گودی زیر چشم و ترفندهای رفع آن

من از گودی زیر چشم خود متنفر هستم. فرورفتگی زیر چشم من باعث ایجاد حلقه‌های تیره شده است. این جملاتی است که شاید شما هم از اطرافیان خود شنیده باشید. متاسفانه، فرورفتگی زیر چشم با افزایش سن و کاهش کلاژن «COLLAGEN» شدت می‌یاید.

گودی زیر چشم که یکی از شایع‌ترین مشکلات زیبایی به حساب می‌آید که تحت تاثیر عواملی مانند افزایش سن، ژنتیک، حساسیت فصلی، عدم تعادل، رژیم غذایی نادرست و برخی از بیماری‌ها قرار دارد.

فرقی نمی‌کند که جوان هستید یا مسن، جوان یا پیر، در هر صورت، فرورفتگی زیر چشم باعث تیره به نظر رسیدن پوست نازک زیر چشم خواهد شد. البته میزان شدت این عارضه در افراد با یکدیگر متفاوت است. با ما همراه باشید تا علت گودی زیر چشم و راه‌های درمان آن را بررسی نماییم.

علت گودی زیر چشم چیست؟

برخلاف تصور عده کثیری از افراد، همیشه گودی چشم ناشی از خستگی یا کم‌خوابی نیست. عوامل بسیاری در بروز این عارضه دخیل هستند. برای مثال، به گفته ژورنال SM Journal of Nutrition and Metabolism ، سوءتغذیه یکی از دلایل عود فرورفتگی زیر چشم ها است. از سوی دیگر، فشارخون بالا، دیابت، پرکاری تیروئید، کم آبی بدن و… از دیگر علل تیرگی و فرورفتگی زیر چشم ها است.

ژنتیک:

شما یک سری ژن‌ها از مادر و تعدادی ژن از پدرتان به ارث می‌برید. اکثر ژن‌ها دارای دو آلل هستند که این آلل‌ها یا غالب هستند یا مغلوب. صفات غالب بر صفات مغلوب تسلط پیدا می‌کنند و ویژگی خود را بروز می‌دهند.

همچنین، وب‌سایت خبری medical news today، شایع‌ترین علت گودی زیر چشم را ژنتیک می‌داند. اغلب یک ژن باعث بروز این عارضه می‌شود. البته، محققان هیچگونه مدرکی دال بر اینکه کدام ژن یا ژن‌ها باعث بروز گودی و تیرگی زیر چشم می‌شود را پیدا نکرده‌اند.

این عارضه بیشتر در خانواده‌هایی با پوست تیره بروز می‌کند و متاسفانه درمانی دائمی برای رفع گودی زیر چشم ژنتیکی وجود ندارد. در چنین مواردی، پزشک با تجویز کرم‌های زیر چشم مخصوص مانع از ایجاد دایره‌های تیره ناشی از فرورفتگی زیر چشم می‌شود.

فرورفتگی چشم

کم‌خوابی:

همانطور که می‌دانید، خواب یک عادت مهم در زندگی ما انسان‌ها است که رابطه مستقیمی با سلامتی جسم و روان دارد. متاسفانه بروز اختلالات خواب منجر به بروز بیماری‌هایی مانند دیابت، فشارخون، خشکی چشم یا فرورفتگی چشم می‌شود.

طبق تحقیقات انجام شده در سال 2017، خواب رابطه مستقیمی با سلامت سیستمیک و چشم دارد. شاید برایتان جالب باشد که اختلالات خواب در زنان بیشتر از مردها رخ می‌دهد و سلامتی آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در اکثر اوقات علت گودی زیر چشم در جوانان ، کم خوابی است. از جهتی دیگر به دلیل اختلال خواب در زنان بیشتر است، علت گودی زیر چشم در زنان نسبت به مردان در کم خوابی بیشتر است.

خواب بی‌کیفیت یا بی‌خوابی باعث تجمع آب در زیر چشم خواهد شد که نتیجه آن ورم پلک‌ها خواهد بود. بنابراین، اگر شما هم در دسته افرادی قرار دارید که معتقد هستند که یک خواب 3 الی 4 ساعته می‌تواند نیاز روزانه بدن را پاسخ دهد، باید بگویم که برای حفظ جوانی و انرژی خود نیاز به 6 الی 9 ساعت خواب در طول شبانه روز دارید.

کاهش چربی و کلاژن پوست:

براساس مطالب منتشر شده در healthline و qoves افزایش سن یا کاهش سریع وزن باعث از دست دادن چربی بدن می‌شود. در نتیجه، طراوت و شادابی از چهره خواهد رفت.

نتیجه کاهش توده‌های چربی از تمام بدن، گودی چشم و ظاهر شدن رگ‌های خونی در زیر پوست لطیف چشم است. به همین خاطر است که پیروی از رژیم‌های بی‌پایه و اساس اصلا توصیه نمی‌شود.

موضوع فرورفتگی چشم ها به اینجا ختم نمی‌شود، کاهش خاصیت ارتجاعی و کلاژن موجود پوست در اثر افزایش سن، یکی دیگر از علت‌های فرورفتگی زیر چشم است.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که سیگار و مواد مخدر باعث شکستن کلاژن و مهار شدن الاستین می‌شود. بدین ترتیب، خاصیت کشسانی پوست از بین خواهد رفت و فرد مبتلا به پیری زودرس، افتادگی پوست، گودی چشم ، تیرگی اطراف چشم و ظاهر شدن خطوط در صورت می‌شود.

آلرژی:

یکی دیگر از دلایل گودی زیر چشم ، ابتلا به آلرژی یا حساسیت است. مواد آلرژن زیادی وجود دارند که ممکن است بدن شما به آن‌ها واکنش نشان دهد و منجر به التهاب رگ‌های خونی ظریف زیر چشم شود که نتیجه آن ایجاد هاله‌ای تیره زیر چشم و فرورفته‌تر به نظر رسیدن چشم‌ها می‌باشد.

اغلب افرادی که آلرژی دارند، مدام زیر چشم‌ها را مالش یا خراش می‌دهند که این موضوع نیز باعث تحریک بیشتر پوست زیر چشم‌ها خواهد شد. بهترین کار برای رهایی از این عارضه، پرهیز کردن از مواد آلرژی‌زا است.

دیگر دلایل گودی زیر چشم :

 • بروز حساسیت به مواد غذایی و حصولات لبنی.
 • مشکلات کلیوی و قلبی.
 • مالش و خراش بیش از حد چشم‌ها.
 • در معرض آفتاب قرار گرفتن برای مدتی طولانی.
 • مصرف نوشیدنی‌های الکلی و مواد مخدر.
 • برخی بیماری‌های زمینه‌ای مانند تیروئید.

راهکارهای رفع فرورفتگی زیر چشم ها:

در صورتی که علت گودی زیر چشم موقتی و به دلیل سبک زندگی اشتباه باشد، می‌توان با روش‌های ساده‌ایی مانند نوشیدن 8 الی 10 لیوان آب در روز و تنظیم ساعات خواب آن را درمان کرد. در غیر این صورت، بهتر است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بعد از بررسی علت فرورفتگی چشم ، بهترین راهکار برای درمان به شما ارائه شود:

به طور عمده، بسته به میزان فرورفتگی و تیرگی زیر چشم، یکی از راهکارهای زیر توصیه می‌شود:

 • استفاده از تکنیک میکرونیدلینگ برای تحریک کلاژن سازی.
 • درمان با استفاده از لیزر.
 • تزریق ژل و چربی.
 • استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی.
 • جراحی پلاستیک.

 میکرونیدلینگ :

میکرونیدلینگ یک روش غیر تهاجمی برای درمان گودی چشم است. شاید برایتان سوال باشد که میکرونیدلینگ چگونه باعث رفع گودی و تیرگی زیر چشم‌ها می‌شود؟ وب‌سایت mtdermaroller این سوال شما را پاسخ داده است.

گودی و تیرگی زیر چشم باعث خسته به نظر رسیدن چهره می‌شود و سن را بیشتر از چیزی که هست نشان می‌دهد. اما جای نگرانی نیست. اب استفاده از تکنیک میکرونیدلینگ، می‌توان برخی از مشکلات پوستی، مانند تیرگی یا گودی زیر چشم را درمان کرد.

از آن جهت که پوست زیر چشم حساس و ظریف است، فرآیند میکرونیدلینگ زیر چشم باید زیر نظر متخصص انجام شود. بعد از بهره‌مندی از فواید این روش کم تهاجمی، کلاژن در محل تحت درمان افزایش می‌یابد؛ پوست سفت و محکم می‌شود؛ جوانی و طراوت به چهره باز می‌گردد و بعد از گذشت چند روز، شاهد کمرنگ شدن تیرگی و کاهش فرورفتگی زیر چشم‌ها خواهید بود.

لیزر:

پوست زیر چشم، ظریف‌ترین و حساس‌ترین پوست بدن است که به سرعت نشانه‌های پیری را نشان می‌دهد. هرچه کلاژن و الاستین پوست کاهش یابد، چین و چروک در اطراف چشم بیشتر خواهد شد و فرورفتگی زیر چشم‌ها بیشتر خود را نشان می‌دهد.

یکی دیگر از راه‌های درمان گودی زیر چشم، استفاده از لیزر است. به همین خاطر، در این بخش از مقاله مطالب raval با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

لیزردرمانی یک روش آسان برای درمان چین و چروک، تیرگی و گودی زیر چشم است که در آن رنگ پوست نیز تغییر خواهد کرد. بعد از برخورد پرتوهای مادون قرمز یا فرابنفش با پوست، فرآیند جوان‌سازی و ترمیمی در ناحیه تحت درمان آغاز می‌شود. برخی از لیزرها با از بین بردن بالاترین لایه پوست، باعث تولید کلاژن‌های جدید در ناحیه تحت درمان می‌شوند.

تزریق ژل و چربی:

جهت درمان گودی زیر چشم می‌توان از انواع فیلرها استفاده نمود. ژل انتخابی باید مناسب برای تزریق زیر چشم باشد تا خطری رگ‌های موجود در آن نواحی را تهدید نکند. در روش تزریق ژل زیر چشم ، اطراف چشم تحت تاثیر کرم بی‌حسی موضعی قرار می‌گیرد تا فرد متوجه کوچک‌ترین دردی نشود.

دلایل گودی زیر چشم

تزریق چربی برای درمان گودی و تیرگی زیر چشم، به مراتب بهتر از تزریق ژل خواهد بود. چربی از بدن خود فرد گرفته خواهد شد. بعد از جداسازی چربی خالص، از آن برای پر کردن فرورفتگی زیر چشم و جوان‌سازی دیگر نواحی صورت استفاده می‌کنند. بدین ترتیب، تیرگی و کبودی زیر چشم‌ها نیز از بین خواهد رفت.

طبق مطالب منتشر شده در صفحه american academy of ophthalmology تزریق ژل یک تکنیک کم عارضه برای رفع فرورفتگی زیر چشم است که عوارضی جدی یا خطرناک به همراه نخواهد داشت.

دلایل محبوبیت تزریق چربی برای رفع گودی زیر چشم:

چربی دوام و ماندگاری بیشتری در مقایسه با ژل دارد.

ناحیه تحت درمان بعد از تزریق چربی ظاهری طبیعی به خود می‌گیرد.

عارضه‌ای جدی به دنبال نخواهد داشت.

لایه بردارهای شیمیایی:

یکی دیگر از راه‌های درمان گودی زیر چشم، استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی و روشن سازی پوست اطراف چشم است. این روش درمانی را می‌توان یک روش محبوب و ارزان به حساب آورد.

پزشک متخصص با توجه با نوع گودی و تیرگی زیر چشم، کرم و محصولاتی را برای شما تجویز می‌کند. استفاده از لایه بردارهای شیمیایی بیشتر مناسب افرادی است که کبودی زیر چشم آن‌ها باعث شده است که زیر چشم‌ها فرورفته به نظر بیاید.

هنگام استفاده از لایه‌بردازهای شیمیایی باید از کرم‌های ضدآفتاب استفاده نمایید.

جراحی پلاستیک:

یک روش درمانی موثر برای رفع گودی زیر چشم و افتادگی پلک، جراحی پلاستیک می‌باشد. پف و تیرگی اطراف چشم، چهره را خسته و پیر از آنچه هستید، نشان می‌دهد. از سوی دیگر، با گود نشان دادن چشم‌ها باعث کاهش زیبایی این عضو مهم در صورت می‌شوند.

خوشبختانه، پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده است که جراحی پلاستیک به درمان این مشکلات کمک شایانی نماید. طی عمل زیبایی، جراح با برداشتن پوست اضافه پلک، از بین بردن عامل پف چشم و لیفت چشم‌ها باعث زیبایی بیشتر آن‌ها و جوان‌سازی صورت می‌شود. بعد از درمان پف و تیرگی اطراف چشم، دیگر خبری از چشم‌های فرورفته نخواهد بود.

سخن آخر:

برای عده زیادی از افراد، تیرگی و فرورفتگی زیر چشم‌ها موقتی است و در اثر کمبود خواب یا سوءتغذیه ایجاد شده است. خوشبختانه راه‌های درمانی پزشکی و خانگی بسیاری برای درمان دایره‌های تیره و فرورفتگی‌های زیر چشم وجود دارد که موثرترین آن‌ها را در این مقاله به شما معرفی کردیم.

توجه داشته باشید که اگر فرورفتگی زیر چشم‌ها همراه با علائمی چون پف صورت، سردرد، معده درد یا عطسه باشد، بهتر است برای اطمینان از علت بروز آن به پزشک مراجعه نمایید و علائم خود را به طور کامل برای او شرح دهید تا هرچه سریع‌تر درمان را آغاز نماید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها