سیگار بعد از عمل بینی

عمل بینی یک انتخاب ایده آل برای تغییر فرم و رفع مشکلات بینی است. در این راستا لازم است که بیماران از برخی نکات پیروی کنند تا روند بهبود بینی با اختلال مواجه نشود. یکی از مراقبت‌ های بعد از این جراحی ، اجتناب از استعمال دخانیات است. همه ما تمایل به زیبایی داریم و بینی یکی از مواردی است که در مرکز توجه دیگران، در نگاه اول، قرار دارد و تاثیر بسیاری در زیبایی و جذابیت چهره دارد. اما متاسفانه عمل بینی هزینه و زحمت زیادی دارد. متاسفانه بی‌ اعتنایی به نکات مراقبتی اختلالی در روند بهبود و هدر رفتن زحمات پزشک ایجاد می‌ کند. چندین سال قبل ، یکی از دانشگاه‌ های دانمارک در رابطه با مراقبت‌ ها و نکات بعد از رینوپلاستی تحقیقاتی انجام داده است. براساس تحقیقات انجام شده در سال 2013 استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی‌ های الکلی است. در این مقاله از دکتر احمدعلی رجب پور قصد داریم تا به بررسی این تحقیقات و در رابطه با عوارض سیگار بعد از عمل بینی صحبت کنیم تا افرادی که قصد انجام جراحی زیبایی بینی در تهران را دارند ، از عوارض آن به طور کامل آگاه شوند.

 

سیگار بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

 

چرا قبل از عمل بینی نباید سیگار کشید ؟

عمل بینی ، بسیار حساس است پس اگر نتیجه برای شما مهم است حتما به توصیه های مربوط به سیگار کشیدن قبل از عمل بینی و سیگار کشیدن بعد از عمل جراحی بخاطر بسپارید و انجام دهید تا هم روند بهتری را تجربه نمایید و هم نتیجه بهتری را کسب کنید.

سیگار دارای نیکوتین ، منوکسید کربن و هزارن سموم دیگر است. این سموم موجب غلظت خون و لخته شدن آن می‌ شوند. موجب گرفتگی و بارک شدن رگ ها می‌ شود و درنیجه اکسیژن و مواد مغذی کمتر به نقاط بدن از جمله مغز می‌ رسد و همچنین موجب افزایش ضربان قلب و فشار خون شده که خود برای انجام جراحی بسیار بد است. تقریبا به پاسخ سوال اینکه چرا قبل از عمل بینی نباید سیگار کشید رسیدیم اما اگر قبل از عمل بینی سیگار بکشیم چه می شود ؟ در ادامه مقاله سیگار بعد از عمل بینی در این باره توضیح داده ایم.

چند ساعت قبل از عمل نباید سیگار کشید ؟

نیکوتین موجود در سیگار حدود 2 هفته در خون باقی می‌ ماند. همانطور که عوارض سیگار را بیان نمودیم سیگار قبل از عمل بینی باید حداقل 2 هفته قبل از عمل باشد تا سموم آن تا حدودی از بدن خارج شده و رساندن اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز پس از جراحی با مشکل مواجه نشود و نتیجه بهتر و عوارض کمتری را تجربه نمائیم.

سیگار قبل از عمل بینی به خودی خود برای سلامتی بسیار مضر است. سیگار قبل از عمل چه زیبایی ، چه هر عمل دیگری نباید استعمال شود. سوال برخی دیگر از مراجعه کنندگان در رابطه با ” چند ساعت قبل از عمل نباید سیگار کشید ” بوده که در بالا به این سوال نیز پاسخ دادیم و در کل به مدت 14 روز قبل از عمل بینی نباید سیگار کشید.

 

سیگار بعد عمل بینی - دکتر رجب پور

 

سیگار بعد از عمل بینی چه تاثیری بر روند بهبود دارد؟

یکی از مواردی که بعد از جراحی بینی باید در نظر بگیرید، پرهیز از مصرف دخانیات بعد عمل بینی به دلیل عوارض آن در روند بهبود است. یکی از پرتکرارترین سوالات بیماران این است که “سیگار بعد از جراحی بینی چه تاثیری بر نتیجه نهایی عمل دارد ؟”

اگر جراحی بینی انجام داده باشید، مطمئنا پرشک مربوطه سیگار کشیدن را در روزهای اولیه منع می‌ کند. توجه داشته باشید که این ممنوعیت دائمی نیست و بعد از پشت سر گذاشتن دوران نقاهت می‌ توانید مصرف دخانیات را مجددا آغاز کنید.

مصرف سیگار و قلیان دارای یکسری عوارض جانبی و خطرات است که باعث می‌ شود روند بیماری دشوارتر و طولانی‌ تر سپری شود. نیکوتین موجود در سیگار تاثیراتی منفی بر سلامت فرد و روند گردش خون می‌ گذارد و سیگار بعد از عمل بینی منجر به بروز علائمی مانند التهاب ، کبودی ، گسترش تورم و ایجاد اختلال در روند بهبود می‌ شود. از طرف دیگر ، استعمال دخانیات باعث می‌ شود که فعالیت سلول‌ های پوستی به خوبی صورت نگیرد و میزان کلاژن تولید شده در پوست کاهش یابد.

 

سیگار بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

 

نکته دیگری که وجود دارد این است که رگ‌ های خونی بیمار در اثر سیگار بعد جراحی بینی منقبض می‌ شود. در صورتی که برای بهبود زخم‌ ها ناشی از جراحی لازم است تا بهترین جریان خون را در ناحیه تحت درمان داشته باشید تا روند بهبود سریع‌ تر سپری شود. از طرف دیگر، انقباض رگ‌ های خونی احتمال و خطر بروز عوارضی مانند تحریک سیستم ایمنی و ابتلا به برخی بیماری‌ های عفونی را افزایش می‌ دهد. به همین دلیل است که پزشک توصیه می‌ کند یک ماه قبل از جراحی بینی و چند ماه بعد از جراحی از سیگار بعد از عمل بینی اجتناب کنید. سیگار و عمل بینی به دلیل حساسیت زیاد جراحی بینی بسیار با هم مرتبط هستند و قبل و بعد از عمل باید به توصیه های آن عمل کرد.

انتخاب پزشک باتجربه و متخصص مطمئنا نتیجه بهتر به همراه عوارض کمتری را برای شما به ارمغان می‌ آورد زیرا جراحی متناسب با بینی را برای شما انجام خواهد داد. اما انتخاب این جراح کمی دشوار است. بنابراین ما در مقاله ” بهترین جراح بینی ” به شما در این انتخاب کمک می‌ کنیم.

عوارض سیگار بعد جراحی بینی چیست؟

در این بخش قصد داریم تا در رابطه با عوارض جانبی سیگار بعد از عمل بینی صحبت کنیم. موارد زیر از شایع‌ ترین عوارض استعمال دخانیات است :

  • بیمارانی که عادت به مصرف نوشیدنی‌ های الکلی و استعمال دخانیات دارند در مقایسه با سایر بیماران ، بیشتر در معرض ابتلا به عفونت قرار دارند.
  • یکی از مهم‌ ترین دلایلی که باعث منع سیگار کشیدن بعد از جراحی بینی می‌ شود، ایجاد اختلال در گردش خون است که نتیجه آن کاهش اکسیژن رسانی به بافت‌ ها و تنگی عروق و ایجاد اختلال در روند بهبود زخم‌ ها است. به همین خاطر ، جهت کاهش احتمال ابتلا به عفونت بهتر است از استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی‌ های الکلی بپرهیزید.
  • استعمال دخانیات در بیمارانی که به تازگی جراحی کرده‌ اند باعث افزایش احتمال خونریزی می‌ شود.
  • همانطور که در بخش قبل ذکر کرده‌ ایم ، اختلال در سیستم گردش خون باعث گسترش تورم و کبودی شدید می‌ شود.
  • کلاژن سازی پوست یکی از مهم‌ ترین مواردی است که به ترمیم پوست و بهبود زخم‌ های ناشی از جراحی کمک شایانی می‌ کند. متاسفانه نیکوتین سیگار باعث می‌ شود تا فعالیت‌ سلول‌ های پوستی به درستی انجام نشود و زخم‌ های جراحی مدت طولانی‌ تری بهبود یابد.

نکته‌ ای که در این زمینه وجود دارد این است که هر یک سیگار بعد از عمل بینی باعث می‌شود تا نیکوتین به مدت 2 هفته درون بدن باقی بماند و عروق خونی مسدود شود. به همین خاطر است که پزشکان سیگار کشیدن بعد عمل بینی را ممنوع کرده‌ اند. البته در نظر داشته باشید که میزان بروز عوارض جانبی جراحی در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و به تناسب شرایط بدنی بیمار و مهارت پزشک متخصص بستگی دارد.

 

سیگار بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

 

بعد از عمل بینی تا چه مدت نباید سیگار کشید ؟

همانطور که ذکر کردیم، نیکوتین سیگار تا دو هفته درون بدن و خون باقی می‌ ماند. به همین دلیل است که خون بیماران سیگاری دارای سطح بالایی از سموم مانند نیکوتین و مونوکسید کربن است ؛ لذا پزشکان توصیه می‌ کنند که چند هفته قبل و چند هفته بعد از جراحی از استعمال دخانیات بپرهیزید.

برخی از مراجعه کنندگان در رابطه با علت نکشیدن سیگار بعد از عمل بینی سوال می‌ پرسند که در پاسخ باید گفت خون وظیفه دارد که اکسیژن و مواد مغذی را به بافت‌ ها و ناحیه تحت درمان حمل کند. اما متاسفانه سیگار باعث می‌ شود که رگ‌ ها مسدود و گردش خون کندتر صورت گیرد. بنابراین، لازم است که حداقل دو هفته قبل از جراحی بینی و یک ماه بعد از عمل از استعمال دخانیات بپرهیزید.

 

سیگار بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

کلام آخر

تمامی پزشکان معتقد هستند که بیماران باید تا چند هفته بعد از جراحی بینی از استعمال انواع دخانیات دوری کنند. توجه داشته باشید که هر چقدر مدت زمان دوری بیمار از سیگار بعد از عمل بینی بیشتر باشد، فرد سلامت عمومی خود را سریع‌ تر بدست خواهد آورد و نتیجه جراحی مطلوب‌ تر خواهد بود. به همین دلیل است که پیروی از دستورالعمل‌ های ارائه شده توسط پزشک مربوطه الزامیست و منجر به پیشگیری از بروز اسکار و سایر عوارض جانبی جراحی بینی خواهد شد. در این مقاله از سری مقالات دکتر رجب پور در رابطه با سیگار کشیدن بعد از عمل جراحی و سیگار کشیدن قبل از عمل بینی پرداختیم و متوجه شدیم که بعد از عمل بینی تا چه مدت نباید سیگار کشید . در کل استعمال دخانیات بعد از عمل بینی را باید حداقل به یک ماه بعد از جراحی موکول کرد.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا ابهام در این رابطه می‌ توانید در قسمت نظرات سوالات خود را مطرح نمائید و با ما در ارتباط باشید. همچنین اگر نکته ای را بیان نکرده بودیم لطفا آن را با ما درمیان بگذارید.


سوالات متداول

✅ چند روز پس از عمل بینی می توان سیگار کشید ؟ یا چند روز بعد از عمل بینی می توان سیگار کشید ؟

سیگار بعد از عمل بینی باید حداقل به مدت 30 روز پس از جراحی به تعویق بیفتد. استعمال دخانیات بعد از عمل بینی باید پس از دوره نقاهت باشد و برای سیگار کشیدن بعد از عمل جراحی پس از 30 روز نیز باید با پزشک خود مشورت نمائید.

✅ چند ساعت قبل از عمل نباید سیگار کشید ؟

در پاسخ به سوال چند ساعت قبل از عمل نباید سیگار کشید باید گفت حداقل 14 روز قبل از عمل و 30 روز بعد از عمل نباید سیگار کشید.

✅ چند هفته بعد از عمل بینی میتوان سیگار کشید ؟

حداقل 4 هفته بعد از عمل نباید سیگار کشید. بعد از 4 هفته می‌توان با هماهنگی پزشک مربوطه سیگار کشید.

✅ علت نکشیدن سیگار بعد از عمل بینی چیست؟

برخی از مراجعه کنندگان در رابطه با علت نکشیدن سیگار بعد از جراحی بینی سوال می‌ پرسند که در پاسخ باید گفت خون وظیفه دارد که اکسیژن و مواد مغذی را به بافت‌ها و ناحیه تحت درمان حمل کند. اما متاسفانه سیگار باعث می‌شود که رگ‌ ها مسدود و گردش خون کندتر صورت گیرد و دوره نقاهت بسیار طولانی شده و عوارض بیشتری را برای شما به همراه می‌آورد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها