ضربه به بینی عمل شده

ضربه به بینی عمل شده حادثه‌ ای غیر قابل پیش بینی و رایج می‌ باشد. پس از عمل بینی ممکن است به هر دلیلی ، اطرافیان شما ناخواسته به بینی شما ضربه بزنند و یا حتی خود شما بر حسب تصادف بینی خود را دچار آسیب کنید. با رعایت برخی نکات خاص می‌ توان از ضربه به عمل بینی تا حد زیادی پیشگیری کرد اما اگر بینی دچار آسیب شد بعد از ضربه به بینی چه کنیم ؟ در این مقاله از دکتر احمدعلی رجب پور بهترین جراح بینی تهران به طور کامل راهکارهای مناسبی را در اختیار شما قرار می‌ دهیم تا بتوانید بدون نگرانی این شرایط را پشت سر بگذارید.

 

ضربه به بینی عمل شده + دکتر رجب پور

 

چه عواملی باعث ضربه به بینی عمل شده می گردد؟

قبل از آنکه به سراغ راه‌ های درمانی ضربه به بینی بعد از رینوپلاستی برویم ، ابتدا لازم است بدانید چه عواملی می‌ تواند موجب ضربه و آسیب به بینی شود ، چه عوارضی در پی دارد و راهکارهای جلوگیری از این گونه حوادث و همچنین اقدامات اولیه در هنگام ضربه خوردن بینی و سردرد چیست. یکی از نکات بسیار مهم که بعد از جراحی عمل زیبایی بینی باید به آن دقت کنید ، موضوع عدم دست‌ کاری بینی تازه عمل شده می‌ باشد. شاید تصور کنید که منظور از عدم دست‌ کاری ، لمس کردن بینی عمل شده است اما برخی مواقع حوادث ناخواسته منجر به ضربه به بینی عمل شده می‌ گردد. برخی از این موارد که ممکن است به بینی آسیب وارد کند عبارت‌ اند از:

 • خمیازه کشیدن
 • فین کردن
 • تند و سریع نفس کشیدن
 • عطسه و سرفه بسیار شدید
 • گریه کردن مکرر و گرفتن بینی به صورت متداوم

این امور در برخی موارد حتی ممکن است علاوه بر ضربه خوردن بینی عمل شده ، منجر به خونریزی بینی نیز گردد. به طور مثال اگر با دهان خیلی بسته و یا خیلی باز خمیازه بکشید می‌ توانید به بینی خود آسیب وارد کنید که در نتیجه عمل بینی تأثیر خواهد گذاشت و ممکن است فرم این عضو را تغییر دهد.

عوارض ضربه به بینی عمل شده

هرگونه آسیب اعم از شدید و ضعیف می‌ تواند عوارض کوتاه و بلند مدت بسیاری به همراه داشته باشد. ممکن است شدت و میزان این گونه عوارض بسته به شدت آسیب و ضربه به بینی تازه عمل شده متفاوت باشد و با توجه به شرایط ، برخی عوارض صدمه دیدن بینی ممکن است پس از مدتی فروکش کرده و برخی دیگر ماندگار باشند. از عوارض رایج ضربه به بینی تازه عمل شده موارد زیر را می‌ توان بررسی کرد :

 • شکستگی بینی
 • پاره شدن بخیه‌ ها
 • انحراف بینی
 • احتمال خونریزی بینی
 • انحراف غضروف‌ های درونی بینی
 • احساس درد خفیف یا شدید در بینی و نواحی اطراف
 • تورم و کبودی خفیف یا شدید بینی

با عوارض بعد از ضربه به بینی چه کنیم ؟ به برخی از این عوارض می‌ توان فورا رسیدگی کرد تا سریعا بهبود یافته و فروکش کنند. برخی دیگر نیز نسبت به شدت آسیب ، نیاز به مراجعه سریع به بهترین جراح بینی دارند. در هر دو صورت لازم و ضروری است که با متخصصی مجرب در ارتباط با ضربه خوردن به بینی تازه عمل شده مشورت کنید و راهنمایی‌ های لازم را از ایشان دریافت نمایید. توصیه می‌ کنیم به هیچ عنوان خودسرانه عمل نکنید چرا که ممکن است هرگونه حرکت اشتباه عوارض جبران‌ ناپذیر و دائمی را به دنبال داشته باشد.

چه کار‌هایی باعث ضربه به بینی عمل شده می‌ شود؟

بسیاری از رفتارهای و فعالیت روزانه شما ممکن است به نظر بی خطر باشند اما تکرار این رفتار برای بینی تازه عمل شده ؛ عوارضی که به آن اشاره کردیم را در پی خواهد داشت. در این بخش برخی از اعمال و رفتارهایی که ممکن است منجر به آسیب بینی شما شود را بررسی می‌ کنیم. توصیه می شود برای جلوگیری از هرگونه آسیب راهنمایی های ما را جدی بگیرید و به آن‌ها عمل کنید :

از عینک استفاده نکنید! ممکن است این توصیه برای افراد عینکی کمی دشوار باشد اما اگر می‌خواهید پس از عمل تغییری در فرم بینی شما ایجاد نشود بهتر است توصیه‌ های دکتر رجب پور ، بهترین جراح بینی در تهران را در استفاده نکردن از عینک را به کار گیرید. عینک فشار بسیاری را بر بینی متحمل می‌ کند و در دراز مدت ممکن است فرم آن را تغییر دهد ؛ چرا که پس از عمل بافت بینی در حال ترمیم و بسیار آسیب‌ پذیر می‌ باشد. همچنین این فشار ممکن است بخیه‌ های داخلی را تحت تأثیر قرار داده و یا موجب پارگی آن‌ ها شود.

از دیگر اشتباهات رایج افراد که منجر ضربه به بینی عمل شده می‌ شود ، فین کردن شدید و دائمی می‌ باشد. در دوران پس از جراحی بینی ممکن است خونابه‌ ها و مخاط بینی باعث آزار شما شوند اما بهتر است صبر کنید تا به خودی خود از داخل بینی شما خارج شوند. با فین کردن دائم فشار بسیاری به بافت و بخیه‌ های بینی وارد می‌ کنید و ممکن است منجر به پارگی و خونریزی شدید شوید.

بسیاری از خانم‌ها ممکن است به آرایش روزانه و یا روتین‌ های مراقبتی پوست عادت داشته باشد. توصیه می‌ کنیم این دو مورد را تا طی شدن کامل دوران نقاهت کنار بگذارید چرا که هرگونه فشار به بینی و یا نواحی اطراف آن منجر به کبودی و تورم شدید خواهد شد. پس از عمل بینی بافت بینی و نواحی اطراف آم بسیار حساس و تحریک‌ پذیر هستند پس از هرگونه دست‌ کاری و یا ماساژ این نواحی خودداری نمایید.

یکی از عادات اشتباه افراد پس از عمل بینی لمس کردن این عضو و حرکت دادن آن برای مشاهده نتیجه عمل می‌ باشد. پزشکان متخصص این عمل را به‌شدت ممنوع می‌ شمارند چرا که یکی از اصلی‌ ترین موارد در ایجاد ضربه به بینی عمل شده و خونریزی شدید می‌ باشد.

ضربه به غضروف بینی بعد از عمل نیز یکی از رایج‌ ترین حوادث و آسیب‌ های دوران نقاهت می‌ باشد. برخی افراد با حرکت دادن نوک بینی ، فین کردن و یا خاراندن آن از سر عادت ممکن است موجب آسیب به این ناحیه شوند. باید بگوییم که نوک بینی پس از جراحی از حساس‌ ترین نواحی می‌باشد که به سرعت تحت تاثیر قرار گرفته و فرم اصلی خود را از دست می‌ دهد. سعی کنید در صورتی که خواستید این ناحیه را لمس کنید ، حواس خود را با مشغول کردن خود به کاری دیگر پرت کنید.

به توصیه بهترین جراح بینی تهران ، سعی کنید فاصله خود را با اطرافیان حفظ کنید تا مبادا بر اثر حواس پرتی و یا شوخی و بازی بینی شما دچار ضربه و آسیب گردد. از انجام فعالیت‌ های شدید ورزشی و استفاده از وسایل خطرناک خودداری کنید تا به بهترین شکل احتمال آسیب و  ضربه به بینی بعد از جراحی را کاهش دهید.

بعد از ضربه به بینی عمل شده چه کنیم ؟

متأسفانه باید بگوییم که هر چقدر هم که نکات را رعایت کنید و مراقبت‌ های لازم را انجام دهید ، باز هم ممکن است عمل جراحی به بینی ضربه بخورد. بنابراین بهتر است بدانید که در هنگام رخداد حوادثی که منجر به ضربه به بینی عمل شده می‌ شود چه عکس‌ العملی باید نشان دهید و لازم است چه اقدامات مهم و ضروری صورت گیرد تا بتوانید در اولین لحظات شدت آسیب و عوارض را کاهش دهید. در هنگام آسیب به بینی عمل شده ممکن است چهار نتیجه به وقوع بپیوندد که هر کدام را به طور جداگانه بررسی خواهیم کرد تا با آگاهی کامل به شرایط بدانید بهتر است بعد از ضربه به بینی چه کنیم.

بروز خونریزی در بینی ‌

در هنگام ضربه به بینی عمل شده اگر با خونریزی مواجه شدید موارد زیر را در نظر بگیرید :

 • خونسردی خود را حفظ کنید چرا که نگرانی و استرس مانع از برخورد صحیح در این شرایط می‌ شود
 • به هیچ عنوان دراز نکشید
 • بنشینید و سر خود را سمت جلو خم کنید ( در حدی که نه آن‌ قدر عقب باشد که خون وارد گلو شود نه آن‌قدر جلو باشد که فشار زیادی به بینی وارد گردد)
 • پس از ضربه بعد از جراحی بینی ، صبر کنید تا خون‌ ریزی قطع شود
 • از فرو کردن پنبه یا دستمال به منظور جلوگیری از خونریزی خودداری نمایید
 • پس از قطع شدن خونریزی شرایط را پزشک خود در میان بگذارید و طبق توصیه ایشان عمل کنید

احساس درد بعد بینی از ضربه

با درد بعد از ضربه به بینی چه کنیم ؟ اگر به دلیل ضربه خوردن به بینی عمل شده احساس درد داشتید شدت درد تعیین کننده عملکرد شما می‌ باشد. اگر درد قابل تحمل بود می‌ توانید از مسکن‌ هایی که پزشک شما برای چنین مواقعی تجویز کردند استفاده کنید و سعی کنید که از هرگونه لمس کردن و دست‌ کاری یا ماساژ ناحیه آسیب دیده خودداری نمایید. اگر درد آن‌ قدر شدید و طولانی بود که تاب تحمل آن را نداشتید فوراً به پزشک مراجعه کنید و هرگز خودسرانه اقدامی بی مشورت انجام ندهید.

بروز تورم و التهاب در بینی و نواحی اطراف

در صورت تورم بعد از ضربه به بینی عمل شده چه کنیم ؟ اگر  پس از ضربه خوردن بعد از عمل بینی دچار تورم در بینی و نواحی اطراف شدید لازم است که این موضوع را حتماً بدون اتلاف وقت با یک دکتر عمل بینی خوب در تهران در میان بگذارید و جز توصیه پزشک کار دیگری انجام ندهید. تورم‌ های عادی و طبیعی پس از جراحی را می‌ توانید تا حدی با استفاده روزانه از کمپرس یخ کاهش دهید.

تغییر فرم بینی

با تغییر فرم بینی بعد از ضربه به بینی عمل شده چه کنیم ؟ در صورت مشاهده هرگونه تغییری در فرم و حالت بینی خود این مسئله را با پزشک مطرح کنید. اگر بینی شما دچار انحراف شده است سعی نکنید با جابه‌ جایی و دست‌کاری آن را به حالت قبلی بازگردانید.

پیشامد تمامی موارد ذکر شده ضربه به بینی جراحی شده بسیار رایج و طبیعی می‌ باشد. نکته‌ ای که باید در نظر بگیرید این است که تا حد امکان مراقبت‌ های بعد از عمل بینی را رعایت کنید تا بتوانید از چنین آسیب‌ هایی جلوگیری کنید در صورت بروز نیز خونسردی خود را حفظ کنید و پزشک را در جریان بگذارید.

آیا بعد از ضربه به بینی عمل شده نیاز به جراحی ثانویه داریم؟

این نگرانی دائمی در افرادی که عمل جراحی بینی انجام داده‌ اند مشاهده می‌ شود ؛ مخصوصاً اگر به بینی فرد آسیبی (چه شدید چه خفیف) وارد شده باشد. در چنین مواقعی پزشک توصیه می‌ کند صبر کنید تا التهابات و تورم ناشی از ضربه خوردن بینی بعد از جراحی فروکش کند و سپس با بررسی مجدد تصمیم خواهند گرفت که آیا به جراحی ترمیمی بینی نیاز دارید یا خیر.

سخن پایانی

ضربه به بینی عمل شده حادثه‌ ای غیر قابل پیش بینی و رایج می‌ باشد. بهتر کار در چنین مواقعی حفظ خونسردی و مشاوره با دکتر رجب پور بهترین جراح بینی تهران است. همچنین شما می‌ توانید با رعایت تمامی نکات توصیه شده توسط پزشک خود تا حد زیادی از این گونه حوادث پیش گیری کنید.


سوالات متداول

✅ چه عواملی باعث ضربه به بینی عمل شده می گردد؟

برخی از این موارد که ممکن است به بینی آسیب وارد کند عبارت‌اند از:
 • خمیازه کشیدن
 • فین کردن
 • تند و سریع نفس کشیدن
 • عطسه و سرفه بسیار شدید
 • گریه کردن مکرر و گرفتن بینی به صورت متداوم

✅ آیا بعد از ضربه به بینی نیاز به جراحی ثانویه داریم؟

باید صبر کنید تا التهابات و تورم ناشی از ضربه خوردن بینی بعد از جراحی فروکش کند و سپس پزشک با بررسی مجدد تصمیم خواهد گرفت که آیا به جراحی مجدد نیاز دارید یا خیر.

✅ عوارض ضربه به بینی عمل شده چیست ؟

از عوارض رایج ضربه به بینی تازه عمل شده موارد زیر را می‌ توان بررسی کرد :
 • شکستگی بینی
 • پاره شدن بخیه‌ ها
 • انحراف بینی

 • احتمال خونریزی بینی

 • انحراف غضروف‌ های درونی بینی

 • احساس درد خفیف یا شدید در بینی و نواحی اطراف

 • تورم و کبودی خفیف یا شدید بینی

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یاسمن
یاسمن
1 سال قبل

سلام آقای دکتر خسته نباشید من نزدیکه چهار ماه هست که بینیمو عمل کردم دوازدهم مهرماه چهار ماه شده امروز سر دخترم خورد به نوک بینیم چند لحظه درد گرفت بیشتر از اون ترس و استرس داشتم چون نوک بینیم بعد عمل خیلی سفت بود ولی بعد ضربه احساس می‌کنم نوک بینیم و پره هاش نرم شدن علت نرم شدن رو میخام بدونم تا از استرس در بیام یعنی ممکنه غضروف نوک بینیم تکون خورده باشه باعث نرم شدنش شده ممنون میشم جواب بدید