چاق شدن صورت بعد از عمل بینی

چاق شدن صورت بعد از عمل بینی در بین بیماران بسیار رایج می‌ باشد. ممکن است پس از عمل بینی احساس کنید که به دلیل اضافه وزن یا تورم صورت شما چاق شده و یا به اصطلاح پف کرده است. دلایل بسیاری برای تغییرات صورت بعد از  این عمل مانند چاق شدن صورت و پف کردن آن وجود دارد که در این مقاله از  دکتر رجب پور بهترین جراح بینی در تهران تمامی این دلایل را بررسی کرده و برای کاهش چاقی و پف صورت بعد از عمل بینی راه کار های مفیدی را در اختیار شما قرار می‌ دهیم.

 

چاق شدن صورت بعد از عمل بینی + دکتر رجب پور

 

علت چاق شدن صورت بعد از عمل بینی

دو دلیل اصلی برای افزایش وزن و تغییرات صورت بعد از جراحی بینی وجود دارد. این علت ها شامل سبک زندگی ناسالم و همچنین تورم و جمع شدن مایعات ناشی از جراحی زیر پوست است. هر دوی این علل را می‌ توان بررسی کرد ، اما به روش‌ های مختلف.

چند هفته اول پس از جراحی ، حتی فردی که به طور معمول سبک زندگی سالمی دارد ، چاقی یا پف صورت پس از جراحی بینی را به عنوان بخشی طبیعی از روند بهبودی تجربه خواهد کرد که به تدریج در طی شش هفته اول روند بهبودی فروکش می‌ کند. علاوه بر این ، مایعات ممکن است در ناحیه درمان تجمع کنند. این تجمع مایعات ممکن است باعث چاق دیده شدن صورت گردد ، اما جای نگرانی نیست چون در نهایت از بدن خارج می‌ شود. چاقی صورت پس از جراحی بینی دلایل دیگری دارد که در این بخش هرکدام را به طور مجزا بررسی می‌ کنیم.

قبل از هر اقدامی بخاطر داشته باشید که انتخاب بهترین جراح بینی در تهران بسیار مهم است زیرا علاوه بر نتیجه بهتر ، عوارض کمتری را نیز برای شما به ارمغان می‌ آورد. ما در مقاله‌ی ” بهترین جراح بینی ” به شما در این انتخاب کمک می‌ کنیم.

تجمع آب بدن

تجمع آب از نظر پزشکی به عنوان ادما (edema) بعد از عمل شناخته می‌ شود. این مورد یکی از دلایل اصلی افزایش وزن و چاق شدن صورت بعد از عمل بینی می‌ باشد.

تجمع مایع میان بافتی ناشی از توزیع مکرر پروتئین‌ های پلاسمایی می‌ باشد. آسیب بافتی پس از جراحی منجر به افزایش و جا به‌ جایی مایعات و آب در میان بافت بدن می‌ شود که پس از مدتی این مایعات اضافی در این نواحی جمع شده و در ظاهر بافت تغییر ایجاد می‌ کنند. این امر نهایتاً منجر به پف کردن و تورم در این نواحی می‌ شود.

استرس

استرس فیزیکی و روانی افراد در حین و بعد از رینوپلاستی می‌ تواند موجب اختلال تعادل هورمونی و به علاوه افزایش وزن شود. استرس در مدت طولانی به غدد فوق کلیوی فشار بسیاری وارد می‌ کند و باعث ترشح بیشتر هورمون کورتیزول در این غدد خواهد شد. استرس جراحی همچنین ترشح هورمون انتی دیوتک را افزایش می‌ دهد که در عملکرد کلیه اختلال وارد کرده و موجب تجمع مایعات اضافی میان بافتی و تغییرات صورت بعد از عمل بینی می‌شود.

مصرف برخی داروها

معمولاً ذکتر احمدعلی رجب پور ، بهترین جراح بینی تهران برای بهبودی پس از جراحی و کاهش عوارض جانبی داروهای متفاوتی را تجویز می‌ نماید. بیشتر ممکن است برخی از این نوع داروها در متابولیسم بدن شما تأثیر بگذارد و منجر به افزایش وزن و چاق شدن صورت بعد از عمل بینی شما گردد. این نوع مکمل‌ ها برای بهبودی سریع پس از جراحی تجویز می‌ شوند و قطع کردن مصرف آنها منجر به افزایش دوران نقاهت شما خواهد شد.

کاهش فعالیت در دوران نقاهت

برای تسریع بهبودی بعد از عمل بینی و عدم تغییر در ظاهر آن ، لازم است که از فعالیت‌ های ورزشی و سنگین خودداری کرده و بیشتر استراحت کنید. استراحت در دوران بهبودی منجر می‌ شود تا میزان متابولیسم بدن شما کاهش یابد و دچار اضافه وزن شوید. برای بهبود متابولیسم ، یک جراح بینی خوب در تهران می‌تواند برخی فعالیت‌ های آهسته و مناسب را به شما توصیه کند تا افزایش وزن و چاق شدن صورت بعد از عمل بینی به حداقل برسد.

 

جلوگیری از چاق شدن صورت بعد از عمل بینی

بهترین راه برای جلوگیری از چاق شدن صورت پس از رینوپلاستی این است که با پزشک خود مشورت کنید. چرا که از راه‌ های کاهش وزن و جلوگیری از چاقی ؛ تحرک ، ورزش و رژیم غذایی مناسب و یا قطع مصرف داروها می‌ باشد. هر کدام از این موارد ممکن است بر ظاهر بینی شما و وضعیت جسمانی‌ تان تأثیر بگذارند. بنابراین نمی‌ توانید سر خود ورزش کنید ، رژیم بگیرید و یا داروهای تجویز شده را مصرف نکنید.

بهتر است صبر کنید تا دوران نقاهت شما با رعایت کامل اصول توصیه شده توسط بهترین جراح بینی در تهران سپری شود. پس از آن اجازه دارید با رژیم غذایی مناسب و فعالیت‌ های ورزشی وزن خود را کاهش دهید.

عوارض چاق شدن صورت بعد از عمل بینی

تغییر در وزن بدن ممکن است ظاهر کلی صورت را تحت تأثیر قرار دهد ، به خصوص برای کسانی که وزن کم می‌ کنند. پس از یگ پروسیجر مانند جراحی زیبایی بینی ، این تغییر ممکن است باعث ناهماهنگی یا عدم تعادل بین ویژگی‌ های کلی صورت شود. کاهش وزن یا افزایش وزن می‌ تواند ظاهر شما را به روش‌ های غیرقابل پیش بینی تحت تأثیر قرار دهد.

تغییرات صورت بعد از عمل بینی و افزایش وزن مستقیماً اندازه و شکل بینی را تغییر نمی‌ دهند. نتایج جراحی بینی اساساً یکسان است ، اما ظاهر ممکن است متفاوت باشد. بسیاری از بیماران تصور می‌کنند که تغییر در وزن بدن و بافت چربی روی بینی تأثیری نخواهد داشت ، زیرا بینی حاوی چربی نیست. با این حال ، قطعا ممکن است این موضوع تاثیر غیر مستقیمی روی آن بگذارد.

هماهنگی وزن و صورت

بافت چربی اضافی در قسمت پایین صورت ذخیره می‌ شود و اضافه وزن باعث بزرگ شدن گردن و چانه خواهد شد. کاهش وزن می‌ تواند این تغییرات را در قسمت پایین صورت و نیمرخ بهبود بخشد.

اگر چه بینی با افزایش وزن بزرگ نمی‌ شود، اما ممکن است گردن ، چانه ، غبغب و گونه‌ ها تحت تأثیر قرار بگیرند. نازک شدن صورت در این نواحی ممکن است باعث شود بینی برجسته‌ تر ، تیزتر ، بزرگ‌ تر یا به طور کلی ناپایدار به نظر برسد. افزایش وزن در اطراف فک و چانه اهمیت ویژه‌ ای دارد زیرا می‌ تواند ظاهر صورت را تغییر دهد. حفظ وزن ایده‌ آل قبل و بعد از جراحی بهترین راه برای اطمینان از تداوم نتایج جراحی بینی است.

 

درمان چاق شدن صورت بعد از عمل بینی

تغییرات رژیم غذایی برای کاهش وزن بعد از جراحی می‌ تواند به شما در درمان چاقی صورت پس از عمل بینی کمک کند. در ادامه برخی نکاتی که می توانید از آن بهره بگیرید را ذکر کرده ایم  :

 • رژیم پروتئین به التیام و ترمیم نواحی آسیب دیده جراحی بینی کمک می‌ کند و سرعت بهبودی تغییرات صورت بعد از عمل بینی را افزایش می‌ دهد. همچنین مصرف پروتئین موجب می‌ شود ایمنی و متابولیسم بدن شما تقویت گردد. برای جلوگیری از افزایش وزن پروتئین فاقد چربی مصرف کنید.
 • میوه و سبزیجات از فیبر و آب سرشار می‌ باشند که در جلوگیری از افزایش وزن بسیار مؤثر واقع خواهند شد. بسیاری از سبزیجات به تخلیه آب جمع شده میان بافتی نیز کمک می‌ کنند. البته بسیار مهم است که قبل از گنجاندن این مواد در رژیم غذایی خود با یک جراح بینی خوب در تهران مشورت کنید.
 • نوشیدن فراوان آب نیز در افزایش متابولیسم بدن و کاهش وزن بسیار مؤثر می‌ باشد. اگر به اندازه کافی آب مصرف کنید ، دیگر در نواحی میان بافتی بدن شما آب جمع نخواهد شد.

اگر چاق شدن صورت بعد از عمل بینی به دلیل تورم باشد ، شرایط متفاوت است و به جای تغییر رژیم غذایی خود بهتر است موارد زیر را رعایت کنید تا پف صورت بعد از عمل بینی تا حد چشمگیری کاهش یابد :

 • از کمپرس سرد ، کیسه یخ و حوله خنک در اطراف نواحی بینی و همچنین بخش‌ هایی از صورت که دچار تورم شده است استفاده کنید. توجه کنید که به طور مستقیم یخ را بر روی پوست خود قرار ندهید و آن را داخل پارچه یا کیسه‌ ای تمیز بگذارید.
 • تا حد امکان نمک را از رژیم غذایی خود حذف کنید و بیشتر سبزیجات حاوی ویتامین K مصرف کنید.
 • آب زیاد بنوشید تا بدن شما هیدراته بماند و کلیه‌ ها عملکرد مناسبی داشته باشند. عملکرد ضعیف کلیه و کمبود آب می‌ تواند منجر به ورم صورت شود.
 • برومیلین و آرینیکا از جمله مکمل‌ های طبیعی هستند که در درمان پف صورت بعد از راینوپلاستی بسیار تأثیرگذار هستند. با مشورت پزشک می‌توانید طبق دستورالعمل مصرف کنید.
 • پیش از باز شدن کامل گچ بینی خود از حمام و دوش آب گرم و داغ خودداری کنید چرا که این اقدام موجب افزایش تورم می‌ شود.
 • با مشورت پزشک مصرف ویتامین E را کاهش دهید.
 

سخن پایانی

تغییرات صورت بعد از عمل بینی بسیار شایع می‌ باشند و نیازی نیست که نگران این موضوع باشید. یکی از عوارض جراحی بینی ، چاق شدن صورت بعد از عمل بینی می‌ باشد که ممکن است روحیه بیماران را تضعیف نماید.

چاقی صورت بعد از عمل بینی کوتاه مدت است و پس از فروکش تورم و گذر از دوران نقاهت ، صورت شما به همان حالت اصلی خود بازمی‌ گردد. به شما توصیه می‌کنیم که در تمامی مراحل جراحی بینی و دوران نقاهت پس از جراحی تمامی نگرانی‌ ها و مشکلات خود را با یک دکتر عمل بینی خوب در تهران در میان بگذارید و سرخود عمل نکنید.


سوالات متداول

✅ دلایل چاق شدن صورت بعد از عمل بینی چیست؟

 • تجمع آب بدن
 • استرس
 • مصرف برخی داروها
 • کاهش فعالیت در دوران نقاهت

✅ بهترین راه جلوگیری از چاق شدن صورت بعد از عمل بینی چیست ؟

بهترین راه برای جلوگیری از چاق شدن صورت پس از رینوپلاستی این است که با پزشک خود مشورت کنید. چرا که از راه‌ های کاهش وزن و جلوگیری از چاقی : تحرک ، ورزش و رژیم غذایی مناسب و یا قطع مصرف داروها می‌ باشد. هر کدام از این موارد ممکن است بر ظاهر بینی شما و وضعیت جسمانی‌ تان تأثیر بگذارند. بنابراین نمی‌ توانید سر خود ورزش کنید ، رژیم بگیرید و یا داروهای تجویز شده را مصرف نکنید.

✅ درمان چاق شدن صورت بعد از عمل بینی چگونه است ؟

تغییرات رژیم غذایی برای کاهش وزن بعد از جراحی می‌ تواند به شما در درمان چاقی صورت پس از عمل بینی کمک کند. اگر چاق شدن صورت بعد از عمل بینی به دلیل تورم باشد ، شرایط متفاوت است و به جای تغییر رژیم غذایی خود بهتر است آب زیاد بنوشید ، نمک را از غذا حذف کنید ، از کمپرس سرد استفاده نمائید ، برومیلین و آرینیکا استفاده نمائید ، پیش از باز شدن کامل گچ بینی خود از حمام و دوش آب گرم و داغ خودداری کنید و همچنین با مشورت پزشک مصرف ویتامین E را کاهش دهید. البته تمام این موارد را با پزشک خود هماهنگ نمائید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها