روش های ترمیم جای بخیه و اسکار زخم

ترمیم جای بخیه تقریبا برای تمامی اسکارهای بخیه امکان پذیر است. همانطور که می‌دانید، بخیه برای تسهیل بهبودی زخم ضروری است، به‌خصوص اگر پوست به خودی خود بهبود پیدا نکند. با این حال، آنها ممکن است روند بهبود طبیعی پوست ما را مختل کنند و جای زخم را از خود بر جای بگذارند. بسیاری از افراد به دلایل زیبایی شناسی تمایل به حذف و ترمیم جای بخیه دارند. خوشبختانه، چندین روش درمانی پیشرفته وجود دارد که می‌تواند به برداشتن جای بخیه کمک کند. حذف جای بخیه با استفاده از درمان‌های پیشرفته پوستی امکان پذیر است که به ترمیم پوست بی عیب و نقص و بدون اسکار کمک می‌کند.

بسیاری از افراد پس از عمل جراحی بینی به دنبال راهی برای رفع جای بخیه عمل بینی می‌باشند. در این مقاله در رابطه با جای زخم و بخیه، مدت زمان ماندگاری و روش‌های درمانی ترمیم کننده جای بخیه بینی اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

دلیل ایجاد جای بخیه

معمولاً پزشکان در صورت آسیب شدید یا حین جراحی بخیه می زنند. این بخیه‌ها برای اطمینان از اینکه جای زخم باقی نمی‌گذارند نیاز به نگهداری مناسب دارند. با این حال، بخیه ها اغلب آثاری همراه با اسکار در ناحیه آسیب دیده پوست به جا می گذارند. این به این دلیل است که چینش طبیعی سلول های پوست به دلیل بریدگی یا آسیب دیدگی مختل می‌شود و روند بهبودی پوست را به طور کامل به حالت قبلی خود باز نمی گرداند. از آنجایی که پوست هر فردی به طور متفاوتی به روند بهبود طبیعی بدن واکنش نشان می‌دهد، ممکن است منجر به زخم شود. بنابراین بسیاری افراد به دنبال روش های تاثیرگذار برای ترمیم جای بخیه می‌باشند.

کرم ترمیم جای بخیه

در جراحی بینی زمان کشیدن بخیه بسیار حائز اهمیت است چرا که با دیر کشیدن آن ممکن است جای بخیه بیشتر مشخص باشد. ما در مقاله ” کشیدن بخیه بینی ” به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم.

ترمیم جای بخیه قدیمی

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم،  بخیه برای تسهیل بهبودی زخم ضروری است، به خصوص اگر پوست به خودی خود بهبود نیابد. با این حال، آنها ممکن است روند بهبود طبیعی پوست ما را مختل کنند و جای زخم را پشت سر بگذارند. بسیاری از افراد به دلایل زیبایی شناسی تمایل به حذف و ترمیم جای بخیه دارند. خوشبختانه، چندین روش درمانی پیشرفته وجود دارد که می‌تواند به برداشتن جای بخیه کمک کند. از بین بردن جای بخیه عمل بینی و سایر بخیه های ناشی از دیگر جراحی ها، با استفاده از درمان های پیشرفته پوستی امکان پذیر است که به ترمیم پوست بی عیب و نقص و بدون اسکار کمک می‌کند.

نکات مهم برای از بین بردن جای زخم و بخیه بینی

 • برای پیشگیری از نیاز به ترمیم جای بخیه بینی ، پیشنهاد می‌شود که سه روز اول پس از جراحی بینی بر روی بینی از کمپرس آب سرد استفاده کنید تا التهابات زخم را کاهش داده و به بهبودی سریع کمک کند.
 • اگر بعد از گذشت چهار روز متوجه شدید که کبودی بر روی صورت شما ایجاد شده است، از کمپرس آب گرم بر روی این نواحی استفاده کنسد.
 • پس از جراحی بینی، برای بهبود و ترمیم جای بخیه بینی ، بهتر است توصیه های پزشک را در رابطه با زاویه سر و قرار گرفتن صحیح آن را به دقت به مدت یک تا دو هفته رعایت کنید.
 • حداقل برای حدودا 3 هفته از فعالیت ورزشی و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • از مصرف دخانیات قبل از جراحی و بعد از عمل خودداری کنید.
 • سعی داشته باشیید تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت 2 ماه پرهیز کنید.

انواع مختلف جای بخیه چیست؟

بسته به نوع زخم، پزشک تصمیم می‌گیرد از روش‌های سنتی بستن پوست مانند بخیه یا روش‌های امروزی‌تر به نام استیپل استفاده کند. این روش‌ها آثار بخیه‌ای را به شکل نقاط سفید یا قهوه‌ای یا آنهایی که شبیه ریل قطار (هزارپا) هستند، باقی می‌گذارند. بخیه‌ها می‌توانند علائم خطی عمیقی را در هر ناحیه از بدن مانند صورت از جمله پیشانی، گونه‌ها و غیره، بازوها یا دست‌ها، قسمت بالایی بدن (مانند سینه، شکم و پشت)، پایین تنه (مانند ران، ساق پا، و غیره) ایجاد کنند.

میزان ماندگاری و روش ترمیم بخیه، به نوع بخیه جراحی زیبایی که انجام می دهید وابسته می‌باشد. از جراحی های زیبایی که نیاز به بخیه دارند می توان موارد زیر را نام برد:

 • جراحی ابدومینوپلاستی: این جراحی برای کوچک کردن شکم اجرا می شود. بسته به نوع تشخیص پزشک و روش های جراحی برش‌ها ممکن است تنها در اطراف ناف و یا برشی سراسری و بزرگ بر روی پهلوها ایجاد شود.
 • جراحی ماموپلاستی: این جراحی برای بزرگ کردن یا کوچک کردن سینه اجرا می شود. در این جراحی نیز با تشخیص پزشک ممکن است برش‌ها کوچک، لنگری یا عمودی باشند.
 • جراحی پلک: در اکثر مواقع این جراحی با بخیه های درونی همراه است که به دلیل واضح نبودن جای بخیه نیازی به ترمیم جای بخیه بعد از عمل نمی‌باشد.
 • جراحی لیپوساکشن (لیپوماتیک): این جراحی برای خارج کردن چربی های اضافه از نواحی باسن، بازو، شکم یا ران می‌باشد. در این جراحی نیز بسته به ناحیه جراحی و تشخیص پزشک، برش‌ها از کوچک تا بزرگ متغیر می‌باشند.
 • جراحی اتوپلاستی ( جراحی گوش): این جراحی برای رفع نقص ظاهری گوش اجرا می گردد و بسته به نوع تغییری که قرار است در ظاهر گوش ایجادد گردد نوع برش و زخم نیز متفاوت می‌باشد.
روش ترمیم جای بخیه

آیا می‌توان از ایجاد جای بخیه جلوگیری کنید؟

شما نمی‌توانید از این عارضه جلوگیری کنید، اما راه هایی برای ترمیم جای بخیه در مناطقی که به دلایل زیبایی به طور برجسته قابل مشاهده هستند وجود دارد.

ارزیابی علائم بخیه قدیمی‌دشوار است زیرا متخصص پوست شما از روش دقیق بخیه ها آگاه نیست. با این وجود، بر اساس وضعیت فعلی پوست، او می‌تواند با انجام معاینه فیزیکی و ثبت تاریخچه پزشکی دقیق از مراجعه کننده، تصمیم رضایت بخشی بگیرد.

روش های ترمیم جای بخیه و اسکار زخم

در اینجا برخی از گزینه های درمانی وجود دارد که ممکن است متخصص پوست شما برای کاهش چشمگیر علائم بخیه پیشنهاد دهد:

֎ کرم ترمیم جای بخیه :

کرم‌ها و ژل‌های موضعی مختلفی برای بهبود روند بهبودی و روشن‌کردن علائم موجود است. این فرمولاسیون ها حاوی موادی مانند پپتیدها، سیلیکون ها و گاهی اوقات حتی استروئیدها هستند. اگرچه کرم ترمیم جای بخیه محبوب هستند و نسبت به سایر روش های درمانی ارزان تر می‌باشند، اما ممکن است نتایج طولانی مدت و مطلوبی ارائه نکنند. کرم های رفع جای بخیه عمل بینی حاوی استروئید ممکن است عوارض جانبی طولانی مدت ایجاد کنند.

علاوه بر این، این کرم ها ممکن است در مراحل اولیه جای زخم های ناشی از جای بخیه را کمی‌کاهش دهند، اما در درمان جای زخم های قدیمی‌به سختی موثر هستند. برای زخم های قدیمی سعی کنید از بهترین کرم ترمیم کننده جای بخیه بینی موجود در داروخانه ها استفاده کنید تا نتایج بهتری داشته باشید.

֎ ترمیم جای بخیه با لیزر :

لایه برداری با لیزر یک درمان پوستی پیشرفته است که پزشکان برای بهبود بافت پوست و کاهش این وضعیت استفاده می‌کنند. در طول ترمیم جای بخیه با لیزر ، متخصص پوست شما یک پرتو کنترل شده از نور لیزر را به ناحیه آسیب دیده هدایت می‌کند تا بازسازی سلولی را تحریک کند. ضخامت و ظاهر جای جای بخیه ها می‌تواند با این لیزر درمانی به شدت کاهش یابد. این روش مدت زمان کوتاهی دارد و نتایج موثری را بدون هیچ گونه ناراحتی و عوارض جانبی به همراه دارد.

ترمیم جای بخیه با لیزر

֎ لایه برداری شیمیایی:

متخصص پوست شما می‌تواند با استفاده از لایه بردارهای شیمیایی، جای زخم های تیره یا رنگدانه ای را که از بخیه ها باقی مانده است، تا حدودی روشن کند. او ممکن است لایه‌برداری شیمیایی سطحی یا عمقی را روی پوست بمالد تا به لایه‌برداری کنترل‌شده لایه بالایی سلول‌های مرده و آشکارسازی لایه‌ای سالم‌تر از پوست از زیر آن کمک کند.

֎ میکرونیدلینگ:

این یک تکنیک مدرن برای لایه برداری مجدد است که در آن میکروسوزن های ظریف فیبرهای کلاژن را با استفاده از گرما و فرکانس رادیویی تحریک می‌کنند. این به بهبودی پوست و روشن شدن تدریجی جای بخیه کمک می‌کند.

֎ درم ابریژن:

این یک عمل زیبایی است که از طریق لایه برداری به محو شدن و از بین بردن جای بخیه عمل بینی کمک می‌کند. این یک روش تهاجمی و ساینده است. متخصص پوست شما از ابزار تخصصی برای برداشتن لایه‌های رویی پوست استفاده می‌کند و در این فرآیند، تغییری در راستای رشته‌های کلاژن ایجاد می‌شود که به روشن شدن جای زخم تا حدی کمک می‌کند.

֎ جراحی برداشتن اسکار:

جراح پلاستیک می‌تواند جراحی اصلاح اسکار را انجام دهد تا جای زخم را به حداقل برساند و تا حد امکان غیرقابل تشخیص باشد. این گزینه درمانی بسته به اندازه اسکار و تکنیک استفاده شده در طول جراحی می‌تواند گران باشد. اما بخاطر داشته باشید که برای انجام این جراحی نزد بهترین جراح پلاستیک رفته تا هم نتیجه بهتری بگیرید و هم عوارض کمتری را تجربه نمائید.

֎ تزریق:

اگر جای بخیه برآمده باشد و یک اسکار برجسته ایجاد کند، پزشک ممکن است برای کنترل برآمدگی و صاف کردن آنها تزریقاتی را انجام دهد. متخصصان پوست و جراحان پلاستیک از این تزریق ها با دقت و در غلظت های کنترل شده استفاده می‌کنند، زیرا این تزریق ها شامل داروهای خاصی مانند تریامسینولون می‌شود.

چه مدت طول می‌کشد تا بخیه بینی عمل شده ناپدید شود؟

ماندگاری جای بخیه بعد از عمل بینی چقدر می‌باشد؟ آنچه واضح است این است که نمی‌توان برای همه زمانی تعیین کرد. هر فرد ممکن است بعد از عمل شرایط متفاوتی داشته باشد. هر شرایط خاصی می‌تواند زمان برداشتن بخیه را افزایش یا کاهش دهد. پوست نازک یا ضخیم بینی و سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، قلیان کشیدن، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و … از جمله عواملی هستند که می‌توانند زمان لازم برای بهبود جای بخیه بعد از عمل بینی و هر عمل دیگری را کاهش یا افزایش دهند.

انتخاب کلینیک مناسب برای ترمیم جای بخیه

برای انتخاب کلینیک مناسب برای ترمیم جای بخیه بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • کلینیک پوست باید دارای آخرین تجهیزات با تکنولوژی نتیجه گرا باشد.
 • تعیین اینکه آیا متخصصان پوست واجد شرایط و با تجربه این درمان ها را انجام خواهند داد یا خیر بسیار مهم است.
 • کلینیک فقط باید از تجهیزات لیزری مورد تایید برای این عمل استفاده کند.
 • کلینیک باید بهداشت دقیق را رعایت کند و از پروتکل های سختگیرانه برای نتایج موثر پیروی کند.
 • برای تصمیم گیری آگاهانه، باید نظرات مشتریان از کلینیک را در کانال های مختلف بررسی کنید.
ترمیم جای بخیه بینی

سخن پایانی

اکنون شما همه چیز را در مورد گزینه های درمانی مختلف برای کاهش علائم بخیه می‌دانید. مجبور نیستید تا آخر عمر با زخم زندگی کنید. اگر علائم بخیه دارید و می خواهید آنها را به دلایل زیبایی از بین ببرید، امروز با یک متخصص پوست صحبت کنید تا در مورد روش ترمیم کننده جای بخیه بینی که برای شما بهترین کار را انجام می‌دهد بیشتر بدانید.

همچنین شما می‌توانید سوالات و نظرات خود را در رابطه با ترمیم جای بخیه در بخش نظرات زیر همین مقاله با ما و سایرخوانندگان به اشتراک بگذارید.


سوالات متداول

✅ روش‌های ترمیم جای بخیه بینی چیست؟

֎ استفاده از کرم ترمیم جای بخیه
֎ ترمیم جای بخیه با لیزر
֎ لایه برداری شیمیایی
֎ میکرونیدلینگ
֎ درم ابریژن
֎ جراحی برداشتن اسکار
֎ تزریق داروهای خاص

✅ آیا می‌توان از ایجاد جای بخیه جلوگیری کنید ؟

خیر، شما نمی‌توانید از این عارضه جلوگیری کنید، اما راه‎‌هایی برای ترمیم جای بخیه وجود دارد. همچنین شما می‌توانید با انجام برخی از مراقبت‌های مربوط به هر جراحی میزان جای هر بخیه را کمتر کنید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها