تزریق کورتون به بینی

عمل بینی یکی از منحصر به فردترین و پیچیده ترین جراحی های زیبایی است که در این جراحی پوست بینی بلند می شود، ساختار استخوان و غضروف بینی تغییر می‌کند و شکل می‌گیرد و مجددا پوست روی ساختار جدید قرار می گیرد. طبیعی است که بعد از جراحی ، بینی متورم شود اما این تورم در بیماران دارای پوست نازک خیلی زود می تواند کاهش پیدا کند با این حال ، این روند ممکن است در بیماران با پوست ضخیم طولانی تر شود. علاوه بر این ، ممکن است 2 سال یا بیشتر طول بکشد تا پوست به حالت طبیعی برگردد و تورم بینی از بین برود، اما تزریق کورتون به بینی پس از جراحی باعث تسریع روند کاهش تورم شده بنابراین در این مقاله با دکتر رجب پور همراه باشید تا اطلاعات جامع و کاملی در این خصوص کسب کنید.

قبل از شروع بحث، به یاد داشته باشید که هدف از تزریق کورتون به بینی فقط و فقط ” کاهش تورم” است نه تغییر شکل بینی !

عکس قبل و بعد تزریق کورتون به بینی

 

 

تزریق کورتون به بینی پس از جراحی زیبایی چه فوایدی دارد؟

ورم بینی بیشتر در نواحی نوک بینی و بالای نوک بینی رخ می دهد. بیمارانی که در ناحیه بالای نوک بینی تورم دارند، کاندیداهای خوبی برای تزریق کورتون پس از جراحی هستند که اگر با ماساژ همراه باشد بیشتر به روند بهبود کمک می کند. دلیل اصلی استفاده از تزریق کورتون بعد از عمل بینی ، کاهش تورم است. بعد از اینکه هر بیمار تحت جراحی زیبایی بینی یا جراحی ترمیم بینی قرار می گیرد، به ناچار درجه ای از تورم ( ادم ) رخ می دهد. در بیماران، بسته به نوع پوست و آنچه که در طی فرآیند جراحی انجام می شود، ادم بینی در درجات مختلف ایجاد می شود. اکثر بیماران جراحی زیبایی یک مرحله تورم اولیه دارند که در طی 10-14 روز برطرف می شود. بسته به نوع پوست، معمولاً در 6 ماه اول 90٪ ادم از بین می رود.

بعد از عمل جراحی زیبایی بینی یا جراحی بینی ترمیمی یک مرحله ادم ثانویه داریم که ماه ها یا سال ها پس از عمل زیبایی بینی ممکن است ادامه داشته باشد. به طور معمول، این نوع ادم پس از جراحی توسط تزریق کورتون به بینی ، می تواند کاهش پیدا کند. این تورم در بیشتر ادم‌هایی که ماه ها پس از زیبایی بینی دیده می شوند، به طور خود به خود برطرف می شود. با این حال، برخی از بیماران جراحی زیبایی بینی ترجیح می‌دهند 1 سال منتظر نمانند تا این فرآیند اتفاق بیفتد. در چنین مواردی، تزریق آمپول کورتون در دماغ می تواند مفید باشد.

چه نوع داروی کورتونی برای تزریق استفاده می شود ؟

بسیاری از استروئیدها وجود دارند که می توانند برای کاهش التهاب انتخاب شوند. کورتیزون احتمالاً مشهورترین نمونه کورتیکواستروئیدها است که مورد استفاده قرار می گیرد، اما گزینه ارجح برای جراحی نیستند.

از انواع دیگر استروئیدها برای کاهش ورم بینی بعد از جراحی می توان استفاده کرد. از جمله تریامسینولون یا متیل پردنیزولون استات. این محصولات کورتیکواستروئیدهای مصنوعی هستند که به صورت تجاری در غلظت‌های مختلف موجود هستند.

 

آمپول کورتون - دکتر رجب پور

 

بهترین زمان برای تزریق کورتون به بینی

یکی از سوالات متداول بیماران عمل جراحی بینی این است که بهترین زمان برای تزریق آمپول کورتون به دماغ چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم بعد از جراحی دماغ ، زمان مناسب برای تزریق کورتون به عوامل متفاوتی بستگی دارد. برخی از جراحان بینی ممکن است 1 یا 2 ماه پس از جراحی تزریق کورتون را برای جلوگیری از ایجاد اسکار بیشتر تزریق کنند.

با این حال برخی جراحان دیگر حداقل 3 تا 4 ماه برای تزریق صبر می‌کنند. پس از این دوره، اکثر افراد تحت عمل جراحی بینی در دوره بهبودی پس از عمل قرار می‌گیرند. تزریق آمپول کورتون در این مدت مفید واقع خواهد شد زیرا فرم بینی را اصلاح می‌کند.

همچنین تزریق کورتون به بینی در این دوره بی خطر و کم آسیب تلقی می‌شود و احتمال ایجاد و گسترش بافت اسکار را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد. بسته به میزان و قدرت کورتون تزریقی، پس از گذشت 3 تا 4 ماه، بافت اسکار که در این مدت تشکیل شده نیز بهبود می‌یابد.

زمان تزریق استروئید پس از جراحی موضوعی بحث برانگیز در جراحی زیبایی بینی است. اطلاعات زیر براساس تجربه شخصی دکتر رجب پور به عنوان فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی می‌باشد.

نظر دکتر رجب پور در این مورد :

خیلی از متخصصان زیبایی بر این عقیده هستند که باید در روزهای ابتدایی بعد از عمل، آمپول کورتون را تزریق کرد اما من اعتقادی به این موضوع ندارم . بهترین کار این است که بگذاریم بدن سیر طبیعی ترمیم خود را پشت سر بگذارد و دید خوبی نسبت به ورم واقعی و بافت بینی داشته باشیم . آ‌ن‌وقت است که می‌توانیم تزریق اثر بخشی داشته باشیم و عوارض تزریق بیجا را به حداقل کاهش دهیم . قبل از انجام تزریق تزریق کورتون به بینی ، من ترجیح می‌دهم حداقل 3-4 ماه بعد از جراحی صبر کنم. تزریق استروئید در این زمان باعث می‌شود تا شکل بینی شما زیباتر شود.

کورتون معمولا به کدام قسمت بینی تزریق می شود ؟

معمولا بعد از عمل، ناحیه‌ای که بیشترین تورم در آن ایجاد می شود، ناحیه سوپراتیپ و نوک بینی است. مقدار تورم با توجه به جنس پوست بینی، روش جراحی ( باز یا بسته ) و سن شما می‌تواند متفاوت باشد اما در بیمارانی که بعد از عمل از بزرگی نوک و بالای نوک بینی رنج می برند تزریق کورتون بینی می تواند اثر خوبی داشته باشد و ظاهر بینی زیباتر شود.

 

تزریق کورتون به بینی - دکتر رجب پور

 

مراقبت های بعد از تزریق کورتون به بینی

بعد از عمل جراحی ، پزشک شما گاهی اوقات تشخیص می دهد که آیا تزریق آمپول کورتون لازم است یا خیر. همان‌طور که در این مقاله ذکر کردیم، تزریق آمپول کورتون به بینی برای کاهش تورم در نواحی مختلف بینی، اغلب در نوک بینی، انجام می‌شود. تأثیر در کاهش تورم دماغ پس از جراحی، به این معنی نیست که مراقبت های بعد از تزریق کورتون را نادیده بگیرید. صرف نظر از اینکه تزریق انجام بشود یا خیر، مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی بخشی اجتناب ناپذیر از این فرایند می باشد. در زیر به برخی از اقدامات لازم برای مراقبت های بعد از تزریق کورتون به بینی اشاره کرده ایم:

  • حداقل به مدت یک ماه از ورزش‌های شدید خودداری کنید. فعالیت بدنی شدید فشار خون را افزایش می‌دهد و می‌تواند به بافت بینی آسیب برساند و تورم و التهاب در بینی را افزایش دهد.
  • از مصرف داروهایی که برای رقیق کردن خون تجویز می‌شوند اجتناب کنید.
  • استفاده از کمپرس سرد را در دو روز اول پس از جراحی فراموش نکنید. استفاده از کمپرس سرد روی گونه‌ها می‌تواند به کاهش تورم و کبودی کمک کند. مراقب باشید که کمپرس سرد را مستقیماً روی بینی که به تازگی مورد عمل جراحی و یا تزریق کورتون به بینی قرار گرفته است، قرار ندهید. در این مدت بافت و ساختار بینی بسیار حساس است و به هیچ وجه نباید تحریک شود.
  • به بینی دست نزنید. حتی فین کردن می‌تواند به طور جدی به بینی در حین بهبودی آسیب برساند. هنگامی که به بینی شما گچ زده شده و داخل آن تامپون قرار دارد، بینی خود را دست‌کاری نکنید و اجازه ندهید که حتی هنگام شستن صورت یا حمام کردن، خیس شود.
  • سر خود را پایین نگیرید. هنگامی که سر خود را به سمت پایین خم می‌کنید، جریان خون داخل بینی افزایش می‌یابد و این اتفاق می‌تواند به شریان‌های بینی فشار وارد کند و منجر به مشکلات خونریزی شود.

 

تزریق کورتون به بینی - دکتر احمدعلی رجب پور

 

عوارض تزریق کورتون به بینی

یکی از عوارض تزریق کورتون ، ایجاد فرورفتگی در محل تزریق است و می توانند باعث از بین رفتن بافت نرم شود. این فرآیند، که در آن بافت نرم کوچک می شود یا از بین می‌رود، به عنوان آتروفی نیز شناخته می شود. خوشبختانه، آتروفی بافت نرم پس از تزریق استروئید زیاد رایج نیست، به ویژه وقتی که پزشک شما به میزان مناسب و با دوز قابل قبول تزریق کند . از خطرات اصلی تزریق کورتون می‌توان تغییر رنگ پوست را نام برد (به نام hypopigmentation)، یا تشکیل غیر طبیعی رگ‌های خونی و نازک شدن پوست است . محل‌های تزریق ممکن است گاهی کبود شده و متورم شوند که طبیعی است. مانند هر تزریق دیگری، احتمال ایجاد عفونت بعد از تزریق آمپول کورتون وجود دارد که با آنتی بیوتیک درمان می شود.


سوالات متداول درباره تزریق کورتون به بینی

✅ آیا تزریق کورتون به بینی دردناک است؟

درد تزریق کورتون برای هر بیمار با توجه به آستانه درد خودش پاسخ متفاوتی دارد. بیشتر بیماران حداقل ناراحتی را گزارش کردند.

ایا بعد از تزریق کورتون به بینی باید چسب زد ؟

به طور کلی، این کار برای 1-2 هفته پس از تزریق توصیه می‌شود.

✅ آیا ممکن است بعد از تزریق کورتون بینی دوباره ورم کند ؟

بله، تورم ممکن است تکرار شود که در این حالت ممکن است به تزریق دوز بیشتری از کورتون نیاز داشت.

✅ آیا حتما بعد از عمل بینی باید کورتون تزریق کنم ؟

میزان بهبود هر بیمار بعد از عمل متفاوت است و نمی‌توان یک نسخه کلی برای همه تجویز کرد اما تزریق کورتون بعد از عمل به نظر بهترین جراح بینی بر اساس میزان تورم بستگی دارد. هر چقدر هم جراح شما دقیق باشد، بازهم تورم وجود دارد و باید صبور باشید تا میزان ورم ابتدا بطور طبیعی کاهش پیدا کند تا بهترین زمان برای تزریق کورتون مشخص شود.

✅ تزریق کورتیزون بر روی بینی چگونه انجام می‌شود؟

برای تزریق در ناحیه بینی ، معمولا از سرنگ انسولین استفاده می‌شود تا درد در ناحیه تزریق کاهش یابد و همچنین کنترل بیشتری بر میزان تزریق می‌توان داشت . عمق تزریق در ناحیه سوپراتیپ بسیار مهم است. این کار باید به درستی در بافت زیرپوست انجام شود. اگر تزریق در لایه سطحی پوست انجام شود، احتمال ایجاد عوارض از جمله نکروز پوست به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. بنابراین باید تزریق در عمق انجام شود.  به طور کلی، با استفاده از مسکن‌های حاوی لیدوکائین، درد کاهش می‌یابد.

چه مدت بعد از تزریق کورتون ورم بینی میخوابد ؟

بیشتر بیماران در طی 2 هفته پس از تزریق ، بهبود را تجربه می‌کنند.

✅ چه مدت بعد از تزریق کورتون می‌توانیم مجددا تزریق کنیم ؟

در بسیاری از بیماران جراحی زیبایی بینی ، تزریق کورتون بیشتر از یک بار انجام می‌شود. به طور معمول برای رسیدن به نتیجه دلخواه نیاز به تزریق‌های متوالی است که می‌توان 6-8 هفته بین هر بار تزریق کورتون در دماغ فاصله انداخت.

✅ بهترین زمان برای تزریق کورتون به بینی چه زمانی است ؟

برخی از پزشکان بین 1 یا 2 ماه و برخی دیگر از پزشکان حداقل 3 تا 4 ماه بعد از جراحی بینی تزریق را انجام می‌دهند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران

از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

2 1 رای
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
31 دیدگاه ها
قدیمی ترین
تازه‌ترین
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد مقدم
محمد مقدم
2 سال قبل

سلام
وقتتون بخیر
میخواستم بدونم ورم بینی با ورم استخوان بینی متفاوته؟

عرفان
عرفان
1 سال قبل
پاسخ به  دکتر رجب پور

سلام من دکترم برای ورم بینی امپول کورتون تجویز کرده ولی تزریق ب باسن به نظر شما تزریق ب باسن خوب هست

پریسا
پریسا
1 سال قبل
پاسخ به  دکتر رجب پور

سلام وقت بخیر
آیا کورتون بر روی غضرف بینی نیز تاثیر دارد ؟!
بر فرض مثال شخصی که عمل کرده روی یه سمت از بینی خود ورم داشته باشه به طوری که این ورم پوست نباشه و بخاطر غضرف بینی باشه تاثیری دارد ؟

مریم
مریم
2 سال قبل

سلام افای دکتر من دوهفته پیش امپول ورم بینی زدم اول یه برامدگی گوشتی کناربینیم ب وجود امده بعد بالای نوک بینیم استخوانش برامدگی ب وجودامده اینا طبیعیه خوب میشه؟

سهیل خاضعی
سهیل خاضعی
2 سال قبل

با سلام من حدود چهارماه پیش عمل بینی پیش دکتر … انجام دادم ، بعد از سه ماه ورم بینی ام خیلی زیاد شد ، وقتی به دکتر مراجعه کردم و تقاضای تزریق جهت ورم ناشی از جراحی خواستم ، ایشون گفت من تزریق انجام نمیدم ، حالا بعد از چهارماه ورم بینی بازم بیشتر شده و بینی ام از نوع گوشتی با پوست ضخیم هست ، آیا آقای دکتر شما عمل تزریق انجام میدید ، من خدمتون بیام ، چون کلا دکتر … که جراحی رو انجام داده ، بی هیچ عنوان تزریق برای بیمارانش رو انجام نمیده ، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

حمیدرضا جلالیان
حمیدرضا جلالیان
2 سال قبل

من چسبمو کندم ولی همچنان ورم دارم . این کار میتونه واسم مفید باشه

Somaye
Somaye
2 سال قبل

منم قصد تزریق دارم.عمل بینیمو پیش یه دکتر دیگه انجام دادم ک الان بهشون دسترسی ندارم متاسفانه و ایران نیستن.خیلی ورم داره بینیم. نزدیک به۸ ماه گذشته از عملم.شما اینکارو‌ انجام میدید و اینکه برای مشاوره باید حضوری بیام یا میشه عکس بینیمو ارسال کنم نظرتون رو بگید؟

سارا مقدم
سارا مقدم
2 سال قبل

من بینیم 4 ماه پیش عمل کردم و ورم بسیار جزئی داره طوری که اطرافیانم اصلا متوجه نمیشن . لازمه که حتما تزریق انجام بدم یا بعد از گذشتن زمان این مشکل حل میشه؟

شادی
شادی
2 سال قبل

درد نداره؟ من حس میکنم این سوزنا که میزنن تو بینی خیلیییییییییییی درد میگیره.

مهسا
مهسا
2 سال قبل

سلام من ۴ماهه عمل کردم دیشب کورتون تزریق کردم والان دماغم خیلی ورم کرده میخاستم ببینم این ورم عادیه بعدازکورتون؟ بینیم خیلی بزرگ شده بعدازکورتون

محسن
محسن
2 سال قبل

سلام وقت بخیر .
دکتر بنده 2 دوز کورتون بهم دادن و گفتن که باید عضلانی تزریق بشه (باسن)
میخواستم ببینم آیا تاثیر داره واقعا؟ یا باید به بینی تزریق بشه حتما

محمدرضا
محمدرضا
2 سال قبل

سلام اقای دکتر من حدود دو ماه پیش بینیمو عمل کردم بینیم گوشتی بود و بعد از عمل خیلی ورم داره یکماه بعد عمل دکتر گفت کورتون تزریق کنیم من مخالفت کردم و دکتر یکماه بعد بهم وقت دادن که باز برم و معاینه شم و اگر ورم نخوابیده بود که واقعا هم نخوابیده بنظر شما تزریق کورت ن رو انجام بدم؟

مژگان
مژگان
1 سال قبل

سلام‌آقای دکتر بعد یکسال به خاطر افتادگی نک بینی پیوند غضروف انجام دادم الان ۷ ماه گذشته و نک ‌بینی‌من خیلی گرد و سفته الان این ورمه یا غضروفه؟خیلی نگرانم‌کرده نک بینیم از عمل اولیم‌خیلی گرد و بزرگتره

رضا
رضا
1 سال قبل

سلام دکتر خسته نباشد
من ۳۷ روز هست که بینیمو عمل کردم و بینی گوشتی داشتم و پوستم ضخیم هست نسبتا اما روی هم رفته ۲۴ روز چسب زدم و دکترم کورتون تزریق کرد بعد از ۳۵ روز اما اکثر زیبا جوها ۲ ماه چسب زدن بعد معاینه شدن خیلی ها هم پوستشون نازک بود
این تایم کمی که چسب زدم و الان فقط باید روی نوک بینی بزنم فکرم رو درگیر کرده به نظر شما کم چسب نزدم؟

زهرا
زهرا
1 سال قبل

سلام من بعد تزریق کروتون نوک بینیم خیلی درد میکنه طببعیه ؟؟؟

سجاد داج
سجاد داج
1 سال قبل

سلام دکتر عزیز
من از عمل اولم ۱سال میگذره اما سمت چپ بینیم ورم یکطرفه دارم و آزارم میده برای ترمیم یکم زود هست ولی انتخابم برای ترمیم شمایید.خاستم بدونم بعد از گذشت یکسال برای خوابیدن ورم یکطرفه میتونم کورتون تزریق کنم یا خطرناکه.یا اینکه صبر کنم.یا کلا برم سمت ترمیم دارم دیوانه میشم

نگین
نگین
1 سال قبل
پاسخ به  سجاد داج

منم ورم یکطرفه دارم دیوونه م کرده ولی بیشتر بود الان کمتر شده به نظرم باید صبور باشیم تا چند ماه تا ببینیم چی میشه

آزاده
آزاده
8 ماه قبل
پاسخ به  سجاد داج

سلام ورم ببنی شما خوب شد ؟

ام البنین
ام البنین
1 سال قبل

سلام خسته نباشین من حدود چهارماه پیش عمل رینوپلاسی انجام دادم بعد از سه ماه ونیم بخاطر ورم نوک بینیم دکتر خودش پیشنهاد امپول داد ولانم خیلی از فرم جدید بینیم راضی هستم

Nazi
Nazi
1 سال قبل

سلام ببخشید من بعد هفت ماه از عمل بینی دیدم بینیم ورم داره و دکترم کورتون تزریق کرد دو ماه از تزریق کورتون میگذره ناحیه بالای بینیم ورمش خوابیده و پوست نازک شده به صورتی که اختلاف پوست و میشه با چشم متوجه شد و کبودی پیداکردخ بینیم نمیدونم باید چکار کنم میشه بگین دلیل کبودی چیه

عظیمی
عظیمی
1 سال قبل

ببخشید بعد از تزریق کورتون ،روز بعدش حمام رفتن مشولی نیست ؟و اینکه مثلِ بعد عمل باید شاب صاف خوابید ؟