لاغر شدن بعد از عمل بینی

دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی چیست؟ آیا مصرف قرص چاقی بعد از عمل بینی ایرادی ندارد؟ وزن مناسب برای این عمل چقدر است؟ لاغری بعد از عمل بینی بسیار شایع می‌ باشد و مانند باقی عوارض این پروسیجر ، لاغری نیز ذهن بسیاری از مراجعه کنندگان را درگیر کرده است. بسیار طبیعی است که نسبت به تغییرات وزن خود نگران باشید چرا که ممکن است این تغییرات وزنی از مشکلی جدی نشئت گرفته باشد. به همین منظور در این مقاله از دکتر احمدعلی رجب پور بهترین جراح بینی در تهران سعی می‌ کنیم دلیل لاغری بعد از جراحی بینی و همچنین راهکارهای جلوگیری و درمان این عارضه را به شما معرفی کنیم.

 

دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی + دکتر رجب پور

 

دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی چیست؟

از رایج‌ ترین ابهامات افراد بعد از این پروسیجر این است که آیا بعد از عمل لاغر خواهیم شد؟ یا لاغری بدن تأثیری در فرم بینی دارد؟ به چه دلیل بعد از عمل وزن کاهش می‌ یابد؟ چگونه می‌توان آن را پیشگیری کرد؟ یا لازم است از قرص خاصی مصرف کنیم؟ برای پیدا کردن پاسخ تمامی این سؤالات و رفع ابهامات خود همراه ما باشید تا تمامی موارد را یک به یک بررسی کنیم.

آیا کاهش وزن بر بینی تأثیر می‌ گذارد؟

همان‌طور که می‌ دانید ، بینی افراد در مرکز صورت آن‌ ها قرار گرفته و نقش پررنگی در زیبایی چهره دارد . به همین دلیل است که افراد بیشترین توجه را بر ظاهر بینی خود دارند و می‌ خواهند هر چه سریع‌ تر مشکلات ظاهری آن را رفع کنند. در نتیجه با انجام عمل زیبایی بینی اعتماد به نفس آن ها به شکل چشمگیری افزایش یافته و دیگر مانند گذشته از ظاهر خود ناراضی نخواهند بود.

با این حال ممکن است به دلیل حساسیت به ظاهر چهره خود ، نسبت به عوارض عمل بینی نگرانی و دغدغه داشته باشند. یکی از این عوارض که ممکن است تأثیر بسیاری در نگرانی افراد بگذارد، دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی می‌ باشد.

اولین سؤالی که برای افراد به وجود می‌ آید این است که آیا این کاهش وزن ممکن است بر فرم بینی تأثیر بگذارد و ظاهر آن را کوچک‌ تر و لاغرتر کند؟ وزن مناسب برای رینوپلاستی چقدر است؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که بینی از استخوان ، غضروف و پوست تشکیل شده است و هیچ بافت چربی در ساختار آن وجود ندارد. بنابراین کاهش یا افزایش وزن بر ظاهر بینی تاثیری نخواهد داشت و تغییری در ساختار آن ایجاد نخواهد کرد. اما به طور غیر مستقیم ممکن است با چاق شدن صورت افراد ، تمرکز ظاهر از روی بینی برداشته شده و این عضو کوچک‌ تر به نظر برسد ؛ همان‌طور که با لاغر شدن بعد از عمل بینی احساس می‌ شود که بینی بزرگ‌ تر شده است.

به همین دلیل است که برخی افراد نگران لاغر شدن بعد از این عمل بوده و به دنبال پیشگیری و درمان این اتفاق می‌ باشند. برای پیشگیری از ین اتفاق بهتر است ابتدا بدانید که چه مواردی در لاغری تأثیرگذار است و به چه دلیل بسیاری از افراد کاهش وزن بعد از جراحی بینی را تجربه می‌ کنند. در رابطه با وزن مناسب برای عمل زیبایی بینی در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد.

دلایل اصلی لاغری بعد از جراحی بینی

در این بخش تک‌ تک دلایل احتمالی و قطعی تاثیرگذار بر کاهش وزن بعد از جراحی بینی را بررسی می‌ کنیم تا با آشنایی با این علت ها بهتر بتوانید به پیشگیری و حتی درمان آن‌ها بپردازید :

رژیم غذایی

مهم‌ ترین مدت زمان نقاهت بعد از این رویکرد ، دوهفته بعد از جراحی می‌ باشد. پزشک شما مواردی بسیاری را برای مراقبت از بینی در طی این دو هفته توصیه می‌ کند که در صورت عدم رعایت توصیه‌ های بهترین جراح بینی تهران ممکن است دچار عوارض خفیف و یا آسیب‌ های شدید شوید.

یکی از توصیه‌ های پزشک شما ، رعایت رژیم غذایی سبک می‌ باشد. در طی روزهای پس از جراحی ، بینی شما حساس و تحریک‌ پذیر خواهد بود و کوچک‌ ترین فشاری می‌ تواند موجب انحراف نوک بینی و یا پاره شدن بخیه‌ های درونی و خونریزی شود. بنابراین به شما پیشنهاد می‌ شود تا حد امکان از جویدن غذاهای سفت خودداری کنید. در رژیم غذایی توصیه شده ، معمولاً خوراکی هایی با بافت نرم قرار می‌ گیرد که نیاز آن‌ چنانی به جویدن‌ های طولانی نداشته باشد. همچنین توصیه می‌ شود بیشتر سعی کنید مایعات رقیق و فراوان بنوشید.

از دیگر علت های تغییر رژیم غذایی و دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی می‌ توان به بهبود عملکرد گوارش و جلوگیری از یبوست اشاره کرد. در روزهای اولیه جراحی افراد باید استراحت مطلق داشته باشند و از آنجا که نمی‌ توانند تحرک کنند نیاز است که غذاهای نرم مصرف کنند تا اختلالی در عملکرد گوارش آنها ایجاد نشود.

علاوه بر این که افراد باید غذاهای نرم مصرف کنند ، مصرف روغن ، چربی و فست‌ فود ممنوع می‌ شود. در نتیجه اگر افراد قبل از عمل عادت به خوردن این گونه غذا داشته باشند ممکن است رعایت چنین رژیمی بسیار برایشان دشوار باشد. پزشک توصیه می‌ کند که بیشتر از میوه‌ها و سبزیجات تازه استفاده کنند که هم هیدراته بمانند، ویتامین‌ های ضروری را جذب کنند و هم به هضم غذا کمک کنند.

برخی افراد به چنین رژیم غذایی سبک عادت ندارند و رعایت این‌ گونه رژیم غذایی ممکن است به سرعت موجب کاهش وزن آن‌ ها شده و نگرانی‌ های بیشتری را در پی داشته باشد. باید بدانید که نیازی به نگرانی نیست و پزشک شما بهتر از هر فردی می‌ داند که چه چیز برای شما بهتر است و روند بهبودی بینی شما را تسریع می کند.

تمامی این رژیم ها باید برای مدتی محدود رعایت شوند و شما می‌ توانید پس از گذشت دوران بهبودی ، به رژیم قبلی خود بازگشته و وزن از دست رفته را جبران کنید. اگر چه بسیاری از افراد به دلیل سالم بودن این رژیم ترجیح می‌ دهند آن را قطع نکرده و جزو سبک زندگی خود قرار دهند. 

مصرف قرص چاقی بعد از عمل بینی

 

استرس

دیگر دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی ، استرس است. به دلیل شرایط جراحی زیبایی بینی و نگرانی از عوارضی که به دنبال دارد ، بیشتر افراد با استرس شدید دست و پنجه نرم می‌ کنند. البته در نظر داشته باشید که با انتخاب یک جراح بینی خوب در تهران استرس مزمن می‌ تواند باعث کاهش وزن غیر قابل توجیه شود. این عارضه می‌تواند بر عملکرد مغز ، سلامت قلب ، رفتار ، اندام‌ های داخلی و ایمنی تأثیر بگذارد. استرس مزمن همچنین می‌ تواند خطر ایجاد تومور را افزایش دهد.

وقتی تحت استرس دائمی باشید ، بدن شما دائماً در حالت چالش یا مبارزه قرار می گیرد. این بدان معناست که شما همیشه در حال تولید هورمون‌ های استرس ، آدرنالین و کورتیزول هستید. این هورمون‌ها بر هضم ، ایمنی و الگوی خواب شما تأثیر می‌ گذارند. هورمون آدرنالین با آماده کردن بدن برای فعالیت بدنی شدید ترشح می‌ شود ، اما اشتهای شما را نیز کاهش خواهد داد. هورمون کورتیزول با سرکوب برخی از عملکردهای بدن که در موقعیت‌ های استرس زا غیر ضروری هستند ، مانند عملکرد تولید مثل ، گوارش و ایمنی ترشح می‌ شود.

به دلیل تأثیر دوگانه هورمونی بر بدن ، ممکن است اغلب اصلاً احساس گرسنگی نکنید که همین عدم احساس گرسنگی دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی می‌ باشد. استرس بر عصب واگ شما تأثیر می‌ گذارد ، که مسئول پریستالیس دستگاه گوارش است. به عبارت دیگر ، این عصب به حرکت غذای هضم شده از طریق دستگاه گوارش شما کمک می‌ کند. در کنار این حرکت ، عصب واگ نیز بر هضم و جذب غذا تأثیر می‌ گذارد. در صورتی که تحت استرس باشید ، سیستم گوارشی شما ممکن است بد کار کند و باعث التهاب دستگاه گوارش و علائمی مانند اسهال شود.

در شرایط استرس ، می‌ توانید با حرکت عصبی بخشی از بدنتان – مانند ضربه زدن به پاها یا فشار دادن نوک انگشتانتان – کالری اضافی بسوزانید. برخی افراد برای جبران کاهش وزن در این دوران شروع به مصرف قرص چاقی بعد از رینوپلاستی می‌ کنند. به این نکته توجه داشته باشید که مصرف هرگونه دارو و مکمل ممکن است در روند بهبودی شما تاثیر بگذارد. برای مصرف قرص چاقی باید ابتدا با یک جراح بینی خوب در تهران مشورت کنید.

استرس همچنین می‌تواند بر الگوهای خواب شما تأثیر بگذارد و دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی باشد. زمانی که احساس استرس می‌ کنید به خواب رفتن و به همان اندازه خواب ماندن سخت است. اختلال در خواب به نوبه خود می‌ تواند باعث شود همیشه احساس تنبلی و خستگی کنید. ناگفته نماند که کم خوابی در طول زمان می‌ تواند باعث افزایش ترشح هورمون کورتیزول شود.

اختلال در تنفس و خواب

به دلیل تغییر فرم بینی شما پس از این پروسه ، از جمله باریک شدن سوراخ‌ ها ، مدت زمان بسیاری طول می‌کشد تا بدن شما بتواند با این تغییرات هماهنگ شود. در طی دوهفته دوران بهبودی پس از جراحی بینی به دلیل وجود گچ بینی و پانسمان ، برای برخی افراد نفس کشیدن دشوار می‌ باشد. بسیاری افراد می‌توانند خود را با شرایط تطبیق دهند و از طریق دهان نفس بکشند اما این روش برای برخی دیگر با سختی زیادی انجام خواهد شد.

در نتیجه در هفته‌ های اول ممکن است به دلیل سختی در نفس کشیدن و کلافگی از بابت این موضوع ، خواب شما دچار اختلال شود. در برخی موارد پیش آمده که مراجعین از بی خوابی مدام شکایت داشته‌ اند. معمولاً پزشک با تجویز داروهای خواب‌ آور این مشکل را حل می نماید.

اما به طور کل باید بگوییم که یکی از اصلی‌ ترین دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی ، بی خوابی است. بیدار ماندن شما در ساعاتی که بدنتان باید استراحت کند موجب می‌ شود که برای فعالیت اندام‌ ها و عملکرد بدن انرژی بیشتری استفاده شود. بدن این انرژی را از طریق سوخت و ساز کالری دریافت می‌ کند. در نتیجه اگر بی‌ خوابی افراد بعد از عمل به طول بی انجامد به سرعت متوجه تغییر وزن چشمگیری خواهند شد.

وزن مناسب برای عمل بینی

وزن مناسب برای رینوپلاستی چقدر است؟ همان‌طور که در مقاله نیز شاره کردیم ، کم بودن یا زیاد بودن وزن افراد به طور مستقیم تأثیری در نتایج این روند نخواهد داشت. اما باید بدانید که افراد با اضافه وزن شدید غالباً دچار بیماری‌ هایی چون دیابت ، فشار خون بالا و تنگی نفس هستند که هر کدام از این بیماری‌ ها ممکن است شرایط عمل را دشوار کند.

نکته دیگر در رابطه با وزن مناسب برای جراحی بینی این است که افرادی که کمبود وزن دارند ممکن است با مشکلاتی چون ضعف جسمانی و کاهش فشار خون و یا حتی کم خونی مواجه باشند که هر کدام از این موارد و همچنین لاغر شدن بعد از عمل بینی بر سلامت افراد حین و بعد از جراحی تأثیر خواهد داشت.

بنابراین به طور کلی باید بگوییم وزن مناسب برای این پروسیجر مقدار ثابتی ندارد ، افراد با وزن معمولی و BMI سالم می‌ توانند به راحتی بینی خود را عمل کنند. اما توصیه می‌شود اگر کمبود وزن دارید و یا دچار اضافه وزن شدید هستید با بهترین جراح بینی مشورت کنید و در صورت لزوم راهکارهای توصیه شده ایشان را قبل و بعد از عمل رعایت نمایید.

مصرف قرص چاقی بعد از جراحی بینی

یکی از راه‌ هایی که افراد برای مقابله با دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی انتخاب می‌ کنند ، مصرف قرص چاقی بعد از این رویکرد می‌ باشد. همان‌طور که در مقاله به طور کامل توضیح دادیم ، شرایط مختلفی موجب کاهش وزن شما بعد از جراحی بینی می‌شود. هر کدام از این شرایط بسته به دوران نقاهت شما ، مدت محدودی دارند و پس از بهبودی شما به خودی خود رفع خواهند شد ؛ بنابراین دلیلی برای نگران نیست.

اگر فکر می‌ کنید با مصرف قرص چاقی می‌ توانید استرس حاصل از عوارض لاغری را رفع کنید سخت در اشتباهید. مصرف قرص چاقی می‌ تواند عوارض جانبی بسیاری را به دنبال داشته باشد. بنابراین بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و راهنمایی‌ های لازم را از ایشان مطالبه کنید چرا که ممکن است مصرف این قرص با داروهایی که در دوران بهبودی مصرف می‌ک نید تداخل ایجاد کرده و دوران نقاهت را طولانی‌ تر کند.

وزن مناسب برای عمل بینی

 

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات دکتر احمدعلی رجب پور ، بهترین جراح بینی در تهران ، دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی را بررسی کردیم و در این زمینه اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دادیم. با وجود اطلاعاتی که در این مطلب در اختیار شما قرار دادیم ممکن است همچنان سؤالی در این زمینه در ذهنتان باقی مانده باشد. شما می‌ توانید سؤال خود را در قسمت نظرات زیر همین مقاله با ما مطرح کنید تا بتوانیم در سریع‌ ترین زمان ممکن شما را راهنمایی کنیم.


سوالات متداول

✅ دلیل لاغر شدن بعد از جراحی بینی چیست؟

اصلی‌ ترین علت‌ها برای لاغر شدن بعد از عمل بینی می‌توان موارد زیر را نام برد :

  • رژیم غذایی
  • استرس
  • اختلال در تنفس و خواب

✅ وزن مناسب برای عمل بینی چقدر است ؟

وزن مناسب برای رینوپلاستی مقدار ثابتی ندارد ، افراد با وزن معمولی و BMI سالم می‌ توانند به راحتی بینی خود را عمل کنند. اما توصیه می‌ شود اگر کمبود وزن دارید و یا دچار اضافه وزن شدید هستید با دکتر احمدعلی رجب پور بهترین جراح بینی تهران مشورت نمایید.

✅ آیا کاهش وزن بر بینی تأثیر می‌گذارد؟

بینی از استخوان ، غضروف و پوست تشکیل شده است و هیچ بافت چربی در ساختار آن وجود ندارد بنابراین کاهش یا افزایش وزن بر ظاهری بینی تأثیری نخواهد داشت و تغییری در ساختار آن ایجاد نخواهد کرد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

5 1 رای
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها