سردرد پیشانی

سردرد پیچیده‌ تر از آن است که فکر می‌ کنید. به طور متوسط ، در هر 5 نفر انسان بالغ ، یک نفر مبتلا به سردرد یا همان سردرد پیشانی است. سردرد‌ها طیف وسیعی دارند که هرکدام از آن‌ دارای علائم منحصر به فردی می‌ باشد و می‌ تواند تمام قسمت‌ های سر را درگیر کند. در این مقاله از دکتر احمدعلی رجب پور ، قصد داریم به موضوع درد جلوی سر به طور کلی بپردازیم و علت بروز انواع سردرد را اعم از دلیل سردرد در قسمت پیشانی ، درد پیشانی و چشم ، علت درد پیشانی و شقیقه ها و انواع دیگر آن نظیر سردردهای میگرنی بپردازیم.

 

سردرد پیشانی + دکتر رجب پور

 

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که از سردردهای متداوم و مختلف رنج می‌ برید و یا یکی از عزیزان و نزدیکانتان در این موقعیت قرار دارد و شما نیز با دیدن درد او رنج می‌ برید، این مقاله می‌ تواند برای شما بسیار مفید باشد. به طور کلی ، اولین قدم برای درمان سردرد پیشانی و یا درد جلوی سر ، تشخیص علت آن می‌ باشد. پس از آن شما می‌ توانید با قرار گیری تحت درمان و زیر نظر یک پزشک متخصص ، برای از بین بردن سر دردهای خود اقدام کنید.

درمان انواع سر درد و سردرد پیشانی

برای درمان انواع سردردها نیاز به درمان‌ های مختلفی دارید. برای شروع درمان ، ابتدا باید از نوع سردرد مطلع شوید. دسته‌ ای از سردرد‌ها بی‌ ضرر و دسته دیگری از سردردها نشانه مشکلات دیگر در سلامتی هستند که باید هرچه زودتر برای درمان آن‌ ها اقدام نمود. درمان سردرد شدید با درد جلوی سر و وسط پیشانی متفاوت است پس بهتر است برای درمان سردرد در ناحیه جلوی سر و چشم خود حتما به پزشک مراجعه نمایید و از خود درمانی پرهیز نمائید.

به طور کلی ، بیش از 150 دلیل برای سردرد وجود دارد. به همین خاطر ، در صورتی که به طور مداوم در قسمت پیشانی درد دارید که باعث آزار شما شده است ، اول باید با یک متخصص مشورت نمایید تا علت سردرد مداوم در این ناحیه و گزینه‌ های مختلف درمانی را به شما ارائه دهد. متخصص ابتدا در پی یافتن علت درد پیشانی و شقیقه ها و دلیل سردرد در قسمت پیشانی شماست. پس از یافتن علت درد شقیقه و درد پیشانی ، درمان متناسب را به شما ارائه می‌دهد. این درمان ممکن است قرص سردرد ، بوتاکس و غیره باشد.

سردرد پیشانی یک بیماری ارثی است یا اکتسابی؟

بسیاری از افراد به دنبال یافتن علت این نوع از سردرد و درمان آن هستند. در ادامه قصد داریم بررسی کنیم که دلیل سردرد در ناحیه پیشانی چیست و درمان این بیماری به چه صورت است. بسیاری از افرادی که به طور مداوم سر درد دارند ، از سردرد در این قسمت رنج می‌ برند و ناگزیر از درمان آن ، به قرص‌ های مسکن پناه می‌ برند. بسیاری از افراد فکر می‌ کنند که دلیل سردرد در پیشانی باید اکتسابی باید و برخی دیگر نیز بر این عقیده هستند که علت این معضل ، موروثی می‌ باشد و قابل درمان نیست. در ادامه با بررسی دقیق این نوع سر درد ، به این مسئله می‌ پردازیم که آیا درمان این نوع از سردرد امکان پذیر است یا خیر.

ولی اول از همه بیایید به این سؤال بپردازیم که چرا بیشتر افراد در مواجه با سردرد پیشانی ، علت آن را موروثی و یا اکتسابی می‌ دانند. بیایید با هم بررسی کنیم که آیا این گفته که این مشکل ارثی است و از نسلی به نسل دیر منتقل می‌ شود ، درست است یا خیر.

برخی از سردردها مانند میگرن از نسلی به نسل دیگر انتقال می‌ یابد و حتی کودکان خانواده را تحت تاثیر خود قرار می‌ دهد. در این موارد ، حداقل یکی از والدین دارای ژن سردرد است. به همین علت است که کودکان نیز مبتلا به سردردهای ارثی خواهند شد. توجه داشته باشید که این موضوع به معنای 100 درصد ارثی بودن سردرد نیست.

برخی مواقع ، عوامل محیطی علت بروز انواع سردردها هستند. رخ دادن فعالیت‌ های شیمیایی در مغز ، اعصاب یا رگ‌ های اطراف جمجه باعث سردرد خواهد شد. طی فرآیند سردرد ، یک مکانیسم ناشناخته باعث درگیری اعصاب خاصی در رگ‌ های خونی و عضلات می‌ شود که نتیجه آن ارسال سیگنال‌ های درد به مغز می‌ باشد.

همه ما حداقل یک‌بار سردرد پیشانی را تجربه کرده‌ ایم. گاهی سردردها باعث خراب شدن روزکاری شما می‌ شود و برای رهایی از آن‌ ها مجبور به استفاده از داروهای مسکن خواهید بود. با ما همراه باشید تا در ادامه مطالب به بررسی علت سردرد در ناحیه پیشانی و انواع آن بپردازیم.

علت سردرد پیشانی

 

پس تا به این جای کار ، متوجه شدید که سردرد پیشانی می‌ تواند منشأهای مختلفی داشته باشد. در این جا به پاسخ این سؤال که این نوع از سردرد نشانه چیست باید رسیده باشید. در حقیقت ، علت سر درد در بالای صورت می‌ تواند موارد مختلفی باشند. میگرن ، آلودگی‌ های محیطی ، عوامل بیرونی که سبب فعل و انفعالات شیمیایی درون مغز شده و در نتیجه این فعل و انفعالات ، سر درد پیشانی پدید می آید ، همگی علت درد پیشانی و شقیقه ها و یا علت درد در پیشانی و چشم می‌ توانند باشند.

همان طور که قبل‌ تر نیز خواندید ، این منشأهای مختلفی که سبب بروز درد جلوی سر می‌ شوند، می‌ توانند به صورت اکتسابی و یا ارثی به فرد منتقل شوند. پس در نتیجه ، پاسخ این سؤال که دلیل سردرد پیشانی ارثی است یا اکتسابی ، می‌توان این طور گفت که در برخی موارد ممکن است علت آن ارثی باشد، در برخی موارد دیگر ممکن است به صورت اکتسابی درد جلوی سر در فرد به وجود آمده باشد و حتی در برخی موارد دیگر نیز ممکن است این درد ، علتی ترکیبی از این دو داشته باشد.

برای مثال منشأ درد ترکیبی ، می‌ توان این مثال را زد :

تصور کنید فردی به صورت ارثی ، مستعد سردرد میگرنی است که این نوع سردرد ، در بیشتر مواقع جلوی سر و قسمت پیشانی را به درد می آورد. حال این فرد در محیطی قرار می‌ گیرد که به دلیل نور آفتاب ، سر و صدای زیاد و یا حتی بوی تند عطر یا ادکلن یک نفر که در یک فضای بسته در نزدیکی او قرار دارد ، سردرد می‌ گیرد. علت این سردرد را می‌ توان به نوعی ترکیبی از دو منشأ موروثی و اکتسابی دانست.

علت سردرد پیشانی و چشم :

سردرد بیشتر در نواحی جلوی سر ، جمجمه و اطراف چشم‌ ها احساس می‌ شود. برخی از پزشکان و متخصصین معتقد هستند که سردرد یک نشانه و یا هشدار برای بیماری‌ های خطرناک است. به طور کلی ، بیشتر سردردها بی‌ خطر و موقتی هستند که گاهی به تنهایی و گاهی هم همراه با دیگر نشانه‌ ها رخ می‌ دهند و باعث ایجاد اختلال در فعالیت‌ های روزانه فرد می‌ شوند.

علل مختلفی برای این عارضه وجود دارد. در این بخش قصد داریم تا چند علت سردرد پیشانی و چشم ارائه کنیم. علل سردرد به شرح زیر است :

 • استرس و اضطراب
 • نور بیش از حد
 • کمبود آب
 • خستگی
 • آنفولانزا
 • احتقان بینی
 • میگرن
 • عفونت سینوس
 • آلرژی فصلی
 • خستگی چشم
 • ضعیف شدگی چشم
 • ناراحتی معده
 • گرسنگی
 • سردرد ناشی از وارد شدن ضربه به سر
 • مصرف نوشیدنی‌ های الکلی
 • استعمال دخانیات

در مطالب فوق ، علت سر درد پیشانی و شقیقه به طور خلاصه ارائه شده است. اغلب موارد بالا باعث بروز سردردهای موقت و زودگذر می‌ شود. در صورتی که سردردهای شما به صورت مکرر رخ می‌ دهد و فعالیت‌ های روزمره شما را مختل می‌ کند ، لازم است که برای معاینات چشم به یک متخصص مراجعه نمایید. زیرا چشم‌ های ضعیف و یا خستگی چشم‌ ها می‌ تواند علت سردرد مداوم پیشانی شما باشد.
در ادامه مطالب با انواع سردرد و علت‌ های شایع سردرد پیشانی ، شقیقه و چشم‌ ها آشنا خواهید شد. پس تا آخر مطالب همراه ما باشید.

درمان سردرد پیشانی و چشم

انواع سردرد پیشانی

انواع سردرد در ناحیه پیشانی ، بر اساس علت وقوع آن به دسته‌ های زیر تقسیم می‌ شود :

سردردهای میگرنی :

اغلب افراد ، سردردهای میگرنی را مانند درد کوبنده توصیف می‌ کنند. این دسته از سردردها ممکن است که 1 الی 3 روز طول بکشد. متاسفانه تاکنون دلیلی برای سردردهای میگرنی مشخص نشده است. اما برخی از پزشکان معتقد هستند که میگرن تحت تاثیر عوامل محیطی و ژنتیکی قرار دارد و باعث تغییر در سطح هورمون‌ های مغزی می‌ شود.

در زیر علائم شناسایی سردرد پیشانی ناشی از میگرن آورده شده است :

 • قرمزی و اشک چشم
 • اختلال در بینایی مانند دوبینی
 • گرفتگی بینی
 • گرفتگی صدا
 • احساس سرگیجه یا حالت تهوع
 • احساس درد در ناحیه گردن ، بینی و فک

سردرد تنشی :

یکی از رایج‌ ترین سردردها در نوجوانان و افراد بزرگسال ، سردرد تنشی است که به مرور زمان درمان شده و بیشتر در اثر اسپاسم عضلات یک ناحیه از سر بروز می‌ کند. این مدل همراه با درد خفیف تا متوسط می‌ باشد.

سردردهای هورمونی :

گاهی تغییر در سطح هورمون در دوران یائسگی ، قاعدگی یا بارداری باعث علت سردرد پیشانی می‌ باشد. همچنین ، مصرف برخی از قرص‌ های هورمونی مانند قرص ضدبارداری ، دارای عارضه‌ های جانبی از قبیل سردردهای ناگهانی در نواحی پیشانی می‌ باشد.

نوع دیگری از سردردها که در دسته سردردهای هورمونی قرار می‌ گیرد ، سردرد قاعدگی است که 2 روز قبل از شروع دوره پریودی شروع می‌ شود و تا 3 روز بعد از آغاز پریودی ادامه دارد.

می توان گفت تغییر در سطح استروژن دلیل سردردهای هورمونی در زنان و مردان و بروز میگرن می‌ باشد.

انواع سردرد پیشانی و چشم

آیا مبتلا به سردردهای شدید همراه با ضربان هستید؟ باید بگوییم که شما تنها نیستید. یکی از شایع‌ ترین مشکلات در جهان ، سردرد در قسمت پیشانی و چشم است که بیش از 75 درصد از بزرگسالان را درگیر خود می‌ کند.

این دسته از سردردها دلیل اصلی غیبت در مدرسه یا مرخصی از کار است که ضربه زیادی به فعالیت‌ های روزمره فرد وارد می‌ کند. در ادامه با شایع‌ ترین دلایل سردرد در ناحیه پیشانی و چشم آشنا خواهید شد.

سردرد سینوسی

سردرد سینوسی نوعی درد عمیق و مداوم است که بیشتر در نواحی پیشانی ، پل بینی و گونه‌ ها احساس می‌ شود. این سردرد هنگامی اتفاق می افتد که حفره‌ های سینوسی واقع در سر ملتهب شوند.

سردردهای سینوسی با آبریزش بینی و تب همراه خواهد بود. ترشحات خارج شده از بینی در عفونت‌ های سینوسی ، طیفی میان زرد تا سبز دارد. دیگر علائم سردرد پیشانی که در اثر التهاب سینوس‌ ها عود کرده است در زیر آورده شده است :

 • سرگیجه
 • تب و تورم در صورت
 • گرفتگی گوش
 • احساس فشار در چشم‌ ها
 • احساس خستگی
 • بیشتر شدن درد در هنگام خوابیدن یا پایین بودن سر

گاهی اوقات بنا به آزمایشات پزشک تشخیص می‌ دهد که برای درمان سردرد باید جراحی بینی صورت پذیرد تا تنفس بهتر شود.

درمان سردرد پیشانی

سردرد خوشه‌ ای

یکی از سردردهای شدید که بیشتر در نواحی پیشانی و چشم‌ ها احساس می‌ شود ، سردرد خوشه‌ ای است. در هنگام شروعسردرد پیشانی و چشم ، فرد احساس درد شدیدی را یک طرف سر تجربه خواهد کرد.

دردهای ضربان‌ دار در سردرد خوشه‌ ای به حدی شدید است که آرام و قرار را از فرد می‌ گیرد. در چنین حالتی ، چشم فرد قرمز و مردمک کمی کوچک می‌ شود. این دسته از سردردها بیشتر در آقایان مشاهده می‌ شود. به گونه‌ ای که از هر 10 بیمار ، 9 نفرشان را مردان سیگاری تشکیل داده‌ اند. خوشبختانه ، سردردهای خوشه‌ ای قابل درمان هستند و می‌ توان با تنفس در هوای آزاد و استنشاق اکسیژن به بهبود سردرد کمک نمود.

سردردهای فشار خون

یکی از سردردهای خطرناک ، سردرد ناشی از فشار خون بالا است که یک هشدار برای وقوع یک وضعیت اضطراری به حساب می‌ آید. هنگامی که فشار خون به طور غیر معمول افزایش می‌ یابد ، سردرد همراه با ضربان در نواحی چشم و پیشانی تجربه می‌ کنید.

اختلال در بینایی ، خون دماغ ، تنگی نفس و سنگینی قفسه سینه از دیگر علائم بالا بودن فشار خون است که باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

سردردهای چشمی

پبرچشمی ، آستیگماتیسم و دوبینی از رایج‌ ترین علل سردرد پیشانی و چشم است. عدسی و قرنیه وظیفه فوکوس تصویر را بر روی شبکیه بر عهده دارند. هنگامی که این وظیفه به خوبی انجام نشود ، عضلات چشم مجبور به فعالیت بیشتر خواهند شد که نتیجه آن افزایش فشار بر روی چشم است. این فشار اضافی منجر به خستگی و تاری دید همراه با سردرد در نواحی پیشانی و چشم‌ها می‌ شود.

برای درمان این نوع سردرد و چشم در اثر عیوب چشم ، باید از عینک یا لنز مناسب استفاده نمود. همچنین ، استفاده از موبایل ، کامپیوتر شخصی و مطالعه را محدود کرد.

برخی اوقات هم ممکن است که فرد مبتلا به عیوب چشمی نشده است و علت سردرد در قسمت پیشانی ، کار چشمی زیاد است. به همین خاطر ، بهتر است در میان کارهای روزانه کمی به چشم‌ ها استراحت دهید تا از خستگی چشم‌ ها پیشگیری شود و مانع از بروز دوبینی ، انحراف چشم ، سردرد و دیگر عوارض جانبی شوید.

سردرد پیشانی و چشم

علل احساس سردرد پیشانی و شقیقه

سردرد در ناحیه پیشانی و شقیقه گاهی به حدی آزادهنده است که فرد قادر به انجام هیچ‌ کاری نمی‌ باشد. تقریبا بیشتر افراد در دوره‌ ای از زندگی دچار این نوع از سردرد شده‌اند.

اغلب، این دسته از سردردها ناشی از استرس یا بی‌خوابی است. موسسه ملی عصب شناسی واختلالاتی مغزی سردردی را سردرد مزمن می‌ داند که بیش از 14 بار در ماه رخ می‌ دهد و همراه با یک فشار خفیف در لوب فرونتال احساس می‌ شود.

سردرد پیشانی و شقیقه می‌ تواند در اثر عفونت سینوسی ، اختلالت در خواب ، استرس ، افسردگی ، تغییر آب و هوا و وضعیت بدن رخ دهد.

نکته‌ ای که باید در نظر داشته باشید، این است که زمانی که شما بتوانید اطلاعات خود را در زمینه سردرد های مختلفی که ممکن است خود و یا یکی از اطرافیانتان تجربه می‌ کنند ، افزایش داده و آگاهی خود را در خصوص علت‌ ها و انواع راه‌ های درمان سردرد های مختلف بالا ببرید ، می‌ توانید به خود و اطرافیانتان در بهبود سریع‌ تر و بهتر کمک بسیار زیادی کنید. به همین دلیل ، در ادامه سعی کرده‌ ایم تا شما را بیشتر با نحوه تشخیص علت این نوع سردرد و درمان آن آشنا کنیم.

چگونه علت سردرد پیشانی و درمان آن را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص علت اصلی سر درد پیشانی نیاز به معاینه‌ های فیزیکی و بررسی سایر علائم‌ می‌ باشد. گاهی پزشک متخصص برای بررسی و ارزیابی دقیق‌ تر سردرد در نواحی پیشانی و چشم از شما می‌ خواهد تا برای سی تی اسکن یا «MRI » به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

پزشکان توصیه می کنند برای درمان سردرد شدید ، خواب‌ تان را تنظیم نمایید ، در هوای آزاد ورزش کنید و مصرف دخانیات و نوشیدنی‌ های الکلی را محدود کنید.

درد پیشانی

درمان سردرد پیشانی و چشم 

همانطور که متوجه شده‌ اید ، سردرد بیشتر در نواحی شقیقه ، پیشانی ، اطراف چشم‌ ها ، گیجگاه ، پشت سر و گاهی درد وسط پیشانی احساس می‌ شود. گاهی اوقات این مشکل به راحتی با قرص ضد درد و یا مسکن برطرف نمی‌ شود. اولین گام برای درمان سردرد در نواحی پیشانی و چشم‌ ها ، شناسایی علت این مدل درد و ویژگی‌ های آن است.

معمولا همه افراد تجربه یک سردرد آزار دهنده در طول زندگی خود داشته‌ اند. در مطالب فوق با علت سر درد پیشانی و اطراف آن آشنا شده‌ اید. در صورتی که سردرد حاد و تیز را در پیشانی و چشم‌ ها احساس کردید که در اثر عوامل خارجی رخ نداده است و با استفاده از مسکن‌ ها بهبود نمی‌ یابد ، بهتر است به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. ممکن است پزشک متخصص از روش‌ های درمانی مختلف برای درمان سردرد و تسریع روند بهبود استفاده کند.

گاهی اوقات علت درد پیشانی و شقیقه و یا چشم‌ ها بی‌خوابی ، استرس ، تنش و یا گرسنگی است. این دسته از سردردها رایج و شایع‌ هستند و نیازی به درمان پزشکی و یا مراقبت خاصی ندارند و با مراقبت‌ های خانگی ، استراحت و مصرف قرص‌ های مسکن به راحتی درمان خواهد شد.

برای مثال ، نوشیدن آب کافی به درمان سردردهای ناشی از مصرف الکل و یا کمبود آب کمک می‌ کند. همچنین خوابیدن و استراحت بهترین درمان برای سردردهای تنشی و یا سردردهای ناشی از بی‌ خوابی در نواحی پیشانی و چشم‌ ها خواهد بود.

اگر علت درد پیشانی و شقیقه‌ ها سرماخوردگی ، وضعیت بد ، استرس ، فشار روحی و غیره باشد ، بهترین راهکار مصرف مسکن‌ های بدون نسخه و بی‌ خطر مانند آسپرین و یا ایبوپروفن است. اغلب مسکن‌ های بدون نسخه به بهبود و برافروختگی سردردهای شایع کمک می‌ کنند. در صورتی که مسکن‌ ها موثر واقع نشوند ، می‌ توانید از داروهای شل کننده عضلات استفاده کنید.

از جمله روش‌های درمان سردرد پیشانی ، چشم‌ ها و شقیقه‌ ها می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • پرهیز از مصرف نوشیدنی‌ های الکلی و استعمال دخانیات
 • رژیم غذایی سالم
 • کلاس‌ های مدیریت استرس
 • طب سوزنی
 • تزریق بوتاکس
 • ورزش منظم
علت سردرد پیشانی و حالت تهوع

چه سردردهایی نیاز به مراقبت‌ های پزشکی دارد؟

تحت هیچ شرایطی به سادگی از کنار سردردهای ناگهانی عبور نکنید. سردردهای ناگهانی و شدید می‌ تواند با علائمی همچون فلج ، مشکلات گفتاری ، کاهش هوشیاری ، سرگیجه ، سوزن سوزن شدن دست‌ و پا ، تهوع یا استفراغ باشد. در چنین شرایطی نیاز به مراقبت‌ های فوری پزشکی می‌ باشد.

همچنین ، سردردهایی که بعد از وارد شدن به سر تجربه می‌ کنید ، در دسته سردردهای خطرناک قرار دارد و باید برای معاینات اولیه به پزشک مربوطه مراجعه نمایید.

توجه داشته باشید که اگر سردرد پیشانی را بیش از سه بار در هفته تجربه می‌ کنید، باید به دنبال دلیل و مناسب‌ ترین روش درمان برای رهایی از این درد باشید.

دلیل سردرد پیشانی

درمان پزشکی سردرد پیشانی چیست؟

نوع درمان انتخابی برای درد پیشانی سر بستگی به علائم شما دارد. برای مثال ، نمی‌ توان برای تمام سردرد‌ها از آسپرین و استامینوفن استفاده نمود. برخی از سردردها به خودی خود و بدون مصرف دارو درمان می‌ شوند. در این دسته از سردردها تنها کافی است که یک سری نکات مراقبتی را رعایت فرمایید.

برای مثال ، سردردهای تنشی و موقتی را می‌ توان با آسپرین یا ایبوپروفن درمان کرد. اما برای درمان سردردهای میگرنی باید در یک اتاق تاریک دراز بکشید و از یک کمپرس گرم یا سرد برای آرام شدن درد سر و گردن استفاده نمود. از سوی دیگر ، برای درمان سردرد خوشه‌ ای باید در فضای آزاد قرار بگیرید و کمی اکسیژن تازه تنفس کنید. همچنین ، پزشک از اسپری‌ یا قطره‌ های مخصوص در این دسته از سردردها استفاده می‌ کند.

اما زمان‌ هایی نیز وجود دارد که سردرد دائمی و شدید است. در نتیجه ، باید بجای خوددرمانی به پزشک مراجعه کنید. در چنین حالتی ، پزشک مربوطه از شما می‌ خواهد آزمایش‌ های گوناگونی را انجام دهید. سپس ، براساس نتایج آزمایش‌ ها، درمان دارویی را برای شما آغاز می‌ نماید.

یکی از درمان‌ های پزشکی برای درمان سردرد در قسمت پیشانی که امروزه رواج یافته است ، تزریق بوتاکس است. این روش درمانی بیشتر برای سردردهای موقتی مانند میگرن ، سردرد تنشی و غیره موثر است. به همین خاطر اگر سردرد پیشانی همراه با درد چشم یا شقیقه ناشی از یک بیماری زمینه‌ ای باشد ، بهتر است ابتدا برای درمان بیماری اقدام نمایید. سپس ، سردرد به طور خود به خود درمان خواهد شد.

چگونه تزریق بوتاکس به درمان سردرد کمک می‌کند؟

همانطور که می‌دانید بوتاکس برای درمان بسیاری از بیماری‌ ها از جمله سردردهای مزمن موثر خواهد بود. هرچه سردردهای مزمن شدیدتر باشد ، بوتاکس بهتر عمل خواهد کرد.

در حقیقت بوتاکس نوعی سم تولید شده توسط باکتری‌ ها است که در دوزهای مختلف در مناطق تحت درمان مورد استفاده قرار می‌ گیرد و باعث می‌ شود که عضلات در آن ناحیه تا چند ماه حداقل انقباض را داشته باشند.

در سال 2010 ، تزریق بوتاکس برای درمان سردردهای مزمن مانند سردردهای میگرنی ، تایید شد و پزشکان دریافتند که تزریق بوتاکس ، علاوه بر درمان خطوط صورت باعث انسداد اعصاب و فلجی موقت عضلات می‌ شود.

توجه داشته باشید که این روش درمانی تنها باید توسط پزشک انجام شود تا عوارضی را برای شما به همراه نداشته باشد. همچنین ، برای ماندگاری بیشتر نتیجه بوتاکس باید هر 3 الی 4 ماه آن را تمدید کرد.

سخن پایانی

اغلب سردردهای شایع در اثر استرس ، انقباض عضلات یا تنش ایجاد می‌ شوند. در صورتی که سردردهای شما به ندرت اتفاق میفتد و با مسکن‌ ها و کاهش اضطراب درمان می‌ شوند ، نیازی به مراجعه به پزشک نمی‌ باشد. در غیر آن صورت ، بهتر است که عوامل محرک سردرد را شناسایی نمایید و برای درمان به یک پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

در این مقاله از سری مقالات دکتر رجب پور، در رابطه با علت سردرد پیشانی و درمان آن صحبت نمودیم. اینکه علت درد پیشانی چیست ، علت درد شقیقه سر چیست و درمان آن را بررسی نمودیم. گاهی اوقات ممکن است درد پیشانی همراه با حالت تهوع باشد. بنابراین بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کرده تا پزشک با یافتن علت سردرد در ناحیه پیشانی و حالت تهوع ، بهترین درمان را برای ما تجویز نمایید. پس همیشه سعی کنید خود درمانی نکنید زیرا عوارض بیشتری را برای شما به همراه دارد.


سوالات متداول

✅ علت درد پیشانی چیست ؟

سردرد پیشانی و شقیقه می‌ تواند در اثر عفونت سینوسی ، اختلالت در خواب ، استرس ، افسردگی ، تغییر آب و هوا و وضعیت بدن رخ دهد.

✅ چگونه علت سردرد پیشانی و درمان آن را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص علت اصلی سر درد پیشانی نیاز به معاینه‌ های فیزیکی و بررسی سایر علائم‌ می‌ باشد. گاهی پزشک متخصص برای بررسی و ارزیابی دقیق‌ تر سردرد پیشانی و چشم از شما می‌ خواهد تا برای سی تی اسکن یا «MRI » به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

✅ چگونه تزریق بوتاکس به درمان سردرد کمک می‌کند؟

در حقیقت بوتاکس نوعی سم تولید شده توسط باکتری‌ ها است که در دوزهای مختلف در مناطق تحت درمان مورد استفاده قرار می‌ گیرد و باعث می‌ شود که عضلات در آن ناحیه تا چند ماه حداقل انقباض را داشته باشند.

در سال 2010 ، تزریق بوتاکس برای درمان سردردهای مزمن مانند سردردهای میگرنی ، تایید شد و پزشکان دریافتند که تزریق بوتاکس ، علاوه بر درمان خطوط صورت ، باعث انسداد اعصاب و فلجی موقت عضلات می‌ شود.

✅ آیا تزریق بوتاکس سردرد را بطور کامل از بین می‌برد ؟

تزریق بوتاکس اگر بصورت کامل سردرد پیشانی را از بین نبرد ، میزان شدت و تعداد دفعات درد پیشانی سر و میگرن را کم می‌کند. از این روش برای درمان سردردهای تنشی در ناحیه پیشانی و پشت سر نیز استفاده می‌ شود.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
48 دیدگاه ها
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
milad

سلام. من با توجه به توضیحات شما حس میکنم علت سردرد پیشانیم برای میگرن می باشد. لطفا راه های درمانی را نیز مشخص کنید

حسین قاسمی مقدم

سلام من بعد از ساعت کاری سردرد پیشانی و شقیقه دارم. روز بعد سردردم خوب میشه
این روال هر روز من هست. به نظرتون من چیکار باید بکنم؟

علی

سلام و خسته نباشید .. بعد از دوش گرفتن و یا تعرق و بدن خیس در معرض باد کولر قرار میگیرم ..سردرد در ناحیه شقیقه و چشم میگیرم ..علت سردرد چیست ؟

Bahar

سلام من ۱۶ سالم هست و هر روز صبح که از خواب بیدار میشم تا شب که بخوابم سر درد شدید دارم و همیشه خستمه و خوابم میاد ولی وقتی می‌خوابم و بلند میشم سر دردم شدیدتر میشه و تب هم دارم

مهدی

سلام پیشانی و چشمام خیلی بد درد میکنه خیلی زیاد

رضا

سلام من سردرد در اطراف پیشانی همراه باقرمزی چشم و درد شدید در هر دو طرف دارم جوری که گاهی اوقات احساس فرو کردن سوزن در چشم را دارم پزشک چشم و مغز و اعصابهای زیادی هم رفتم متاسفانه همشون مقطعی بوده وبعدازسه چهارماه دوباره همون شرایط راپیدا نمودم خودمم فشار خون و کبد چرب دارم ممنون میشم راهنماییم کنید اجرکم عندالله

Masti

سلام خداقوت
چندشبه موقع خواب سردردم شروع میشه، ملایمه و در ناحیهپیشانی بصورت ضربه‌ای, توضیحات رو خوندم متوجه نشدم از کدوم نوعه ولی کمی شبیه سردرد سینوسی بود.البته امروز بیستمین روز ابتلام ب کرونا هست. به کرونا ربط داره؟

صدیقه

با سلام و احترام. ممنون بابت توضیحات. من وقتي سردرد ميگيرم کل سرم وصورتم درد میگیره.تو ناحیه پيشانی وگیجگاه وپشت سرم درد وحشتناک شديد ،بقدری ک هيچ مسکنی جواب نمیده. بعددرد بيني و فک هم اضافه‌ ميشه.
لطفا راهنمایی بفرمایید

جواد

سلام خدا قوت
من ۳۰سالمه همیشه سرم سنگینه وسردرد زیاد دارم
بیشتر از بالای چشم راستم شروع میشه بعد کل سرم وپشت گردنم درد شدید میگیره ،بدنم میلرزه،حالت تهوع میگیرم بعضی وقتا استفراغ میکنم

گلناز

سلام
من از هفده روز پیش انفلوانزای سختی داشتم با احتقان تمام اعضای سر و سردرد سرگیجه و استفراغ سیتس اسکن و رادیو گرافی ریه خوب بود چندین تست pcrمنفی در این فاصله پنج روز اموکسی سیلین 500همراه بااکتوسرک ۸میلی گرمی مصرف کردم علایم گرفتگی گوش واحتقان بینی کمی بهتر شد ولی سردرد ادامه داشت وازشش روز پیش داکسی سیکلین 100میلی گرمی شروع کردم متاسفانه سردرد پیشانی دارم و باید مسکن استفاده کنم و سرگیجه هم وقتی از تخت بلند میشم کمی دارم اگر لطف بفرمایید راهنمایی کنید سپاسگزار میشم در ضمن ایا داکسی سیکلین را تا چند روز باید مصرف کنم البته اکتوسرک را فقط پنج روز خوردم هر هشت ساعت.
با سپاس فراوان

گلناز

با سلام دوباره من فراموش کردم بنویسم که ترشحات بینی تا حالا بدون رنگ بوده البته مرتب با سرم شستشو میدهم .
ممنون و سپاس

مهسا

سلام ۲۱ سالمه حدودا سه روز در هفته سردرد در ناحیه پیشونی و پشت سرم دارم و به چشمم میزنه، متاسفانه خانوادم جدی نمیگیرن و دکتر نمیبرن ، میتونه نگران کننده باشه؟

Fati

سلام مدتی هست بطور مکرر سردرد بدی رو تجربه میکنم. الآن بعد از انجام کار بصورت نبضدار و همراه تهوع و تاری دید هست. علتش چیه ؟‌امکان درمان خانگی فوری وجود داره؟‌

مهدیه

سلام.خسته نباشید
در صورتی که علت سردرد پیشانی استرس باشه هم بوتاکس پیشانی فایده ای داره ؟

آرش

سلام روزتون بخیر باشه، ممنون بابت مقاله فوق العاده تون، من یه سوال داشتم، سر درد پیشانی بد جوری بعضی اوقات میگیرم، بعد از تزریق بوتاکس این سردردا خوب میشن؟
ممنون از شما

حمیدرضا

ببخشید برای درمان سردرد شدید و سردرد جلوی سر چی پیشنهاد میدین؟؟

مریم

سلام ممنون از اطلاعات مفید
من شنیده بودم که این که بوتاکس سردردهای میگرنی رو رفع میکنه شایعه هستش میخواستم ببینم مراجعه کنندگانی بودند که با تزریق بوتاکس میگرنشون رفع شده باشه یا حداقل شدتش کم شده باشه؟

کوروش

سلام ممنون از بلاگ کاربردیتون.
بوتاکس سردرد میگرنی رو کاملا برطرف می کنه یا دردش رو فقط کم تر می کنه؟
می خوام ببینم ارزش داره تزریق کنم یا نه

میا کاظمی

من با اینکه سیگار نمیکشم سردر های خوشه ای طور دارم ممکنه علتش تومور باشه؟

محدثه

من خیلی وقته مشکل درد جلوی سر دارم. هر دفعه هم با قرص و مسکن ارومش میکنم. ولی دیگه حس میکنم اثر مسکن هم داره کم میشه. علت درد جلوی سر چی میتونه باشه؟

نیکو

سلام ممنون از مطالب خوبتون. در موردرفع سردردهای هورمونی یایسگی راهنمایی کنین لطفا. دکتربمن قرص ضدبارداری داده و با اتمامش، سردرد یک هفتگی دارم

...

سلام
چند وقتی هست پیشانی و شقیقه هام درد میکنه وقتی که عصبی بشم درد اش بیشتر میشه
و چند روزه صبح ها درد میکنه

سروستانی

پسرم ۹سالشه چند باری تو این سه ماه سردرد شدید گرفته .میگم آرم باشین .لامپارو خاموش کنین .بعد استفراغ هم میکنه .بعد که می‌خوابه بیدار میشه حالش خوب میشه .معمولا وقتایی که دیر می‌خوابه. گشنمه.تو سروصدارفته باشه .این اتفاق میافته.میخواستم نظرشمارو بدونم.البته استامینوفن هم بهش دادم.ممنون از جوابتون

ناشناس

سلام موقع ک‌از خواب بیدار میشم سردرد خیلی بدی دارم حتی اگر ب مدت یکساعت خوایم ببره تا وقتی بیدارم اصلا هیچ سردردی ندارم همون یکساعت ک می‌خوابم پشیمون میشم .و خواب رفتن کل بدن

Mohammad Javad

سلام خسته نباشید من همیشه سردرد دارم وقتی باد سرد به سرم میخوره بیشتر وسط سرم و پیشانی درد میگیره تا یک قرص نوافن نخورم خوب نمیشم باید چگونه درمان کنم

مریم

سلام پسر ۹ ساله دارم حدود ۴ ماه درد فقط در بالای هر دو آبرو ها داره نه تب نه تهوع هیچ علایم دیگه ای نداره سی تی اسکن و ام آر آی هم انجام دادیم معاینه چشم هم انجام دادیم خدا رو شکر خوب بوده بعد این درد بالای آبرو ها بعضی وقت ها کم و بعضی موقع زیاد درد میکنه میشه راهنمایی کنید