علت و درمان سردرد بعد از عمل بینی

سردرد بعد از جراحی بینی

سردرد بعد از جراحی بینی غیر معمول نیست. عوامل زیادی مانند نوع جراحی، سابقه سردرد، استرس و نوع بیهوشی ممکن است در این امر نقش داشته باشند.

سردرد بعد از جراحی بینی می‌تواند استرس زا، طاقت‌فرسا باشد و بهبودی شما را پیچیده‌تر کند. اگر سردرد بعد از عمل را تجربه می‌کنید، ممکن است گزینه‌هایی برای کمک به شما برای تسکین وجود داشته باشد.

در این مقاله علت بروز سردرد بعد از جراحی بینی ، علائم و درمان آن و نحوه جلوگیری از بروز سردرد را توضیح می‌دهیم.

علت سردرد بعد از عمل بینی

در این بخش ابتدا لازم است که با انواع سردرد آشنا شوید. سردردها به دو دسته اصلی اولیه و ثانویه تقسیم می‌شوند:

 1. سردرد اولیه به خودی خود به عنوان یک اختلال رخ می‌دهد و به بیماری دیگری ارتباطی ندارد. شایع‌ترین سردردهای اولیه میگرن، سردردهای تنشی و سردردهای خوشه‌ای هستند.
 2. سردرد ثانویه به عنوان یک نتیجه یا علامت یک بیماری زمینه‌ای رخ می‌دهد. نمونه‌هایی از آنچه ممکن است باعث سردرد ثانویه شود عبارت‌اند از فشار خون بالا، ضربه، عفونت یا آسیب سر.

یکی دیگر از انواع سردرد بعد از جراحی بینی میگرن می‌باشد، میگرن یک بیماری عصبی است که توسط عوامل محیطی ایجاد می‌شود که یکی از مهم‌ترین آنها استرس است. آنها می‌توانند پس از جراحی به دلایل زیادی از جمله استرس ناشی از خود جراحی رخ دهند. آنها همچنین می‌توانند بسته به نوع جراحی یا اثرات بیهوشی عمومی ایجاد شوند.

سردرد بعد از عمل بینی

اگر در ناحیه‌ی پیشانی دچار سردرد هستید به شما مطالعه مقاله ” سردرد پیشانی “را پیشنهاد می‌کنیم.

֎ بیهوشی

دیگر علت سردرد بعد از عمل بینی ممکن است بیهوشی حین جراحی باشد. انواع بیهوشی بر سه نوع است که عبارت‌اند از:

عمومی: این نوع بیهوشی بیمار را در طول مدت جراحی می‌خواباند.

منطقه‌ای: این نوع بیهوشی در حالی که بیمار بیدار می‌ماند ناحیه خاصی از بدن را بی حس می‌کند.

موضعی: این بی حسی برای جراحی‌های جزئی استفاده می‌شود و ناحیه کوچکی از بدن را بی حس می‌کند. که ممکن است از دلایل سردرد بعد از عمل بینی باشد.

تزریق بی حسی منطقه‌ای به ناحیه‌ای که طناب نخاعی را احاطه کرده است ممکن است منجر به سردرد نخاعی شود. اگر مقداری از مایع مغزی نخاعی (CSF) در طول عمل نشت کند، این اتفاق می‌افتد

دو نوع روش بیهوشی منطقه‌ای وجود دارد که معمولاً منجر به سردرد نخاعی می‌شود. آن‌ها هستند:

بی‌حس ‌کننده نخاعی: بی‌حس‌کننده برای جراحی‌هایی که نیاز به بی حسی نیمه تحتانی بدن دارند، مانند جراحی‌های تحتانی شکم، لگن یا رکتوم، یا بلوک ستون فقرات برای زایمان.

بی حسی اپیدورال: سردرد نخاعی می‌تواند به دنبال بی حسی منطقه‌ای برای اپیدورال در حین زایمان رخ دهد.

֎ نوع جراحی

بهتر است بدانید که علاوه بر سردرد بعد از عمل بینی ، ممکن است به دنبال هر نوع جراحی سردرد داشته باشید.

با این حال، آنها با جراحی‌هایی که سر یا صورت را درگیر می‌کنند، رایج‌تر هستند. این به این دلیل است که اعصاب آنجا حساس هستند و ممکن است در حین جراحی آسیب ببینند. جراحی می‌تواند یک اختلال سردرد موجود را تشدید کند یا باعث سردرد پس از ضربه شود.

رایج‌ترین انواع جراحی که باعث سردرد می‌شوند عبارت‌اند از:

 • کرانیوتومی (باز کردن جمجمه) برای جراحی مغز
 • جراحی دندان یا کشیدن دندان
 • جراحی سینوس
 • جراحی شامل پارگی سر یا ضربه به سر

֎ استرس یا اضطراب

بنیاد میگرن آمریکا گزارش می‌دهد که استرس اولین محرک در افرادی است که میگرن و  سردرد بعد از عمل پولیپ بینی را تجربه می‌کنند و 50 تا 70 درصد از کسانی که میگرن را تجربه می‌کنند، دچار استرس هستند.

استرس که هورمون استرسی کورتیزول را ترشح می‌کند، ممکن است به طور غیرمستقیم باعث سردرد بعد از جراحی شود، زیرا انجام جراحی یک رویداد استرس زا و اضطراب‌آور است. همچنین، شرایط بهداشتی مرتبط با جراحی ممکن است سطح استرس را افزایش دهد.

درمان سردرد بعد از جراحی بینی

قبل از هر اقدامی اگر نیاز به انجام عمل برای از بین بردن قوز بینی داشتید حتما بخاطر داشته باشید که انتخاب پزشک بسیار حائز اهمیت است. چرا که علاوه بر نتیجه بهتر عوارض کمتری را نیز برای شما به دنبال دارد اما انتخاب این جراح چگونه است. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی در تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

֎ سایر دلایل سردرد بعد از جراحی بینی

دلایل دیگری که ممکن است علت سردرد بعد از جراحی بینی باشند عبارت‌اند از:

فشار خون بالا: یکی از شایع‌ترین دلایل مشکلات مربوط به خون فرد می‌باشد. فشار بسیار بالا یا فشار پایین می‌تواند موجب سردرد شدید شود همچنین کمبود آهن در خون نیز یکی دیگر از مشکلات خونی که موجب می‌شود می‌باشد. بنابراین اگر دچار چنین مشکلاتی هستید بهتر است با پزشک خود در میان بگذارید.

عفونت یا تب: ممکن است به دلیل ایجاد عفونت در زخم‌ها و تب به دنبال آن باشد. اگر دچار تب شدید و سردرد شدید فوراً به پزشک اطلاع دهید چرا که ممکن است نشانه‌ای از عفونت باشد.

کم آبی بدن: ممکن است نسبت به زمان جراحی، بدن فرد در حین عمل دچار کم آبی شدید شود. این کم آبی موجب ضعف عملکرد مایع نخاعی و ایجاد سرگیجه و سردرد می‌شود.

مشکلات خواب: پس از عمل بینی به دلیل وجود گچ و تغییراتی که در اندازه سوراخ بینی ایجاد شده ممکن است زمان ببرد تا فرد بتواند به این حالت عادت کند بنابراین تنفس کمی دشوار می‌شود و در نتیجه، بیمار دچار کم خوابی شدید و سردرد می‌شود.

ضعف جسمانی: به دلیل محدودیت غذایی و رژیم توصیه شده پزشک ممکن است برخی افراد دچار ضعف و سردرد شوند در نتیجه بهتر است با پزشک مشورت کنید تا در صورت لزوم مکمل‌های تقویت کننده تجویز کند.

تورم و التهاب: در هفته اول پس از جراحی بینی تورم و التهاب طبیعی است. فشار تورم بر مویرگ‌ها و بافت بینی، موجب تحریک اعصاب و سردرد بعد از عمل پولیپ بینی می‌شود. سعی کنید برای رفع التهاب و تورم از دستورات پزشک پیروی کنید و در صورت تشدید مسئله را با ایشان در میان بگذارید.

علت سردرد بعد از جراحی بینی

علائم سردرد بعد از عمل بینی

علائمی که ممکن است با سردرد بعد از عمل تجربه کنید به نوع سردرد شما بستگی دارد.

شایع‌ترین نوع سردرد – و یکی از آن‌ها بعد از جراحی – سردرد تنشی نامیده می‌شود. علائم سردرد تنشی عبارت‌اند از:

 • درد خفیف یا متوسط
 • شروع آهسته و سپس پخش شدن
 • درد در دو طرف سر
 • درد مداوم اما بدون ضربان

خوشبختانه، اکثر سردردهای تنشی به خوبی به داروهای مسکن بدون نسخه (OTC) مانند ادویل یا موترین (ایبوپروفن) یا تیلنول (استامینوفن) پاسخ می‌دهند. قبل از مصرف هر گونه دارویی پس از جراحی با پزشک خود صحبت کنید.

علائم میگرن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد متوسط ​​یا شدید
 • درد ضربان دار
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • حساسیت به نور
 • تغییرات خلق و خوی

اگر در دوران نقاهت پس از جراحی شامل بی حسی منطقه‌ای برای بلوک اپیدورال یا نخاع هستید و سردرد نخاعی را تجربه می‌کنید، علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد شدید به خصوص در قسمت جلوی سر
 • سردردی که هنگام ایستادن بدتر می‌شود
 • سفتی گردن
 • از دست دادن شنوایی
 • حساسیت به نور
 • حالت تهوع یا استفراغ
علت سردرد بعد از عمل بینی

یکی دیگر از عوارضی که بعد از جراحی بینی ممکن است برای ما رخ دهد، حالت تهوع می‌باشد که ما در مقاله‌ی ” تهوع بعد از عمل بینی ” به این عارضه به صورت کامل پرداخته‌ایم.

درمان سردرد بعد از عمل بینی

سردردهای پس از عمل جراحی می‌تواند ناامید کننده و دردناک باشد، به خصوص برای بیمارانی که مایل به تمرکز بر توان‌بخشی و بهبودی هستند. اما، خوشبختانه، برای درمان سردرد بعد از جراحی بینی روش های مختلفی وجود دارد.

برخی از درمان سردرد بعد از عمل بینی عبارت‌اند از:

 • هیدراته ماندن
 • نوشیدن کافئین
 • استراحت
 • داروهای OTC، مانند ایبوپروفن یا استامینوفن
 • درمان‌های جایگزین، مانند مدیتیشن یا یوگا آرامش

اگر سردرد نخاعی دارید که بیش از یک یا دو روز طول می‌کشد، ممکن است پزشک شما یک پچ خون اپیدورال (EBP) را توصیه کند.

این روش شامل تزریق مقدار کمی از خون خود بیمار به فضایی است که نشت CSF در آن قرار دارد. این فرایند می‌تواند به مسدود کردن نشتی کمک کند و به فشار مغزی نخاعی اجازه می‌دهد تا به حالت عادی بازگردد و سردرد را از بین ببرد.

سردرد بعد از عمل پولیپ بینی؛ چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر سردرد بعد از عمل پولیپ بینی شما با سایر علائم عصبی غیرمرتبط با عمل جراحی شما همراه است، با پزشک خود تماس بگیرید.

 • ضعف
 • از دست دادن تعادل
 • تنگی نفس
 • تب
 • گیجی
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • شخصیت تغییر می‌کند ( عصبانی یا غمگین می‌شوید)
 • تشنج
 • از دست دادن یا تغییر بینایی

همچنین اگر سردرد بعد از عمل پولیپ بینی شما علی‌رغم درمان ادامه یافت یا باعث ناتوانی قابل توجهی شد، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

سردرد بعد از عمل پولیپ بینی

از دیگر عوارضی که ممکن است بعد از جراحی بینی با آن مواجه شوید، نبض زدن و احساس سنگینی بینی می‌باشد. ما در مقاله‌ی ” علت نبض زدن بینی بعد از عمل ” به علت این عارضه پاسخ داده‌ایم.

چه زمانی باید نگران سردرد بعد از عمل پولیپ بینی بود؟

سردرد بعد از عمل بینی می‌تواند بسیار دردناک باشد و بهبودی را دشوار کند. اگر چنین تجربه‌ای داشته باشید، ممکن است احساس خستگی کنید و نیاز به تسکین داشته باشید. خوشبختانه درمان‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند کمک کند. گزینه‌های تسکین درد خود را با پزشک متخصص خود در میان بگذارید تا بهترین برنامه درمانی را برای خود بیابید.

سخن پایانی

سردرد بعد از جراحی بینی غیر معمول نیست و می‌تواند ناشی از بیهوشی، نوع جراحی، استرس یا دلایل دیگر باشد. جراحی مغز، سر یا صورت نیز ممکن است احتمال سردرد بعد از جراحی را افزایش دهد. علائم و میزان شدت آن به نوع سردرد بستگی دارد. پس از جراحی، درمان سردرد بعد از جراحی بینی شامل نوشیدن مقدار زیادی آب، کافئین، استراحت و داروهای مسکن بدون نسخه است.

اگر نکته ای در خصوص سردرد بعد از جراحی بینی وجود دارد که در این مقاله از ذکر آن غافل شده‌ایم، خوشحال می‌شویم آن را در قسمت نظرات زیر همین مقاله با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.


سوالات متداول

✅ علت سردرد بعد از عمل بینی چیست ؟

֎ بیهوشی
֎ نوع جراحی
֎ استرس یا اضطراب
֎ فشار خون بالا
֎ عفونت یا تب
֎ کم آبی بدن
֎ مشکلات خواب
֎ ضعف جسمانی
֎ تورم و التهاب

✅ درمان سردرد بعد از عمل بینی چگونه است ؟

برخی از درمان سردرد بعد از عمل بینی عبارت‌اند از:
֎ هیدراته ماندن
֎ نوشیدن کافئین
֎ استراحت
֎ داروهای OTC، مانند ایبوپروفن یا استامینوفن
֎ درمان‌های جایگزین، مانند مدیتیشن یا یوگا آرامش

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.