خروپف بعد از عمل بینی

آیا خانواده‌ تان از خر و پف شما در خواب شکایت دارند؟ آیا خود شما نسبت به اینکه بعد از عمل بینی خر و پف می‌ کنید حس بدی دارید؟ اگر پاسخ مثبت است باید بدانید تقریباً 45٪ از بزرگسالان در دنیا درگیر خروپف هستند و این موضوع زندگی‌ شان را تحت تأثیر قرار داده است. توجه داشته باشید این مقدار در مردان بیشتر از زنان است. خر و پف هم کیفیت خواب را تحت تاثیر قرار می‌ دهد و هم باعث آپنه یا قطعی تنفس در خواب می‌ گردد که می‌ تواند خطرناک باشد. در این مقاله از دکتر احمدعلی رجب پور بهترین جراح بینی تهران قصد داریم درباره خروپف بعد از عمل بینی و راه درمان آن صحبت کنیم.

 

خروپف بعد از عمل بینی + دکتر رجب پور

 

علت خروپف بعد از عمل بینی

خر و پف چیست؟ به تنفس پر سر و صدا که در هنگام خواب تجربه می‌ کنید خر و پف می‌ گویند. این اتفاق وقتی می‌ افتد که هوا از پشت بافت‌ های درحال استراحت گلو عبور می‌ کند و باعث لرزش آن‌ ها می‌ شود. این لرزش باعث ایجاد صدایی می‌ شود که به آن خر و پف می‌ گوییم.

این عارضه اگر گاه به گاه باشد و در شرایط خاص مثل قرار گرفتن نامناسب سر روی بالش ، پر شدن بینی به دلیل سرماخوردگی یا مصرف بیش از حد الکل قبل از خواب ایجاد شود جای نگرانی نیست ، اما خر و پف منظم و همیشگی می‌ تواند نشانه‌ ای از یک مشکل جدی در راه هوایی باشد. انتخاب بهترین جراح بینی در تهران در میزان عوارض بعد از عمل بینی بسیار تأثیر گذار است. بنابراین سعی کنید در این انتخاب نهایت دقت را به خرج دهید.

علت خروپف بعد از عمل بینی در خواب چیست ؟

تقریبا اکثر افراد گهگاه خر و پف می‌ کنند. علت خروپف برخی از افراد به طور منظم و بدون هیچگونه علائم رخ می‌ دهد. گاهی اوقات هم همراه با نشانه و علائم آزار دهنده برای فرد و یا اطرافیان اتفاق خواهد افتاد. اولین گام برای درمان خر و پف ، شناخت و آشنایی با علت بروز آن است.

در حقیقت خر و پف یک صدای نسبتا خشن و آزاردهنده است که در اثر عبور جریان هوا در بافت گلو رخ می‌ دهد. که نتیجه آن لرزش بافت گلو هنگام نفس کشیدن خواهد بود. به طور ساده بخواهیم بگوییم ، خر و پف در خواب ناشی از شل شدگی ماهیچه‌ های بدن در خواب و ارتعاش بافت‌ ها در اثر جریان هوا است. هنگامی که جریان هوا نمی‌ تواند به طور آزادانه در مجاری تنفسی حرکت کند ، خر و پف اتفاق می افتد.

به طور کلی دلایل و علت‌ های مختلفی برای صدای خروپف بعد از عمل بینی وجود دارد. به همین خاطر ، خر و پف در خواب باعث نگرانی بسیاری از افراد می‌ شود و مدام در حال یافتن پاسخی برای سوال “علت خروپف در خواب چیست ؟ ” هستند. در این بخش با دلایل احتمالی و علل خر و پف در طول خواب آشنا خواهید شد. این عوامل به شرح زیر است :

 • مهمترین عواملی که باعث ایجاد خروپف می‌ شوند مربوط به مجاری تنفسی هستند. شکل دهان یا کام شما می‌ تواند باعث خروپف شود. کسانی که مجاری تنفسی باریکی دارند احتمال بروز این مشکل در آن‌ ها بیشتر است.
 • مشکلات بینی شامل انسداد ، احتقان یا انحراف تیغه بینی ممکن است باعث ایجاد و تشدید خر و پف شود.
 • مصرف الکل یا کمبود خواب می‌ تواند منجر به شل شدگی بیشتر بافت‌ های گلو شده که نتیجه آن ایجاد خر و پف در خواب خواهد بود.
 • موقعیت سر روی بالش در خواب از دیگر دلایل و علل خروپف بعد از عمل بینی در طول خواب است.
 • براساس تحقیقات صورت گرفته افراد چاق و کسانی که اضافه وزن دارند ، بیشتر از سایر افراد خر و پف می‌ کنند. همچنین اسید معده کسانی که اضافه وزن دارند در طول خواب به سمت مری باز می‌ گردد و احتمال خرخر کردن را افزایش می‌ دهد.
 • براساس مطالعات صورت گرفته در آمریکا ، افرادی که مبتلا به فشار خون بالا و بیماری‌ های عروقی هستند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به آپنه و اختلالات خواب قرار دارند.
 • نکته دیگری که وجود دارد این است که میگرن و سردرد صبحگاهی رابطه تنگاتنگی با خر و پف دارد و هر دو در اثر نرسیدن اکسیژن کافی به مغز اتفاق میفتد.

همانطور که متوجه شده‌ اید ، خر و پف می‌ تواند ناشی از یک بیماری خطرناک باشد و خبر از بروز یک مشکل بزرگ‌ تر را بدهد.

نکته دیگری که وجود دارد ، خر و پف افرادی است که به تازگی جراحی بینی را انجام داده‌ اند. تا به حال در رابطه با علت خروپف بعد از عمل بینی شنیده‌ اید؟ تا آخر مطالب همراه ما باشید تا با علت بروز این مشکل به طور کامل آشنا شوید.

علائم آپنه انسدادی در خواب

بسیاری از بیمارانی که به طور مرتب خرخر می‌ کنند ، دچار آپنه انسدادی خواب می‌ شوند. آپنه انسدادی خواب (OSA) ، یکی از متداول‌ ترین انواع آپنه است که باعث قطع شدن تنفس برای چند ثانیه می‌ شود که می‌ تواند باعث بروز مشکلات زیادی در فرد شود. برخی از علائم آپنه انسدادی در خواب یه شرح زیر است :

 • نفس نفس زدن در هنگام خواب
 • پرش ناگهانی از خواب
 • سردرد مداوم
 • خواب آلودگی بیش از حد
 • خشکی دهان
 • بی قراری و عصبانیت

جراحی زیبایی بینی جراحی منحصر بفردی است که در آن بهترین جراح بینی تهران شما ظاهر و ساختار بینی را تغییر می‌ دهد. بیشتر بیماران ، جراحی زیبایی بینی را با هدف زیبایی انجام می‌ دهند ، اما این جراحی علاوه بر زیبایی ، روی تنفس و مشکلات داخلی بینی هم تاثیر می‌ گذارد و می‌ تواند تا حد بسیار زیادی این مشکلات را درمان کند.

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی می‌تواند باعث بهبود راه هوایی شود ، انسداد راه هوایی را برطرف کند و وضعیت تنفس را بهتر نماید. از آنجا که بسیاری از دلایل خروپف به مشکلات راه هوایی مربوط می‌ شود ؛ بهبود راه هوایی احتمال ایجاد خروپف بعد از عمل بینی را به طرز چشمگیری کاهش می‌ دهد. بسیاری از بیماران ما که قبل از جراحی و در هنگام مشاوره از خروپف هنگام خواب شکایت داشتند پس از جراحی زیبایی بینی دیگر خرپف را تجربه نکردند.

آیا با عمل بینی خر و پف برطرف می‌ شود؟

جراحی زیبایی بینی می‌تواند بسیاری از مشکلات مجاری تنفسی را اصلاح کند. اما تأثیر آن در خروپف به علت‌ های خروپف شما بستگی دارد. اگر خروپف شما بخاطر مشکلات راه هوایی و انحراف تیغه بینی باشد بعد از عمل برطرف می‌ شود. اما اگر مشکلات دیگری باشد باید اقدامات دیگری انجام داد.

برخی از مشکلات مانند آسم و آلرژی با جراحی زیبایی بینی برطرف نمی‌ شوند. زیرا بهترین دکتر عمل بینی تهران شما مشکلات ساختاری بینی را برطرف می‌ کند. اما این مشکلات با جراحی حل نمی‌ شوند و باید به دنبال درمان‌ های دیگری رفت.

خروپف بعد از عمل بینی

خیلی از بیماران بیشتر برای اصلاح وضعیت تنفس و رفع خر و پف جراحی زیبایی بینی در تهران را انجام می‌ دهند و از این بابت نگرانند که آیا بعد از رینوپلاستی دچار خر و پف می‌شوند یا نه؟ واضح است که تا چند هفته بعد از عمل بینی خروپف طبیعی و رایج است. باید حداقل 3 ماه از جراحی گذشته باشد تا بتوان نسبت به درمان و حل مشکل خر و پف نظر داد.

چرا بعد از عمل بینی خر و پف می‌کنم؟

در طول دوره نقاهت ، همانطور که ظاهر بینی شما متورم است ؛ قسمت داخلی بینی شما نیز متورم می‌ شود. این تورم باعث باریک شدن مجاری تنفسی و ایجاد خروپف می‌ شود دقیقا مثل وقتی که شما سرما می‌ خورید. اما جای نگرانی نیست و خبر خوب این است که با از بین رفتن تورم مجاری تنفسی ، احتمالاً خروپف شما متوقف می‌ شود.

اگر خروپف بعد عمل بینی از بین نرود چکار کنیم؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، خروپف بعد از جراحی بینی تا چند هفته طبیعی است. اگر خروپف بعد از عمل زیبایی بینی تا 6 ماه بعد متوقف نشد ، باید به یک دکتر خوب بینی در تهران مراجعه کنید. در بعضی مواقع باید به دنبال دلایل دیگری برای خروپف بعد از عمل بینی باشیم. در این حالت پزشکتان راه هوایی شما را از زوایای مختلف بررسی کرده تا علت دقیق خروپف شما را مشخص کند.

نتیجه گیری

در این مقاله درباره خروپف بعد از عمل بینی صحبت کردیم و علت این عارضه را بازگو کردیم. دکتر رجب پور ، فوق تخصص جراحی پلاستیک است که تا کنون بیش از دو هزار عمل جراحی موفق داشته است و اکثر بیمارانی که دچار مشکلات راه هوایی و خروپف بودند بعد از عمل بهبود یافتند. زیرا با تجربه و دقت کافی انسداد راه‌ های هوایی از جمله بزرگ شدن توربینیت‌ ها و انحراف تیغه بینی را برطرف می‌ کند تا بیمار بعد از عمل حس خوشایندی از تنفس ، زیبایی و خواب داشته باشد.


سوالات متداول

علت خروپف بعد از جراحی بینی چیست؟

خروپف بعد از عمل بینی تا چند هفته طبیعی است اما اگر بیشتر از 6 ماه به طول انجامید باید به پزشک مراجعه کنید تا با بررسی راه هوایی شما از زوایای مختلف به علت دقیق آن پی ببرد.

چرا بعد از عمل بینی خر و پف می‌ کنم؟

در طول دوره نقاهت به دلیل تورم بینی شما مجاری تنفسی شما باریک شده و موجب خروپف بعد از جراحی زیبایی بینی می‌ شود ؛ بنابراین تا چند هفته بعد از عمل امری طبیعی است.

چند ماه بعد از عمل جراحی بینی می‌ توان نسبت به خروپف بعد از عمل بینی نظر داد؟

حداقل باید 3 ماه از جراحی بینی شما گذشته باشد تا بتوان درباره علت خروپف بعد از رینوپلاستی و نحوه درمان آن نظر داد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها