تأثیر و درمان سرماخوردگی قبل از عمل بینی یا بعد از آن

سرماخوردگی قبل از عمل بینی چه تأثیری در روند جراحی دارد؟ یکی از بیماری‌هایی که ممکن است جراحی بینی شما را به تعویق بیندازد سرماخوردگی می‌باشد. ممکن است در ابتدا سرماخوردگی  بیماری‌ کم اهمیتی به نظر برسد اما وقتی پای جراحی بینی شما در میان است این موضوع بسیار جدی می‌شود.

در این مقاله به طور کامل در رابطه با عمل بینی و سرماخوردگی صحبت می‌کنیم و بهترین روش‌های جلوگیری و درمان سرماخوردگی قبل از عمل بینی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

سرماخوردگی قبل از عمل بینی

در هنگام سرماخوردگی شما ممکن است سرفه، عطسه، خارش بینی، التهاب، تنگی نفس، و بدتر از همه این ها عفونت و تب را تجربه کنید. اگر به موارد ذکر شده دقت کنید متوجه می‌شوید که تمامی عوارض سرماخوردگی دشمن جراحی بینی می‌باشند. بیشترین ناحیه که سرماخوردگی تحت تأثیر قرار می‌دهد بینی شماست. به دلیل التهابات عمل بینی امکان‌پذیر نیست همچنین اگر سرماخوردگی شما خفیف باشد ممکن است پس از جراحی بینی شدت بگیرد.

شدت گرفتن سرماخوردگی در نتیجه عمل بینی ما تأثیر خواهد گذاشت. پس از عمل بینی هنگامی که در دو هفته استراحت و بهبودی قرار دارید، بافت بینی شما به شدت  حساس و تحریک‌پذیر می‌باشد. همچنین بخیه‌های درونی بینی شما نیاز به بهبودی و مراقبت دارند. حال فرض کنید که سرماخوردگی قبل از عمل بینی شما تشدید شود، در حالی که باید به توصیه‌های پزشک توجه داشته باشید و از فین کردن، خاراندن، عطسه و سرفه شدید جلوگیری کنید، هم‌زمان به دلیل سرماخوردگی باید با تمامی این موارد مبارزه کنید. البته سرفه و عطسه قابل کنترل نیستند و تنها چند سرفه قوی لازم است تا بخیه‌های شما آسیب ببیند.

سرماخوردگی بعد از عمل جراحی بینی

همچنین اگر به دلیل سرماخوردگی قبل از عمل بینی دچار التهاب شوید، التهاب ناشی از جراحی بینی نیز تشدید پیدا می‌کند و تنفس برای شما دشوار می‌شود همچنین ممکن است بخیه‌ها و بافت بینی تحت فشار بسیاری قرار گیرند.

از دیگر مشکلات سرماخوردگی قبل از عمل بینی ، خارش بینی می‌باشد. با وجود گچ و ممنوعیت خاراندن حین هفته ریکاوری، تحمل خارش بسیار دشوار است و می‌تواند به سادگی شما را کلافه و عصبی کند.

یکی از بدترین عوارض سرماخوردگی بعد از عمل بینی ، احتمال عفونت و تب شدید می‌باشد. اگر گلوی شما چرک کند و دچار عفونت دستگاه تنفسی شوید به دلیل آسیبی که حین جراحی به بافت بینی شما وارد شده و به دلیل وجود بخیه‌ها، ممکن است عفونت به بافت بینی سرایت کرده و شرایط دشواری را برای بیمار ایجاد کند.

بنابراین بهتر است هنگامی که احساس می‌کنید دچار سرماخوردگی پیش از عمل بینی شده‌اید، این مسئله را کوچک نشمارید و با پزشک خود در میان بگذارید و طبق دستورالعمل‌های ایشان رفتار کنید. پزشک شما ممکن است مصرف دارو و خوردن قرص سرماخوردگی قبل از عمل بینی را تجویز کند تا شرایط شما بهبود یابد و آماده عمل شوید.

قبل از هر اقدامی بخاطر داشته باشید که انتخاب جراح بینی باتجربه بسیار حائز اهمیت است زیرا علاوه بر نتیجه بهتر، عوارض کمتری را نیز برای شما به ارمغان می‌آورد. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی در تهران ” به ما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

سرماخوردگی بعد از عمل بینی

علاوه بر سرماخوردگی قبل از عمل بینی ، یکی از سؤالات رایج بیماران تأثیرات و درمان سرماخوردگی بعد از عمل بینی می‌باشد. سرماخوردگی بعد و قبل از عمل بینی را نمی‌توان به طور قطعی پیش بینی و یا پیشگیری کرد. به همین دلیل نیاز است برخی نکات را جهت کاهش احتمال سرماخوردگی بعد از عمل بینی رعایت کنید که در ادامه تمامی این نکات را بررسی می‌کنیم.

نکات مهم درمان سرماخوردگی بعد از عمل بینی

تمامی نکاتی که در این بخش بررسی می‌کنیم توصیه‌های رایج پزشکان در ارتباط با عمل بینی و سرماخوردگی می‌باشد.

֎ بینی خود را نخارانید:

خاراندن بینی موجب تحریک بافت آسیب دیده بینی و تشدید التهاب شده و ممکن است باعث شود بخیه شما آسیب ببیند.

֎ از فین کردن‌های متوالی اجتناب کنید:

سرماخوردگی بعد از عمل زیبایی بینی ممکن است با تحریک مخاط همراه باشد. فشار زیادی که هنگام فین کردن به بینی وارد می‌شود بسیار آسیب رسان است. این فشار رفته رفته ممکن است موجب انحراف نوک بینی شما و پاره شدن بخیه و درنتیجه خونریزی شود.

قرص سرماخوردگی بعد از عمل بینی

از عوارض عملی بینی می‌توان به سردرد اشاره کرد که ما در مقاله‌ی ” سردرد بعد از جراحی بینی ” به این موضوع پرداخته‌ایم.

֎ عطسه نکنید:

سعی کنی عطسه خود را کنترل کنید. برای این کار هنگام عطسه دهان خود را باز نگه دارید تا به بینی فشاری وارد نگردد.

مصرف قرص سرماخوردگی بعد از عمل بینی در صورت مشورت و تجویز پزشک مانعی ندارد.

֎ استراحت کنید:

یکی از مهم‌ترین توصیه‌های پزشک برای سرماخوردگی بعد از عمل بینی استراحت کافی می‌باشد. سعی کنید محل استراحت خود را از نظر دمایی در بهترین حال قرار دهید. همچنین برای کاهش تورم بهتر است دراز بکشید و از بالشتی نرم و راحت استفاده کنید.

֎ مایعات فراوان بنوشید:

برای درمان سرماخوردگی بعد از عمل بینی، باید بدانید که نوشیدن مایعات سبک مانند آب، چای سبز، آبمیوه‌های رقیق و شیر می‌تواند به بهبود سریع شما کمک کند. علاوه بر این موجب می‌شود تا مخاط بینی شما شل شده و تمامی آلودگی‌های بینی را خارج کند و در نتیجه شما هیچ گونه گرفتگی بینی را احساس نخواهید کرد.

֎ سوپ بخورید:

خوردن سوپ عملکردی بهتر از قرص سرماخوردگی بعد از عمل بینی دارد. پزشک بینی شما ممکن است به شما تاکید کند که در مدت نقاهت پس از انجام عمل جراحی بینی در رژیم غذایی خود بیشتر غذاهای نرم را قرار دهید. برای سرماخوردگی بعد از عمل بینی، سوپ مرغ بهترین انتخاب برای بهبودی سریع و تقویت سیستم ایمنی بدن می‌باشد. سوپ علاوه بر این که تأثیر بسزایی در تخلیه و رقیق شدن مخاط بینی دارد، التهاب بینی را نیز کاهش می‌دهد. توجه داشته باشید که رژیم غذایی شما بهتر است فاقد نمک باشد چرا که نمک التهاب را تشدید می‌کند.

جلوگیری از سرماخوردگی قبل از عمل بینی

یک سری نکات ساده در رابطه با عمل بینی و سرماخوردگی وجود دارد که با رعایت آنها می‌توانید در حد زیادی از سرماخوردگی قبل و بعد از عمل بینی جلوگیری کنید.

֎ دستان خود را بشویید:

قبل از خوردن غذا و دست زدن به صورت و دهان خود بهتر است دستان خود را کاملاً با آب و صابون بشویید. رفت و آمد در مکان‌های عمومی می‌تواند احتمال سرماخوردگی قبل از عمل ینی را افزایش دهد. بنابراین پس از دست زدن به دستگیره‌های مترو و اتوبوس، کارت بانکی و پول نقد، کفش و هرگونه جسم آلوده دستان خود را بشویید. سعی کنید تا حد امکان از دست زدن به صورت، بینی، دهان و چشمان خود جلوگیری کنید.

֎ خواب کافی داشته باشید:

داشتن خواب کافی و استراحت مناسب سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و از سرماخوردگی قبل و بعد از عمل جلوگیری می‌کند.

نکته: خوردن قرص سرماخوردگی قبل از عمل جراحی نیز به دلیل وجود مقادیر زیاد آسپرین، بدون مشورت پزشک، توصیه نمی‌شود و ممنوع است.

֎ غذای سالم مصرف کنید:

داشتن رژیم غذایی عاری از نمک و شکر زیاد و همچنین فست‌فود، مواد سرخ کردنی و چربی‌های غیر اشباع، سلامت بدن شمارا تأمین می‌کند. شما می‌توانید مصرف کربوهیدرات‌های ساده، سبزیجات و میوه را افزایش دهید تا ویتامین‌ها و املاح لازم بدن خود را دریافت کنید.

خوردن قرص سرماخوردگی قبل از عمل بینی

از دیگر عوارض عمل بینی، می‌توان به حالت تهوع بعد از عمل اشاره کرد. ما در مقاله‌ی ” تهوع بعد از عمل بینی ” به علت و درمان این عارضه پرداخته‌ایم.

عفونت ناشی از سرماخوردگی قبل و بعد از عمل بینی

در صورتی که دچار عفونت‌های باکتریایی زیر شدید به هیچ عنوان نباید عمل جراحی بینی را انجام دهید:

  • سینوزیت باکتریایی
  • رینیت باکتریایی
  • آنفولانزا

در صورت تشدید این گونه از عفونت‌های ویروسی و باکتریایی ممکن است دچار پنومونی، سینوزیت و حتی برونشیت شوید چرا که به دلیل ضعف  بدن این عفونت به نواحی فوقانی بدن شما سرایت خواهد کرد و این نواحی را به شدت تأثیر قرار خواهد داد.

به دلیل افزایش احتمال  لارینگواسپاسم در هنگام بیهوشی، بسیاری از متخصصین بیهوشی اتاق عمل، به بیمارانی که دچار سرماخوردگی، آنفولانزا و هرکدام از عفونت‌های ذکر شده باشند، اجازه عمل نخواهند داد.

خوردن قرص سرماخوردگی قبل از عمل جراحی

به طور کلی استفاده از برخی داروهای حاوی آسپرین قبل از انجام عمل بینی ممنوع می‌باشد. خوردن قرص سرماخوردگی قبل از عمل جراحی نیز به دلیل وجود مقادیر زیاد آسپرین توصیه نمی‌شود. اگر بدون اطلاع به پزشک خود برای رفع سرما خوردگی قبل  از عمل بینی قرص بخورید ممکن است در حین عمل دچار مشکل و آسیب شوید. در صورت علاقه شدید به اجرای عمل، بهتر است برای درمان سرماخوردگی قبل از عمل بینی با پزشک خود مشورت کرده و در صورت تجویز ایشان اقدام به مصرف دارو و خوردن قرص سرماخوردگی قبل از عمل بینی کنید.

درمان سرماخوردگی بعد از عمل بینی

بعد از عمل بینی ما درچار کاهش وزن می‌شویم که ما در مقاله‌ی ” دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی ” این موضوع را بررسی کرده‌ایم.

سخن پایانی

سرماخوردگی قبل از عمل بینی با عوارضی همراه است که نتیجه عمل را تحت تأثیر قرار می‌دهد. همچنین اگر سرماخوردگی بعد از عمل بینی نیز تشدید گردد ممکن است به دلیل فین کردن، عطسه، سرفه و التهاب، تنفس شما مختل گردد و همچنین به بخیه و بافت بینی آسیب برسد.

اگر دچار سرماخوردگی بعد از عمل بینی شدید بهتر است پزشک خود را در جریان بگذارید تا طبق دستورالعمل‌های ایشان رفتار کنید.

اگر در خصوص سرماخوردگی بعد از عمل زیبایی بینی نکته‌ای را فراموش کردیم، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات زیر همین مقاله آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها