پلاسما تراپی پلک چیست؟

 

پلاسما تراپی پلک : متاسفانه در اثر بالا رفتن سن یا عوامل بیرونی، مشکلات یا اختلالاتی به طور ناگهانی ظاهر می‌شوند و از زیبایی ظاهری شما می‌کاهند. یکی از این مشکلات، « پتوز» یا افتادگی پلک است. این اختلال گاهی اوقات از زمان تولد همراه فرد است و به آن افتادگی پلک مادرزادی می‌گویند.

جراحی پلک‌ها و درمان افتادگی پلک فوقانی، بعد از جراحی زیبایی بینی، یکی از رایج‌ترین عمل‌ها در کشور ما به حساب می‌آید. همانطور که می‌دانید، افتادگی پلک‌ها باعث مسن‌تر دیده شدن یا خسته به نظر رسیدن ظاهر فرد می‌شود و شادابی چهره را از بین خواهد برد.

گاهی در اثر افتادگی پلک، میدان دید محدود خواهد شد؛ زیرا، پوست اضافی و آویزان پلک‌ها، تاحدی، جلوی مردمک چشم را می‌گیرد و منجر به مشکلات بینایی در فرد می‌شود.

اگر به دنبال روش درمانی غیر تهاجمی هستید؛ روشی که مانند روش‌های سنتی نیازی به بیهوشی و جراحی نداشته باشد، تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

پلاسما تراپی پلک چیست ؟

یکی از جدید‌ترین روش‌های اصلاح افتادگی پلک‌ها و از بین بردن چین و چروک قسمت‌های مختلف صورت، پلاسما تراپی است. طبق گزارش آورده شده در Skin Body Health ، یکی از معتبرترین و معروف‌ترین کلنیک‌های لیزر واقع در سیدنی، پلاسما تراپی یک روش غیرتهاجمی برای لیفت چشم‌ها و نواحی گوناگون صورت است که در آن خبری از بیهوشی و خونریزی نخواهد بود.

در این روش، پوست پلک سفت خواهد شد و چین و چروک اطراف چشم تا حد بسیاری درمان خواهد شد. از این فناوری می‌توان به عنوان یک روش جایگزین برای لیفت صورت و پلک‌ها استفاده کرد و چشم‌هایی که به خاطر پلک‌های افتاده و تیره، خسته به نظر می‌رسند را به چشم‌های جذاب و شاداب تبدیل کرد.

اصلاح فرم پلک‌ها با پلاسما تراپی، یک تکنیک به روز و جدید است که در آن از تیغ و برش در ناحیه تحت درمان استفاده نمی‌شود.  تکنیک پلاسما تراپی که امروزه محبوبیت بالایی در اروپا کسب کرده است، پوست را در ناحیه هدف جمع می‌کند و باعث سفت شدن آن قسمت از پوست خواهد شد.

در نتیجه، می‌توان از پلاسما تراپی پلک برای اصلاح فرم چشم، از بین بردن چین و چروک اطراف چشم، درمان افتادگی پلک بالا، از بین بردن پوست اضافه در اطراف چشم و پلک‌ها و سفت شدن پلک‌ها استفاده کرد. بدون آنکه برشی در محل تحت درمان ایجاد شود. تنها عارضه‌ای که وجود دارد، تورم و نقطه‌های قهوه‌ای رنگ است که بعد از چند روز محو خواهد شد.

این روش درمان جوان‌سازی پوست را تحریک به کلاژن سازی می‌کند و با تبخیر کردن لایه‌های زیر پوست، باعث جمع شدگی پوست در نواحی مورد نظر می‌شود. در حقیقت، حرارت و گرمای ایجاد شده توسط این دستگاه، باعث تبدیل حالت جامد به گاز می‌شود.

زیبایی ظاهری برای همه‌ی ما حائز اهمیت است. بخش اعظم این زیبایی به اجزاء صورت بخصوص چشم‌ها مربوط می‌شود. اما با گذشت زمان و افزایش سن ما دچار افتادگی پلک می‌شویم. اما ما در مقاله ” درمان افتادگی پلک ” روش‌هایی را برای درمان این عارضه بیان نموده‌ایم.

پلاسما تراپی پلک چیست

پلاسما تراپی پلک چگونه انجام می‌شود؟

مقاله منتشر شده در سایت رسمی کلینیک vivoclinic توصیه کرده است که قبل از شروع فرآیند پلاسما تراپی پلک ، ابتدا این ترفند را در یک ناحیه کوچک از پوست تست کنید تا مطمئن شوید که با عملکرد آن مشکلی ندارید.

قبل از شروع عملیات درمان افتادگی پلک، مقداری کرم بی‌حس کننده به نواحی تحت درمان زده می‌شود. بعد از گذشت 30 دقیقه، قسمت مورد نظر استریل خواهد شد. سپس، فرآیند اصلاح فرم پلک آغاز می‌گردد.

سوزن نازک و 0.3 میلی‌متری این دستگاه در نزدیکی سطح پوست قرار می‌گیرد و سوختگی‌های سطحی در آن ناحیه ایجاد می‌کند. به جرقه‌ای که توسط گازها ایجاد می‌شود، پلاسما می‌گویند. در حقیقت، پلاسما با ایجاد حرارت شدید گاز ایجاد می‌شود و در آن الکترون‌ها آزاد شده و یون‌ها باقی می‌مانند. هنگام ایجاد جرقه، فرد گرما را احساس می‌کند که نتیجه آن، بخار شدن بافت زیرین پوست می‌باشد.

بافت سوخته شده توسط دستگاه به بخار تبدیل شده و یک لایه کربنی در همان قسمت ایجاد می‌کند. هنگامی که این پوسته به طور طبیعی از بین برود، پوستی سفت و جوان خواهید داشت.

 یکی از مزیت‌های این تکنیک، مشاهده نتیجه آن، بلافاصله بعد از درمان است. البته بعد از گذشت چند روز، محل سوختگی بهبود می‌یابد و پوست شروع به سازسازی خود می‌کند. در نتیجه، شاهد بهبود در ظاهر پلک‌ها خواهید بود.

بعد از اتمام فرآیند پلاسما تراپی پلک ، فرد قرمزی و تورم را در اطراف چشم تجربه خواهد کرد. همچنین، گرمای ایجاد شده توسط دستگاه، بافت پوست را تحریک به کلاژن سازی و سلول‌ سازی در لایه‌های عمیق می‌کند. خوشبختانه بعد از چند روز، قرمزی و تورم ناحیه تحت درمان فروکش خواهد کرد و سلول‌های پوست عملیات بازسازی را آغاز می‌کنند.

بعد از درمان می‌توانید از کرم یا محصولا ترمیم کننده استفاده نمایید تا زودتر به نتیجه مطلوب دست یابید. تا 10 روز بعد از درمان از مالش دادن ناحیه تحت درمان بپرهیزید و تا زمانی که به طور کامل زخم‌هایتان بهبود نیافته است از محصولات آرایشی استفاده نکنید.

پلاسما تراپی پلک چگونه است

با افزایش سن و شروع روند پیری، کلاژن پوست کاهش می‌یابد، پلک‌ها افتاده می‌شوند و خطوطی در سطح پوست نمایان می‌شوند و زیبایی فرد را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند. یکی از این روش‌های نوین برای درمان این عارضه ” میکرونیدلینگ پلک ” می‌باشد که در مقاله‌ای مجزا به آن پرداخته‌ایم.

چه کسانی کاندید مناسبی برای پلاسما تراپی پلک هستند؟

  • کسانی که از بیهوشی یا جراحی می‌ترسند.
  • کسانی که افتادگی پلک آن‌ها خفیف تا متوسط است.
  • کسانی که تنها در یک چشم آن‌ها افتادگی پلک وجود دارد و احتمال می‌دهند که جراحی باعث عدم قرینگی پلک‌ها شود.
  • کسانی که مشکلات خونی دارند و جراحی گزینه مناسبی برا آن‌ها نمی‌باشد.
  • کسانی که قبلا جراحی پلک کرده‌اند، اما پلک‌ آن‌ها متقارن نیست.
عوارض پلاسما تراپی پلک

عوارض جانبی پلاسما تراپی پلک :

طی گزارش منتشر شده در healthline این روش بدون عارضه‌ی جانبی نخواهد بود. همچنین، تمامی دستگاه‌های پلاسما تراپی موجود در بازار از نظر کیفیت، اثربخشی و ایمنی ارزیابی و تایید نشده‌اند. به همین خاطر است که قبل از هر اقدامی، بهتر است که دیدی واقع‌بینانه نسبت به فرآیند پلاسما تراپی پلک داشته باشید؛ زیرا، نتیجه درمانی این تکنیک به مراتب کمتر از جراحی سنتی خواهد بود.

قرمزی، ورم، ایجاد لکه‌های رنگی، کاهش رنگدانه و پوسته پوسته شدن از عوارض جانبی استفاده از روش پلاسما تراپی پلک است. بیماران طی فرآیند درمان دردی جدی احساس نخواهند کرد و تنها گرمای دستگاه است که احساس می‌شود. اما بعد از اتمام فرآیند، بیماران دردی خفیف در محل سوختگی را تجربه خواهند کرد.

به طور کلی، عوارض جانبی پلاسما تراپی بعد از چند روز از بین خواهد رفت. در این مدت نباید محل سوختگی را دستکاری کنید. اجازه دهید تا لکه‌های سوختگی به طور طبیعی بیفتند.

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ رسمی دکتر احمدعلی رجب پور، به بررسی دقیق پلاسما تراپی پلک پرداختیم و نکات و جزئیات مهم در این خصوص را نیز معرفی کردیم. پلاسما تراپی پلک یکی از به‌روزترین روش‌های اصلاح افتادگی پلک‌ها می‌باشد و در بسیاری از موارد بسیار ساده است و جای نگرانی برای شما وجود ندارد و در موارد دیگر نیز، ممکن است عوارضی مانند قرمزی و تورم در اطراف چشم را تجربه کنید و این عارضه، عارضه‌ای نیست که بخواهید با آن دچار مشکل شوید و یا موردی باشد که بخواهد به شکلی دائمی و طولانی مدت، زیبایی و سلامت چشمان شما را به خطر بیندازد.

شما می‌توانید در این خصوص، با دکتر احمدعلی رجب پور، فوق تخصص جراحی پلاستیک، از طریق این لینک ارتباط بگیرید و سؤالات خود را مطرح کنید تا به بهترین شیوه ممکن، راهنمایی شوید.


سوالات متداول:

آیا می‌توانم از دستگاه مخصوص پلاسما تراپی در خانه ستفاده کنم؟

دستگاه‌های پلاسما تراپی در اینترنت و به صورت آنلاین در حال معامله هستند. دقت داشته باشید که این موضوع به معنای بی‌خطر بودن دستگاه‌ها نیست. برخی از سایت‌ها قلم‌های مخصوصی را می‌فروشند و ادعا می‌کنند که برای پلاسما تراپی پلک در خانه مناسب هستند.  باید بگوییم که این موضوع اصلا ایده خوبی نیست؛ زیرا، شما کنترل و شناخت کافی در رابطه با نحوه ساخت قلم‌ها و نحوه کار با آن را ندارید و ممکن است که صدمات غیرقابل جبرانی به بار بیاورید.

آیا بعد از پلاسما تراپی می‌توانم از وسایل آرایشی استفاده کنم؟

بهتر است که بعد از درمان از لوازم آرایشی استفاده نکنید. در روزهای اولیه باید از محصولات ضد عفونی کننده و کرم‌های ترمیم کننده  و درمانی استفاده کنید تا پوسته‌ها به طور طبیعی بیفتند. در این مدت زمان، استفاده از لوازم آرایشی اصلا توصیه نمی‌شود.

برای پلاسما تراپی لازم است که از محل کار خود مرخصی بگیرم؟

مراقبت‌های بعد از این تکنیک درمانی، زیاد نیست و همانطور که می‌دانید، برعکس روش سنتی درمان افتادگی پلک، نیازی به بستری شدن ندارید.بعد از پلاسما تراپی پلک ، تنها کافی است که از محل سوختگی مراقبت نمایید. در نتیجه، نیاز به مرخصی از محل کار یا تحصیل نمی‌باشد. تنها کافی است که از انجام ورزش‌های سنگین، قرار گرفتن در معرض اشعه آفتاب و رفتن به سونا و استخر اجتناب کنید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها