سفتی نوک بینی بعد از عمل

بسیاری از افرادی که عمل جراحی بینی انجام داده‌ اند ، از سفتی نوک بینی بعد از عمل نگران می­ شوند. ممکن است این عارضه تا مدت‌ ها با بیمار همراه باشد و باعث شود فرد فکر کند که فرم بینی دلخواهش را به دست نیاورده است. سفت شدن نوک بینی بعد از عمل بینی می­‌ تواند دلایل بسیاری داشته باشد و با توجه به تعدد دلایل ، راه‌ های بسیاری برای درمان آن وجود دارد. در ادامه همراه دکتر احمدعلی رجب پور بهترین جراح بینی تهران باشید تا به بررسی این مشکل و راه‌ های رفع آن بپردازیم.

 

سفتی نوک بینی بعد از عمل - دکتر رجب پور

 

علت سفتی نوک بینی بعد از عمل

یکی از مهم‌ ترین و شایع‌ترین دلیل سفتی نوک بینی بعد از جراحی ، تورم و التهابی است که در آن وجود دارد. این موضوع کاملاً طبیعی است و جای هیچ نگرانی ندارد. به طور معمول در طول دوره نقاهت پس از عمل ، این عارضه به طور کامل از بین می‌ رود و بیمار دیگر چنین حسی نسبت به بینی خود ندارد.

دلیل دیگری که برای سفت شدن نوک بینی بعد از عمل وجود دارد ، وجود بافت اسکار یا جای زخم‌ های بعد از عمل است. اگر مشکل سفتی نوک بینی شما از این دست باشد ، باید به آن مهلت بدهید تا بافت بینی‌ تان جای زخم‌ ها را بهبود ببخشد و اگر پس از مدتی این مشکل حل نشد ، حتماً باید به یک جراح خوب بینی در تهران مراجعه کنید.

دلیل دیگری که برای سفتی نوک بینی بعد از عمل می ­‌توان در نظر گرفت ، پیوند غضروف در نواحی مورد نیاز برای بینی است. این عمل می­‌ تواند چنین حسی را برای بیمار به وجود آورد. باید گفت که جای نگرانی نیست ؛ چرا که این حس نیز کوتاه مدت است و پس از گذشت مدتی و با طی شدن دوره نقاهت ، کاملاً از بین می‌ رود.

یکی از عوامل تأثیر گذار در کاهش این عارضه ، انتخاب جراح متبحر و با تجربه می‌ باشد. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی ” بصورت کامل به نحوه انتخاب جراح پرداخته‌ ایم.

برای بهبود سفتی نوک بینی بعد از عمل ، چقدر زمان لازم است؟

همان طور که به آن اشاره کردیم ، بسیاری از بیماران از سفتی و بی‌ حسی در قسمت نوک بینی خود بعد از عمل شکایت می‌ کنند. در برخی موارد ، با کاهش تورم و التهاب پس از عمل بینی در تهران ، هنوز هم احساس سفت بودن در نوک بینی وجود دارد. اما دلیل آن چیست و چه مدت زمان برای بهبودی کامل آن نیاز است؟

متخصصان این حوزه بر این باورند که سفتی نوک بینی بعد از عمل ، در ابتدا به تورم و التهاب ناشی از اعمال تغییرات بر روی بینی مربوط است. پس از آن ، در صورت ادامه داشتن این عارضه ، ممکن است به دلیل وجود بافت اسکار و تغییراتی که در طول جراحی بر روی قسمت نوک بینی اعمال شده است ، به وجود آمده باشد. به همین جهت ، به طی شدن مدت زمان بیشتری برای بهبود کامل احتیاج است.

 

سفتی نوک بینی بعد عمل - دکتر رجب پور

 

در عمل بینی ، بهترین جراح بینی در تهران برای باریک‌ تر شدن نوک بینی ، تغییراتی را بر روی آن اعمال می‌ کند و حتی در برخی مواقع ، با پیوند غضروف بافت بینی را تقویت می‌ کند تا فرم جدیدی که برای بینی ایجاد شده است ، با گذشت زمان تغییر نکند. همین مورد می­ تواند باعث سفتی نوک بینی در طولانی مدت شود. به‌عنوان‌ مثال ، ممکن است بیمار تا مدت 8 ماه یا یک سال احساس سفتی و بی حسی در نوک بینی خود داشته باشد. ولی باید گفت که با نظارت پزشک معالج پس از عمل بینی ، جای نگرانی وجود ندارد و پس از گذشت مدت زمان ذکر شده ، کم‌ کم نوک بینی شروع به نرم شدن می­ کند و به حالت طبیعی خود برمی­ گردد.

عوامل مؤثر در سفت شدن نوک بینی پس از عمل

از بین عوامل مختلف ، دو مورد را می­ توان به عنوان مهم‌ ترین دلیل سفتی نوک بینی بعد از عمل نام برد :

  1. تغییرات غضروفی بینی : با توجه به تغییرات ایجاد شده بر روی بافت بینی ، طبیعی است که این بافت تا مدتی سفت و بی حس بماند.
  2. جمع شدن مایع زیر پوست : دومین مورد نیز تورم ناشی از جمع شدن مایع در ناحیه مشخصی در زیر پوست می‌ باشد. این موضوع می‌ تواند باعث ایجاد سختی طولانی مدت در نواحی مختلفی از بینی گردد. این مشکل بیشتر برای افرادی به وجود می ­آید که در ناحیه بینی خود ، پوست ضخیمی دارند.

چگونه می‌ ­توان سفتی نوک بینی بعد از عمل را بهبود بخشید؟

اگر مشکل سفتی نوک بینی شما پس از عمل جراحی ، بعد از گذشت مدت زمانی بهبود پیدا نکرد ، دلیل بر این است که یکی از دلایل فوق ، به جز تورم و التهاب طبیعی پس از عمل ، باعث ایجاد آن شده است (یعنی یکی از دلایل بافت اسکار ، تغییرات غضروفی یا جمع شدن مایع زیر پوستی). در این صورت ، می­‌ توانید برای درمان آن اقدام کنید.

اگر مشکل شما ناشی از وجود جای زخم و بافت اسکار در بینی باشد ، می ­‌توانید از دو روش زیر برای بهبود سفتی نوک بینی بعد از عمل ، استفاده کنید :

  • تزریق استروئید : این ماده در از بین بردن بافت اسکار بسیار موفق عمل می‌کند. یکی از ویژگی­های مهم استروئید، غیرتهاجمی بودن آن است. البته برای این کار باید با پزشک خود مشورت کرده و در صورت صلاح دید افراد متخصص، برای انجام آن اقدام کنید.
  • عمل ترمیم بینی : یکی از موفق‌ ترین روش‌ ها در درمان و از بین بردن بافت اسکار بینی ، کمک گرفتن از عمل ترمیمی است که می‌ تواند مشکلات بسیاری را به راحتی از بین ببرد.

شایان ذکر است که این عمل ، عملی بسیار ظریف است و نتیجه آن ، در احساس شما نسبت به بینی خود بسیار تأثیر دارد. از این رو باید به پزشکی مراجعه کنید که ضمن دانش کافی ، از تجربه در این زمینه نیز برخوردار باشد تا با مهارت کافی ، شما را به فرم دلخواه بینی­تان برساند. دکتر احمدعلی رجب پور با سابقه بسیار در این زمینه ، می ­تواند راهنمای خوبی برای شما باشد. 

 

سفتی نوک بینی بعد از عمل - دکتر رجب پور

 

سخن آخر

در این مقاله سعی شد تا جای ممکن ، اطلاعات مفیدی در زمینه عارضه سفتی نوک بینی بعد از عمل جراحی ، دلایل به وجود آمدن آن و نیز راه‌ های بهبود بخشیدن به آن را در اختیار شما مخاطبان عزیز وب سایت رسمی دکتر احمدعلی رجب پور ، بهترین جراح بینی تهران ، قرار دهیم تا در مسیر حفظ زیبایی صورت شما بتوانیم گام مؤثر برداشته باشیم.

با توجه به موارد گفته شده در مقاله‌ ای که خواندید ، در صورتی که پس از جراحی با سفت شدن نوک بینی خود مواجه شدید ، جای نگرانی وجود ندارد. چرا که سفت شدن بینی اگر به علت وجود تورم و التهاب و یا حتی پیوند غضروف در آن ناحیه باشد ، با گذشت مدت زمانی خاص خود ، بهبود پیدا می­ کند و کاملاً از بین می‌ رود. اما لازم به ذکر است که اگر این سفتی همراه با سوزش ، درد و یا التهاب پوست بینی باشد ، باید حتماً به یک جراح خوب بینی در تهران مراجعه نمایید.

سوالات متداول

دلیل سفتی نوک بینی بعد از عمل چیست ؟

یکی از مهم‌ ترین و شایع‌ ترین دلیل سفت شدن نوک بینی بعد از عمل ، تورم و التهابی است که در آن وجود دارد. دلیل دیگر وجود بافت اسکار یا جای زخم‌ های بعد از عمل است و دلیل دیگری که می‌ توان برای سفتی نوک بینی بعد از جراحی در نظر گرفت ، پیوند غضروف در نواحی مورد نیاز برای بینی است.

چگونه می‌­توان سفتی نوک بینی بعد از جراحی را بهبود بخشید؟

با تشخیص پزشک نسبت به علت سفت شدن نوک بینی بعد از عمل شما می‌ توانید از دو طریق تزریق استروئید و یا عمل ترمیم بینی به درمان این عارضه بپردازید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

5 1 رای
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها