جراحی بینی با لیزر چگونه است؟

عمل بینی با لیزر : امروزه بیشتر جراحی‌های زیبایی بینی مانند تغییر اندازه، اصلاح قوز، کوچک کردن بینی‌های گوشتی، اصلاح انحراف بینی، برطرف کردن پولیپ، کوچک کردن سوراخ‌های بینی و… به صورت سرپایی انجام می‌شود.

طی عمل جراحی، یک برش ظریف در اطراف سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شود تا پزشک به استخوان و غضروف بینی دسترسی پیدا نماید و تغییرات مورد نیاز را اعمال کند. تصور درد و خونریزی طی جراحی باعث ایجاد ترس در وجود عده‌ای از متقاضیان عمل بینی می‌شود.

احتمال دارد که شما هم با تبلیغاتی از قبیل جراحی بدون درد و خونریزی در شبکه‌های مجازی روبرو شده باشید. تبلیغاتی که ادعا دارند بدون ایجاد برش می‌توانند فرم بینی را به شکل دلخواه شما تغییر دهند. مطمئنا جراحی بدون درد و خونریزی برای هرکسی وسوسه انگیز خواهد بود. سوالی که وجود دارد این است که آیا جراحی بدون برش واقعیت دارد؟ آیا با استفاده از لیزر می‌توان بینی را عمل کرد؟

لیفت بینی با لیزر

یکی از مجلات JAMA در رابطه با عمل بینی با لیزر مطلبی را منتشر کرده است و لیزر یک روش جدید و مدرن است که تنها به بی‌حسی موضعی نیاز دارد. گرمای لیزر باعث نرم شدن غضروف شده و به اصلاح انحراف تیغه بینی و دیگر ناهنجاری‌های آن کمک می‌کند. به نظر شما این ادعا تا چه میزان درست است؟ تا آخر مطالب همراه ما باشید تا جراحی بینی با لیزر را بررسی نماییم.

نحوه عملکرد لیزر:

همانطور که می‌دانید نور سفید از ترکیب شدن نورهای رنگی تشکیل شده است. لیزرها قادر به تولید نور در یک جهت متمرکز هستند. گرما و انرژی متمرکز لیزر، بدون ایجاد خونریزی یا عوارض جدی، باعث تحریک بافت می‌شود.

متمرکز بودن پرتوهای نور در لیزر باعث می‌شود تا انرژی بر روی یک نقطه خاص تمرکز کند و عملکرد بهتری داشته باشد. امروزه از این خاصیت لیزر در حوزه پزشکی استفاده‌های بسیاری می‌شود. یکی از مهم‌ترین کاربردهای لیزر در حوزه پزشکی، تراشیدن غضروف بینی طی جراحی زیبایی است. متاسفانه برخی از افراد از این کاربرد لیزر استفاده می‌کنند و به تبلیغاتی مانند عمل بینی با لیزر ، بدون نیاز به بیهوشی می‌پردازند.

زیبایی بینی یک راه حل برای بهبود ظاهر و اصلاح ناهنجاری‌های مرتبط به بینی است که در سراسر جهان با اهداف درمانی، زیبایی یا هردو در حال انجام است. اما به دلیل تفاوت در ساختار بینی افراد موجب گستردگی در نوع جراحی بینی شده است. ما در مقاله ” انواع عمل بینی ” این موضوع را بررسی نموده‌ایم.

جراحی بینی با لیزر دروغ است؟

یک پزشک در دانشگاه دولتی مسکو به همراه یک تیم پزشکی از روش لیزردرمانی برای درمان انحراف تیغه بینی در ۱۱۰ بیمار در بازه سنی ۱۱ تا ۶۶ سال استفاده کرده‌ است. بیماران حدود ۱۸ ماه تحت نظر بوده‌اند. بعد از این مدت متوجه شدند که انحراف بینی در ۷۶ صدر از بیماران تا حدی درمان شده است. در صورتی که در بینی ۲۴ درصد افراد باقی مانده، ناهنجاری‌ها تنها برای مدت کوتاهی درمان شده و بعد از گذشت مدتی به حالت اصلی خود بازگشته‌اند.

امروزه از لیزر درمانی برای ایجاد تغییراتی جزئی در ظاهر پوست نیز استفاده می‌شود. در نتیجه با استفاده از لیزر می‌توان مشکلات پوست بینی را درمان کرد و با از بین بردن کک و مک‌های بینی به بهبود زیبایی بینی کمک نمود. علاوه بر آن، لیزر کمک می‌کند تا ضخامت پوست بیماران کاهش یابد و از طرف دیگر، از لیزر برای برش بافت‌ها و غضروف بینی استفاده می‌شود تا فرد خونریزی کمتری را تجربه کند و ظرافت کار جراح افزایش یابد. بنابراین، می‌توان گفت که عمل بینی با لیزر چندان هم دروغ نیست.

آیا با لیزر می‌توان قوزهای بزرگ بینی را درمان کرد؟

متاسفانه باید بگوییم که نمی‌توان از لیزر برای برش دادن استخوان‌های بزرگ استفاده کرد و تغییرات زیادی در ظاهر بینی اعمال نمود. از لیرز بیشتر برای برش‌های بافت استفاده می‌شود؛ زیرا ایجاد برش با لیزر باعث خونریزی کمتر و عوارض جانبی کم خطرتر می‌شود.

عمل بینی با لیزر

جراحی بینی گوشتی با لیزر امکان پذیر است؟

به طور کلی بینی‌های گوشتی دارای پوست ضخیم، نوک پهن و منافذ بزرگ هستند. غضروف بینی‌های گوشتی اغلب ضعیف است و به راحتی قابل لمس نیست. به همین خاطر، تقویت غضروف بینی‌های گوشتی در عمل جراجی بسیار مهم است؛ زیرا، در صورت تراشیدن غضروف و استخوان، قدرت بینی کاهش می‌یابد که نتیجه آن افتادگی نوک بینی است.

در جراحی‌ بینی گوشتی از غضروف گوش یا دنده‌ها قرض گرفته می‌شود تا از افتادگی بینی جلوگیری شود. بنابراین، عمل بینی با لیزر ، تنها قادر به درمان ناهنجاری‌های خفیف بینی‌های استخوانی خواهد بود.

تفاوت در نوع عمل بینی موجب گستردگی در ” انواع مدل بینی برای عمل ” نیز شده است، که شما می‌توانید مدل مورد نظر خود را انتخاب کرده و با جراح خود درمیان بگذارید.

جراحی بینی با لیزر چگونه است؟

همانطور که متوجه شده‌اید، با جراحی پلاستیک قادر به فرم‌دهی صورت خواهید بود. خوشبختانه پیشرفت علم در حوزه پزشکی و استفاده از لیزر در جراحی بینی باعث شده است که جراحی بینی یه یک عمل با تهاجم کمتر تبدیل شود.

طی جراحی بینی با لیزر، نور تقویت شده‌ای توسط یک دستگاه ساطع می‌شود. جراح با هدایت کردن این پرتوهای انرژی تلاش می‌کند تا عوارض جانبی جراحی مانند خونریزی را کاهش دهد و فرمی زیبا به غضروب بینی بدهد. ظرافت این تکنیک باعث شده است که در مدت کوتاهی طرفداران زیادی پیدا کند.

از طرف دیگر، در جراحی بینی با لیزر ، ضخامت پوست کاهش می‌یابد و ناهنجاری‌های پوستی برطرف می‌شود. درمان برخی از مشکلات مانند لکه یا تیرگی‌های پوست بینی باعث می‌شود که بینی زیباتر و ظریف‌تر از حالت طبیعی به نظر برسد.

عمل کوچک کردن ضخامت پوست بینی با لیزر حدود ۲ ساعت طول می‌کشد و بعد از آن بیمار می‌تواند به خانه برگردد و فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرد. همچنین گرمای تولید شده توسط لیزر باعث تحریک سلول‌های پوستی به تولید کلاژن می‌شود.

استفاده از لیزر در عمل زیبایی بینی چه مزایایی داد؟

 1. دوره نقاهت کوتاه‌تری نسبت به عمل بینی بدون استفاده از لیزر دارد،
 2. بیمار تورم و کبودی کمتری را تجربه خواهد کرد و زودتر نتیجه عمل را مشاهده خواهد کرد،
 3. در صورت تمایل بیمار، می‌توان از بی‌حسی موضعی برای جراحی استفاده نمود،
 4. احتمال بروز لخته خون در این روش بسیار پایین است.

چه افرادی داوطلب مناسبی برای جراحی بینی با لیزر هستند؟

افرادی که بینی‌های استخوانی و انحنای کوچکی بر روی بینی خود دارند داوطلب مناسبی برای این مدل از جراحی هستند. بهتر است از جراحی بینی با کمک لیزر توقع تغییرات زیاد نداشته باشید.

افراد زیر، داوطلبان مناسبی برای عمل بینی با استفاده از لیزر نیستند و بهتر است قبل از هرگونه اقدام با یک پزشک جراح مشورت کرده و آزمایش‌های لازم را انجام دهند:

 • کسانی که از سلامت جسمی کامل برخوردار نیستند،
 • افرادی که مشکلات خونی دارند،
 • کسانی که به تازگی برنزه کرده‌اند،
 • افراد مبتلا به دیابت و انسولین که تحت نظر پزشک هستند.

پروسه عمل بینی از زمان ورود بیمار به اتاق عمل شروع می‌شود. وقتی وارد اتاق عمل می‌شوید ممکن است مدت زمان کوتاهی در اتاق انتظار، منتظر باشید و سپس وارد اتاق جراحی شوید. ما در مقاله ” مدت زمان عمل بینی ” بصورت کامل این مقوله را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

عمل جراحی بینی با لیزر

عوارض جراحی بینی با لیزر :

براساس مجله پزشکی plasticsurgery خطرات و عوارض جراحی بینی با لیزر شامل موارد زیر می‌شود:

 1. بی حسی موقت پوست؛
 2. عفونت؛
 3. مشکلات تنفسی؛
 4. مشکلات تکلمی؛
 5. سوراخ شدن تیغه بینی؛
 6. ایجاد زخم؛
 7. تغییر رنگ؛
 8. تورم و کبودی؛
 9. بروز مشکلات بینایی؛
 10. ظاهر نامناسب بینی.

فراموش نکنید که تجربه جراح و مهارت او تاثیر مستقیمی بر نتیجه نهایی جراحی زیبایی دارد. بنابراین، در وهله اول بهترین جراح بینی را انتخاب کنید و در وهله دوم، مراقبت‌های پزشکی و مصرف داروهای تجویز شده طبق دستورالعمل پزشک را جدی بگیرید تا دچار بسیاری از عوارض ذکر شده‌ی در بالا نشوید.

مراقبت‌های بعد از عمل بینی با لیزر :

فرقی نمی‌کند که جراح از چه ابزاری برای جراحی استفاده می‌کند؛ در نتیجه مراقبت‌های بعد از عمل بینی در تمام جراحی‌های زیبایی بینی یکسان و به شرح زیر است:

 1. مراقب باشید تا گچ بینی خیس نشود،
 2. در معرض تابش نور خورشید به صورت مستقیم قرار نگیرید،
 3. هنگام خوابیدن، سرتان را کمی بالاتر از بدن قرار دهید،
 4. از حرکت دادن گچ بینی خودداری فرمایید،
 5. از غذاهای نرم و مقوی استفاده نمایید،
 6. استفاده از انواع عینک را برای مدتی متوقف نمایید،
 7. از مصرف الکل و استعمال دخانیات خودداری نمایید،
 8. در صورت مشاهده عفونت یا خونریزی مداوم به پزشک مراجعه کنید.

سرماخوردگی ، آنفولانزا و بیماری همه می‌توانند منجر به آبریزش بینی و گرفتگی بینی شوند. ولی گاهی بعد از جراحی بینی دچار این عارضه می‌شوید. ما در مقاله ” آبریزش بینی بعد از عمل ” این موضوع را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

تفاوت عمل بینی با لیزر جراحی سنتی:

 1. در عمل بینی با لیزر ، بیمار هوشیار است. در صورتی که در جراحی کلاسیک، فرد کاملا بیهوش است.
 2. در جراحی بدون لیزر، بیمار تا چند روز تورم و کبودی را در اطراف چشم‌ها و لب‌های خود تجربه خواهد کرد.
 3. تغییرات اعمال شده در جراحی با لیزر کاملا محدود بوده و ظاهر فرد چندان تغییری نمی‌کند.

نکته پایانی :

به عنوان مورد آخر در نظر داشته باشید که ساختار بینی افراد با یکدیگر متفاوت است. بینی‌های استخوانی نیاز به تراش و بینی‌های گوشتی نیاز به تقویت غضروف دارند. درنتیجه، یک پزشک متخصص بهترین فردی است که می‌تواند بهترین تکنیک جراحی بینی را به شما پیشنهاد دهد. بنابراین قبل از هرگونه اقدام با بهترین متخصص زیبایی مشورت نمایید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها