کم خونی در عمل بینی

تاثیر کم خونی در عمل بینی تا حدودی شایع است و تقریباً در یک‌ سوم بیماران تحت عمل جراحی پلاستیک ، ظاهر می‌ شود. ایا کم خونی در این عمل تاثیر دارد ؟ اغلب این تصور غلط وجود دارد که کم خونی در این رویکرد بی‌ ضرر است ، در حالی که در واقع ، به طور مستقل با عوارض قابل توجهی همراه است. در گروه‌ های بیماران خاص ، عوارض شدید به 30 تا 40 درصد می‌ رسد. تشخیص مناسب کم خونی و به دنبال آن درمان این بیماری ، آمادگی بیمار را برای عمل بینی بهبود می‌ بخشد ، به مدیریت شرایط همراه کمک می‌ کند ، مدت نقاهت و میزان بستری مجدد و خطرات انتقال خون را نیز کاهش می‌ دهد. اگر قصد انجام عمل بینی دارید و علاقه‌ مند هستید بدانید که ایا کم خونی مانع عمل بینی می شود یا خیر ، پیشنهاد می‌ کنیم تا پایان این مقاله همراه دکتر رجب پور بهترین جراح بینی تهران باشید تا پاسخ تمامی سؤالات خود را دریافت کنید.

 

کم خونی در عمل بینی + دکتر رجب پور

 

روش‌ های درمانی کم خونی ممکن است شامل مکمل‌ های غذایی مانند آهن ، B12 و فولات ، تغییر در دارو ، مدیریت شرایط التهابی مزمن یا بدخیمی‌ های تشخیص داده ‌نشده قبلی ، یا سایر مداخلات بر اساس علت باشد. 

چرا باید به کم خونی در عمل بینی اهمیت دهیم؟

کم خونی یک عامل خطر قابل تغییر قابل توجه در بیماران جراحی پلاستیک است. حداقل 1/3 از بیمارانی که تحت عمل جراحی غیر اورژانسی قرار می‌ گیرند ، دارای کم خونی بالقوه قابل درمان هستند. توجه داشته باشید که کم خونی باعث افزایش عوارض بعد از عمل می‌ شود. یک مطالعه که در گذشته‌ روی تقریباً 8000 بیمار غیر جراحی قلب انجام شده است ، نشان داد که شیوع کم خونی قبل از جراحی تقریباً 40 درصد بود. کم خونی قبل از عمل با افزایش تقریباً پنج برابری احتمال عوارض جبران‌ ناپذیر و در موارد بسیار نادر مرگ بعد از عمل همراه بوده است.

حتی کم خونی خفیف قبل از عمل ، 10-12 گرم هموگلوبین در دسی‌ لیتر در زنان ، 10-13 گرم در دسی‌ لیتر در مردان ، به طور مستقل با افزایش 41 درصدی خطر مرگ و میر و افزایش 31 درصدی در عوارض در بیمارانی که تحت عارضه غیر قلبی اساسی هستند مرتبط است. تاثیر کم خونی در عمل بینی بدین گونه است که امکان دارد بعد از پروسیجر به انتقال خون نیاز باشد. عوامل دیگر عبارتند از : افزایش سن ، جنسیت زن و جثه کوچک.

تشخیص و درمان کم خونی در جراحی بینی باعث بهبود نتایج بیمار می‌ شود :

به دلایل زیر می‌ توان اذعان داشت که تشخیص و درمان این بیماری باعث بهبود نتایج بیمار می‌ شود :

 • آمادگی برای جراحی را بهبود می‌ بخشد
 • خطر انتقال خون در دوره بعد از عمل را کاهش می‌ دهد
 • کم خونی و عوارض و مرگ و میر ناشی از تزریق خون را کاهش می‌ دهد
 • به شناسایی بیماری‌ های همراه کمک می‌ کند
 • مدیریت بالینی مؤثر کم خونی ، نتایج بیمار را در بیماری‌ های مزمن بهبود می‌ بخشد : به عنوان مثال ، نارسایی مزمن قلبی ، بیماری مزمن کلیه ، بیماری التهابی روده ، روماتوئید ، آرتریت و غیره
 • کم خونی ممکن است نشانگر یک روند بیماری زمینه‌ ای تشخیص داده نشده باشد

البته موارد ذکر شده به طور میانگین ممکن است از هر 10 مراجعه کننده عمل بینی 4 نفر را تحت تاثیر قرار دهد ، با این حال پیگیری و پیشگیری قبل از عمل بسیار حائز اهمیت می‌ باشد. بنابراین قبل از انجام هرگونه جراحی پلاستیک بهتر پاسخ سؤالاتی که ایا کم خونی در عمل بینی تاثیر دارد و ایا کم خونی مانع عمل بینی می شود را از بهترین جراح بینی تهران مطالبه کنید.

رابطه کم خونی و عمل بینی چیست ؟

برای دانستن این نکته که ایا کم خونی در جراحی بینی تاثیر دارد و یا حتی ایا کم خونی مانع عمل بینی می شود ، ابتدا باید بدانید که منظور از کم خونی چیست و کدام نوع از انواع کم خونی در این عمل تاثیر گذار است. کم خونی زمانی اتفاق می‌ افتد که تعداد شمار گلبول‌ های قرمز سالم در بدن افراد بسیار کمتر از حد استاندارد نیاز بدنی باشد. گلبول‌ های قرمز وظیفه دارند اکسیژن را به تمامی بافت‌ های بدن حمل کنند ، بنابراین تعداد کم گلبول‌ های قرمز نشانگر آن است که سطح اکسیژن خون شما کمتر از حد استاندارد و متوسط ​​است. هموگلوبین نوعی پروتئین اصلی داخلی گلبول‌ های قرمز است.

در واقع این هموگلوبین است که اکسیژن را حمل می‌ کند و آن را به سراسر اندام‌ ها و بافت‌ های بدن شما منتقل می‌ کند. کم خونی بالای یک و نیم میلیارد نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است. زنان و افراد مبتلا به بیماری‌ های مزمن مانند سرطان بیشترین خطر ابتلا به کم خونی را دارند. این وضعیت جسمانی افراد قطعا می‌ تواند بر روی نتایج رینوپلاستی تاثیر داشته باشد.

یکی از علت‌ های تأثیرگذار کم خونی در عمل بینی ، این است که آهن و ویتامین B12 رژیم غذایی برای بلوغ گلبول‌ های قرمز در بدن ضروری هستند. به طور معمول ، هر روز 0.8 تا 1 درصد گلبول‌ های قرمز در بدن جایگزین می‌ شوند و میانگین طول عمر گلبول‌ های قرمز 100 تا 120 روز است. این جایگزینی و کاهش طول عمر گلبول‌ ها اگر دچار اختلال گردد و یا اگر فرد در رژیم غذایی خود میزان متناسب از این مواد لازم را دریافت و جذب نکند ، کم خونی رخ می دهد.

کم خونی در عمل بینی چقدر شایع است؟

مطالعات نشان داده‌ اند که کم خونی در بیمارانی که قصد انجام جراحی پلاستیک را دارند نسبت به سایر جراحی‌ ها کمتر شایع است ، کم خونی بسته به نوع مشکلی که برای آن جراحی می‌ شوند و سلامت کلی آن ها ، تاثیر خواهد داشت. پس از جراحی ، کم خونی در جراحی بینی حتی ممکن است شایع‌ تر باشد و تقریباً 60 بیمار از هر 100 بیمار را به دلیل خونریزی همراه با جراحی تحت تاثیر قرار می‌ دهد.

ایا کم خونی در عمل بینی تاثیر دارد ؟

بیش از چهارصد نوع مختلف از کم خونی وجود دارد که به سه گروه کلی تقسیم می‌ شوند: کم خونی ناشی از از دست دادن خون ، کم خونی ناشی از کاهش یا تولید گلبول‌ های قرمز خون و کم خونی ناشی از تخریب و از بین رفتن گلبول‌ های قرمز. همه این ها می‌ توانند در اثر گذاری کم خونی در جراحی بینی مهم واقع شوند و بعداً از جراحی نیز در دوره نقاهت مؤثر باشند. شما می توانید با مراجعه به یک دکتر عمل بینی خوب در تهران ریسک بروز هر مشکلی را کاهش دهید.

عوارض کم خونی در مراجعه کنندگان چیست؟

کم خونی ممکن است علائمی از جمله موارد زیر را به همراه داشته باشد :

 • خستگی
 • ضعف
 • پوست رنگ‌ پریده
 • درد قفسه سینه
 • سرگیجه
 • تحریک پذیری
 • بی حسی یا سردی دست و پا
 • مشکل در تنفس
 • ضربان قلب تند
 • سردرد
 • میل به یخ (ممکن است نشانه کمبود آهن باشد)

علائم کم خونی در عمل بینی معمولاً زمانی ایجاد می‌ شوند که کم خونی متوسط ​​تا شدید باشد و ممکن است بر اساس علت بروز آن متفاوت باشد. کم خونی در جراحی بینی از نوع بسیار شدید ممکن است باعث آسیب اندامی جدی شود. بیمارانی که در حوالی زمان جراحی دچار کم خونی می‌ شوند ، نسبت به افرادی که پس از جراحی کم خونی ندارند ، عوارض بیشتری از جمله خطر عفونت بیشتر ، نیاز طولانی‌ تر به کمک تنفسی با دستگاه و در موارد نادر ، میزان مرگ و میر بالاتری دارند.

اثر کم خونی ، اگر شدید باشد در طی جراحی اغلب با تزریق خون درمان می‌ شود که ممکن است نجات دهنده باشد ، اما عوارض احتمالی مرتبط با تزریق وجود دارد. در جراحی‌ هایی که باعث از دست دادن خون زیادی می‌ شود ، احتمال نیاز به تزریق خون افزایش می‌ یابد. احتمال نیاز به تزریق خون نیز در بیمارانی که قبل از انجام جراحی کم خون هستند بالاتر است.

بیمارانی که در حین جراحی تزریق خون انجام می‌ دهند ، نسبت به بیمارانی که نیازی به تزریق خون ندارند میزان عوارض ، بستری شدن در بیمارستان و دوران نقاهت بالاتری دارند. مطالعات نشان داده است که بیماران مبتلا به کم خونی که نیاز به عمل جراحی انتخابی دارند و کم خونی آنها قبل از جراحی ارزیابی و درمان می‌ شود ؛ شانس کمتری برای نیاز به تزریق خون دارند. امیدواریم با درمان و کاهش تاثیر این بیماری قبل از جراحی ، شانس شما را برای نتیجه خوب جراحی افزایش دهیم.

چگونه تاثیر کم خونی در عمل بینی کاهش می‌ یابد ؟

داروهایی که تولید گلبول‌ های قرمز را تحریک می‌ کنند برای درمان و کاهش تاثیر کم خونی در رینوپلاستی قبل از جراحی تأیید شده‌ اند و نشان داده شده است که این دست از داروها شانس انتقال خون را در بیماران کم خونی که جراحی باعث از دست دادن خون زیادی می‌ شود را کاهش داده است. این داروها اگر چندین هفته قبل از جراحی تجویز شوند بهترین کارایی را دارند ، بنابراین شناسایی ، ارزیابی و درمان کم خونی در اسرع وقت زمانی که برای جراحی برنامه‌ ریزی شده است مهم است. بهترین جراح بینی تهران همچنین ممکن است بر اساس آنچه که باعث کم خونی شما شده است، درمان‌ های دیگری نیز انجام دهد.

ایا کم خونی مانع عمل بینی می شود ؟

معمولاً داشتن نوعی کم خونی در عمل بینی لزوماً شما را از انجام جراحی پلاستیک محروم نمی‌ کند. مانند هر عمل جراحی ، شما می‌ خواهید مطمئن باشید که از نظر پزشکی شرایط انجام این عمل را داشته و برای تحمل استرس جراحی توجیه شده باشید. همچنین باید مطمئن باشید که مزایای جراحی بیشتر از خطرات آن است. برای تعیین این موضوع ، باید با پزشک خود و بهترین جراح پلاستیک تهران صحبت کنید.

آیا فرد مبتلا به کم خونی می‌ تواند عمل بینی انجام دهد ؟

در بیشتر موارد تا زمانی که کم خونی قبل از عمل کنترل و درمان شود ؛ بیمار مبتلا به کم خونی ممکن است جراحی پلاستیک را انجام دهد. قبل از انجام عمل ، بیمار باید توسط هماتولوژیست مجوز قبل از عمل را بگیرد و جراح پلاستیک و متخصص بیهوشی هر دو باید از وضعیت کم خونی در عمل بینی مطلع شوند.

کم خونی و تأثیرات آن در جراحی بستگی به رویه جراحی شما دارد. ارزیابی دقیق بیماری‌ های شما توسط پزشک و گفتگو با یک جراح بینی خوب در تهران به بهترین وجه میزان خطر را برای یک روش مشخص تعیین می‌ کند. بسیاری از روش‌ های کنترل کم خونی در جراحی بینی هنوز هم می‌ توانند با این تشخیص به طور ایمن انجام شوند.

اکثر بیماران ، بسته به شدت ریسک کم خونی و برنامه دقیق عمل ، می‌ توانند با وجود بالا بودن ریسک این بیماری ، تحت عمل جراحی پلاستیک قرار گیرند. وضعیت جسمی بیماران باید قبل از جراحی بهینه ، آماده و درمان شود و اگر از دست دادن خون پیش بینی شده خیلی قابل توجه است ، باید از جراحی اجتناب کنند. همچنین باید بدانید که جلسه حضوری برای مشاوره دقیق‌ تر و شخصی‌ تر بسیار ضروری است.

چگونه می‌ توان کم خونی را قبل از جراحی بینی درمان کرد؟

تاثیر کم خونی در عمل بینی به عوامل ایجاد کم خونی بستگی دارد. کم خونی ناشی از مقادیر نامناسب آهن ، ویتامین B12 و فولات در رژیم غذایی را می‌ توان به راحتی طی دوره درمانی خاص و کوتاهی با مکمل‌ های غذایی درمان کرد. در برخی موارد تزریق B12 به دلیل عدم جذب مناسب توسط دستگاه گوارش برای بهبود فرد و کاهش ریسک کم خونی و عمل بینی ضروری است. پزشک و متخصص تغذیه شما می‌ توانند رژیمی را تجویز کنند که حاوی مقدار مناسبی از ویتامین‌ ها ، مواد معدنی و سایر مواد مغذی باشد.

یک رژیم غذایی مناسب می‌ تواند به جلوگیری از وخامت و تشدید این نوع کم خونی کمک کند. در سایر موارد دیگر ، اگر کم خونی شدید باشد ، پزشکان ممکن است از روش تزریق کردن “اریتروپویتین” برای افزایش و تحریک تولید گلبول قرمز در مغز استخوان فرد استفاده کنند. اگر خونریزی اتفاق افتد یا سطح هموگلوبین فرد خیلی پایین باشد ، ممکن است نیاز به تزریق خون باشد.

سخن پایانی

با نادیده گرفتن تأثیرات و ارتباط کم خونی در عمل بینی ، عوارض و بیماری‌ های زیادی وجود دارد که ممکن است در ظاهر ناچیز به نظر برسند ، اما بر نتایج جراحی بینی تاثیر منفی می‌ گذارند و گاهی سلامت فرد را به خطر می‌ اندازند ، بنابراین به تمامی مراجعه کنندگان که قصد انجام این پروسیجر دارند توصیه می‌ شود ، قبل و پس از هر گونه جراحی بینی اعم از زیبایی و یا رفع مشکل بینی ، جهت تعیین تاثیر کم خونی در جراحی بینی تحت معاینه کامل قرار بگیرند. کم خونی بیماری یا مشکلی نیست که قابل رفع نباشد ، اگر از این مشکل آگاه هستید سعی کنید قبل از رینوپلاستی با راه حل مناسب و مشورت با پزشک متخصص آن را درمان کنید.


سوالات متداول

آیا کم خونی در عمل بینی تاثیر دارد ؟

بیش از چهارصد نوع مختلف از کم خونی وجود دارد که به سه گروه کلی تقسیم می‌ شوند : کم خونی ناشی از از دست دادن خون ، کم خونی ناشی از کاهش یا تولید گلبول‌ های قرمز خون و کم خونی ناشی از تخریب و از بین رفتن گلبول‌های قرمز. همه این ها می‌ توانند در اثرگذاری کم خونی در رینوپلاستی مهم واقع شوند و بعد از جراحی نیز در دوره نقاهت مؤثر باشند.

✅ آیا کم خونی مانع عمل بینی می شود ؟

معمولاً داشتن نوعی کم خونی در عمل بینی لزوماً شما را از انجام جراحی پلاستیک محروم نمی‌کند اما باید حتما با پزشک خود مشورت نمائید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها