عوارض تزریق بوتاکس دور چشم و خطرات آن

عوارض بوتاکس دور چشم چیست و چگونه از این خطرات جلوگیری کنیم؛ موضوعی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم. تا به حال به فکر امتحان کردن بوتاکس بوده‌اید؟ آیا تمایلی به کاهش علائم پیری با بوتاکس دارید؟ بوتاکس یک داروی تزریقی است که تمام خطوط و چین و چروک را از بین خواهد برد.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به فکر بوتاکس افتاده‌اید، حتماً اولین مسئله‌ای که با آن مواجه شده‌اید عوارض بوتاکس بر چشم مانند کبودی زیر چشم بعد از بوتاکس و یا کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس می‌باشد. در این رابطه باید بدانید که هر گونه عمل و روش زیبایی ممکن است عوارض جانبی مختص به خود را داشته باشد.

اگرچه که بوتاکس یک معجزه‌گر است، اما عارضه‌های جانبی نیز به دنبال دارد. در این مقاله به طور کامل در رابطه با بوتاکس و عوارض بوتاکس دور چشم صحبت می‌کنیم و همچنین نکاتی را که باید برای پیش گیری از این عوارض و همچنین درمان کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس باید انجام دهید را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

عوارض بوتاکس زیر چشم

ماهیت بوتاکس :

حدود 50 سال است که مزایای بوتاکس در علم پزشکی برای مصارف درمانی و زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مطالعات صورت گرفته روی بوتاکس در طی این سال‌ها نشان می‌دهد که  بوتاکس یک روش ایمن و کم عارضه است. با این حال نمی‌توان گفت که یک روش بی‌خطر می‌باشد.

مطمئنا شما هم تبلیغات زیادی درباره بوتاکس و شایعات مرتبط به آن دیده‌اید. براساس وب‌سایت all about vision اولین بار در سال 1989، بوتاکس مورد تایید FDA قرار گرفته و در سال 2017 حدود 1،548،236 تزریق بوتاکس توسط پزشکان در ایالات متحده رخ داده است. این آمار نشان می‌دهد که میزان تقاضا برای بوتاکس در سال 2017 حدود 30 درصد نسبت به سال 2012 افزایش یافته است.

‌ از بوتاکس برای سه هدف اصلی مانند کاهش تعرق، کنترل اسپاسم عضلات و زیبایی استفاده می‌شود. با استفاده از بوتاکس می‌توان خط اخم، خطوط پنجه کلاغی دور چشم، خط لبخند و… را از بین برد. اما یکی از دلایل محبوبیت بوتاکس، کاربرد آن در زمینه رفع کبودی، گودی و خطوط دور چشم است.

مهارت و دانش پزشک با نتیجه و عوارض کار رابطه مستقیم دارد. ما در مقاله ” بهترین جراح پلاستیک ایران ” به شما در انتخاب پزشک با تجربه کمک می‌کنیم.

حدود 3 الی 7 روز طول می‌کشد تا بوتاکس به انتهای عصب‌ها متصل شود و 10 الی 14 روز زمان لازم است تا عضله منقبض شود. در نتیجه، حدود دو هفته بعد از تزریق شاهده نتیجه بوتاکس خواهید بود و بعد از 3 الی 6 ماه لازم است که تزریق مجددا انجام شود.

هنگامی که بوتاکس در زیر پوست تزریق می‌شود، گیرنده‌های عضله از کار می‌افتند و مسدود شدن عصب باعث شل شدگی عضله و رفع خطوط می‌شود. متاسفانه تحقیقات کمی در زمینه درمان سیاهی و گودی زیر چشم با بوتاکس انجام شده و پزشکان اطمینان کافی از اثربخشی بوتاکس در زیر چشم ندارند.

در کل، تزریق بوتاکس یک روش امن به حساب می‌آید. به گونه‌ای که از سال 1989 تا 2003 تنها 36 مورد نامطلوب مشاهده شده است که 23 نفر از آن‌ها دارای بیماری زمینه‌ای بوده‌اند.

در ایالات متحده، تزریق بوتاکس برای سنین 18 تا 65 سال تایید شده است و استفاده آن برای کسانی که به سم بوتولینوم حساسیت دارند، منع شده است. همچنین، به دلایل اخلاقی، مطالعات دقیقی در رابطه با تاثیر بوتاکس در خانم‌های باردار صورت نگرفته است، اما بهتر است که خانم‌های باردار و کسانی که در دوره شیردهی هستند به سراغ بوتاکس نروند.

عوارض بوتاکس دور چشم

 آیا تزریق بوتاکس برای دور چشم، بی‌خطر است؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا مطالب منتشر شده در وب‌سایت nvision و medical news today بررسی خواهیم کرد. از بوتاکس برای درمان خطوط پنجه کلاغی، خطوط میان ابرو، گودی و تیرگی زیر چشم استفاده می‌شود.

در این بخش قصد داریم که عوارض بوتاکس دور چشم را کمی تخصصی‌تر بررسی کنیم. امروزه تزریق بوتاکس برای درمان سیاهی و گودی زیر چشم طرفداران زیادی در سراسر جهان پیدا کرده است. اما متاسفانه آزمایش‌های زیادی در این زمینه انجام نشده است و FDA آن را به طور کامل تأیید نکرده است. به همین خاطر است که پزشکان از موثر بودن آن اطمینان کامل ندارد.

در سال 2003، یک منبع معتبر اعلام کرد که تزریق بوتاکس می‌تواند باعث رفع خطوط اطراف چشم و گودی زیر چشم شود و بعد از آن، استفاده از این تکنیک رواج پیدا کرد و اغلب کسانی که بوتاکس گودی زیر چشم را انجام داده بودند از نتیجه عمل رضایت کامل داشتند. اما با این وجود، FDA آن را تایید نکرده است و نمی‌توان با اطمینان کامل در رابطه با ایمن بودن آن صحبت کرد.

افتادگی چشم، بی‌حسی چشم‌ها، تورم در پلک پایین از عوارض تزریق بوتاکس زیر چشم است. از طرف دیگر، زمانی که فرد به بوتاکس آلرژی داشته باشد، مواردی مانند خارش، آسم، ضعف و مشکلات تنفسی رخ خواهد داد. در صورت مشاهده هر یک از این موارد، بهتر است که بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

اگر بوتاکس تزریق کرده اید حتما باید نکاتی را رعایت فرمایید. در مقاله ” مراقبت بعد بوتاکس ” تمام مراقبت‌ها و نکات مورد نیاز را عنوان کرده‌ایم.

کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس

عوارض بوتاکس دور چشم :

موارد ذکر شده در زیر از جمله عوارض خطرناک تزریق بوتاکس است که به ندرت اتفاق می‌افتد و در صورت مشاهده هر یک از آن‌ها باید هرچه سریع‌تر درمان را آغاز نمایید:

  • فرسودگی زیر چشم؛
  • تاری دید؛
  • بی‌اختیاری در پلک زدن؛

در بخش بعدی، برخی از رایج‌ترین عوارض بوتاکس دور چشم در مراکز نامعتبر را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

֎ تغییر حالت چشم‌ها و افتادگی پلک :

این عارضه در گذشته بسیار رایج بود. البته هنوز هم این عارضه در افرادی که بوتاکس را در مراکز غیر معتبر و غیردرمانی انجام می‌دهند، مشاهده می‌شود.

اغلب این عارضه در اثر تزریق نادرست اتفاق میفتد و بعد از 15 روز خود را نشان می‌دهد. برای درمان این عارضه  حدود 2 الی 8 هفته زمان لازم می‌باشد. با این وجود، موقتی بودن اثر بوتاکس باعث بهبود کلی تغییر حالت چشم خواهد شد. جهت پیشگیری از عوارض بوتاکس دور چشم ، بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

  • تا چند ساعت بعد از تزریق بوتاکس، سرتان را به جلو خم نکنید؛
  • از لمس یا ماساژ محل تزریق بپرهیزید؛

 برخی از افراد بسته به عوارض بوتاکس دور چشم مستعدتر هستند. به همین خاطر، انتخاب پزشکی مجرب که قبل از تزریق تمامی عوامل خطرساز را بررسی می‌کند، اهمیت بسزایی در نتیجه کار دارد. برای مثال، تزریق بوتاکس در افراد زیر باید با دقت بیشتری انجام شود:

  • افرادی که در اثر جراحی، عضلات اطراف چشم‌شان دچار آسیب شده است؛
  • افراد مسن؛
  • افرادی که به طور ژنتیکی و مادرزادی دارای عضلات ضعیف هستند؛

֎ کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس :

عوارض بوتاکس زیر چشم بسته به مهارت پزشک و مواد مصرف شده در تزریق بوتاکس ممکن است بی اهمیت و یا خطرناک باشد. گاهی اوقات به دلیل تجربه و تخصص ناکافی پزشکان، در تزریق بوتاکس مشکلاتی پیش می‌آید که یکی از آنها کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس می‌باشد. یکی از رایج‌ترین علت کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس رعایت نکردن دوز تزریق بوتاکس می‌باشد. برای مراجعه کنندگان هیچ راهی برای تشخیص درست دوز وجود ندارد چرا که این مورد به مهارت پزشکی نیاز دارد در نتیجه برای اینکه عوارض بوتاکس دور چشم را کاهش دهید، توصیه می‌کنیم برای انجام بوتاکس چشم به کلینیک‌های مجهز و معتبر مراجعه کرده و تحت نظر پزشکی حاذق و مجرب برای بوتاکس چشم اقدام کنید.

توجه داشته باشید که کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس دقیقاً با هدف شما برای تزریق بوتاکس دور چشم که زیبایی بوده است، در تضاد می‌باشد و سبب می‌شود که دست یابی به اهداف زیبایی شناختی که مد نظر داشتید، به دلیل کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس تحت تأثیر منفی قرار می‌گیرد.

بسیاری از افراد در خصوص درمان کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس از ما سؤال می‌پرسند. در پاسخ به این سؤال که آیا درمان کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس امکان‌پذیر است یا خیر، باید به علت کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس توجه داشته باشید. اصلی‌ترین علت کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس ، تزریق دوز بیش از حد بوتاکس به دور چشم می‌باشد که اثر داروی بوتاکس بیش از حد در اطراف چشم، بر روی عضلات اطراف چشم و بافت این ناحیه، موجب به وجود آمدن عارضه کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس می‌شود.

برای درمان کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس ، می‌توانید منتظر بمانید تا اثر بوتاکس که معمولاً بعد از 4 تا 6 ماه از بین می‌رود، رفته و پس از آن، حالت چشمان شما به حالت اولیه خود بازگردد. اگر برای درمان کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس به دنبال راه حل دیگری می‌گردید، بهتر است که با پزشک متخصص جراحی پلاستیک در این زمینه صحبت کنید تا با معاینه دقیق شما، بتواند با توجه به علت کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس شما، بتواند بهترین راه درمان کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس را به شما پیشنهاد کند.

به هر حال، یکی از شایع‌ترین عوارض بوتاکس زیر چشم ، کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس می‌باشد که تنها به مهارت پزشک بستگی دارد تا احتمال بروز این عارضه برای شما تا حد ممکن کاهش پیدا کند.

یکی از سوالات خانم بعد از تزریق بوتاکس در رابطه با برداشتن ابرو می‌باشد. که در مقاله ” برداشتن ابرو بعد از بوتاکس ” این موضوع را کاملا شفاف ساخته‌ایم.

֎ تورم بافت لنفاوی :

یکی دیگر از عوارض بوتاکس دور چشم که به ندرت اتفاق میفتد، تورم بافت لنفاوی است که بیشتر در افرادی مشاهده شده که سابقه ادم یا تورم داشته‌اند.

 ֎ ایجاد خطوط جدید در مجاورت بینی :

گاهی با فلج شدن عضلات اطراف چشم و ابرو، فعالیت عضلات بینی افزایش می‌یابد و نتیجه آن نمایان شدن خطوط مجاور بینی می‌باشد. این خطوط در هنگام خندیدن بیشتر خود را نشان می‌دهند.

 ֎ افزایش پف زیر چشم :

یکی دیگر از عوارض تزریق بوتاکس دور چشم ، شل شدگی و افتادگی پلک و افزایش پف زیر چشم است. عضلات دور چشم در دسته عضلات ظریف و نازک قرار دارند. گاهی در اثر تزریق بوتاکس در زیر چشم و خطوط پنجه کلاغی، عضلات دچار فلجی شدید می‌شوند و تخلیه مواد لنفی زیر چشم با مشکل مواجه می‌شود. در نتیجه، مایع لنف زیر چشم جمع شده و باعث بروز ورم و پف زیر چشم می‌شود.

کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس

֎ کبودی زیر چشم بعد از بوتاکس :

یکی دیگر از عوارض بوتاکس بر چشم که در برخی موارد گزارش شده است، کبودی زیر چشم بعد از بوتاکس می‌باشد که بسیاری از افراد، آن را ممکن است تجربه کرده باشند. باید توجه داشته باشید که کبودی زیر چشم بعد از بوتاکس می‌تواند به دلایل مختلفی صورت گیرد که یکی از رایج‌ترین آن‌ها، واکنش آلرژیک شما به مواد درون داروی بوتاکس می‌باشد.

ممکن است در مواردی، به برند خاصی از بوتاکس واکنش نشان دهید و کبودی زیر چشم بعد از بوتاکس ، با عوض کردن برند بوتاکسی که پزشک شما از آن برای تزریق به زیر چشم شما استفاده می‌کند، اتفاق بیفتد که در این صورت، بهتر است برای درمان آن، سریعاً اقدام نمایید.

همان طور که گفته شد، عوارض بوتاکس زیر چشم می‌تواند متفاوت باشد و برخی از این عوارض، بی خطر بوده و برخی دیگر، خطرناک هستند؛ به همین جهت، در صورت مشاهده کبودی زیر چشم بعد از بوتاکس ، بهتر است سریعاً این موضوع را با پزشک متخصص خود در میان بگذارید.

به نظر شما تزریق فیلر بهتر است یا بوتاکس؟ پاسخ این سوال را در مقاله ” فیلر بهتر است یا بوتاکس ” به صورت کامل شرح داده‌ایم.

 نتیجه گیری:

از سال 1980 تا به امروز، تزریق بوتاکس طرفداران بسیاری پیدا کرده است. با کمک آن می‌توان انواع چین چروک صورت و خطوط را برطرف نمود. براساس گزارش منتشر شده در healthline تاثیر بوتاکس بر خطوط عمیق بیشتر از خطوط ریز و سطحی خواهد بود.

اکثر افراد بوتاکس را یک روش امن برای جوان‌سازی صورت می‌دانند. در صورتی که تزریق بوتاکس بدون خطر نخواهد بود. بوتاکس مانند تمام روش‌های جوان‌سازی و زیبایی دارای یک‌سری عوارض جانبی است که در این مقاله مهم‌ترین عوارض بوتاکس دور چشم را با یکدیگر بررسی کردیم. آگاهی از عوارض تزریق به شما کمک می‌کند که انتظاری دور از واقعیت از نتیجه بوتاکس نداشته باشید.

در آخر باید بگویم که مشورت با پزشک و انتخاب یک مرکز معتبر درمانی با برترین متخصص‌های زیبایی می‌تواند شما را به نتیجه‌‌ی دلخواه‌تان نزدیک نماید. همچنین در صورت هرگونه سوال و ابهام می‌توانید از طریق همین صفحه با دکتر رجب پور در میان بگذارید.


سوالات متداول

✅ آیا تزریق بوتاکس برای دور چشم، بی‌خطر است؟

امروزه تزریق بوتاکس برای درمان سیاهی و گودی زیر چشم طرفداران زیادی در سراسر جهان پیدا کرده است. اما متاسفانه آزمایش‌های زیادی در این زمینه انجام نشده است و FDA آن را به طور کامل تأیید نکرده است. به همین خاطر است که پزشکان از موثر بودن آن اطمینان کامل ندارد.

✅ عوارض بوتاکس دور چشم چیست ؟

֎ تغییر حالت چشم‌ها و افتادگی پلک
֎ کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس
֎ تورم بافت لنفاوی
֎ ایجاد خطوط جدید در مجاورت بینی
֎ افزایش پف زیر چشم
֎ کبودی زیر چشم بعد از بوتاکس

✅ علت کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس چیست؟

یکی از رایج‌ترین علت کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس رعایت نکردن دوز تزریق بوتاکس می‌باشد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

5 1 رای
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فاطیما

متاسفانه تزریق بوتاکس برای رفع چروک پنجه کلاغی باعث ایجاد تیرگی زیر چشم می شود …