوم و در عین حال با شیطنت جلوه بدهد.

چال گونه کشیده: در زمان خندیدن از کناره‌های لب بالا تا لب پایین به صورت کشیده ایجاد می‌شود که یک تصویر جذاب مهربان و کامل از شخص نشان می‌دهد.

چال گونه اطراف دهان (بالا): این چال گونه در راستا و یا بالاتر از لب بالا در هنگام خندیدن ایجاد می‌شود که تصویری جوان‌تر در عین حال جذاب از این شخص می‌سازد.

چال گونه اطراف دهان (پایین): این مدل در راستا و یا کمی پایین‌تر از لب پایین در هنگام خندیدن ایجاد می‌شود و می‌تواند از فرد چهره‌ای جذاب در عین حال رسمی بسازد.

عمل زیبایی چال گونه چگونه انجام میشود ؟

چال اطراف دهان یا همان چال لپ یک عمل تهاجمی نیست و با نخ (ایجاد چال گونه با نخ ) انجام می‌شود و از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود و پس از یک ربع الی سی دقیقه بعد از این که بی‌حسی اعمال شد عمل جراحی را پزشک شروع می‌کند.

پزشک قبل از عمل محل ایجاد چال را در دهان نشانه گذاری می‌کند و در رابطه با عمق و جایگاه چال که می‌خواهد ایجاد شود از شما سوال می‌شود و در نهایت با مشورت شخص مورد نظر و پزشک عمق چال لپ و محل کاشت مشخص می‌شود.

بعد از آن جراح یک سوراخ در داخل دهان و عضله صورت ایجاد می‌کند و وابسته به عمق مورد نظر بافت آن قسمت را خارج می‌کند. سپس زخم ایجاد شده با بخیه‌ها بسته شده و عمل پایان می‌یابد. لازم به ذکر است که این بخیه‌ها جذبی می‌باشد و نیاز به کشیدن ندارد. در ضمن نگران هیچگونه زخم بیرونی بر روی صورت خود نباشید زیرا تمام عملیات در داخل دهان اتفاق می‌افتد. بنابرین ممکن است به مدت چند روز در داخل دهان خود زخم را حس کرده و احساس بدی داشته باشد.

چال لپ

مدت زمان عمل جراحی کاشت چال لپ چقدر است؟

در تمامی ‌عمل‌های جراحی همه چیز به مهارت و تخصص پزشک برمی‌گردد و همان طور که در بالا گفتیم این عمل جراحی تحت بی ‌حسی موضعی انجام می‌شود و اگر پزشک مورد نظر شما دارای تخصص و مهارت کافی باشد نهایت مدت زمان عمل 30 دقیقه است.

البته چنانچه خونریزی حین عمل دیرتر بند بیاید ممکن است عمل چند دقیقه بیشتر طول بکشد اما در مجموع تخمین نهایی زمان عمل چال گونه کمتر از یک ساعت خواهد بود.

امروزه ملاک زیبایی صورت، داشتن خط گونه فرو رفته، گونه‌های برجسته و فک زاویه‌دار می‌باشد که در مقاله ” جراحی بوکال ” این موضوع را بصورت گسترده بیان نموده‌ایم.

قبل از عمل جراحی ایجاد چال گونه رعایت چه نکاتی حائز اهمیت است؟

به منظور این‌ که جراحی زیبایی شما به آرامی انجام شود لازم است نکاتی را از قبل رعایت کرد که در حین عمل جراحی به مشکل نخورید.

 • حتما با توجه به نظر پزشک قبل از عمل سلامت دهان و دندان خود را بررسی کنید.
 • اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • یک هفته قبل از انجام عمل زیبایی حتما از آنتی بیوتیک‌ها به طور مداوم استفاده کنید.
 • حداقل 6 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن هرگونه مواد خوراکی و آب پرهیز کنید.
 • دو هفته قبل از عمل از کشیدن سیگار، دخانیات و قلیان خودداری کنید.
 • یک هفته قبل از عمل از خوردن موادی که دارای الکل است دوری کنید.
 • حداقل دو هفته قبل از عمل از خوردن هرگونه از مصرف قرص‌هایی که دارای مخلوطی از ویتامین‌هایی چون ویتامین E، آسپرین و داروهای ضدالتهابی و داروهای ضدانعقاد خون است خودداری کنید.

به خاطر داشته باشید که نبود هیچ عفونت در دهان و دندان موجب می‌شود در آینده محل زخم داخل دهانتان نیز عفونت نکند. اما اگر دندان خراب دارید، حتما قبل از اقدام به عمل چال لپ ، دندان‌هایتان را ترمیم کنید.

چال گونه

در دوره نقاهت چال گونه چه نکاتی را باید رعایت کنیم ؟

به منظور این که بعد از عمل جراحی دوره نقاهت به خوبی گذرانده شود نیاز است نکاتی را مانند قبل از عمل جراحی انجام دهید.

 • به منظور بهبود هرچه سریع‌تر در دوره نقاهت از آرایش زیاد و غلیظ پرهیز کنید.
 • در این بازه زمانی از زدن ضد آفتاب فراموش نکنید.
 • تا اثر بی‌حسی دهانتان ازبین نرفته است لطفا از خوردن و آشامیدن هرگونه مواد غذایی سرد یا گردم اجتناب کنید زیرا قسمتی از عضله صورت که در آن عمل جراحی ایجاد شده در جهت احساس داغی و یا سردی مواد غذایی بلعیده شده باید حس لامسه داشته باشد. چنانچه غذای خیلی داغ خورده باشید و حس نکرده باشد، ممکن است موجب تشدید زخم‌های تازه در دهانتان شود.
 • لطفا بعد از عمل در یک دوره 15 روزه از سلامت دهان و دندادن خود مراقبت کنید.
 • التهابی که بر روی محل عمل شده ایجاد می‌شود را تحت هیچ شرایطی به آن فشار بیرونی وارد نکنید.
 • جهت جلوگیری از حضور میکروب‌های دهان و دندان، در دهان خود روزی چند بار از دهان‌شویه استفاده کنید.
 • مصرف آنتی بیوتیک‌هایی که توسط پزشک تجویز می‌شود را جدی بگیرید.
دوره نقاهت چال گونه

درمان چال گونه چگونه انجام میشود ؟

همان طور که تا اینجا از مزیت‌ها و وزیبایی‌های چال گونه صحبت کردیم گفتیم که افرادی این چال را به صورت ارثی دارند. البته افرادی درصدد این هستند که این چال را بر روی گونه خود ایجاد کنند تا به زیبایی آن‌ها افزوده شود؛ اما افرادی هم هستند که می‌خواهند از شر این چال بر روی گونه خود خلاص شوند. درست است که این افراد تعدادشان کم است اما با مراجعه به پزشک نیز می‌توان چال گونه را با تزریق چربی و فیلرهای طبیعی و یا ژل‌های مصنوعی پر کرد.

برجستگی و بزرگی گونه نقش مؤثری در زیبایی و جوانی صورت دارد. یکی از روش‎‌های داشتن گونه برجسته ” تزریق ژل گونه ” است.

عوارض ایجاد چال گونه

ممکن است چربی تزریق شده باعث ناهمواری بر روی پوست شما شود و مدت زمان چربی تزریق شده محدود است و دائمی نیست. این چربی نیاز دارد در بازه‌های زمانی مختلف تمدید شود. البته که چنانچه  مراقبت‌های لازم را انجام دهید، می‎توانید ماندگاری چال گونه را بیشتر کنید. مثلا تغییرات وزن مداوم و چاق و لاغر شدن مکرر صورت شما می‎تواند به راحتی نتیجه عمل چال لپ به کمک چربی را از بین ببرد.

پس بهتر است سعی کنید با رعایت یک رژیم غذایی سالم سعی در ثابت نگه داشتن وزن خود داشته باشید تا چال لپتان دیرتر نیاز به ترمیم داشته باشد. همچنین کاهش خاصیت ارتجاعی پوست نیز موجب افتادگی عضلات صورت و در نتیجه محو شده چال ایجاد شده می‌شود. از این رو از ماسک‎های ضد چروک و کلاژن‌ساز بعد از انجام عمل استفاده کنید. هرچند که استفاده این ماسک‌ها و انجام ماساژهای صورت برای همه، حتی کسانی که جراحی چال لپ انجام نداده‎اند ضروری است.

چال لپ چیست

چانه یکی از اصلی‌ترین اجزای تعیین کننده فرم صورت می‌باشد. بنابراین زیبایی چانه بسیار حائز اهمیت است. ” پروتز چانه ” راه حلی برای جذاب‌تر شدن و یا رفع ایرادات چانه می‌باشد.

کلام آخر

اگر شما چال لپ را به صورت ارثی نداشته باشید هیچ‌گاه بدون عمل کردن نمی‌توان بر روی گونه چال ایجاد کرد و گاهی افراد در جهت سوراخ کردن گونه‌هایشان برمی‌آیند که این رفتاری نادرست است و نتیجه‌ای در جهت ایجاد چال گونه نخواهد داشت. افرادی که دارای چال‌گونه به صورت ارثی هستند ممکن است به مرور زمان و با بالا رفتن سن و به دلیل افتادگی پوست در این زمان چال‌ خود را از دست بدهند.

البته در مواردی دیده شده که با انجام ترفندهای آرایشی می‌توان صرفا به مدت چند ساعت سایه‎‌ای شبیه به چال لپ روی صورت ایجاد کرد که می‎‌توان این را جایگزینی برای کسانی که به صورت کاملا موقتی به دنبال چال‌گونه هستند دانست. امیدواریم مطالعه این مقاله شما را در نحوه ایجاد چال لپ آشنا کرده و اطلاعات مفیدی به شما داده باشد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها