تزریق بوتاکس کف دست امکان پذیر است؟

بوتاکس کف دست چیست؟ تعرق بیش از حد و غیر قابل کنترل کف دست‌ها، هایپرهیدروز نام دارد. گاهی این عارضه باعث ایجاد موقعیت‌های استرس‌زا، شرم‌آور و کاهش اعتماد به نفس فرد می‌شود و بر روی کیفیت زندگی اجتماعی افراد تاثیر می‌گذارد.

یکی از راه‌های کاهش عرق کف دست، استفاده از ضد عرق‌ها است. ضد عرق‌ها یک درمان غیرتهاجمی و موضعی هستند. اما تاثیر چندانی بر درمان عرق دست ، پا و زیر بغل نخواهند داشت.

امروزه، بوتاکس در نواحی مختلف بدن مانند کف دست یا زیر بغل یکی از بهترین راه‌های درمان تعریق شدید دست و پا است. آیا در رابطه با موثر بودن بوتاکس جهت کاهش عرق دست شک دارید ؟ تا آخر مطالب همراه ما باشید تا شما را با نحوه عملکرد تزریق بوتاکس و تمام مواردی که قبل از تزریق بوتاکس باید بدانید، آشنا کنیم.

چه عواملی باعث تعرق کف دست می‌شود؟

” امیدوارم در جلسه کاری امروز عرق نکنم” و یا ” اگر هنگام دست دادن، کف دست‌هایم خیس باشد، شرمنده می‌شوم.” این دو جمله از مسائلی است که باعث درگیری ذهن افراد می‌شود. گاهی اوقات تعرق دست‌ها امری ناخودآگاه است و بدون هیچ علت مشخصی اتفاق میفتد و فرد قادر به غلبه کردن بر آن نیست. در حقیقت عرق کف دست مربوط به رشته‌های عصبی است و عمدتا هیچ دلیل فیزیکی خاصی ندارد.

بوتاکس کف دست

به طور کلی، تا به امروز علت مشخصی برای تعرق دست‌ها شناخته نشده است. بدن انسان‌ها دارای چندین غده عرق است که  وظیفه تنظیم دمای بدن را بر عهده دارد و از بیش از حد گرم شدن بدن پیشگیری می‌کند. اکثر این غدد مایعی بی‌رنگ و بی‌بو ترشح می‌کنند. دسته دیگری از غدد هستند که مایعی غلیظ تولید می‌کنند. این مایع هنگام تماس با باکتری‌های موجود بر سطح پوست، بویی نامطبوع و آزار دهنده تولید می‌کند و باعث می‌شود اعتماد به نفس فرد کاهش یابد.

غدد فوق توسط اعصابی که پیام را به مغز می‌برند، فعال می‌شود. موارد ذکر شده در زیر از جمله مواردی است که باعث تحریک اعصاب می‌شود :

 • گرما؛
 • عوامل استرس‌زا؛
 • هورمون‌ها؛
 • فعالیت بدنی.

افرادی که مبتلا به تعرق بیش از حد هستند، نسبت به محرک‌های فوق واکنش نشان می‌دهند.

مقاله پیشنهادی: کاربرد، مزایا و عوارض بوتاکس زیر بغل چیست؟

چگونه تعرق کف دست درمان می‌شود ؟

خوشختانه روش‌های زیر از جمله مواردی است که به درمان تعریق دست ها کمک می‌کند.

1) روبینول (Robinul)

2) آلومینیوم کلرید (Aluminium chloride)

3) بوتاکس.

 بوتاکس کف دست چگونه عمل می‌کند؟

اکثر افراد تزریق بوتاکس را به عنوان یکی از راه‌های درمان چین و چروک و جوانسازی صورت می‌شناسند. بوتاکس باعث می‌شود تا انقباض عضلات در ناحیه تحت درمان به حداقل برسد. همین عمل را برای انتقال دهنده‌های عصبی که حرکاتی غیر ارادی دارند نیز انجام می‌دهد. بدین ترتیب، ترشح غدد عرقی به حداقل می‌رسد.

تزریق بوتاکس کف دست در دوزهای بالا تاثیر خوبی بر کاهش عرق و ماندگاری بالایی دارد. به همین خاطر راهکار مناسبی برای افرادی است که از تعرق بیش از حد خسته شده‌اند. ناگفته نماند که این درمان کمی پرهزینه است و تحت پوشش بیمه درمانی قرار ندارد.

بعد از تزریق بوتاکس دیگر لازم نیست نگران خیس بودن و تعرق بیش از حد دست‌ها، به خصوص در فصل تابستان، باشید. قبل از تزریق، پزشک متخصص در رابطه با بیماری‌های زمینه‌ای و سوابق بیماری‌های شما سوال می‌کند. سپس، درمان عرق در نواحی مختلف بدن مانند زیر بغل، کف دست و پا آغاز می‌کند.

بوتاکس کف دست

در این روش، ابتدا پزشک متخصص ناحیه تحت درمان را بی‌حس می‌کند تا بیمار دردی  حین تزریق احساس نکند. .سپس، ناحیه مورد نظر را براساس غدد تعرق، تقسیم بندی می‌کند و با استفاده از سوزن‌های ظریف، فرآیند تزریق بوتاکس را آغاز می‌کند. بعد از تزریق بوتاکس کف دست ،  تعریق دست‌ها به مدت یک سال کاهش می‌یابد. توجه داشته باشید که برای افزایش ماندگاری نتایج نهایی بوتاکس باید هر چند وقت یکبار، فرآیند تزریق را تمدید کنید.

برای درمان تعرق دست چه مقدار بوتاکس نیاز است ؟

دست‌ها بخش بزرگی از بدن را تشکیل می‌دهند و غدد عرقی فراوانی دارند. میزان بوتاکس مورد نیاز برای درمان تعرق کف دست حدود 100 واحد است و هزینه بوتاکس کف دست به نوع مواد و دستمزد متخصص، متفاوت خواهد بود.

به طور طبیعی، هر کف دست حدود 20 تزریق و با فاصله 1 سانتی متری نیاز دارد. یعنی حدود 20 بار سوزن وارد کف دست بیمار می‌شود. به همین خاطر، متخصصین با استفاده از کرم‌های بی حسی موضعی کمک می‌کنند تا بیمار کوچک‌ترین دردی إحساس نکند.

مزایای درمان عرق کف دست با بوتاکس چیست ؟

تزریق بوتاکس یکی از راه‌های درمان چین و چروک صورت، تعریق کف دست، زیر بغل و کف پا است. براساس گزارش‌های جمع آوری شده، بسیاری از بیماران که تزریق بوتاکس را انجام داده‌اند از نتیجه نهایی حاصل شده رضایت کامل داشتند. برای دستیابی به بهترین نتیجه لازم است دستورات پزشک مربوطه را به طور دقیق و کامل انجام دهید. در زیر مزایای بوتاکس کف دست آورده شده است. پس تا آخر این بخش همراه ما باشید :

 • درمان عرق دست در کوتاه‌ترین زمان ممکن اتفاق میفتد.
 • تزریق بوتاکس، روشی کم خطر و بدون عارضه جانبی است.
 • این روش مدرن، ماندگاری بالایی دارد.
 • نتایج نهایی، بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس قابل مشاهده است.

توجه داشته باشید که مزایای بوتاکس کف دست تا حدی به کیفیت مواد و مهارت متخصص بستگی دارد. بنابراین، بهترین کلینیک تخصصی را برای تزریق بوتاکس انتخاب کنید تا از مزایای بیشمار این روش بهره‌مند شوید.

عوارض بوتاکس کف دست جهت کاهش تعرق دست ها چیست ؟

در بالا با مزایای تزریق بوتاکس دست ها آشنا شدید، اکنون وقت آن رسیده است تا با معایب این روش درمانی مدرن نیز آشنا شوید. در زیر با برخی از معایب این روش پرطرفدار آشنا خواهید شد:

 • تزریق بوتاکس کف دست یک روش پرهزینه است.
 • این روش مانند سایر روش‌های درمانی دارای یک سری عارضه مانند کبودی، قرمزی، درد و تورم خواهد بود.
 • احتمال دارد برخی افراد به ماده و سم بوتاکس حساسیت داشته باشند. این عارضه بیشتر زمانی بروز می‌کند که تزریق بوتاکس نزد افرادی غیر متخصص صورت می‌گیرد و از برندهای نامعتبر استفاده می‌شود.
 • یکی دیگر از عوارض بوتاکس کف دست ، تنگی نفس است.
 • تاری دید و دوبینی از دیگر مشکلاتی است که احتمال دارد بعد از تزریق بوتاکس در برخی از افراد بروز کند و باعث ترس و وحشت بیماران شود.

مقاله پیشنهادی: بوتاکس گردن و کاربردهای آن

مراقبت‌های قبل بوتاکس کف دست :

افرادی که از تعرق بیش از حد خسته شده‌اند، از این روش مدرن و بی‌خطر برای کاهش تعریق استفاده می‌کنند. نکته‌ای که در این زمینه وجود دارد این است که تزریق بوتاکس زیر بغل راحت‌تر از تزریق بوتاکس کف دست خواهد بود. کف دست دارای رشته‌های عصبی و حساس است. به همین خاطر میزان دردی که بیمار در تزریق بوتاکس در دست باید تحمل کند، بیشتر از درد ناشی از تزریق بوتاکس زیر بغل است. البته استفاده از کمپرس‌های یخ به بی‌حسی موضعی و کاهش درد، تورم و قرمزی ناشی از تزریق بوتاکس کمک می‌کند.

بوتاکس کف دست

موادر منع درمان تعریق دست با بوتاکس چیست؟

توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس برای تمامی افراد مناسب نیست. برای مثال افراد زیر کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس نخواهند بود :

 • خانم‌های باردار و مادران شیرده؛
 • افراد زیر 18 سال؛
 • بیمارانی که سیستم ایمنی آن‌ها ضعیف شده است.
 • بیمارانی که مشکلات عضلانی دارند و مبتلا به بیماری‌های عصبی هستند.
 • بیمارانی که داروهایی مانند آنتی بیوتیک و یا داروهای مهار کننده مصرف می‌کنند.

چه کسانی کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس هستند؟

کسانی که از تعرق بیش از حد زیر بغل، کف دست و پا خسته شده‌اند و کیفیت زندگی آن‌ها  تحت تاثیر قرار گرفته است، کاندید مناسبی برای بهره‌مندی از مزایای تزریق بوتاکس هستند.

مقاله پیشنهادی: نکات ضروری برای مراقبت بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت بعد از بوتاکس کف دست چیست ؟

همانطور که در مطالب فوق ذکر کرده‌ایم، تزریق بوتاکس یکی از رو‌ش‌های درمان عرق کف دست است که نیاز به رعایت یک سری مراقبت و نکات توسط بیمار دارد که در زیر آورده شده است:

 • موضع تحت درمان را تمیز نگه داشته و بهداشت عمومی را رعایت کنید.
 • تا چند روز در مکان‌های گرم مانند سونا و جکوزی قرار نگیرید و از انجام فعالیت‌هایی که که باعث افزایش تعرق دست‌ها می‌شود، بپرهیزید.
 • در صورت صلاح دید پزشک از داروهای ضد تعرق استفاده نمایید.
 • پرهیز از مصرف نوشیدنی‌های الکلی، استعمال دخانیات و داروهای رقیق کننده خون به درمان کبودی و التهاب ناحیه تحت درمان کمک می‌کند.

کلام آخر :

بهتر است قبل از درمان عرق دست ، ابتدا علت آن را پیدا کنید. گاهی اوقات عرق دست‌ها ارادی و گاهی غیر ارادی است. در اغلب موارد، عرق بیش از حد کف دست و پاها مربوط به مشکلات و اختلالات موجود در سیستم عصبی است. بنابراین، قبل از هرگونه اقدام به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و علت عرق بیش از حد را شناسایی فرمایید. سپس برای تزریق بوتاکس کف دست نزد پزشکی متخصص و با تجربه بروید تا به نتایجی مطلوب و رضایت بخش دست یابید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها