عمل چشم گربه ای چیست ؟ مزایا، معایب، عوارض و هزینه آن

عمل چشم گربه ای ممکن است نوع مناسب جراحی برای فردی باشد که پلک‌هایش افتادگی دارد یا ناصاف به نظر می‌رسند. عمل زیبایی چشم گربه ای یک روش تخصصی است که تنها توسط یک جراح اکولوپلاستیک ماهر که تجربه بالایی در عمل‌های زیبایی چشم دارد انجام می‌شود.

هدف از این جراحی بهبود فرم پلک‌ها، تقویت آن‌ها و ایجاد ظاهری جوان‌تر و با طراوت تر است. این کار باید به‌منظور بهبود ظاهر و به شکلی طبیعی انجام شود، نه اینکه ظاهر فرد را به کلی تغییر دهد.

در این مقاله قصد داریم در مورد عمل زیبایی چشم گربه ای ، عوارض عمل چشم گربه ای ، قیمت عمل چشم گربه ای در تهران و مزایای آن صحبت کنیم.

عمل چشم گربه ای چیست ؟

کانتوپلاستی یا عمل پلک چشم گربه ای ، یک عمل زیبایی است که شامل تغییر شکل گوشه چشم است. این اصطلاح از کلمه یونانی “کانتوس” به معنای گوشه چشم و اصطلاح “پلاستی” به معنای شکل دادن گرفته شده است.

عمل جراحی چشم گربه ای یک روش جراحی ترمیمی است که برای اصلاح افتادگی گوشه بیرونی چشم انجام شده و با بالا بردن زاویه کانتال برای دستیابی به چشمی بزرگ‌تر و زیباتر استفاده می‌شود.

عمل زیبایی چشم گربه ای

چرا افراد عمل جراحی چشم گربه ای می‌کنند؟

افراد به دلایل مختلفی انجام عمل پلک چشم گربه ای را در نظر می‌گیرند:

 • افتادگی پلک‌های پایین (معروف به اکتروپیون)؛ با افزایش سن، پوست و تاندون‌های اطراف چشم‌ها خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند و در نتیجه باعث افتادگی یا شلی پلک‌های پایین می‌شوند و ظاهری خسته یا غمگین ایجاد می‌کنند.
 • آسیب چشم که منجر به شلی یا جمع شدن پلک پایینی می‌شود، ممکن است نیاز به عمل پلک چشم گربه ای برای اصلاح ناهنجاری گوشه خارجی چشم داشته باشد.
 • نارضایتی از نتیجه جراحی قبلی؛ برخی از عمل جراحی چشم گربه ای به عنوان یک جراحی تجدیدنظر برای اصلاح عوارض پلک پایینی ناشی از جراحی قبلی، مانند افتادگی پلک پایینی یا بدشکلی‌هایی که باعث می‌شود سفیدی چشم بیش از حد را نمایان باشد، انجام می‌شود.
 • برخی از بیماران به دنبال این جراحی هستند تا با بالا بردن پلکی که مایل به سمت پایین است طول افقی چشم را افزایش داده و چشمی بادامی شکل تر داشته باشند.

اگر پلک شما دچار پوست اضافه است به وسیله جراحی می‌توانید زیبایی را مجددا به چشمان خود ببخشید. ما در مقاله‌ی ” جراحی پلک ” به این موضوع به صورت کامل پرداخته‌ایم.

در طول عمل زیبایی چشم گربه ای چه اتفاقی می‌افتد؟

در طول مشاوره اولیه، جراح شما شکل و عملکرد چشم شما را به دقت بررسی می‌کند و در مورد آنچه که می‌خواهید با جراحی خود انجام دهید، با شما صحبت خواهد کرد. پس از اینکه هر دوی شما موافقت کردید که عمل جراحی چشم گربه ای انتخاب مناسبی برای شما است، پزشک فرم چشم مورد نظر را بر اساس شکل، تناسب و تقارن چشم‌های شما طراحی می‌کند.

جراحی شما به صورت سرپایی و با استفاده از بی حسی موضعی و در صورت لزوم آرام‌بخش IV انجام می‌شود. عمل چشم گربه ای معمولاً بین یک تا دو ساعت طول می‌کشد و شامل بریدن تاندون کانتال تحتانی و تغییر موقعیت یا سفت کردن آن است. معمولاً برشی در چین طبیعی گوشه بیرونی پلک ایجاد می‌شود تا مشاهده جای زخم به حداقل برسد. سپس تاندون کشیده می‌شود تا محل برخورد پلک‌های بالا و پایین، بالا برود و سپس با استفاده از بخیه دوباره به هم متصل می‌شود.

پس از انجام جراحی، یک شیلد محافظ به صورت موقتی روی چشمان شما قرار می‌گیرد تا دوره بهبودی سپری شود.

قیمت عمل چشم گربه ای

زیبایی ظاهری برای همه‌ی ما حائز اهمیت است. بخش اعظم این زیبایی به اجزاء صورت مربوط می‌شود و چشم‌ها، یکی از اصلی‌ترین اجزاء صورت هستند؛ زیرا، چشم‌ها را پنجره‌ای به درون انسان‌ می‌دانند. هنگامی که پلک بالایی یک چشم یا هر دو فرو میفتد و از فرم طبیعی خارج می‌شود، ” افتادگی پلک ” رخ می‌دهد که در مقاله‌ای مجزا به دلایل و نحوه درمان آن پرداخته‌ایم.

دوره بهبودی پس از عمل چشم گربه ای

پس از جراحی، اگر شیلدهای محافظ چشم خود را بردارید، متوجه خواهید شد که دید شما تار شده است. این اتفاق به دلیل پماد آنتی‌بیوتیکی است که روی چشم‌های شما استفاده می‌شود تا از خشک شدن آنها در حین جراحی جلوگیری کند. شما را با این پماد به خانه می‌فرستند و برای استفاده از آن، چند بار در روز در داخل چشم و بر روی برش به منظور جلوگیری از عفونت، دستورالعملی دریافت خواهید کرد.

به شما توصیه می‌شود فردی را به همراه داشته باشید تا پس از عمل جراحی شما را به خانه ببرد. همچنین توصیه می‌شود یک تا دو روز اول بعد از عمل، کسی در کنار شما بماند، زیرا بهتر است تا از شیلدهای محافظ استفاده کنید.

بهبودی پس از عمل زیبایی چشم گربه ای ، مشابه سایر جراحی‌های پلک است؛ دوره بهبودی معمولاً بین دو تا سه هفته طول می‌کشد. اکثر بیماران تورم و کبودی را تجربه می‌کنند که در دو هفته اول تا حد زیادی کاهش می‌یابد، اما ممکن است چندین هفته دیگر طول بکشد تا به طور کامل برطرف شود. نتایج نهایی بعد از چند ماه مشخص خواهد شد.

پیروی از دستورالعمل‌های پزشک در این دوران برای جلوگیری از عوارض و زخم بافت نرم و ظریف اطراف چشمان شما بسیار مهم است. برای جلوگیری از عفونت، علاوه بر اشک مصنوعی، ممکن است برای شما پماد یا قطره چشم تجویز شود. قطره‌های استروئیدی ممکن است برای رفع تورم چشم ضروری باشد.

بهبودی ممکن است در ابتدا کمی ناراحت کننده باشد. در صورت لزوم، پزشک می‌تواند داروی ضد درد تجویز کند.

به شما توصیه می‌شود حداقل تا یک ماه پس از جراحی حمام نروید و از پاشیدن آب به صورت خود و همچنین مالیدن چشم‌ها خودداری کنید. حداقل دو هفته یا تا زمانی که پزشک شما را در مرحله پیگیری چک کند و بگوید انجام این کار بی خطر است، باید از ورزش شدید اجتناب کرد. آرایش چشم‌ها معمولاً بعد از دو هفته مجاز است.

عوارض عمل چشم گربه ای چیست ؟

هر جراحی مستلزم خطر است، اما عوارض جدی ناشی از عمل زیبایی چشم گربه ای بسیار نادر است. تورم و کبودی در چند هفته اول پس از عمل شایع و طبیعی است و معمولاً در بیشتر موارد در عرض دو تا سه هفته برطرف می‌شود. همچنین ممکن است در چند هفته اول پس از جراحی، خشکی چشم، اشک ریزی زیاد و تاری دید را تجربه کنید.

جراح شما تمام خطرات و عوارض احتمالی عمل جراحی چشم گربه ای را در طول مشاوره قبل از عمل با جزئیات بررسی خواهد کرد. شما همچنین این اطلاعات را دریافت می‌کنید تا بتوانید آن را به عنوان بخشی از فرایند رضایت و توافق بررسی کنید. به طور کلی، برخی افراد عوارض جانبی زیر را تجربه می‌کنند:

 • واکنش نامطلوب به بیهوشی
 • خون ریزی
 • لخته شدن خون
 • کبودی
 • عفونت
 • جای زخم
 • تورم

همان طور که گفته شد، اگرچه کبودی و تورم هر دو شایع هستند، اما این عوارض معمولاً در عرض یک هفته فروکش می‌کنند. برخی از بیماران نیز پس از عمل تغییر در بینایی خود را تجربه می‌کنند، اما این فقط موقتی است و بینایی طبیعی خود به خود باز می‌گردد.

پس از اتمام عمل جراحی، همچنین لازم است هنگام بیرون رفتن از چشم‌ها با عینک آفتابی محافظت شود و اقداماتی انجام شود تا کمترین فشار ممکن به چشم وارد شود که ممکن است شامل کاهش زمان مطالعه و تماشای تلویزیون باشد. همچنین بیماران باید در چند هفته اول پس از جراحی از پوشیدن لباس‌هایی که با چشم تماس پیدا می‌کنند، خودداری نمایند.

عمل پلک چشم گربه ای

گاهی اوقات بخشی از پوست پلک دارای چین خوردگی است که گوشه داخلی چشم را مختل می کند و از این طریق با ایجاد ظاهری خواب آلوده و محدودیت در دید افقی ، زیبایی چشم را کاهش می دهد. برای درمان این وضعیت باید ” عمل درشت كردن چشم ” را انجام دهید که در مقاله‌ای کامل به آن پرداخته‌ایم.

آیا نتایج عمل چشم گربه ای دائمی است ؟

عمل زیبایی چشم گربه ای به مهارت و تجربه بسیار بالایی نیاز دارد تا به خوبی انجام شود. هنگامی که توسط یک جراح اکولوپلاستی بسیار مجرب و دارای گواهی بورد انجام می‌شود، نتایج عمل چشم گربه‌ای به عنوان یک راه حل دائمی برای ناهنجاری پلک در نظر گرفته می‌شود و به ندرت انجام جراحی‌های تجدید نظر ضروری است.

چگونه برای عمل چشم گربه ای آماده می‌شویم؟

پس از معاینه دقیق توسط یک متخصص که در آن آناتومی چشم و گزینه‌های درمانی شما را ارزیابی می‌کند، زمانی که شما برای این عمل بستری می‌شوید، جراح معمولاً با علامت‌گذاری روی چشم‌ها با قلم، جایی که برش‌ها ایجاد می‌شود را مشخص می‌کند و سپس اقداماتی برای بیهوشی انجام خواهد شد. البته لازم به ذکر است معمولاً برای این روش بیشتر از بی حسی موضعی استفاده می‌شود.

عوارض عمل چشم گربه ای

مراقبت‌های بعد از عمل پلک چشم گربه ای

عمل چشم گربه ای را می‌توان به‌عنوان یک عمل روزانه انجام داد و معمولاً می‌توانید همان روز به خانه برگردید و نیازی به بستری شدن نیست، اما مطمئن شوید که کسی می‌تواند شما را به خانه برساند. ممکن است پس از جراحی کمی درد و ناراحتی احساس کنید، اما می‌توان از مسکن‌های بدون نسخه برای مدیریت این امر استفاده کرد.

حتماً به توصیه‌های پزشک خود عمل کنید و از انجام کارهای سنگین خودداری نمایید. تا چند روز از شیلدهای محافظ استفاده کنید و به صورت خود آب نزنید. به هیچ عنوان به چشم‌هایتان دست نزنید و آن‌ها را نمالید. همان طور که گفته شد بهتر است تا یک ماه از حمام گرفتن و ورزش سنگین خودداری کنید.

برای انجام هرگونه عمل زیبایی بهتر است که به یک متخصص باتجربه و ماهر مراجعه نمائید تا نتیجه بهتری را کسب نمائید. ما در مقاله‌ی ” بهترین جراح پلاستیک در تهران ” به شما در انتخاب جراح کمک می‌کنیم.

هزینه ی عمل چشم گربه ای چقدر است؟

هزینه جراحی چشم گربه ای در تهران به عوامل مختلفی بستگی دارد. این جراحی به عواملی چون فرم چشم‌ها، کاری که باید بر روی پلک‌ها انجام شود، پزشک متخصص و محلی که کلینیک واقع شده است وابسته است، بنابراین نمی‌توان قیمت ثابتی را به عنوان قیمت عمل چشم گربه ای در نظر گرفت، زیرا پزشکان مختلف، بسته به تجربه و تخصصی که دارند هزینه‌های متفاوتی را برای عمل چشم گربه ای دریافت می‌کنند. با این حال، پزشک شما در جلسه مشاوره و پس از بررسی شرایط و فرم چشمتان می‌تواند قیمت عمل چشم گربه ای را به شما اعلام کند.

هزینه ی عمل چشم گربه ای

عمل چشم گربه ای چه چیزی را درمان می‌کند؟

عمل زیبایی چشم گربه ای برای اصلاح چندین ناهنجاری و بیماری‌های زیبایی از جمله اکتروپیون و افتادگی پلک پایین استفاده می‌شود. همچنین ممکن است برای اصلاح بدشکلی‌های ناشی از ضربه، بیماری یا جراحی قبلی پلک استفاده شود.

֎ اکتروپیون

اکتروپیون وضعیتی است که در آن پلک پایین از چشم فاصله می‌گیرد و پلک داخلی و سطح چشم را نمایان می‌کند. این اتفاق می‌تواند منجر به خشکی، تحریک و افزایش خطر عفونت شود. اکتروپیون در بزرگسالان مسن‌ شایع‌تر است، اما ضربه یا قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می‌تواند باعث ایجاد اکتروپیون در بیماران جوان‌تر شود. عمل جراحی چشم گربه ای تنها روش مؤثر برای اصلاح این وضعیت است.

֎ افتادگی یا شلی پلک‌ها

علت اصلی افتادگی یا شل شدن پلک پایین، از دست دادن کلاژن ناشی از افزایش سن و آسیب ناشی از نور خورشید است. زمانی که عمل پلک چشم گربه ای توسط یک جراح با تجربه انجام شود، می‌تواند شلی بافت را بهبود بخشد و ظاهری جوان‌تر را به ناحیه چشم بازگرداند.

عمل چشم گربه ای چیست

سخن پایانی

عمل چشم گربه ای یا کانتوپلاستی یک روش جراحی ترمیمی است که برای اصلاح افتادگی یا شلی پلک پایینی چشم، با سفت کردن ماهیچه‌ها یا رباط‌هایی که از گوشه‌های خارجی پلک حمایت می‌کنند، استفاده می‌شود. این جراحی اساساً شکل چشم‌ها را تغییر داده و آن‌ها را درشت‌تر و کشیده‌تر می‌کند. عوارض عمل چشم گربه ای ناچیز از و معمولاً بعد از یک تا دو هفته از بین می‌رود، اما برای اینکه عوارض عمل چشم گربه ای را به حداقل برسانید، پیشنهاد می‌کنیم که پزشک متخصص باتجربه‌ای را انتخاب کنید تا از نتایج نیز راضی باشید.

در این مقاله از سری مقالات دکتر رجب پور در مورد عمل جراحی چشم گربه ای در تهران ، عوارض عمل چشم گربه ای و قیمت عمل چشم گربه ای در تهران صحبت کردیم و امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها