بوتاکس گردن و کاربردهای آن

همانطور که می‌دانید در چندین سال ‌اخیر ‌برای ‌‌زیبایی ‌و‌ جوانی ‌و ‌رفع چین و چروک ناشی از پیری پوست و همان طور ‌در ‌درمان‌ بعضی‌ از ‌بیماری‌های خاص‌ گردن‌ پزشکان از بوتاکس گردن استفاده می‌کنند.

از عوامل ایجاد چین و چروک در نواحی گردن می‌توان گفت در‌ بعضی‌ مواقع‌ حالت‌های اشتباه خوابیدن و نشستن و یا‌ حتی ‌فشار‌آوردن‌ نادرست ‌به‌ گردن‌ باعث ‌چین ‌افتادن‌ در‌ پوست ‌گردن می‌شود ‌و به مرور زمان این چین‌ها عمیق‌ترشده و در پوست گردن چروک‌های بسیاری ایجاد می‌شود. اما از دیگر عوامل می‌توان به‌عوامل ‌ژنتیکی ‌و یا‌ کند‌ شدن‌ ساخت‌ کلاژن‌ در پوست گردن اشاره کرد و یا می‌توان ‌حتی از ‌‌معدود‌ عمل‌های‌ جراحی‌ مثل گواتر‌ نام ‌برد.

آنچه در این مقاله درباره بوتاکس گردن می‌خوانید:

  • بوتاکس چیست؟
  • بوتاکس گردن‌ برای‌ درمان‌ چه‌ بیماری‌هایی‌ استفاده‌ می‌شود؟
  • چه کسانی مجاز به تزریق بوتاکس نیستند؟
  • زیبایی ‌‌‌‌گردن با تزریق بوتاکس
  • آیا تزریق بوتاکس بی‌خطر است ؟
  • کلام آخر

بوتاکس چیست؟

این دارو از سمی به نام بوتولینوم نوع A ساخته شده و یکی از بهترین روش‌های کم تهاجم، ایمن و موثر برای جوان‌سازی و رفع چروک‌های پوست است. به بیانی دیگر این یک نوع ماده طبیعی است که در خاک و طبیعت و داخل بدن بعضی از موجودات و حیوانات و حتی انسان تولید می‌شود و همین طور در بدن صدف دریایی وجود دارد که با خارج کردن این ماده طبیعی و طی فرایندی به بوتاکس تبدیل می‌شود که در علم پزشکی کاربردهای مختلفی دارد .

مهم‌ترین کار داروی بوتاکس فلج کردن موقتی عضله‌ای است که در آن تزریق صورت گرفته است. زمانی که این ماده را زیر پوست تزریق می‌کنند عضله‌هایی که در آن منطقه چروک و حالت افتادگی دارد را به طور موقت متوقف می‌کند و عضلات آن را موقتا فلج می‌کند. سپس عضلات فلج شده حالت سفتی پیدا می‌کنند و به طبع چروک‌های پوست باز می‌شود که در نتیجه پوستی صاف و یکدست به وجود می‌آید. البته باید دوز مصرفی این ماده کم و غلظت آن پایین باشد زیرا در مواردی که دوز مصرف در بدن فرد بالا رود امکان مسمومیت در فرد رخ می‌دهد و حتی در بعضی مواقع باعث مرگ بیمار شود. به همین علت از پزشک مجرب برای این تزریق کمک بگیرید.

بوتاکس مسپورت ” و ” بوتاکس دیسپورت ” از برندهای مطرح می‌باشند که در مقاله‌ای به بررسی این دو برند و تفات آنها با یکدیگر پرداخته‌ایم.

بوتاکس گردن

در مورد بوتولینوم نوع A بیشتر بدانیم.

معمولا اکثر داروهای تزریقی بوتاکس از بوتولونیوم نوع A ساخته شده، نوعی ماده‌ سمی است که در عملکرد اعصاب حرکتی یا نوروتوکسین اختلال ایجاد می‌کند و در محلی که تزریق صورت گرفته به طور موقت آن قسمت از عضله حرکتی را از کار می‌اندازد‌.

بوتاکس با توجه به دسترسی راحت تر و تزریق بدون درد آن به یک داروی پرطرفدار تبدیل شده است که افراد بالای 18 سال با هر جنستی تزریق میکنند که اگر بخواهیم حقیقت را بگوییم تاثیر بسیار زیادی هم دارد. اما با تمام سادگی بوتاکس ، نیاز به دانستن درباره ” مراقبت بعدبوتاکس ” دارید تا بهترین نتیجه را از این کار بگیرید.

بوتاکس گردن برای‌ درمان‌ چه‌ بیماری‌هایی‌ استفاده‌ می‌شود؟

بوتاکس ناحیه گردن برای درمان برخی از ‌بیماری‌های ‌‌خاص‌ ژنتیکی، همچنین بعضی بیمارانی‌ که ‌در‌ تکلم‌ خود ‌دچار ‌مشکل‌ هستند ‌در قسمت‌ حنجره ‌بیمار ‌این‌ تزریق ‌صورت‌ می‌گیرد. ‌همچنین کسانی‌ که‌‌ از لرزش‌‌ صدا‌ در هنگام‌ صحبت ‌کردن ‌رنج‌ می‌برند‌ با‌ تزریق ‌چند ‌دوره ‌تحت ‌نظر ‌پزشک ‌متخصص ‌می‌توانند ‌این‌ بیماری ‌را ‌کنترل ‌کنند‌.

همین طور تعداد ‌اندکی‌ از ‌افراد ‌جامعه ‌‌با  کج‌ بودن‌ گردن ‌و یا ‌شلی‌ گردن‌ روبه‌رو هستند که ‌این ‌کج ‌بودن ‌با‌ فشار ‌روحی ‌در فرد‌ بیمار ‌همراه‌ است‌؛ اما‌ با استفاده‌ کردن از تزریق‌ بوتاکس ‌در ناحیه گردن می‌توان ‌تا حدودی‌‌ گردن ‌فرد‌ را ‌به‌ ‌‌حالت‌ عادی ‌‌برگرداند. ‌البته‌ این‌ بیماری نادر و ‌ناشناخته ‌است‌ که بر‌ اثر‌ ضعیف‌ بودن‌ عضله ‌فرد‌ و یا ‌ضعیف‌‌ بودن در خون ‌رسانی‌ عضلات ‌بیمار ‌رخ‌ می‌دهد.

همان طور ‌که تزریق بوتاکس گردن ‌این ‌بیماری‌ها ‌را‌ درمان‌ می‌کند‌‌، تزریق‌ بوتاکس‌ باعث تحریک ‌کلاژن‌های‌ ‌قسمت ‌تزریق شده می‌شود ‌و ‌با‌‌ استفاده‌ مکرر و ‌تمدید‌ هر ۵‌ الی‌ ۶‌ ماه ‌یک ‌بار‌‌ نتایج‌ خوبی ‌برای ‌از بین بردن خطوط و صاف ‌و ‌یکدست‌ شدن‌‌ پوست و همین طور جوان و شاداب شدن پوست ناحیه گردن را به ‌دنبال ‌دارد. همان طور ‌که‌ اشاره‌ شد ‌حتما‌‌‌ در زمان‌های‌ مشخص‌ بوتاکس گردن خود‌ را‌ دوباره‌ تمدید ‌کنید ‌تا‌ اثر ‌قبلی ‌از ‌بین‌ نرود و ‌تاثیر آن‌ محفوظ‌ باقی ‌بماند.

عوارض تزریق بوتاکس به گردن

شایان‌‌ ذکر ‌است‌ که‌ تزریق ‌بوتاکس‌ هم‌ برای‌ رفع‌ خطوط‌ و زیبایی پوست مناسب‌است‌ و هم در علوم پزشکی ‌ایفا‌ نقش می‌کند. برای ‌تزریق ‌بوتاکس گردن اگر دارو خاصی مصرف می‌کنید ‌و یا اگر‌ به ‌دارویی ‌حساسیت ‌دارید حتما پزشک‌تان را ‌در ‌جریان‌‌ بیماری‌تان ‌بگذارید هر چند که‌ این ‌تزریق‌ خطرات ‌و عوارض ‌احتمالی ندارد. نهایت عوارضی که بعد ‌از انجام ‌تزریق‌ در محل مورد نظر ‌کبودی، ورم و قرمزی‌‌ به وجود‌ می‌آید که فقط با گذشت‌ چند‌ ساعت‌ از ‌بین‌ می‌رود.

چه کسانی مجاز به تزریق بوتاکس نیستند؟

  • تزریق بوتاکس به مادران باردار و شیرده
  • در سنین زیر ۱۸ سال و بالای ۷۰ سال ممنوع است
  • افرادی که دارای بیماری‌های خاص  هستند مانند بیماران  MS و بیماران کلیوی و سرطانی همین طور بیمارانی که از نارسایی قلبی رنج می‌برند اگر اصرار به تزریق بوتاکس دارند حتما تحت نظر پزشک این تزریق را انجام دهند. زیرا بعضی از داروهایی که مصرف می‌کنند احتمال دارد با انجام تزریق تداخل داشته ‌باشد .

تزریق بوتاکس یکی از تکنیک‌های مدرن درمانی است که می‌تواند بلافاصله بعد از تزریق حدود 46 درصد از چین و چروک را در کمتر از 1 دقیقه کاهش دهد. اما ترسی از سرطانی بودن آن مانع استفاده بسیاری از افراد شده است. بنابراین ما در مقاله ” آیا بوتاکس سرطان زاست ” به صحت این موضوع پرداخته‌ایم.

زیبایی ‌‌‌‌گردن با تزریق بوتاکس

همان طور که می‌دانید در چندین سال ‌اخیر ‌برای ‌‌زیبایی ‌و ‌جوانی ‌و‌ رفع چین و چروک ناشی از پیری پوست ‌و همان طور ‌در ‌درمان ‌بعضی ‌از ‌بیماری‌های خاص‌گردن‌ پزشکان از بوتاکس استفاده می‌کنند‌.

به علاوه عمل جراحی و لیفتینگ گردن برای بیمار جدای از طول بهبود درمان مستلزم هزینه‌های بالایی می‌شود. از این رو انجام تزریق بوتاکس گردن ، بهتر و نسبتا کم هزینه‌تر از جراحی لیفت گردن می‌باشد. البته پزشک مقدار سی سی و برند داروی بوتاکس را نسبت به درمان بیمار تشخیص می‌دهد و توصیه می‌کند چه مقدار ژل بوتاکس تزریق شود که خطوط  و چین‌های پوست گردن بیمار صاف و یکدست شود.

تزریق بوتاکس گردن

آیا تزریق بوتاکس بی خطر است ؟

لازم به ترسیدن نیست! بوتولونیومی که در این دارو در جهت تزریق بوتاکس به کار رفته خطرات سم اصلی که توسط باکتری تولید می‌شود را ‌ندارد. این دارو به صورت موضعی زیر پوست فرد تزریق می‌شود و خطری ما را تهدید نمی‌کند .

بر اساس مطالعاتی که صورت گرفته تنها ۳ درصد از افراد بزرگسال دچار عواض جانبی شدید پس از تزریق بوتاکس به گردن می‌شوند و این موضوع به این دلیل اتفاق می‌افتد که دوز تزریقی به طور درست استفاده نشده است. و این اتفاق معمولا زمانی رخ می‌دهد که شخص به افراد غیر پزشک مراجعه می‌کند.

اگرچه که بوتاکس یک معجزه‌گر است، اما عارضه‌های جانبی نیز به دنبال دارد. به همین خاطر قصد داریم در مقاله‌ی ” عوارض تزریق بوتاکس دور چشم ” به این موضوع بپردازیم.

 کلام آخر بوتاکس گردن

بوتاکس خطوط گردن زیبایی و بوتاکس گردن به صورت کلی برایتان هم زیبایی و هم درمان مشکلات رایج گردن را فراهم می‌کند. البته برای انجام بوتاکس بهتر است چندین نکته حیاتی را همیشه رعایت کنید. مثلا هیچ زمان در آرایشگاه‌ها بوتاکس تزریق نکنید چون در این گونه مکان‌ها افرادی که برای تزریق بوتاکس در مقابل شما قرار می‌گیرند، افرادی عادی و غیر متخصص هستند که ممکن است از مواد غیر استاندارد قاچاقی، بدون مجوز وزارت بهداشت و تاریخ گذشته استفاده کنند.

حتما توجه داشته باشید برای انجام این تزریق به مراکز درمانی، کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و پزشکان متخصص و دوره دیده  مراجعه بفرمایید؛ زیرا در غیر این صورت امکان دارد عواقب جبران ناپذیری را تجربه کنید. همچنین در مورد پزشک دقت کنید که تزریق توسط پزشکان کم تجربه انجام نشود چون امکان دارد نتیجه دلخواه نداشته باشید . امیدواریم اگر در حال نتیجه‌گیری بین انجام دادن و انجام ندادن تزریق بوتاکس به گردن خود هستید، با خواندن این مطالب درست‌ترین تصمیم را بگیرید. آخرین کلام تاریخ تولید و انقضای دارو از مهمترین اساس ‌است حتما به آن توجه داشته باشید. همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله بوتاکس مسپورت و دیسپورت را مطالعه کرده تا اطلاعات دقیق‌تری در ارتباط با بهترین برند بوتاکس برای تزریق به گردن را کسب کنید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها