کوچک کردن بینی با آنزیم

بسیاری از افراد از ظاهر بینی خود راضی نیستند و از عوارض و خطرات عمل بینی ترس دارند. راهی برای کوچک کردن بینی این دسته از افراد وجود دارد؟ چه روش هایی برای کوچک کردن بینی ، بدون جراحی وجود دارد؟ یکی از روش‌های مدرن و پرطرفدار که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد، تزریق آنزیم است. تزریق آنزیم یک روش امن و بی خطر می باشد که باعث کوچک شدن و اصلاح فرم بینی می شود. در این مقاله دکتر رجب پور در رابطه کوچک کردن بینی با آنزیم ، مزایا و معایب آن و میزان ماندگاری نتیجه این روش نوین صحبت کنیم. پس تا آخر مطالب همراه ما باشید.

 

کوچک کردن بینی با آنزیم - دکتر رجب پور

 

آنزیم کوچک کننده بینی چیست؟

تاکنون در رابطه با انواع روش های غیر جراحی برای اصلاح فرم بینی صحبت کرده ایم. اکثر آن ها برای اصلاح فرم بینی کاربرد دارند و تاثیر چندانی بر کوچک کردن بینی نخواهند داشت.

از آن جهت که بینی مرکز توجه در صورت است و صورت اولین چیزی می باشد که مورد توجه دیگران قرار می گیرد، امروز تصمیم گرفتیم تا روشی ایمن و کم هزینه برای کوچک کردن و اصلاح فرم بینی معرفی کنیم.

کوچک کردن بینی با آنزیم یک روش امن است که به تازگی وارد عرصه اقدامات زیبایی شده و توانسته در همین مدت زمان کوتاه طرفداران زیادی پیدا کند. در این روش مدرن خبری از خونریزی و عوارض داروی بیهوشی نخواهد بود.

پزشک مربوطه با تزریق آنزیم هیالاز « Hyaluronidase » و بلورهای هیدروکسی آپاتیت کلسیم سعی می‌کند تا تغییراتی در فرم بینی ایجاد کند و بیمار را در کوتاه ترین زمان ممکن به خواسته خود برساند.

✅ نکته ای که در این زمینه وجود دارد این است که کوچک کردن بینی با انزیم بیشتر برای بینی های گوشتی کاربرد دارد و بهتر است سایر افرادی که از فرم بینی خود رضایت ندارند، تحت جراحی زیبایی بینی قرار بگیرند. به همین خاطر توصیه ما این است که پیش از هرگونه اقدام و تصمیم گیری، توسط یک پزشک متخصص معاینه شوید و تمام انتظارات خود را از نتیجه تزریق آنزیم با او در میان بگذارید.

با روی کار آمدن این روش غیر جراحی و امن، کسانی که بینی های گوشتی دارند ترجیح می دهند تا با کوچک کردن بینی با استفاده از تزریق آنزیم از عوارض جراحی و داروی بیهوشی در امان بمانند. به همین دلیل است که عده‌ای از افراد تزریق آنزیم را روشی جایگزین برای جراحی بینی های گوشتی می دانند.

نحوه کوچک کردن بینی با آنزیم

آنزیم هیالاز برای بینی ماده اصلی مورد استفاده در این روش نوین است. اما در مواردی، براساس صلاح دید پزشک متخصص از مواد دیگری مانند آپاتیت کلسیم نیز استفاده می‌شود.

عموما حدود 4 الی 6 جلسه، بسته به تشخیص پزشک، برای کوچک سازی بینی با آنزیم مورد نیاز است. البته برای کسانی که سابقه جراحی دارند، تنها 2 الی 3 جلسه درمانی کافی است.

در این روش غیر جراحی و غیر تهاجمی، ابتدا ناحیه تحت درمان با استفاده از مواد ضد عفونی کننده کاملا استریل می‌شود. سپس، فرآیند تزریق آغاز می شود. بعد از تزریق، فرم بینی به فرم دلخواه بیمار در می آید.

مدت زمان مورد نیاز برای عمل آنزیم بینی و مشاهده نتیجه نهایی نیاز به زمان و صبوری دارد. آنزیم قادر است که قوز و برجستگی بینی را برطرف کند و باعث رفع افتادگی نوک بینی شود. مطلوبیت نتیجه نهایی کوچک کردن بینی با آنزیم تا حد زیادی به توانایی و دقت پزشک بستگی دارد. نواحی هدف برای عمل آنزیم بینی شامل نوک بینی، پل بینی و گوشه های بینی می‌شود.

 

کوچک کردن بینی با آنزیم - دکتر رجب پور

 

چه کسانی کاندید مناسبی برای تزریق آنزیم بینی هستند ؟

همانطور که در بالا ذکر کردیم، تزریق آنزیم به بینی مناسب تمامی افراد نیست. فرم و ساختار بینی افراد با یکدیگر فرق دارد و ممکن است که کوچک کردن بینی با آنزیم در برخی از افراد منجر به تغییر و اصلاح فرم بینی نشود و یا همراه با عوارض جانبی از جمله ورم بینی بعد از تزریق آنزیم باشد.

به طور کلی می توان گفت که این روش راحت و غیر جراحی در موارد زیر قابل استفاده است:

کوچک کردن بینی های پهن و بزرگ ( بینی های گوشتی)

 1. متقارن سازی بینی
 2. اصلاح برآمدگی بینی
 3. بالا آوردن نوک بینی
 4. اصلاح قوز و یا صافی بینی
 5. اصلاح بینی های زاویه‌دار و یا دارای قوز

مزایای کوچک کردن بینی با آنزیم چیست ؟

یکی از مزیت های تزریق آنزیم جهت کوچک کردن بینی این است که آنزیم مورد استفاده با ساختار بدن سازگار است و عوارض و خطر کمی به همراه خواهد داشت. برخی از مزایای تزریق آنزیم هیالاز برای بینی به شرح زیر است :

 • در روش کوچک سازی بینی با کمک آنزیم خبری از زخم و خونریزی نخواهد بود.
 • تزریق آنزیم یک روش مقرون به صرفه است که نیازی به داروی بیهوشی عمومی ندارد.
 • دوره نقاهت تزریق آنزیم کمتر از دوره نقاهت جراحی رینوپلاستی است.
 • نتایج آن موقت بوده و در صورت راضی نبودن از نتیجه، بعد از گذشت چند ماه فرم بینی به حالت اولیه باز می‌گردد.
 • نتیجه کوچک کردن بینی با آنزیم طبیعی است.

اما بهتر است بدانید میزان ماندگاری و نتیجه حاصل از عمل جراحی بینی بسیار بسیار بهتر از تزریق آنزیم می باشد.

عوارض کوچک کردن بینی با آنزیم چیست ؟

همانطور که در بخش قبل مطالعه کردید، آنزیم مورد استفاده با بدن سازگار است و عوارض خاصی به همراه نخواهد داشت. سازگاری آنزیم هیالاز برای بینی به معنای کاملا بی‌خطر بودن این روش درمانی نیست. مطمئنا کوچک کردن بینی با استفاده از آنزیم عوارض و خطرات منحصر به فرد خود را خواهد داشت. در ادامه به عوارض آنزیم بینی می‌پردازیم.

برای مثال، در مواردی بسیار نادر گزارش شده است که تزریق آنزیم همراه با واکنش‌های موقت آلرژیکی بوده و بعد از گذشت 2 روز برطرف شده است.

برای پیشگیری از کاهش ریسک و عوارض کوچک کردن بینی با آنزیم باید در انتخاب پزشکی متخصص و ماهر در حوزه زیبایی دقت فرمایید. بسیاری از گزارش‌های منفی دریافت شده ناشی از عدم تخصص کافی پزشک و یا استفاده از مواد تقلبی برای کاهش هزینه‌ها بوده است.

برخی دیگر از عوارض تزریق آنزیم کوچک کننده بینی به شرح زیر است :

 • کمی کبودی در ناحیه تحت درمان
 • ورم بینی بعد از تزریق آنزیم
 • جا به جایی آنزیم به مکانی دیگر
 • حالت تهوع
 • بروز حساسیت

 

کوچک کردن بینی با آنزیم - دکتر رجب پور

 

مراقبت های قبل و بعد از کوچک کردن بینی با آنزیم چیست ؟

در این بخش قصد داریم تا شما را با چند نکته و مراقبت آشنا سازیم. رعایت نکات زیر باعث پیشگیری از بروز عوارض آنزیم بینی می شود.

 • قبل از هرگونه اقدام و تصمیم گیری با بهترین جراح بینی صحبت کنید و تمام سوالات و انتظارات خود را با او در میان بگذارید.
 • نمونه کارهای پزشک انتخابی خود را مشاهده کنید.
 • یک هفته قبل از تزریق آنزیم از مصرف برخی از داروها مانند آسپرین، داروهای ضد التهابی، ویتامین E و تمام داروهایی که باعث رقیق شدن خون می‌شود جدا خودداری فرمایید.
 • مصرف نوشیدنی‌های الکلی و استعمال دخانیات را چند هفته قبل از کوچک کردن بینی با آنزیم و چند هفته بعد از تزریق آنزیم متوقف نمایید.
 • قبل از مراجعه برای تزریق آنزیم در بینی یک وعده غذایی سبک میل فرمایید.
 • از ماساژ دادن و یا اعمال فشار به بینی بعد از تزریق آنزیم بپرهیزید.
 • به مدت 2 هفته بعد از اتمام جلسه دوم لازم است که 8 ساعت در روز از چسب بینی استفاده کنید.
 • از شستن صورت و یا خیس شدن بینی به مدت 24 ساعت بعد از تزریق بپرهیزید.
 • داروهای تجویز شده را براساس دستورالعمل پزشک مصرف کنید.
 • جهت پیشگیری از ورم بینی بعد از تزریق آنزیم از خوابیدن بر روی شکم بپرهیزید.

رعایت نکات فوق کمک می کند تا نتیجه نهایی کوچک کردن دماغ با آنزیم سریع تر ظاهر شود و احتمال بروز عوارض آنزیم بینی کاهش یابد.

هزینه کوچک کردن بینی با آنزیم

هزینه تزریق آنزیم هیالاز برای بینی به عوامل و فاکتورهای مختلفی از جمله مقدار آنزیم مصرفی، نوع موارد مورد استفاده، دستمزد پزشک، موقعیت جغرافیایی، تعداد جلسات مورد نیاز و موقعیت مرکز درمانی بستگی دارد. بهتر است که برای آگاهی دقیق از هزینه‌ها از راه‌های ارتباطی زیر برای برقراری ارتباط و تعیین وقت مشاوره حضوری استفاده کنید.

 

عکس آنزیم بینی

 

چند روز بعد از تزریق آنزیم بینی کوچک میشود ؟

برای پاسخ به سوال ” چند روز بعد از تزریق آنزیم بینی کوچک می شود ” پاسخ دقیقی وجود ندارد چراکه با توجه به نوع بینی پزشک میزان دوز تزریقی را تشخیص می دهد و بر همان مبنا میزان و زمان تاثیرگذاری تزریق آنزیم بینی را به شما اعلام می کند اما به طور کلی بعد از 3 الی 4 روز ورم بینی بعد از تزریق آنزیم از بین می رود و رفته رفته میزان اثرگذاری آنزیم بینی مشخص می شود.

سوالات متداول درباره کوچک کردن بینی با آنزیم

 • تزریق آنزیم به بینی چیست و چه کاربردی دارد؟

تزریق آنزیم به بینی یک روش امن است که به تازگی وارد عرصه اقدامات زیبایی شده و برای کوچک کردن و فرم دادن به بینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تزریق آنزیم به بینی نیز یک روش موقتی است و ماندگاری آن کمتر از ماندگاری جراحی رینوپلاستی خواهد بود.

 • عوارض آنزیم بینی چیست ؟

عوارض آنزیم بینی بیشتر به انتخاب پزشک بستگی دارد. بسیاری از گزارش های منفی دریافت شده ناشی از عدم تخصص کافی پزشک و یا استفاده از مواد تقلبی برای کاهش هزینه ها بوده است. برخی دیگر از عوارض کوچک کردن بینی با آنزیم به شرح زیر است :

1. کمی کبودی در ناحیه تحت درمان
2. ورم بینی بعد از تزریق آنزیم
3. جا به جایی آنزیم به مکانی دیگر
4. حالت تهوع
5. بروز حساسیت

 • هزینه تزریق آنزیم به بینی چقدر است ؟

هزینه تزریق آنزیم به بینی به عوامل و فاکتورهای مختلفی از جمله مقدار آنزیم مصرفی، نوع موارد مورد استفاده، دستمزد پزشک، موقعیت جغرافیایی، تعداد جلسات مورد نیاز و موقعیت مرکز درمانی بستگی دارد.

 • آیا تزریق آنزیم کوچک کننده بینی درد دارد ؟

خیر. قبل از تزریق آنزیم بینی از بی حس کننده در ناحیه بینی برای کاهش درد استفاده می شود.

 • ورم و کبودی ناشی از آنزیم بینی بعد از چه مدت از بین می‌رود؟

ورم ناشی از تزریق آنزیم بینی بعد از گذشت 3-4 روز از بین می‌ رود.

 

نکات پایانی :

ظرافت و نتیجه نهایی کوچک کردن بینی با آنزیم تا حد قابل قبولی به تخصص و مهارت پزشک بستگی دارد. بعد از انتخاب فردی متخصص دیگر لازم نیست که نگران عوارض آنزیم بینی از جمله کبودی و ورم بینی بعد از تزریق آنزیم باشید.

نکته دیگری که وجود دارد این است که تزریق آنزیم به بینی نیز یک روش موقتی است و ماندگاری آن کمتر از ماندگاری جراحی رینوپلاستی خواهد بود. به همین دلیل لازم است که هر چند ماه یکبار برای تزریق مجدد مراجعه فرمایید. و در آخر فراموش نکنید که دکتر احمد علی رجب پور با بیش از 10 سال سابقه درخشان در حوزه زیبایی آماده خدمت رسانی به شما، همراهان و زیباجویان است. برای تعیین نوبت می‌توانید از راه‌های ارتباطی زیر استفاده کنید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

3.5 2 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 دیدگاه ها
قدیمی ترین
تازه‌ترین
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی ارون
علی ارون
1 سال قبل

سلام برا انزیم ببنی مزاحم شدم با دکتر شهر خودم مشورت کردم در کل میخواستم انجام بدم گفت که انزیم تایید نشده هست و کلا من انجام میدم احتمال کج شدن بینی وجود دارد میشه راهنمایی کنید درست گفته یا نه

دکتر رجب پور
1 سال قبل
پاسخ به  علی ارون

با سلام و سپاس از همراهی شما
بله درسته

شقایق
شقایق
1 سال قبل
پاسخ به  علی ارون

اگه میخوای بزنی حتما بزن انزیم ارمیسو رو بزن من زدم خیلیم راضیم
با اینکه ی جلسه بیشتر انجام ندادم البته قصدم هس دو جلسه دیگه برم ولی الان عالی شده بینیم

Miss
Miss
1 سال قبل
پاسخ به  شقایق

میشه بگید دکترتون کی بوده؟

Nadi
Nadi
1 سال قبل

سلام وقت بخیر ،میخواستم بدونم آنزیم برای بینی های گوشتی بازهم ماندگاری نداره؟درکل چقدر ماندگاری داره و آیا بنظر شما خوبه انجام داد ؟

ستار
ستار
1 سال قبل

سلام وقیت بخبر من رفتم برای عمل بینی ولی چون انزیم زدم دوماه پیش عمل انجام ندادن گفتن باید ی سال بگذره چون انزیم باعثمیشه بافت داغون بشن و وقتی بینی براجراحی باز بشخ نقرض بگیرین