چاقی شکم

امروزه افراد زیادی هستند که از چربی موضعی دور شکم خود رنج می‌ برند. شکم چاق در هنگام مراسم یا جشن‌ ها وقتی که قصد می‌ کنیم لباس مورد علاقمان را بپوشیم بیشتر خودش را نشان می‌ دهد. تمامی افرادی که در زندگیمان می‌ شناسیم حتی برای یک بار هم که شده در طول زندگی‌ به دنبال روش‌ هایی برای لاغری شکم و پهلو یا از بین بردن چاقی شکم بوده ‌است. ابدومینوپلاستی یکی از راه های از بین بردن این مشکل می باشد. در ادامه این مطلب از دکتر رجب پور بهترین جراح پلاستیک تهران به علت چاقی ناگهانی شکم و پهلو و بطور کلی چاقی شکمی می‌ پردازیم.

 

چاقی شکم + دکتر رجب پور

 

همه ما می‌ دانیم شکم و پهلو اولین جایی از بدن هستند که چاق می‌ شوند و سرسخت‌ ترین چربی‌ ها در همین قسمت‌ وجود دارد. به بیان دیگر ، شکم و پهلو اولین محل اجتماع چربی‌ ها و آخرین محل آب شدن آن ها است! البته راه‌ های زیادی برای از بین بردن چربی‌ های دورشکم وجود دارد. از ورزش‌ ها و رژیم‌ های مختلف گرفته تا عمل‌ های زیبایی که در این مقاله به روش‌ های درمان چاقی دور شکم به دو روش اساسی مدرن و سنتی اشاره می‌ کنیم.

آنچه در این مقاله می‌ خوانید :

 • علت چاق شدن شکم چیست ؟ ( علت چاقی ناگهانی شکم و پهلو ، علت چاقی زیر ناف )
 • راه‌ های خلاص شدن از شکم چاق چیست ؟ (روش‌ های مدرن و سنتی + مزایا و معایب)
 • نتیجه گیری

علت چاقی شکم چیست ؟ 

چربی و شکم چاق بسیار خطرناک است! این موضوع باعث بیماری‌ هایی چون سندروم متابولیک ، دیابت نوع دو ، بیماری‌ ها‌ی قلبی و‌ سرطان می‌ شود. چربی‌ شکم شامل چربی دور کبد و دیگر اندام‌ های داخل شکم نیز می‌ شود که به آن چربی احشایی می‌ گویند. احتمال بروز بیماری در افرادی که با وجود وزن طبیعی ، چربی شکم دارند بیشتر از دیگران است. علت چاق شدن شکم در افراد لاغر متفاوت است اما از دلایل زیر خارج نیست. برخی از افراد لاغر فکر می‌ کنند که چاق نمی‌ شوند بنابراین رژیم غذایی مناسبی را رعایت نمی‌ کنند. در ادامه به بررسی علت چاقی زیر ناف و بالای آن و همچنین علت چاقی ناگهانی شکم و پهلو می‌ پردازیم.

֎ غذا‌ و نوشیدنی‌ ها‌ی پر‌‌شکر

مصرف بیش از حد شکر یا غذاهای پر‌‌شکر مانند کیک ، شیرینی‌ ها ، آبمیوه‌ های غیرطبیعی ، نوشابه‌ ها باعث چاقی در ناحیه شکم می‌ شود. این قضیه تا حد زیادی به دلیل مقدار فروکتوز در شکر افزودنی است. مصرف بیش از حد شکر و مواد قندی مانند نوشابه ،شیرینی و غیره از اصلی‌ ترین علت چاق شدن شکم و پهلو در افراد لاغر است.

֎ مصرف نوشیدنی‌ های الکل دار

مصرف الکل و نوشیدنی های الکل دار ، خود یک دلیل چاقی شکم می‌ باشد. مصرف نوشیدنی‌ های الکلی خطر بیماری‌ های کبدی و سایر بیماری‌ ها‌ را‌ افزایش می‌ دهد. نوشیدنی‌ های الکلی سوخت و ساز بدن را کاهش می‌ دهند ، و چربی در شکم ذخیره می‌ شود.

֎ چربی‌ های ترانس

ناسالم‌ ترین چربی‌ های موجود در جهان چربی‌ های ترانس هستند. برای ایجاد پایداری در چربی‌ های اشباع نشده به آنها هیدروژن اضافه می‌ کنند و چربی‌ های ترانس به وجود می‌ آید. همچنین برای طولانی شدن مدت ماندگاری مواد‌ غذایی مانند کیک‌ ها و کلوچه‌ ها ، از چربی‌ های ترانس استفاده می‌ کنند.

چاقی شکم

֎ کم تحرکی

کم تحرکی یکی از عوامل بروز چاقی شکم در زنان و مردان است که باعث بروز انواع بیماری‌ ها و به خطر انداختن سلامتی افراد می‌ شود. پس یک جا نشستن و تنبلی را کنار بگذارید!

֎ نخوردن پروتئین

نخوردن پروتئین کافی در بدن باعث می‌ شود بدن سوخت و ساز نداشته باشد و همین نداشتن سوخت و ساز باعث چاقی در افراد می‌ شود. خوردن پروتئین باعث خواهد شد احساس سیری بیشتری داشته باشید.

֎ یائسگی در خانم‌ ها

چاقی در دوران یائسگی بسیار زیاد است و از اصلی‌ ترین علت چاقی شکم زنان به حساب می‌ آید. در دوران بلوغ ، هورمون استروژن سیگنال‌ هایی به بدن می‌ رساند که باعث می‌ شود چربی در ران و باسن جمع شود و زنان آماده برای بارداری می‌ شوند. این چربی‌ ها ضرری ندارد اما آب کردن آن ها بسیار سخت است.

یائسگی یکسال بعد از عادت ماهانه شروع می‌ شود ، در این دوره با افت سطح هورمون استروژن چربی‌ ها به جای ران و باسن در شکم جمع می‌ شود. یکی از روش‌ های لاغری سریع شکم و پهلوها جراحی است. اما متخصص خبره در نتیجه این عمل و عوارض آن بسیار تأثیرگذار است. 

֎ باکتری‌ ها‌ی موجود در روده

صدها نوع باکتری در روده به خصوص در روده بزرگ وجود دارند ، بعضی از این باکتری‌ ها مفید هستند و بعضی از باکتری‌ ها برای سلامتی ضرر دارند. باکتری‌ هایی که در روده وجود دارند مانند فلور‌‌ روده یا ریزاندامگاه همزیست شناخته می‌ شوند. سلامتی روده برای سیستم امینی بدن و دوری از بیماری‌ ها ضروری است.

عدم توازن باکتری‌ هایی که در روده وجود دارد ، خطراتی مثل سرطان ، دیابت نوع دو ، بیماری‌ های قلبی و سایر بیماری‌ ها را زیاد می‌ کند. توازن نداشتن باکتری‌ های روده باعث افزایش چاقی در اطراف شکم خواهد شد.

֎ آبمیوه‌ های طبیعی

آبمیوه‌‌ ها بیش از میوه‌‌ ها شکر دارند ، قند موجود در آبمیوه‌ ها مانند قند موجود در نوشابه ‌است. مثلا در ۲۵۰ میلی لیتر آب سیب با یک نوشابه کوکاکولا هر دو ۲۴ گرم قند دارند. با ‌این که آبمیوه‌ ها مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی دارند اما فروکتوز موجود در آن‌ها باعث انسولین و چاقی شکم می‌ شود.

֎ استرس‌ و کورتیزول

کورتیزول هورمون ضروری برای زندگی انسان است ، این هورمون از غدد فوق کلیوی ترشح می‌ شود و ترشح شدن آن به کاهش استرس فرد کمک می‌ کند. اما ترشح زیاد این هورمون باعث چاقی شکم خواهد شد. در بعضی از افراد پرخوری باعث شده تا کورتیزول بیشتری در بدن ترشح شود و به‌ جای پخش شدن در کل بدن ؛ در زیر شکم تجمع یابد.

֎ نخوردن غذاهای فیبر دار

فیبر در حفظ سلامت بسیار مهم است. فیبر در انواع غذاها احساس سیری ایجاد می کند ، از زیاد شدن هورمون گرسنگی جلوگیری می نماید و در کم شدن کالری درغذا‌ها نقش دارد.

֎ ژنتیک

یک بخش چاقی شکم مربوط به ژنتیک است ، ژن‌ ها در تنظیم کورتیزول و گیرنده لپتین نقش دارند. گیرنده لپتین کالری دریافت شده و وزن را تنظیم می‌ کند.

علت چاقی شکم

֎ خواب نا‌‌کافی

خواب کافی برای افراد بسیار ضرورت دارد ، نداشتن خواب کافی از دیگر علت‌ های افزایش وزن و چاق شدن شکم است. طی یک پژوهش انجام شده زنانی که شب‌ ها کمتر از ۵ ساعت می‌ خوابند نسبت به زنانی که ۷ ساعت می‌ خوابند افزایش وزن بیشتری دارند. خواب ناکافی نیز می‌تواند موجب چاقی شکم زنان و مردان شود.

راه‌ های خلاص شدن از شکم چاق چیست؟

خلاص شدن از شر چربی‌ های شکمی شامل راه‌ های سنتی و راه‌ های مدرن است.

֎ روش‌ های سنتی که با آن می‌ شود به درمان چربی دور شکم پرداخت :

◄ ورزش کردن

ورزش‌ هایی مانند درازنشست ، پیاده روی و ورزش‌ های کششی برای همه افراد مناسب است. برای این که ورزش کردن در کاهش چربی‌ های شکم تاثیر بهتری داشته باشد ؛ از روغن‌ هایی مانند سیاه‌ دانه ، شوید و بابونه می‌ توانید استفاده کنید.

روش استفاده روغن‌ ها قبل از ورزش کردن برای رفع چاقی شکم :

قبل از ورزش کردن از این روغن‌ ها به قسمت مورد نظر از راست شکم بمالید و کمی در جهت عقربه ساعت ماساژ دهید. وقتی احساس گرما کردید ورزش کردن را شروع کنید.

نکته مهم راجع به روغن ها : افرادی که گرم مزاج هستند ، بهتر است روغن تراپی نکنند و فقط از ورزش کردن به تنهایی استفاده کنند. افرادی که سرد مزاج هستند می توانند روغن تراپی کنند. این امر علاوه بر لاغری به هضم غذا کمک می‌ کند و از نفخ شکم و دل درد جلوگیری می‌ نماید.

◄ حذف کردن وعده ناهار

یکی از راه‌های لاغری حذف کردن وعده ناهار می‌ باشد که باعث لاغری و آب شدن چربی‌ ها در قسمت شکم می‌ شود. خوردن صبحانه کامل و شام کامل اول غروب بهترین روش برای سالم خوری است.

◄ داشتن خواب کافی

داشتن خواب کافی بین ۶ تا ۸ ساعت یکی دیگر از عوامل لاغری و برطرف کردن چاقی شکم است زیرا به شما کمک می‌ کند که چربی سوزی داشته باشید. سعی کنید قبل از طلوع آفتاب از خواب بیدار شوید و تا کمی قبل از غروب آفتاب نخوابید. البته در مواردی سوخت و ساز بدن و سبک زندگی می‌ تواند تغییر دهنده ساعت کافی خواب باشد. اما به طور نرمال 6-8 ساعت توصیه شده است.

◄ خوردن سبزیجات

خوردن سبزیجات پر آب مثل کاهو و خیار یکی از عواملی است که به شما در لاغری دور شکم کمک می‌کند.

خلاص شدن از چاقی شکم

 

◄ خوردن شام در وعده غذایی درست است یا غلط؟

در طب سنتی حذف کردن شام نیرو و بنیه شما را از بین می‌ برد و نیرو بدنی تحلیل می‌ رود. بهترین وعده غذایی خوردن شام اول وقت است. جالب است بدانید یکی از دلایل اصلی داشتن شکم تخت در میان مردم انگلیس ، حذف وعده نهار و به موقع خوردن شام و صبحانه به صورت کامل است.

◄ استفاده از دمنوش‌ های لاغری

البته که صحت این روش قابل استناد نیست ، اما دمنوش‌ های گیاهی می‌ توانند در چربی سوزی به فرد کمک کرده و تاثیر ورزش و رژِیم را بیشتر کند.

֎ روش‌ های مدرن که می‌توان با آن به درمان چاقی شکم و پهلو پرداخت :

روش‌ های مدرن در چربی زدایی شکم و زیباسازی آن انواع مختلفی دارد که شامل عمل‌ های غیر جراحی و عمل‌ های جراحی هستند.

در حال حاضر روش های جراحی زیبایی شکم که پرطرفدار و نتیجه بخش هستند شامل عمل‌ های لیپوساکشن ، ابدومینوپلاستی ، لیپوماتیک و لیپولیزر هستند که در این قسمت می‌ خواهیم به نوع انجام عمل و مزایا و معایب آن‌ ها بپردازیم.

◄ لیپوساکشن

این روش ، یکی از روش‌ های قدیمی تخلیه چربی‌ هاست که می‌ توان به آن عمل لیپوماتیک هم گفت. در جراحی لیپوساکشن سوراخ‌ هایی در قسمت‌ های دارای چربی ایجاد می‌ شود و از طریق آن سوراخ‌ ها بافت چربی حرارت دیده و از طریق دستگاه مکنده که لوله‌ هایش را از طریق آن سوراخ‌ ها وارد بدن می‌ کنند چربی‌ ها از آن قسمت خارج می‌ شوند.

 • مزایا عمل لیپوساکشن

خوشبختانه در این روش برخلاف روش های قدیمی عوارضی مانند سوختگی و یا نکروز پوست وجود ندارد. بعد از انجام عمل لیپوماتیک شما شاهد کاهش وزن خود و اندامی متناسب و خوش فرم خواهید بود و لازم است که بعد از عمل زیبایی شکم ، برای بهبودی سریعتر گن پوشیده شود.

 • معایب عمل لیپوساکشن

در صورت عدم رعایت رژیم غذایی سالم پس از انجام این عمل ، چاقی شکم مجددا بازگشت خواهد داشت.

ابدومینوپلاستی

◄ ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی برای افرادی کاربرد دارد که علاوه بر چربی دورشکم دارای افتادگی پوست آن قسمت نیز هستند. این روش همراه با بخیه و برش انجام می‌ شود و پوست شکم از قسمت بالای ناف تا زیر شکم جمع می‌ شود. در این عمل علاوه بر حذف چربی‌ های موضعی ترمیم ماهیچه‌ های آسیب دیده شکم نیز انجام می‌ شود.

 • مزایا عمل ابدومینوپلاستی

داشتن شکم صاف ، سفت‌ تر و محکم‌ تر ، از بین بردن چربی و پوست اضافی و نهایتا داشتن جسمی جوان تر از فواید این پروسیجر هستند. همچنین باید گفت که اعتماد به نفستان بیشتر شده و امکان پوشیدن لباس‌ هایی که تا کنون آرزوی آن را داشته‌ اید برایتان دیگر رویا نخواهد بود. اما مزیت اصلی عمل ابدومینوپلاستی برای لاغری شکم عدم وجود مشکلات کششی در ناحیه جراحی است.

 • معایب عمل ابدومینوپلاستی

خونریزی ، عفونت ، زخم ، بدحالی و جوش خوردن جای زخم از عوارض کلی همه جراحی‌ ها ، از جمله ابدومینوپلاستی محسوب می شود. البته در صورتی که مراقبت‌ های بعد از عمل و پروسه جراحی به صورت دقیق انجام شود ، مشکلی بیمار را تهدید نخواهد کرد. این مورد را فراموش نکنید که داشتن کمی تورم و درد در دوران نقاهت ابدومینوپلاستی طبیعی است که با داروی تجویز شده توسط پزشک قابل کنترل است.

◄ لیپوماتیک شکم

یکی از روش‌ های جدید پیکرتراشی و رفع چاقی شکم لیپوماتیک شکم است که بدون درد و خونریزی انجام می‌ شود. در این روش با استفاده از یک میله فلزی چربی‌ های اضافی شکم تخلیه شده و برعکس لیپوساکشن چربی‌ ها بافت خود را از دست نمی‌ دهند و می‌ توان چربی‌ های اضافی تخیله شده را برای سینه و باسن و تزریق زیر چشم استفاده کرد.

در این عمل جراحی در قسمت مورد نظر دو سوراخ به اندازه دو تا پنج میلیمتر ایجاد شده و لوله‌ هایی را از طریق این سوراخ‌ ها وارد بدن می‌ کنند. سپس با استفاده از ضربه سلول‌ های چربی تخریب می‌ شوند و با مکش دستگاه تخلیه می‌ گردند.

 • مزایا لیپوماتیک شکم

تاثیر سریع ‎تر و ماندگاری بالاتر این روش از جمله مزایای لیپوماتیک شکم برای از بین بردن چربی اضافه و سایز دور کمر به حساب می‎ آید. همچنین احتمال آمبولی در این روش بسیار کمتر از سایر روش‌ های جراحی شکم است.

 • معایب لیپوماتیک شکم

تورم و کبودی ممکن است تا مدت یک هفته بر روی شکم و اطراف آن مشاهده شود که درد و عدم زیبایی را به همراه دارد. همچنین امکان انجام فعالیت‎های سنگین ، با وجود اینکه دوره نقاهت این جراحی کم است ، تا مدت 1 ماه ممنوع است.

◄ لیپولیزر

در این روش با استفاده از امواج لیزر سلول‌ های چربی سوزانده و ذوب می‌ شوند. این روش برای کسانی که چربی موضعی زیادی دور شکم خود دارند توصیه نمی‌ شود. در روش لیپولیزر برای رفع چاقی شکم ، چربی‌ ها به صورت مایع از بدن دفع می‌ گردد. در این روش رفع افتادگی پوست هم برطرف می‌ شود و شما پوستی صاف و یک دست خواهید داشت.

 • مزایا لیپولیزر

در روش لیپولیز ، خطر کمی در بروز عفونت در منطقه تحت درمان وجود دارد. به علاوه خطر زخم در روش لیپولیز نسبت به سایر جراحی‌ های شکم به حداقل می‌ رسد. شایان ذکر است که دوره بهبودی روش لیپولیز ، کوتاه‌ تر از سایر روش ها است و معمولا شما در عرض یک هفته می‌ توانید فعالیت‌ های طبیعی خود را از سر بگیرید.

 • معایب لیپولیزر

به احتمال زیاد ، چندین روز بعد از عمل لیپولیز ، کبودی و ناراحتی جزئی ایجاد می شود. همچنین اگر محل لیزر پس از عمل به درستی مراقبت نشود ، شما ممکن است در معرض خطر عفونت و زخم قرار گیرید. البته در این صورت با مراجعه به بهترین جراح شکم مشکلتان به احتمال بالایی با دارو و ماساژ صحیح ، حل خواهد شد.

لیپولیزر

به این نکته توجه داشته باشید که یکی از مراقبت‌ های مهم بعد از عمل‌ های زیباسازی شکم پوشیدن گن به طور مداوم به مدت دو الی سه هفته می‌ باشد. این مورد را در برای زیبایی شکم خود جدی بگیرید.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله از سری مقالات دکتر احمدعلی رجب پور سعی کردیم تمامی راه‌ های خلاص شدن از شر چربی‌ های شکم را برای شما توضیح دهیم. لازم به ذکر است که بدانید مهمان شدن چربی‌ ها بر دور شکم شما خیلی راحت‌ تر از درمان چاقی شکم است. با توجه به خواندن این مقاله شما می‌ توانید یا از درمان‌ های سنتی و یا از درمان‌ های عمل‌ های زیبایی و یا حتی هردو استفاده کنید (که البته روش‌ های مدرن پاسخگویی سریع‌ تری دارند) و این موضوع کاملا وابسته به تصمیم شماست. اما این موضوع را به خاطر بسپارید که پس از دفع چربی‌ های دورشکم مورد حائز اهمیت این است که رژیم غذایی خود را رعایت کنید تا دیگر این چربی‌ ها مهمان دور شکم شما نباشد. امیدواریم مطالعه این مقاله به شما در داشتن یک شکم تخت و جذاب کمک کرده باشد.


سوالات متداول

✅ علت چاقی شکم چیست ؟

 • ֎ غذا‌ و نوشیدنی‌ ها‌ی پر‌‌شکر
 • ֎ مصرف نوشیدنی‌ های الکل دار

 • ֎ چربی‌ های ترانس

 • ֎ کم تحرکی

 • ֎ نخوردن پروتئین

 • ֎ یائسگی در خانم‌ ها

 • ֎ باکتری‌ ها‌ی موجود در روده

 • ֎ آبمیوه‌ های طبیعی

 • ֎ استرس‌ و کورتیزول

 • ֎ نخوردن غذاهای فیبر دار

 • ֎ ژنتیک

 • ֎ خواب نا‌‌کافی

✅ علت چاقی شکم در افراد لاغر چیست ؟

تمام موارد گفته شده می‌ تواند علت چاق شدن شکم در افراد لاغر باشد اما مهم‌ ترین آن نداشتن رژیم غذایی و مصرف بیش از اندازه شکر و مواد دارای قند و شکر مانند نوشابه ، شیرینی و غیره می‌ باشد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

1 1 رای
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
7 دیدگاه ها
قدیمی ترین
تازه‌ترین
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد بنیادی
محمد بنیادی
1 سال قبل

بسیار بسیار ممنون دقیق وکامل بود مخصوصا باکتریها که گفتین من نمی دونستم زنده باد

دکتر رجب پور
1 سال قبل
پاسخ به  محمد بنیادی

با سلام
سپاس از همراهی شما دوست عزیز

آزاده
آزاده
1 سال قبل

سلام و وقت بخیر.. بسیار عالی و ارزشمند.. برای آقای دکتر عزیز بهترین ها رو آرزومندم

دکتر رجب پور
1 سال قبل
پاسخ به  آزاده

سلام به شما دوست عزیز
ممنون از لطف و توجه شما

سید سلیمان حسینی
سید سلیمان حسینی
1 سال قبل

سلام جناب دکتر طبق امار کشور انگلستان امار بالای چاقی درجهان داره امریکا رو بگید شاید ایا حذف نهار روش علمی هست

دکتر رجب پور
1 سال قبل

با سلام و سپاس از همراهی شما
برای پاسخ به این سوال بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه نمائید

رجبی
رجبی
1 سال قبل

سلام ، ممنون از اطلاعاتی که دادین ، من زمان هایی که ورزش میکنم بعد از ورزش شکمم و بخصوص زیر ناف بسیار ورم کرده و بزرگ میشه که حالت کش آمده و دردناک هم هست ، میخواستم بهم کمک کنید اگه دلیلی برای این هست بدونم و راه درمانش رو بفرمایید ،
خیلی ممنون