همه چیز درباره تزریق کورتون به بینی

تزریق کورتون به بینی : قبل از شروع بحث، به یاد داشته باشید که هدف از تزریق آمپول کورتون برای بینی فقط و فقط ” کاهش تورم” است نه تغییر شکل بینی !

تزریق کورتون به بینی پس از جراحی زیبایی چه فوایدی دارد؟

جراحی بینی یکی از منحصر به فردترین و پیچیده‌ترین جراحی‌های زیبایی است که در این جراحی پوست بینی بلند می‌شود، ساختار استخوان و غضروف بینی تغییر می‌کند و شکل می‌گیرد و مجددا پوست روی ساختار جدید قرار می‌گیرد . طبیعی است که بعد از جراحی ، بینی متورم شود اما این تورم در بیماران دارای پوست نازک خیلی زود می‌تواند کاهش پیدا کند با این حال ، این روند ممکن است در بیماران با پوست ضخیم طولانی‌تر شود. علاوه بر این ، ممکن است 2 سال یا بیشتر طول بکشد تا پوست به حالت طبیعی برگردد و تورم بینی از بین برود .

ورم بینی بیشتر در نواحی نوک بینی و بالای نوک بینی رخ می‌دهد. بیمارانی که در ناحیه بالای نوک بینی تورم دارند، کاندیداهای خوبی برای تزریق کورتون پس از جراحی بینی هستند که اگر با ماساژ همراه باشد بیشتر به روند بهبود کمک می‌کند. دلیل اصلی استفاده از تزریق کورتون بعد از عمل بینی ، کاهش تورم است. بعد از اینکه هر بیمار تحت جراحی زیبایی بینی یا جراحی ترمیم بینی قرار می‌گیرد، به ناچار درجه‌ای از تورم (ادم) رخ می‌دهد. در بیماران، بسته به نوع پوست و آنچه که در طی فرآیند جراحی انجام می‌شود، ادم بینی در درجات مختلف ایجاد می‌شود. اکثر بیماران جراحی زیبایی یک مرحله تورم اولیه دارند که در طی 10-14 روز برطرف می‌شود. بسته به نوع پوست، معمولاً در 6 ماه اول 90٪ ادم از بین می‌رود.

بعد از عمل جراحی زیبایی بینی یا جراحی بینی ترمیمی یک مرحله ادم ثانویه داریم که ماهها یا سالها پس از عمل زیبایی بینی ممکن است ادامه داشته باشد. به طور معمول، این نوع ادم پس از جراحی بینی توسط تزریق آمپول کورتون برای بینی، میتواند کاهش پیدا کند. این تورم در بیشتر ادم‌هایی که ماه‌ها پس از زیبایی بینی دیده می‌شوند، به طور خود به خود برطرف می‌شود. با این حال، برخی از بیماران جراحی زیبایی بینی ترجیح می‌دهند 1 سال منتظر نمانند تا این فرآیند اتفاق بیفتد. در چنین مواردی، تزریق کورتون به بینی می‌تواند مفید باشد.

چه نوع داروی کورتونی برای تزریق استفاده می‌شود ؟

بسیاری از استروئیدها وجود دارند که می‌توانند برای کاهش التهاب انتخاب شوند. کورتیزون احتمالاً مشهورترین نمونه کورتیکواستروئیدها است که مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما گزینه ارجح برای جراحی بینی نیستند.

از انواع دیگر استروئیدها برای کاهش ورم بینی بعد از جراحی می‌توان استفاده کرد. از جمله تریامسینولون یا متیل پردنیزولون استات. این محصولات کورتیکواستروئیدهای مصنوعی هستند که به صورت تجاری در غلظت‌های مختلف موجود هستند.

آمپول کورتون
آمپول کورتون

جراح پلاستیک با تجربه و حرفه‌ای، با دانش به روزی که دارد، کمترین میزان تورم را بعد جراحی برای شما به ارمغان می‌آورد. اما انتخاب این جراح بسیار مشکل است. در مقاله ” بهترین جراح بینی تهران ” ما به شما در این انتخاب کمک میکنیم.

بهترین زمان برای تزریق کورتون به بینی

یکی از سوالات متداول بیماران عمل جراحی بینی این است که بهترین زمان برای تزریق کورتون به بینی چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم بعد از جراحی بینی، زمان مناسب برای تزریق کورتون به عوامل متفاوتی بستگی دارد. برخی از جراحان بینی ممکن است 1 یا 2 ماه پس از جراحی بینی تزریق کورتون به بینی را برای جلوگیری از ایجاد اسکار بیشتر تزریق کنند.

با این حال برخی جراحان دیگر حداقل 3 تا 4 ماه برای تزریق صبر می‌کنند. پس از این دوره، اکثر افراد تحت عمل جراحی بینی در دوره بهبودی پس از عمل قرار می‌گیرند. تزریق کورتون به بینی در این مدت مفید واقع خواهد شد زیرا فرم بینی را اصلاح می‌کند.

همچنین تزریق کورتون به بینی در این دوره بی خطر و کم آسیب تلقی می‌شود و احتمال ایجاد و گسترش بافت اسکار را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد. بسته به میزان و قدرت کورتون تزریقی، پس از گذشت 3 تا 4 ماه، بافت اسکار که در این مدت تشکیل شده نیز بهبود می‌یابد.

زمان تزریق استروئید پس از جراحی بینی موضوعی بحث برانگیز در جراحی زیبایی بینی است. اطلاعات زیر براساس تجربه شخصی دکتر رجب پور به عنوان فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی می‌باشد.

نظر دکتر رجب پور در این مورد :

خیلی از متخصصان زیبایی بر این عقیده هستند که باید در روزهای ابتدایی بعد از عمل، آمپول کورتون را تزریق کرد اما من اعتقادی به این موضوع ندارم . بهترین کار این است که بگذاریم بدن سیر طبیعی ترمیم خود را پشت سر بگذارد و دید خوبی نسبت به ورم واقعی و بافت بینی داشته باشیم . آ‌ن‌وقت است که می‌توانیم تزریق اثر بخشی داشته باشیم و عوارض تزریق بیجا را به حداقل کاهش دهیم . قبل از انجام تزریق تزریق کورتون به بینی ، من ترجیح می‌دهم حداقل 3-4 ماه بعد از جراحی صبر کنم. تزریق استروئید در این زمان باعث می‌شود تا شکل بینی شما زیباتر شود.

کورتون معمولا به کدام قسمت تزریق می‌شود ؟

معمولا بعد از عمل، ناحیه‌ای که بیشترین تورم در آن ایجاد می‌شود، ناحیه سوپراتیپ و نوک بینی است. مقدار تورم با توجه به جنس پوست بینی، روش جراحی (باز یا بسته) و سن شما می‌تواند متفاوت باشد اما در بیمارانی که بعد از عمل از بزرگی نوک و بالای نوک بینی رنج می‌برند تزریق کورتون بینی می‌تواند اثر خوبی داشته باشد و ظاهر بینی زیباتر شود.

تزریق کورتون به بینی

مراقبت های بعد از تزریق کورتون به بینی

بعد از عمل جراحی بینی، پزشک شما گاهی اوقات تشخیص می‌دهد که آیا تزریق کورتون به بینی لازم است یا خیر. همان‌طور که در این مقاله ذکر کردیم، تزریق کورتون به بینی برای کاهش تورم در نواحی مختلف بینی، اغلب در نوک بینی، انجام می‌شود. تأثیر در کاهش تورم بینی پس از جراحی، به این معنی نیست که مراقبت های بعد از تزریق کورتون به بینی را نادیده بگیرید. صرف نظر از اینکه تزریق انجام بشود یا خیر، مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی بخشی اجتناب‌ناپذیر از این فرایند می‌باشد. در زیر به برخی از اقدامات لازم برای مراقبت های بعد از تزریق کورتون به بینی اشاره کرده‌ایم:

  • حداقل به مدت یک ماه از ورزش‌های شدید خودداری کنید. فعالیت بدنی شدید فشار خون را افزایش می‌دهد و می‌تواند به بافت بینی آسیب برساند و تورم و التهاب در بینی را افزایش دهد.
  • از مصرف داروهایی که برای رقیق کردن خون تجویز می‌شوند اجتناب کنید.
  • استفاده از کمپرس سرد را در دو روز اول پس از جراحی فراموش نکنید. استفاده از کمپرس سرد روی گونه‌ها می‌تواند به کاهش تورم و کبودی کمک کند. مراقب باشید که کمپرس سرد را مستقیماً روی بینی که به تازگی مورد عمل جراحی بینی و یا تزریق کورتون به بینی قرار گرفته است، قرار ندهید. در این مدت بافت و ساختار بینی بسیار حساس است و به هیچ وجه نباید تحریک شود.
  • به بینی دست نزنید. حتی فین کردن می‌تواند به طور جدی به بینی در حین بهبودی آسیب برساند. هنگامی که به بینی شما گچ زده شده و داخل آن تامپون قرار دارد، بینی خود را دست‌کاری نکنید و اجازه ندهید که حتی هنگام شستن صورت یا حمام کردن، خیس شود.
  • سر خود را پایین نگیرید. هنگامی که سر خود را به سمت پایین خم می‌کنید، جریان خون داخل بینی افزایش می‌یابد و این اتفاق می‌تواند به شریان‌های بینی فشار وارد کند و منجر به مشکلات خونریزی شود.
تزریق کورتون به بینی
تزریق کورتون به بینی

بعد از عمل بینی صورت شما دچار کبودی نیز می‌شود که برای رفع آن می‌توانید مقاله ” رفع کبودی صورت بعد از عمل بینی ” را مطالعه نمایید.

عوارض تزریق کورتون به بینی

یکی از عوارض تزریق کورتون به بینی ، ایجاد فرورفتگی در محل تزریق است و می‌توانند باعث از بین رفتن بافت نرم شود. این فرآیند، که در آن بافت نرم کوچک می‌شود یا از بین می‌رود، به عنوان آتروفی نیز شناخته می‌شود. خوشبختانه، آتروفی بافت نرم پس از تزریق استروئید زیاد رایج نیست، به ویژه وقتی که پزشک شما به میزان مناسب و با دوز قابل قبول تزریق کند . از خطرات اصلی تزریق کورتون به بینی می‌توان تغییر رنگ پوست را نام برد (به نام hypopigmentation)، یا تشکیل غیر طبیعی رگ‌های خونی و نازک شدن پوست است . محل‌های تزریق ممکن است گاهی کبود شده و متورم شوند که طبیعی است. مانند هر تزریق دیگری، احتمال ایجاد عفونت بعد از تزریق کورتون به بینی وجود دارد که با آنتی بیوتیک درمان می‌شود.

عکس قبل و بعد تزریق کورتون به بینی

عکس قبل و بعد تزریق کورتون به بینی
عکس قبل و بعد تزریق کورتون به بینی
عکس قبل و بعد تزریق کورتون به بینی
عکس قبل و بعد تزریق کورتون به بینی

سوالات متداول

✅ آیا تزریق کورتون به بینی دردناک است؟

درد تزریق کورتون به بینی برای هر بیمار با توجه به آستانه درد خودش پاسخ متفاوتی دارد. بیشتر بیماران حداقل ناراحتی را گزارش کردند.

ایا بعد از تزریق کورتون به بینی باید چسب زد ؟

به طور کلی، این کار برای 1-2 هفته پس از تزریق توصیه می‌شود.

✅ آیا ممکن است بعد از تزریق کورتون بینی دوباره ورم کند ؟

بله، تورم ممکن است تکرار شود که در این حالت ممکن است به تزریق دوز بیشتری از کورتون نیاز داشت.

✅ آیا حتما بعد از عمل بینی باید کورتون تزریق کنم ؟

میزان بهبود هر بیمار بعد از عمل متفاوت است و نمی‌توان یک نسخه کلی برای همه تجویز کرد اما تزریق کورتون بعد از عمل به نظر جراح بر اساس میزان تورم بستگی دارد. هر چقدر هم جراح شما دقیق باشد، بازهم تورم وجود دارد و باید صبور باشید تا میزان ورم ابتدا بطور طبیعی کاهش پیدا کند تا بهترین زمان برای تزریق کورتون مشخص شود.

✅ تزریق کورتیزون بر روی بینی چگونه انجام می‌شود؟

برای تزریق در ناحیه بینی ، معمولا از سرنگ انسولین استفاده می‌شود تا درد در ناحیه تزریق کاهش یابد و همچنین کنترل بیشتری بر میزان تزریق می‌توان داشت . عمق تزریق در ناحیه سوپراتیپ بسیار مهم است. این کار باید به درستی در بافت زیرپوست انجام شود. اگر تزریق در لایه سطحی پوست انجام شود، احتمال ایجاد عوارض از جمله نکروز پوست به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. بنابراین باید تزریق در عمق انجام شود.  به طور کلی، با استفاده از مسکن‌های حاوی لیدوکائین، درد کاهش می‌یابد.

چه مدت بعد از تزریق کورتون ورم بینی میخوابد ؟

بیشتر بیماران در طی 2 هفته پس از تزریق ، بهبود را تجربه می‌کنند.

✅ چه مدت بعد از تزریق کورتون می‌توانیم مجددا تزریق کنیم ؟

در بسیاری از بیماران جراحی زیبایی بینی ، تزریق کورتون بیشتر از یک بار انجام می‌شود. به طور معمول برای رسیدن به نتیجه دلخواه نیاز به تزریق‌های متوالی است که می‌توان 6-8 هفته بین هر بار تزریق کورتون در بینی فاصله انداخت.

✅ بهترین زمان برای تزریق کورتون به بینی چه زمانی است ؟

برخی از پزشکان بین 1 یا 2 ماه و برخی دیگر از پزشکان حداقل 3 تا 4 ماه بعد از جراحی بینی تزریق را انجام می‌دهند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
26 دیدگاه ها
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد مقدم

سلام
وقتتون بخیر
میخواستم بدونم ورم بینی با ورم استخوان بینی متفاوته؟

عرفان

سلام من دکترم برای ورم بینی امپول کورتون تجویز کرده ولی تزریق ب باسن به نظر شما تزریق ب باسن خوب هست

پریسا

سلام وقت بخیر
آیا کورتون بر روی غضرف بینی نیز تاثیر دارد ؟!
بر فرض مثال شخصی که عمل کرده روی یه سمت از بینی خود ورم داشته باشه به طوری که این ورم پوست نباشه و بخاطر غضرف بینی باشه تاثیری دارد ؟

مریم

سلام افای دکتر من دوهفته پیش امپول ورم بینی زدم اول یه برامدگی گوشتی کناربینیم ب وجود امده بعد بالای نوک بینیم استخوانش برامدگی ب وجودامده اینا طبیعیه خوب میشه؟

سهیل خاضعی

با سلام من حدود چهارماه پیش عمل بینی پیش دکتر … انجام دادم ، بعد از سه ماه ورم بینی ام خیلی زیاد شد ، وقتی به دکتر مراجعه کردم و تقاضای تزریق جهت ورم ناشی از جراحی خواستم ، ایشون گفت من تزریق انجام نمیدم ، حالا بعد از چهارماه ورم بینی بازم بیشتر شده و بینی ام از نوع گوشتی با پوست ضخیم هست ، آیا آقای دکتر شما عمل تزریق انجام میدید ، من خدمتون بیام ، چون کلا دکتر … که جراحی رو انجام داده ، بی هیچ عنوان تزریق برای بیمارانش رو انجام نمیده ، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

حمیدرضا جلالیان

من چسبمو کندم ولی همچنان ورم دارم . این کار میتونه واسم مفید باشه

Somaye

منم قصد تزریق دارم.عمل بینیمو پیش یه دکتر دیگه انجام دادم ک الان بهشون دسترسی ندارم متاسفانه و ایران نیستن.خیلی ورم داره بینیم. نزدیک به۸ ماه گذشته از عملم.شما اینکارو‌ انجام میدید و اینکه برای مشاوره باید حضوری بیام یا میشه عکس بینیمو ارسال کنم نظرتون رو بگید؟

سارا مقدم

من بینیم 4 ماه پیش عمل کردم و ورم بسیار جزئی داره طوری که اطرافیانم اصلا متوجه نمیشن . لازمه که حتما تزریق انجام بدم یا بعد از گذشتن زمان این مشکل حل میشه؟

شادی

درد نداره؟ من حس میکنم این سوزنا که میزنن تو بینی خیلیییییییییییی درد میگیره.

مهسا

سلام من ۴ماهه عمل کردم دیشب کورتون تزریق کردم والان دماغم خیلی ورم کرده میخاستم ببینم این ورم عادیه بعدازکورتون؟ بینیم خیلی بزرگ شده بعدازکورتون

محسن

سلام وقت بخیر .
دکتر بنده 2 دوز کورتون بهم دادن و گفتن که باید عضلانی تزریق بشه (باسن)
میخواستم ببینم آیا تاثیر داره واقعا؟ یا باید به بینی تزریق بشه حتما

محمدرضا

سلام اقای دکتر من حدود دو ماه پیش بینیمو عمل کردم بینیم گوشتی بود و بعد از عمل خیلی ورم داره یکماه بعد عمل دکتر گفت کورتون تزریق کنیم من مخالفت کردم و دکتر یکماه بعد بهم وقت دادن که باز برم و معاینه شم و اگر ورم نخوابیده بود که واقعا هم نخوابیده بنظر شما تزریق کورت ن رو انجام بدم؟

مژگان

سلام‌آقای دکتر بعد یکسال به خاطر افتادگی نک بینی پیوند غضروف انجام دادم الان ۷ ماه گذشته و نک ‌بینی‌من خیلی گرد و سفته الان این ورمه یا غضروفه؟خیلی نگرانم‌کرده نک بینیم از عمل اولیم‌خیلی گرد و بزرگتره

رضا

سلام دکتر خسته نباشد
من ۳۷ روز هست که بینیمو عمل کردم و بینی گوشتی داشتم و پوستم ضخیم هست نسبتا اما روی هم رفته ۲۴ روز چسب زدم و دکترم کورتون تزریق کرد بعد از ۳۵ روز اما اکثر زیبا جوها ۲ ماه چسب زدن بعد معاینه شدن خیلی ها هم پوستشون نازک بود
این تایم کمی که چسب زدم و الان فقط باید روی نوک بینی بزنم فکرم رو درگیر کرده به نظر شما کم چسب نزدم؟

زهرا

سلام من بعد تزریق کروتون نوک بینیم خیلی درد میکنه طببعیه ؟؟؟

سجاد داج

سلام دکتر عزیز
من از عمل اولم ۱سال میگذره اما سمت چپ بینیم ورم یکطرفه دارم و آزارم میده برای ترمیم یکم زود هست ولی انتخابم برای ترمیم شمایید.خاستم بدونم بعد از گذشت یکسال برای خوابیدن ورم یکطرفه میتونم کورتون تزریق کنم یا خطرناکه.یا اینکه صبر کنم.یا کلا برم سمت ترمیم دارم دیوانه میشم