خروپف بعد از عمل بینی و نحوه درمان آن

خروپف بعد از عمل بینی : آیا خانواده‌تان از خر و پف شما در خواب شکایت دارند؟ آیا خودتون نسبت به اینکه خر و پف می‌کنید حس بدی دارید؟ اگر پاسخ مثبت است باید بدانید تقریباً 45٪ از بزرگسالان در دنیا درگیر خروپف هستند. و زندگی‌شان را تحت تأثیر قرار داده که این مقدار در مردان بیشتر از زنان است.

خر و پف هم کیفیت خواب را تحت تاثیر قرار می‌دهد و هم باعث آپنه یا قطعی تنفس در خواب می‌شود که می‌تواند خطرناک باشد. در این مقاله قصد داریم درباره خر و پف و رفع خروپف با عمل بینی صحبت کنیم.

علت خروپف بعد از عمل بینی

خروپف چیست؟ به تنفس پر سر و صدا که در هنگام خواب تجربه می‌کنید خروپف می‌گویند. این اتفاق وقتی می‌افتد که هوا از پشت بافت‌های درحال استراحت گلو عبور می‌کند و باعث لرزش آن‌ها می‌شود. این لرزش باعث ایجاد صدایی می‌شود که به آن خروپف می‌گوییم.

 خروپف اگر گاه به گاه باشد و در شرایط خاص مثل موقعیت نامناسب سر روی بالش یا هنگامی که بینی به دلیل سرماخوردگی پر است یا مصرف بیش از حد الکل قبل از خواب ایجاد شود جای نگرانی نیست، اما خروپف منظم و همیشگی می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل جدی در راه هوایی باشد.

انتخاب جراح با تجربه در میزان عوارض بعد از عمل بینی بسیار تأثیر گذار است. بنابراین ما در مقاله ” بهترین جراح بینی ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

علت خروپف در خواب چیست ؟

تقریبا اکثر افراد گهگاه خر و پف می‌کنند. علت خروپف برخی از افراد به طور منظم و بدون هیچگونه علائم رخ می‌دهد. گاهی اوقات هم همراه با نشانه و علائم آزار دهنده برای فرد و یا اطرافیان اتفاق خواهد افتاد.  اولین گام برای درمان خر و پف، شناخت و آشنایی با علت بروز آن است.

در حقیقت خر و پف یک صدای نسبتا خشن و آزاردهنده است که در اثر عبور جریان هوا در بافت گلو رخ می‌دهد. که نتیجه آن لرزش بافت گلو هنگام نفس کشیدن خواهد بود. به طور ساده بخواهیم بگوییم، خر و پف در خواب ناشی از شل شدگی ماهیچه‌های بدن در خواب و ارتعاش بافت‌ها در اثر جریان هوا است. هنگامی که جریان هوا نمی‌تواند به طور آزادانه در مجاری تنفسی حرکت کند، خر و پف اتفاق میفتد.

به طور کلی دلایل و علت‌های مختلفی برای صدای خر و پف وجود دارد. به همین خاطر، خر و پف در خواب باعث نگرانی بسیاری از افراد می‌شود و مدام در حال یافتن پاسخی برای سوال “علت خروپف در خواب چیست ؟ ” هستند. در این بخش با دلایل احتمالی و علل خر و پف در طول خواب آشنا خواهید شد. این عوامل به شرح زیر است :

 • مهمترین عواملی که باعث ایجاد خروپف می‌شود مربوط به مجاری تنفسی هستند. شکل دهان یا کام شما می‌تواند باعث خروپف شود. کسانی که مجاری تنفسی باریکی دارند احتمال خروپف در آن‌ها بیشتر است.
 • مشکلات بینی شامل انسداد، احتقان یا انحراف تیغه بینی ممکن است باعث ایجاد و تشدید خروپف شود.
 • مصرف الکل یا کمبود خواب می‌تواند منجر به شل شدگی بیشتر بافت‌های گلو شده که نتیجه آن ایجاد خر و پف در خواب خواهد بود.
 • موقعیت سر روی بالش در خواب از دیگر دلایل و علل خروپف در طول خواب است.
 • براساس تحقیقات صورت گرفته، افراد چاق و کسانی که اضافه وزن دارند، بیشتر از سایر افراد خر و پف می‌کنند. همچنین اسید معده کسانی که اضافه وزن دارند در طول خواب به سمت مری باز می‌گردد و احتمال بروز خر و پف را افزایش می‌دهد.
 • براساس مطالعات صورت گرفته در آمریکا، افرادی که مبتلا به فشار خون بالا و بیماری‌های عروقی هستند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به آپنه و اختلالات خواب قرار دارند.
 • نکته دیگری که وجود دارد این است که میگرن و سردرد صبحگاهی رابطه تنگاتنگی با خر و پف دارد و هر دو در اثر نرسیدن اکسیژن کافی به مغز اتفاق میفتد.
خروپف بعد از عمل بینی

همانطور که متوجه شده‌اید، خر و پف می‌تواند ناشی از یک بیماری خطرناک باشد و خبر از بروز یک مشکل بزرگ‌تر را بدهد.

نکته دیگری که وجود دارد، خر و پف افرادی است که به تازگی جراحی بینی را انجام داده‌اند. تا به حال در رابطه با علت خروپف بعد از عمل بینی شنیده‌اید؟ تا آخر مطالب همراه ما باشید تا با علت خروپف بعد از عمل بینی به طور کامل آشنا شوید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی ” بعد از عمل بینی بسیار مهم است و باید نکاتی را در این رابطه رعایت کنید تا دچار مشکلات حادی نشوید.

علائم آپنه انسدادی در خواب :

بسیاری از بیمارانی که به طور مرتب خرخر می‌کنند، دچار آپنه انسدادی خواب می‌شوند. آپنه انسدادی خواب (OSA) ، یکی از متداول‌ترین انواع آپنه است که باعث قطع شدن تنفس برای چندثانیه می‌شود که می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی در فرد می‌شود. برخی از علائم آپنه انسدادی در خواب یه شرح زیر است:

 • نفس نفس زدن در هنگام خواب
 • پرش ناگهانی از خواب
 • سردرد مداوم
 • خواب آلودگی بیش از حد
 • خشکی دهان
 • بی قراری و عصبانیت
 • رفع خروپف با جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی جراحی منحصر بفردی است که در آن جراح شما ظاهر و ساختار بینی را تغییر می‌دهد. بیشتر بیماران، جراحی زیبایی بینی را با هدف زیبایی انجام می‌دهند، اما این جراحی علاوه بر زیبایی، روی تنفس و مشکلات داخلی بینی هم تاثیر می‌گذارد و می‌تواند تا حد بسیار زیادی این مشکلات را درمان کند.

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی می‌تواند باعث بهبود راه هوایی شود، انسداد راه هوایی را برطرف کند و وضعیت تنفس را بهتر کند. از آنجا که بسیاری از دلایل خروپف به مشکلات راه هوایی مربوط می‌شود؛ بهبود راه هوایی احتمال ایجاد خروپف را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد. بسیاری از بیماران ما که قبل از جراحی و در هنگام مشاوره از خروپف هنگام خواب شکایت داشتند پس از جراحی زیبایی بینی دیگر خرپف را تجربه نکردند.

آیا با عمل بینی خر و پف برطرف می‌شود؟

جراحی زیبایی بینی می‌تواند بسیاری از مشکلات مجاری تنفسی را اصلاح کند. اما تأثیر آن در خروپف به علت‌های خروپف شما بستگی دارد. اگر خروپف شما بخاطر مشکلات راه هوایی و انحراف تیغه بینی باشد بعد از عمل برطرف می‌شود. اما اگر مشکلات دیگری باشد باید اقدامات دیگری انجام داد.

برخی از مشکلات مانند آسم و آلرژی با جراحی زیبایی بینی برطرف نمی‌شوند. زیرا جراح شما مشکلات ساختاری بینی را برطرف می‌کند. اما این مشکلات با جراحی حل نمی‌شوند و باید به دنبال درمان‌های دیگری رفت.

علت خروپف بعد از عمل بینی

خروپف بعد از عمل زیبایی بینی

خیلی از بیماران بیشتر برای اصلاح وضعیت تنفس و رفع خر و پف جراحی زیبایی بینی انجام می‌دهند. و از این بابت نگرانند که آیا بعد از جراحی بینی دچار خر و پف می‌شوند یا نه؟ واضح است که تا چند هفته بعد از عمل بینی خروپف طبیعی و رایج است. باید حداقل 3 ماه از جراحی گذشته باشد تا بتوان نسبت به درمان و حل مشکل خر و پف نظر داد.

چرا بعد از عمل بینی خر و پف می‌کنم؟

در طول دوره نقاهت ، همانطور که ظاهر بینی شما متورم است؛ قسمت داخلی بینی شما نیز متورم می‌شود. این تورم باعث باریک شدن مجاری تنفسی و ایجاد خروپف می‌شود دقیقا مثل وقتی که شما سرما می‌خورید. اما جای نگرانی نیست و خبر خوب این است که با از بین رفتن تورم مجاری تنفسی، احتمالاً خروپف شما متوقف می‌شود.

یکی دیگر از عوارض عمل بینی آبریزش از بینی می‌باشد. ما در مقاله ” آبریزش بینی بعد از عمل ” درباره علت و نحوه درمان آن صحبت کرده‌ایم. اگر با این عارضه روبرو هستید حتما مقاله این مقاله را مطالعه نمایید.

اگر خروپف بعد عمل بینی از بین نرود چیکار کنیم؟

همانطور که قبلاً گفتیم، خروپف بعد از عمل بینی تا چند هفته طبیعی است. اگر خروپف بعد از عمل زیبایی بینی تا 6 ماه بعد متوقف نشد، باید به پزشک خود مراجعه کنید. در بعضی مواقع باید به دنبال دلایل دیگری برای خروپف بعد از عمل بینی باشیم. در این حالت پزشکتان راه هوایی شما را از زوایای مختلف بررسی کرده تا علت دقیق خروپف شما را مشخص کند.

نتیجه گیری :

در این مقاله درباره خروپف بعد از عمل بینی صحبت کردیم و علت خروپف بعد از عمل بینی را بازگو کردیم. دکتر رجب پور ، فوق تخصص جراحی پلاستیک است که تا کنون بیش از دو هزار عمل جراحی موفق داشته است و اکثر بیمارانی که دچار مشکلات راه هوایی و خروپف بودند بعد از عمل بهبود یافتند. زیرا با تجربه و دقت کافی انسداد راه‌های هوایی از جمله بزرگ شدن توربینیت‌ها و انحراف تیغه بینی را برطرف می‌کند تا بیمار بعد از عمل حس خوشایندی از تنفس، زیبایی و خواب داشته باشد.

سوالات متداول

علت خروپف بعد از عمل بینی چیست؟

خروپف بعد از عمل بینی تا چند هفته طبیعی است اما اگر بیشتر از 6 ماه به طول انجامید باید به پزشک مراجعه کنید تا با بررسی راه هوایی شما از زوایای مختلف به علت دقیق آن پی ببرد.

چرا بعد از عمل بینی خر و پف می‌کنم؟

در طول دوره نقاهت به دلیل تورم بینی شما مجاری تنفسی شما باریک شده و موجب خروپف بعد از عمل بینی می‌شود بنابراین تا چند هفته بعد از عمل امری طبیعی است.

چند ماه بعد از عمل جراحی بینی می‌توان نسبت به خروپف بعد از عمل بینی نظر داد؟

حداقل باید 3 ماه از جراحی بینی شما گذشته باشد تا بتوان درباره علت خروپف بعد از عمل بینی و نحوه درمان آن نظر داد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها