تاثیر کم خونی در عمل بینی

کم خونی در عمل بینی تا حدودی شایع است و تقریباً در یک‌سوم بیماران تحت عمل جراحی پلاستیک، ظاهر می‌شود. ایا کم خونی در عمل بینی تاثیر دارد ؟ اغلب این تصور غلط وجود دارد که کم خونی در عمل بینی بی‌ضرر است، در حالی که، در واقع، به طور مستقل با عوارض قابل توجهی همراه است. در گروه‌های بیماران خاص، عوارض شدید به 30 تا 40 درصد می‌رسد. تشخیص مناسب کم خونی در عمل بینی و به دنبال آن درمان کم خونی، آمادگی بیمار را برای جراحی بهبود می‌بخشد، به مدیریت شرایط همراه کمک می‌کند، مدت نقاهت و میزان بستری مجدد و خطرات انتقال خون را کاهش می‌دهد.

روش‌های درمانی کم خونی و عمل بینی ممکن است شامل مکمل‌های غذایی، مانند آهن، B12 و فولات، تغییر در دارو، مدیریت شرایط التهابی مزمن یا بدخیمی‌های تشخیص داده ‌نشده قبلی، یا سایر مداخلات بر اساس علت باشد. اگر قصد انجام عمل بینی دارید و علاقه‌مند هستید بدانید که ایا کم خونی مانع عمل بینی می شود یا خیر، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا پاسخ تمامی سؤالات خود را دریافت کنید.

چرا باید به کم خونی در عمل بینی اهمیت دهیم؟

کم خونی و عمل بینی یک عامل خطر قابل تغییر قابل توجه در بیماران جراحی پلاستیک است. حداقل 1/3 از بیمارانی که تحت عمل جراحی غیر اورژانسی قرار می‌گیرند، دارای کم خونی بالقوه قابل درمان هستند. کم خونی باعث افزایش عوارض بعد از عمل می‌شود. یک مطالعه گذشته‌نگر بزرگ روی تقریباً 8000 بیمار غیر جراحی قلب نشان داد که شیوع کم خونی قبل از عمل تقریباً 40 درصد بود. کم خونی قبل از عمل با افزایش تقریباً پنج برابری احتمال عوارض جبران‌ناپذیر و در موارد بسیار نادر مرگ بعد از عمل همراه بود.

حتی کم خونی خفیف قبل از عمل، 10-12 گرم هموگلوبین در دسی‌لیتر در زنان، 10-13 گرم در دسی‌لیتر در مردان، به طور مستقل با افزایش 41 درصدی خطر مرگ و میر و افزایش 31 درصدی در عوارض در بیمارانی که تحت عارضه غیرقلبی اساسی هستند مرتبط است. کم خونی در عمل بینی قبل از عمل شایع‌ترین پیش‌بینی‌کننده انتقال خون بعد از عمل می‌باشد و عوامل دیگر عبارت‌اند از: افزایش سن، جنسیت زن و جثه کوچک.

تاثیر کم خونی در عمل بینی

قبل از هر چیزی بخاطر داشته باشید که انتخاب جراح باتجربه و خبره بسیار حائز اهمیت است زیرا علاوه بر نتیجه بهتر، عوارض کمتری را نیز برای شما به ارمغان می‌آورد. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی در تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

تشخیص و درمان کم خونی در عمل بینی باعث بهبود نتایج بیمار می‌شود:

به دلایل زیر می‌توان گفت که تشخیص و درمان کم خونی و عمل بینی باعث بهبود نتایج بیمار می‌شود:

• آمادگی برای جراحی را بهبود می‌بخشد

• خطر انتقال خون در دوره بعد از عمل را کاهش می‌دهد

• کم خونی و عوارض و مرگ و میر ناشی از تزریق خون را کاهش می‌دهد

• به شناسایی بیماری‌های همراه کمک می‌کند

• مدیریت بالینی مؤثر کم خونی، نتایج بیمار را در بیماری‌های مزمن بهبود می‌بخشد: به عنوان مثال، نارسایی مزمن قلبی، بیماری مزمن کلیه، بیماری التهابی روده، روماتوئید، آرتریت و غیره

• کم خونی ممکن است نشانگر یک روند بیماری زمینه‌ای تشخیص داده نشده باشد: به عنوان مثال، کمبود آهن نشان دهنده بدخیمی پنهان است

البته موارد ذکر شده به طور میانگین ممکن است از هر 10 مراجعه کننده عمل بینی 4 نفر را تحت تاثیر قرار دهد، با این حال پیگیری و پیشگیری قبل از عمل بسیار حائز اهمیت می‌باشد. بنابراین قبل از انجام هرگونه جراحی پلاستیک بهتر پاسخ سؤالاتی که ایا کم خونی در عمل بینی تاثیر دارد و ایا کم خونی مانع عمل بینی می شود را از پزشک خود مطالبه کنید.

کم خونی در عمل بینی چقدر شایع است؟

مطالعات نشان داده‌اند که کم خونی در بیمارانی که قصد انجام جراحی پلاستیک را دارند نسبت به سایر جراحی‌ها کمتر شایع است، بسته به نوع مشکلی که برای آن جراحی می‌شوند و سلامت کلی آنها، کم خونی تاثیر خواهد داشت. پس از جراحی، کم خونی در عمل بینی حتی ممکن است شایع‌تر باشد و تقریباً 60 بیمار از هر 100 بیمار را به دلیل خونریزی همراه با جراحی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

کم خونی و عمل بینی

رابطه کم خونی و عمل بینی چیست ؟

برای دانستن این نکته که ایا کم خونی در عمل بینی تاثیر دارد و یا حتی ایا کم خونی مانع عمل بینی می شود ، ابتدا باید بدانید که منظور از کم خونی چیست و کدام نوع از انواع کم خونی در عمل بینی تاثیر گذار است.  کم خونی زمانی اتفاق می‌افتد که تعداد شمار گلبول‌های قرمز سالم در بدن افراد بسیار کمتر از حد استاندارد نیاز بدنی باشد. گلبول‌های قرمز وظیفه دارند اکسیژن را به تمامی بافت‌های بدن حمل کنند، بنابراین تعداد کم گلبول‌های قرمز نشانگر آن است که سطح اکسیژن خون شما کمتر از حد استاندارد و متوسط ​​است. هموگلوبین نوعی پروتئین اصلی داخلی گلبول‌های قرمز است.

در واقع این هموگلوبین است که اکسیژن را حمل می‌کند و آن را به سراسر اندام‌ها و بافت‌های بدن شما منتقل می‌کند. کم خونی بالای یک و نیم میلیارد نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد. زنان و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن مانند سرطان بیشترین خطر ابتلا به کم خونی را دارند. این وضعیت جسمانی افراد قطعاً می‌تواند بر روی نتایج کم خونی و عمل بینی تاثیر داشته باشد.

یکی از علت‌های تأثیرگذار کم خونی و عمل بینی ، این است که آهن و ویتامین B12 رژیم غذایی برای بلوغ گلبول‌های قرمز در بدن ضروری هستند. به طور معمول، هر روز 0.8 تا 1 درصد گلبول‌های قرمز در بدن جایگزین می‌شود و میانگین طول عمر گلبول‌های قرمز 100 تا 120 روز است. این جایگزینی و کاهش طول عمر گلبول‌ها اگر دچار اختلال گردد و یا اگر فرد در رژیم غذایی خود میزان متناسب از این مواد لازم را دریافت و جذب نکند، کم خونی ایجاد می‌شود.

ایا کم خونی در عمل بینی تاثیر دارد

زیبایی تعاریف بسیار گسترده‌ای دارد مخصوصا وقتی پای جراحی بینی درمیان باشد. ما در مقاله‌ی ” بینی زیبا ” معیارهایی برای زیبایی بینی را برای شما بیان نموده‌ایم.

ایا کم خونی در عمل بینی تاثیر دارد ؟

بیش از چهارصد نوع مختلف از کم خونی وجود دارد و به سه گروه کلی تقسیم می‌شوند: کم خونی ناشی از از دست دادن خون، کم خونی ناشی از کاهش یا تولید گلبول‌های قرمز خون و کم خونی ناشی از تخریب و از بین رفتن گلبول‌های قرمز. همه اینها می‌توانند در اثرگذاری کم خونی در عمل بینی مهم واقع شوند و بعداً از جراحی نیز در دوره نقاهت مؤثر باشند.

عوارض کم خونی و عمل بینی در مراجعه کنندگان چیست؟

کم خونی ممکن است علائمی از جمله موارد زیر را به همراه داشته باشد:

 • خستگی
 • ضعف
 • پوست رنگ‌پریده
 • درد قفسه سینه
 • سرگیجه
 • تحریک پذیری
 • بی حسی یا سردی دست و پا
 • مشکل در تنفس
 • ضربان قلب تند
 • سردرد
 • میل به یخ (ممکن است نشانه کمبود آهن باشد)

علائم کم خونی و عمل بینی معمولاً زمانی ایجاد می‌شوند که کم خونی متوسط ​​تا شدید باشد و ممکن است بر اساس علت کم خونی متفاوت باشد. کم خونی در عمل بینی از نوع بسیار شدید ممکن است باعث آسیب اندامی جدی شود. بیمارانی که در حوالی زمان جراحی دچار کم خونی می‌شوند، نسبت به افرادی که پس از جراحی کم خونی ندارند، عوارض بیشتری از جمله خطر عفونت بیشتر، نیاز طولانی‌تر به کمک تنفسی با دستگاه و در موارد نادر، میزان مرگ و میر بالاتری دارند.

اثر کم خونی و عمل بینی ، اگر شدید باشد در طی جراحی اغلب با تزریق خون درمان می‌شود که ممکن است نجات دهنده باشد، اما عوارض احتمالی مرتبط با تزریق وجود دارد. در جراحی‌هایی که باعث از دست دادن خون زیادی می‌شود، احتمال نیاز به تزریق خون افزایش می‌یابد. احتمال نیاز به تزریق خون نیز در بیمارانی که قبل از انجام جراحی کم خون هستند افزایش می‌یابد.

بیمارانی که در حین جراحی تزریق خون انجام می‌دهند، نسبت به بیمارانی که نیازی به تزریق خون ندارند، میزان عوارض، بستری شدن در بیمارستان و دوران نقاهت بالاتری دارند. مطالعات نشان داده است که بیماران مبتلا به کم خونی که نیاز به عمل جراحی بزرگ انتخابی دارند و کم خونی آنها قبل از جراحی ارزیابی و درمان می‌شود، شانس کمتری برای نیاز به تزریق خون دارند. امیدواریم با درمان و کاهش تاثیر کم خونی در عمل بینی قبل از جراحی، شانس شما را برای نتیجه خوب جراحی افزایش دهیم.

چگونه تاثیر کم خونی در عمل بینی کاهش می‌یابد ؟

داروهایی که تولید گلبول‌های قرمز را تحریک می‌کنند برای درمان و کاهش تاثیر کم خونی در عمل بینی قبل از جراحی تأیید شده‌اند و نشان داده شده است که انتقال خون را در بیماران کم خونی که جراحی باعث از دست دادن خون زیادی می‌شود کاهش می‌دهد. این داروها زمانی که چندین هفته قبل از جراحی تجویز می‌شوند بهترین کارایی را دارند، بنابراین شناسایی، ارزیابی و درمان کم خونی در اسرع وقت زمانی که برای جراحی برنامه‌ریزی شده است مهم است. پزشک شما همچنین ممکن است بر اساس آنچه که باعث کم خونی شما شده است، درمان‌های دیگری نیز انجام دهد.

ایا کم خونی مانع عمل بینی می شود

بعد از جراحی بایدها و نبایدهایی وجود دارد که باید رعایت شود. یکی از این باید و نبایدها ” مسافرت بعد از عمل بینی ” است که در مقاله‌ای به صورت کامل به آن پرداخته‌ایم.

ایا کم خونی مانع عمل بینی می شود ؟

معمولاً داشتن نوعی کم خونی در عمل بینی لزوماً شما را از انجام جراحی پلاستیک محروم نمی‌کند. مانند هر عمل جراحی، شما می‌خواهید مطمئن باشید که از نظر پزشکی شرایط کم خونی و عمل بینی با یکدیگر سازگار باشد و شما برای تحمل استرس جراحی توجیه شده باشید. همچنین باید مطمئن باشید که مزایای جراحی بیشتر از خطرات آن است. برای تعیین این موضوع، باید با پزشک خود و جراح پلاستیک دارای مجوز هیئت مدیره خود صحبت کنید.

آیا فرد مبتلا به کم خونی می‌تواند عمل بینی انجام دهد ؟

در بیشتر موارد بیمار مبتلا به کم خونی ممکن است جراحی پلاستیک انجام دهد تا زمانی که کم خونی قبل از عمل کنترل و درمان شود. قبل از انجام عمل، باید توسط هماتولوژیست بیمار مجوز قبل از عمل گرفته شود و جراح پلاستیک و متخصص بیهوشی هر دو باید از وضعیت کم خونی و عمل بینی مطلع شوند.

کم خونی و عمل بینی و تأثیرات آن در جراحی بستگی به رویه جراحی شما دارد ارزیابی دقیق بیماری‌های همراه شما توسط پزشک و گفتگو با جراح شما به بهترین وجه میزان خطر شما را برای یک روش مشخص تعیین می‌کند. بسیاری از روش‌های کنترل کم خونی در عمل بینی هنوز هم می‌توانند با این تشخیص به طور ایمن انجام شوند.

اکثر بیماران، بسته به شدت ریسک کم خونی و عمل بینی و برنامه دقیق عمل، می‌توانند با وجود بالا بودن ریسک کم خونی و عملی بینی، تحت عمل جراحی پلاستیک قرار گیرند. وضعیت جسمی بیماران باید قبل از جراحی بهینه، آماده و درمان شود و اگر از دست دادن خون پیش بینی شده خیلی قابل توجه است، باید از جراحی اجتناب کنند. همچنین باید بدانید که مشاوره حضوری برای مشاوره دقیق‌تر و شخصی‌تر بسیار ضروری است.

چگونه می‌توان کم خونی را قبل از جراحی بینی درمان کرد؟

درمان تاثیر کم خونی و عمل بینی به عوامل ایجاد کم خونی بستگی دارد. کم خونی ناشی از مقادیر نامناسب آهن، ویتامین B12 و فولات در رژیم غذایی را می‌توان به راحتی طی دوره درمانی خاص و کوتاهی با مکمل‌های غذایی درمان کرد. در برخی موارد تزریق B12 به دلیل عدم جذب مناسب توسط دستگاه گوارش برای بهبود فرد و کاهش ریسک کم خونی و عمل بینی ضروری است. پزشک و متخصص تغذیه شما می‌توانند رژیمی را تجویز کنند که حاوی مقدار مناسبی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی باشد.

یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند به جلوگیری از وخامت و تشدید این نوع کم خونی کمک کند. در سایر موارد دیگر، اگر کم خونی شدید باشد، پزشکان ممکن است از روش تزریق کردن “اریتروپویتین” برای افزایش و تحریک تولید گلبول قرمز در مغز استخوان فرد استفاده کنند. اگر خونریزی اتفاق افتد یا سطح هموگلوبین فرد خیلی پایین باشد، ممکن است نیاز به تزریق خون باشد.

درمان کم خونی قبل از عمل بینی

سخن پایانی

با نادیده گرفتن تأثیرات و ارتباط کم خونی و عمل بینی ، عوارض و بیماری‌های زیادی وجود دارد که ممکن است در ظاهر ناچیز به نظر برسند، اما بر نتایج کم خونی در عمل بینی تاثیر منفی می‌گذارند و گاهی سلامت فرد را به خطر می‌اندازند، بنابراین به تمامی مراجعه کنندگان که قصد انجام عمل بینی دارند توصیه می‌شود، قبل و پس از هر گونه جراحی بینی اعم از زیبایی و یا رفع مشکل بینی، جهت تعیین تاثیر کم خونی در عمل بینی تحت معاینه کامل قرار بگیرند. کم خونی مشکل یا بیماری‌ای نیست که قابل رفع نباشد، اگر از این مشکل آگاه هستید، سعی کنید قبل از جراحی بینی با راه حل مناسب و مشورت با پزشک متخصص آن را درمان کنید.

در صورت داشتن هر گونه سوال یا ابهامی می‌توانید با دکتر احمد علی رجب پور از طریق واتس آپ یا نظرات (انتهای صفحه) در ارتباط بوده و به پاسخ خود دست یابید.


سوالات متداول

✅ ایا کم خونی در عمل بینی تاثیر دارد ؟

بیش از چهارصد نوع مختلف از کم خونی وجود دارد و به سه گروه کلی تقسیم می‌شوند: کم خونی ناشی از از دست دادن خون، کم خونی ناشی از کاهش یا تولید گلبول‌های قرمز خون و کم خونی ناشی از تخریب و از بین رفتن گلبول‌های قرمز. همه اینها می‌توانند در اثرگذاری کم خونی در عمل بینی مهم واقع شوند و بعداً از جراحی نیز در دوره نقاهت مؤثر باشند.

✅ ایا کم خونی مانع عمل بینی می شود ؟

معمولاً داشتن نوعی کم خونی در عمل بینی لزوماً شما را از انجام جراحی پلاستیک محروم نمی‌کند اما باید حتما با پزشک خود مشورت نمائید.

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها