هیدرآدنیت چرکی پستان چیست؟

هدرآدنیت چرکی یکی از انواع بیماری‌های پوستی است که بیشتر در نواحی زیر بغل، زیر پستان و یا باسن ممکن است به وجود بیاید. یکی از این بیماری‌ها که برایی بسیاری از افراد ممکن است اتفاق بی افتد، هیدرآدنیت چرکی پستان می‌باشد. در هیدرآدنیت چرکی پستان، برآمدگی‌هایی به رنگ سرخ در زیر پستان به وجود می‌آیند که همراه با درد هستند و با لمس کردن و یا مشاهده با چشم، قابل دیدن هستند. در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ وب سایت رسمی دکتر رجب پور، به بررسی این بیماری، یعنی هیدرآدنیت پستان می‌پردازیم تا در این زمینه بتوانیم علائم به وجود آمدن این بیماری را به همراه راه‌های درمان هیدرآدنیت چرکی را به شما عزیزان ارائه دهیم تا در صورت مواجه با این نوع بیماری، بتوانید واکنش درستی از خود نشان داده و به درستی برای درمان آن، اقدام کنید.

هیدرآدنیت چرکی پستان چیست؟

هیدرآدنیت چکی یکی از انواع بیماری پوستی است که در نواحی مختلفی که مو در بدن می‌روید، باعث به وجود آمدن برآمدگی‌هایی زیر پوست شوند که در بیشتر موارد، با درد همراه هستند. این برآمدگی‌ها، معمولاً به رنگ قرمز هستند و در صورتی که سر باز کنند، بوی بدی می دهند. برای افرادی که به این بیماری دچار شده‌اند، ممکن است مشکلات بسیاری از قبیل محدودیت در انجام یک سری حرکات و فعالیت‌های فیزیکی و یا کاهش اعتماد به نفس را به وجود بیاورد.

از آن جایی که این بیماری پوستی، یعنی هیدرآدنیت چرکی می‌تواند تا مدت بسیار طولانی با بیمار همراه باشد و برای وی در روند زندگی روزانه، مشکلات بسیاری را پیش بیاورد، بهتر است در این زمینه با پزشک متخصص مشورت کرده و جهت بهبود و درمان هیدرآدنیت چرکی، اقدام کند.

هیدرآدنیت چرکی شامل سطوح مختلف می‌شود که به مرور زمان، ممکن است شدیدتر شده و علائم بیشتری را نیز ایجاد کند. به طور کل، هیدرآدنیت شامل سه مرحله می‌باشد.

مراحل هیدرآدنیت چرکی:

مرحله 1 : به وجود آمدن تنها یک برجستگی

مرحله 2: به وجود آمدن برجستگی‌ها در یک رشته

مرحله 3: برجستگی‌ها قسمت‌ها بیشتری از سطح پوست در ناحیه مشخص را پر می‌کنند و در اکثر موارد ممکن است زخم‌هایی را به وجود بیاورند.

دلایل به وجود آمدن بیماری هیدرآدنیت چرکی پستان

برای بیماری هیدرآدنیت چرکی پستان هنوز علت و دلیل درست و مشخصی به دست نیامده است. گرچه بیشتر پزشکان و متخصصان این حوزه، علل اصلی به وجود آمدن آن را در ژنتیک فرد و نیز دلایل محیطی می‌دانند. البته باید گفت که بانوان بسیار بیشتر در معرض دچار شدن به این بیماری هستند تا آقایان. این بیماری در افرادی که سابقه آکنه دارند و یا اضافه وزن داشته و سیگار نیز می‌کشند، احتمال بروز بیشتری پیدا می‌کند.

باید بدانید که بیماری هیدرآدنیت چرکی پستان قابل انتقال نیست؛ به عبارتی دیگر، این بیماری از فرد بیمار به فرد سالم نمی‌تواند منتقل شود بنابراین شما آن را نه از کسی می‌گیرید و نه به کسی می‌دهید.

همچنین باید بدانید که مطالعات و تحقیقات در این زمینه نشان داده است که یک سوم از افرادی که به بیماری هیدرآدنیت چرکی پستان دچار شده‌اند، در اقوام و نزدیکانشان حداقل یک نفر بوده است که به این بیماری مبتلا شده باشد.

بیماری هیدرآدنیت چرکی

پیشگیری از هیدرآدنیت چرکی پستان

با بک زندگی سالم، می‌توانید از بروز بیماری هیدرآدنیت چرکی پستان، جلوگیری کنید. اگر سابقه این بیماری در اطرافیان و اقوام شما وجود دارد، باید بیشتر مراقبت کنید و از بروز این بیماری در خود، پیشگیری کنید. در ادامه، چند نکته برای سبک زندگی سالم‌تر که به شما در پیشگیری از بیماری هیدرآدنیت چرکی پستان کمک می‌کند، را شرح داده‌ایم.

 • از استعمال دخانیات پرهیز کنید.
 • در طولانی مدت، به طور مکرر از لباس‌های تنگ و چسبان با جنس پلاستیکی استفاده نکنید.
 • از اصلاح موی نقاط ملتهب و متورم و قرمز پوست خود، پرهیز کنید.
 • بهداشت فردی را همیشه رعایت کنید.
 • از به وجود آمدن استرس و اضطراب در خود جلوگیری کنید.
 • از به وجود آمدن اضافه وزن در خود جلوگیری کنید.

عوارض جانبی بیماری هیدرآدنیت چرکی پستان

از مهم‌ترین عوارض بیماری هیدرآدنیت چرکی پستان می‌توان به این مورد اشاره کرد که ممکن است این بیماری برای شما رفع نگردد و بهبود پیدا نکند. در حقیقت ممکن است بیماری هیدرآدنیت چرکی پستان به مدتی طولانی در پوست شما باقی بماند و شما را آزار دهد. دیگر عوارض جانبی این بیماری را در ادامه شرح داده‌ایم.

 • ایجاد مشکلات بسیار به هنگام انجام فعالیت‌های فیزیکی
 • ایجاد مشکلات بسیار در غدد لنفاوی بدن
 • در موارد خیلی شدید، ایجاد سرطان پوست
 • کاهش اعتماد به نفس به دلیل شکل بد پوست بدن و کاهش زیبایی
 • عفونت پوست ناحیه بیماری

راه‌های درمان هیدرآدنیت چرکی پستان

برای درمان هیدرآدنیت چرکی پستان، راه‌های متعدد و مختلفی وجود دارند که بر اساس شرایط بیمار و نیز درصد پیشرفت این بیماری و این که بیماری در کدام سطح است، ممکن است از یک روش و یا ترکیب چند روش برای بهبود و درمان هیدرآدنیت چرکی پستان استفاده شود.

به طور کلی، روش‌ها و راه‌های درمان هیدرآدنیت چرکی پستان را می‌توان به شکل زیر شرح داد:

استفاده از داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب

برخی از داروهای بدون نسخه می‌توانند در بهبود درد و خارش ناشی از بیماری هیدرآدنیت چرکی پستان کمک کننده باشند. با وجود این که داروها بدون نسخه ارائه می‌شوند اما بهتر است پیش از مصرف با پزشک متخصص در مورد علائم بیماری خود مشورت کنید. این داروها عبارت‌اند از: ناپروکسن، آسپرین و ایبوپروفن.

استفاده از داروهای بیولوژیکی

این داروهای بر سیستم ایمنی بدن تأثیرات بسیار زیادی می‌گذارند که سبب می‌شود برای مبارزه با بیماری هیدرآدنیت چرکی پستان و چرکی در نواحی به وجود آمدن این بیماری، تقویت شود. داروهای از این دست را باید در مطب دکتر تزریق کنید. همچنین در بسیاری از موارد ممکن است نیاز باشد که این داروها از طریق رگ مستقیماً به شما تزریق شود.

در ادامه می‌توانید روش‌های استفاده از این نوع داروها را برای درمان هیدرآدنیت چرکی پستان مشاهده کنید.

آدالیمومب (Adalimumab): این دارو تنها داروی مورد تأیید FDA برای درمان بیماری هیدرآدنیت چرکی پستان و سایر قسمت‌های بدن به شمار می‌رود.

اینفیلیکسیماب 🙁 Infliximab) سازمان غذا و دارو هنوز این دارو را برای درمان هیدرآدنیت چرکی تأیید نکرده است. اما بسیاری از پزشکان حرفه‌ای برای درمان بیماران خود از آن بهره می‌برند و نتایج مطلوبی می‌گیرند.

آناکینرا : (Anakinra) این دارو نیز می‌تواند در درمان هیدرآدنیت چرکی شدید، کمک کننده باشد اما

هنوز اثرات آن به اثبات نرسیده است. داروهای بیولوژیک می‌توانند به درمان طولانی مدت هیدرآدنیت چرکی پستان کمک کنند. اما در مقابل ممکن است عوارض جانبی مختلفی برای بیمار به وجود بیاورد؛ به همین دلیل جزو اولویت‌های آخر برای درمان قرار می‌گیرند و تنها در مواردی که بیماری گسترده و شدید است، توصیه می‌شوند.

استفاده از داروهای آنتی بیوتیک

این داروها برای بهبود عفونت‌های ناشی از برجستگی‌های چرکی روی پستان‌ها کارآمد هستند. این که از کدام نوع آنتی بیوتیک استفاده کنید، به نظر پزشک بستگی دارد. این داروها به صورت قرص، پماد، کرم یا ژل در بازار وجود دارند. احتمالاً پزشک در ابتدا استفاده از داکسی سایکلین یا مینوسایکلین را به مدت دو الی سه ماه برای بیمار تجویز می‌کند و در صورتی که درمان موثر واقع نشد، به سراغ موارد قوی‌تر مانند کلیندامایسین یا ریفامپین خواهد رفت.

درمان هیدرآدنیت چرکی

جراحی

برای افرادی که روش‌های مختلف را امتحان کرده‌اند و جوابی نگرفته و بیماری هیدرآدنیت چرکی پستان در آن‌ها بهبود پیدا نکرده است، این روش مناسب‌ترین راه برای درمان هیدرآدنیت چرکی پستان می‌باشد. در ادامه می‌توانید انواع جراحی برای درمان هیدرآدنیت چرکی پستان را مطالعه کنید.

 • در روشی به نام دروفینگ (deroofing) پزشک برجستگی‌ها را به زخم‌های معمولی تبدیل می‌کند که درد چندانی ندارند. این روش برای افرادی که برجستگی‌هایشان همیشگی است، راهکار مناسبی به شمار می‌رود.
 • اگر برجستگی‌ها محدود باشند، پزشک می‌تواند با ایجاد برش در آنها و تخلیه چرک، برای مدتی علائم بیماری هیدرآدنیت چرکی پستان را کاهش دهد.
 • جراحی لیزر نیز روش دیگری است که برای درمان این عارضه به کار می‌رود که البته قبل از انجام این جراحی، نیاز به بررسی بیشتر بر روی بیمار دارد .

افرادی که هیدرآدنیت چرکی پستان در آن‌ها مقاومت بسیاری دارد و به روش‌های دیگر جواب نمی‌دهد، به جراحی نیاز دارند. البته حتی با جراحی نیز ممکن است برجستگی‌های چرکی دوباره در پستان یا سایر نقاط ظاهر شوند. به همین دلیل، بهتر است که افرادی که احتمال ابتلا به بیماری هیدرآدنیت چرکی پستان در آن‌ها بیشتر است، باید سبک زندگی سالم و سلامتی را دنبال کنند و بهداشت فردی را نیز همواره رعایت کنند.

سخن پایانی

در این مقاله، سعی کردیم بیماری هیدرآدنیت چرکی پستان را مورد بررسی قرار دهیم و دلایل به وجود آمدن و راه‌های درمان هیدرآدنیت چرکی پستان را نیز شرح دهیم تا در صورتی که به این بیماری پوستی دچار شدید، بتوانید به بهترین شکل ممکن اقدام به درمان آن کنید و بتوانید با افزایش آگاهی خود در زمینه بیماری هیدرآدنیت چرکی پستان و نیز مشورت با پزشکان متخصص در این حوزه، از بروز هر گونه مشکل جدی، جلوگیری کنید.

اگر در این زمینه به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، می‌توانید با دکتر احمدعلی رجب پور، فوق تخصص جراحی پلاستیک، در ارتباط باشید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها