چشم‌ها در زیبایی چهره تاثیر بسیاری دارند. با افزایش سن، پلک‌ها دچار افتادگی و نیز چین و چروک هایی می‌شوند و پوست و چربی اضافی اطراف آن‌ها را فرا می‌گیرد.

پلک‌های افتاده موجب پیرتر نشان دادن چشم‌ها می‌شود و در زیبایی کل چهره تاثیر منفی می‌گذارد. بلفاروپلاستی یا جراحی پلک راهکاری به منظور رفع پلک‌های افتاده و چین‌ و چروک‌های پوست آن محسوب می‌شود. در اینجا قصد آن را داریم تا عمل جراحی بلفاروپلاستی را به طور مشروح مورد بررسی قرار دهیم.

جراحی پلک

جراحی پلک چیست ؟

جراحی پلک نوعی عمل جراحی پلاستیک به شمار می‌رود که طی آن پوست اضافی دور پلک‌ها کشیده می‌شود و یا این که از ناحیه پلک‌ها برداشته می‌شود. عمل پلک افتاده نوعی لیفت پوست پلک‌ها هم محسوب می‌شود.

گاهی اوقات هم چربی‌های اضافی در زیر پوست پلک‌ها برداشته می‌شود. نتیجه این عمل جراحی بهبود وضعیت پلک‌ها و بازگشت مجدد طراوت و شادابی به پلک‌ها و چشم‌هاست. جراحی پلک افتاده کاری تخصصی است و باید به پزشکی با تجربه مراجعه کرد.

مزایای بلفاروپلاستی

 • جراحی پلک افتاده موجب جوان تر و شاداب تر شدن ظاهر شخص می‌شود.
 • عمل جراحی پلک سبب از بین رفتن پف ها و بهبود برآمدگی زیر چشم‌ها می‌شود.
 • جراحی پلک افتاده بینایی شخص را بهبود می بخشد.
 • باعث از بین رفتن چروک های زیر و بالای پلک‌ها می‌شود.
 • با بهبود ظاهر پلک‌ها و چشم‌ها شخص اعتماد به نفس بالاتری را کسب می‌کند.

چه افرادی مناسب عمل جراحی پلک هستند؟

 • افرادی که به دنبال روش هایی برای مقابله با پیری چهره و از بین بردن چین و چروک های نواحی صورت خود هستند.
 • افرادی که برآمدگی های قابل توجهی در زیر چشمان خود دارند.
 • افرادی که ابروهای آن‌ها دچار لرزش است.
 • افرادی که چین و چروک ها و افتادگی پوست پلک‌ها سبب کاهش بینایی شان شده است.

مراحل انجام عمل بلفاروپلاستی

عمل جراحی پلک به صورت سرپایی انجام می‌شود. برای انجام این عمل شخص تحت بی حسی موضعی یا در برخی مواقع لازم تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد.

در ابتدای کار جراح پلاستیک اقدام به ایجاد برش‌های کوچکی روی پلک‌های بالا می‌کند. پس از آن پوست و چربی اضافی برداشته می‌شود. در برخی از موارد بافت‌های برش داده شده به نواحی دیگر چشم پیوند زده می‌شود و سپس محل برش‌ها بسته شده و بخیه زده می‌شود.

به طور معمول جراحی پلک‌های پایین سبب برداشتن چربی‌های اضافی آن قسمت می‌شود که این کار به از بین بردن کیست‌های پایین چشم و برخی از اوقات به برطرف شدن بخشی از افتادگی پوست کمک می‌کند. برش‌هایی که برای این عمل ایجاد می‌شود ممکن است درون پلک‌ها یا در بخش خارجی پلک‌های زیرین باشد.

بلفاروپلاستی

دوره نقاهت بلفاروپلاستی

پس از عمل جراحی پلک از پانسمان برای پوشش زخم‌ها استفاده نمی‌شود و جراح ممکن است تنها روی پلک‌ها و یا کناره‌های چشم‌ها چسب بزند. در صورت چسب زدن دست‌هایتان را نباید روی چسب بزنید.

معمولا جراح روی برش‌ها بخیه‌های جذبی می زند تا نیازی به کشیدن آن‌ها نداشته باشد. مدت دوره نقاهت بلفاروپلاستی و نحوه بهبودی پس از آن در افراد مختلف، تفاوت دارد و به وضعیت آناتومیک بدن و هم چنین رعایت دستورات و مراقبت‌های پس از عمل توسط بیمار بستگی دارد.

با وجود این و به طور معمول پس از سپری شدن چند هفته بیمار بهبودی کامل را به دست می آورد. حتی در بعضی از بیماران پس از طی ده روز دوران نقاهت، انجام فعالیت‌های روزمره امکان‌پذیر می‌شود.

مراقبت‌های قبل از بلفاروپلاستی

 • به مدت دو هفته قبل از عمل جراحی پلک از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون همانند آسپرین و بروفن پرهیز کنید.
 • به مدت دو هفته پیش از عمل از استعمال هر گونه دخانیات و سیگار و هم چنین مصرف مشروبات الکلی باید پرهیز کنید.
 • در صورت مصرف هر گونه داروی خاص یا حساسیت داشتن به داروهای خاص لازم است پزشک خود را در جریان بگذارید.
 • لازم است شب قبل از عمل، حمام کرده و در روز عمل هیچ گونه آرایشی روی چشم‌ها و صورت خود نداشته باشید.
 • شب قبل از عمل، غذای سبکی بخورید. همچنین لازم است 6 تا 8 ساعت قبل از شروع عمل ناشتا باشید.
 • پیش از عمل پزشک برایتان آزمایش هایی را تجویز می‌کند. از این رو لازم است آن‌ها را انجام داده و نتیجه آن‌ها را روز عمل به همراه داشته باشید.
 • داروهایی که پزشک قبل از عمل آن‌ها را تجویز کرده است به طور مرتب و کامل مصرف کنید.

مراقبت‌های بعد از بلفاروپلاستی

 • لازم است به مدت 24 ساعت پس از عمل یک فرد بزرگسال همراه شما باشد.
 • بهتر است تا 48 ساعت پس از عمل به هنگام استراحت سر بالاتر از بدن قرار گیرد و بیمار به پشت دراز بکشد.
 • توصیه می‌شود برای پیشگیری از درد و ناراحتی، داروهای مسکنی را که پزشک تجویز کرده است به طور کامل و مرتب مصرف کنید.
 • به طور کلی انجام ورزش ها و فعالیت‌های سنگین جسمانی پس از سپری شدن یک هفته تا ده روز پس از عمل جراحی امکان‌پذیر است.
 • به منظور کاهش ورم و کبودی ناشی از عمل جراحی پلک ، از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • به منظور حفظ تعادل و جلوگیری از غش کردن، بیماران باید به هنگامی که دراز کشیده‌اند و قبل از آن که بلند شده و بایستند یک دقیقه بنشینند پس از آن به آهستگی بایستند. همچنین در هنگامی که نشسته یا ایستاده هستند و احساس سرگیجگی می‌کنند فورا باید دراز بکشند.
 • توصیه می‌شود بیماران تا یک هفته پس از عمل بلفاروپلاستی به منظور پیشگیری از خشکی چشم‌ها فعالیت‌هایی همانند تماشای تلویزیون، مطالعه، کار با کامپیوتر و …. را انجام ندهند.
 • توصیه می‌شود برای این که چشم‌ها در برابر اشعه‌های خورشید و وزش باد دچار تحریک نشود به مدت چند هفته پس از عمل جراحی پلک به هنگام خروج از منزل عینک آفتابی بزنند.
 • تا چند هفته پس از عمل جراحی پلک ، چشم‌های افراد دچار خستگی سریع می‌شود، از این رو لازم است این افراد در طول روز کمی چرت بزنند.
 • افرادی که جراحی پلک انجام داده‌اند بهتر است تا مدت چند روز گریه نکنند.
 • بیماران باید هر روز سه بار محل برش‌های پلک‌ها را با آب و صابون شستشو دهند و سپس خشک کنند.
 • جراح داروها و پمادهایی را پس از عمل تجویز می‌کند. لازم است آن‌ها را به طور مرتب مصرف کنید.
 • برای مرطوب نگاه داشتن محل برش‌ها و دور چشم‌ها بیماران باید قطره چشم را طور مرتب مصرف کنند.
 • به هنگام استحمام بیماران باید با ملایمت چشم‌ها و ناحیه عمل شده را شستشو داده و خشک کنند. تا از وارد شدن فشار و آسیب دیدن محل عمل شده جلوگیری شود.
 • برای از بین رفتن سریع تر جای زخم‌ها بیماران باید ویتامین ای و کره کاکائو مصرف کنند.
 • برای خانم‌ها پس از سپری شدن حدود ده روز پس از عمل جراحی پلک، آرایش کردن امکان‌پذیر است.
 • بیماران پس از عمل و برای شروع غذا خوردن بهتر است رژیم غذایی نرم و آبکی را برای جلوگیری از کم‌آبی بدن استفاده کنند.
 • نکته مهم در مورد رژیم غذایی بیماران پس از عمل جراحی پلک استفاده از غذاهای غنی از پروتئین است.
 • در دوره بهبود پس از عمل بلفاروپلاستی احتمال افزایش یبوست به علت کاهش فعالیت‌های بدنی وجود دارد. از این رو توصیه می‌شود بیماران در رژیم غذایی خود از میوه و سبزیجات استفاده کرده و به میزان زیادی مایعات بنوشند.

عوارض جراحی پلک

جراحی پلک همانند سایر اعمال جراحی احتمال بروز عوارض را هم به دنبال دارد. در ادامه به مهم ترین عوارض جراحی پلک اشاره شده است. این عوارض در صورت رعایت مراقبت‌های قبل و پس از عمل یا بروز پیدا نمی‌کنند و یا در صورت بروز موقتی بوده و به سرعت رفع خواهند شد. البته در صورتی که این عوارض طولانی و خطرناک شوند باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

عوارض بلفاروپلاستی

֎ ورم و کبودی محل جراحی و اطراف چشم‌ها

از شایع ترین عوارض بلفاروپلاستی که بیشتر در روزهای نخست پس از جراحی بروز می یابد، تورم ناحیه عمل شده و دور چشم‌هاست. این تورم باعث سخت شدن پلک زدن و باز و بسته کردن چشم‌ها می‌شود. معمولا بهترین روش برای کم شدن تورم گذاشتن کمپرس سرد روی چشم‌هاست.

کبود شدن دور چشم و ناحیه عمل شده از عوارض احتمالی عمل جراحی پلک است. این کبودی ممکن است تا روی پیشانی و گونه های بیمار هم کشیده شود. با وجود ورم و کبودی پوست، اطراف چشم‌ها به حالت پف‌دار در‌می‌آید. در بیشتر بیماران تورم و کبودی به مدت یک هفته تا ده روز شدت می یابد و پس از آن به تدریج کاسته می‌شود.

֎ احساس درد و ناراحتی

  در طی فرایند عمل جراحی پلک ، بافت‌های پلک دچار تغییرات و تحریکات زیادی می‌شود که احساس درد و ناراحتی پس از آن مساله ای طبیعی است. این درد و ناراحتی معمولا پس از گذشت چند روز و به تدریج کاهش می یابد.

   ֎ خشکی و سوزش چشم‌ها

   خشکی، سوزش و قرمزی چشم‌ها از دیگر عوارض جراحی پلک است. برای رفع این عارضه و مرطوب نگاه داشتن چشم‌ها معمولا باید از قطره اشک مصنوعی استفاده کرد که پزشک آن را تجویز کرده است.

   مالیدن و خاراندن چشم‌ها سبب تحریک شدن چشم‌ها و پوست اطراف آن می‌شود که سبب طولانی شدن بهبودی می‌شود. پس باید از این کار خودداری کرد.

   ֎ دشواری پلک زدن و ریزش اشک

   در طی چند روز اول پس از عمل به دلیل اعمال تغییرات روی پلک‌ها و ورم به وجود آمده عمل باز و بسته کردن چشم‌ها و پلک زدن کمی سخت می‌شود. که این حالت برای بیمار احساس ناراحتی به وجود می آورد. اما به مرور زمان و کاهش ورم و بهبودی زخم‌ها این مشکل هم برطرف خواهد شد.

   عارضه اشک ریزی هم ممکن است در برخی از موارد به علت تحریک شدن حفره اشکی به هنگام جراحی پلک‌های پایین رخ دهد. این عارضه موقتی بوده و در صورتی که طولانی شود باید به پزشک مراجعه شود.

   ֎ تار دیدن و حساسیت به نور و روشنایی

   تاری دید از جمله عوارضی است که برخی از افراد در دوران نقاهت آن را تجربه می‌کنند. که البته این عارضه حالت گذرا داشته و پس از گذشت چند روز برطرف می‌شود. در صورت بروز تاری دید از فشار آوردن به چشم‌ها خودداری کنید و مدت زمان تماشای تلویزیون و صفحات گوشی و کامپیوتر را کاهش دهید.

   عارضه دیگر در این مورد، حساس شدن چشم‌ها به نور و روشنایی است. زیرا در این صورت اگر چشم‌ها در معرض نور قرار بگیرد دچار اشک ریزی می‌شود. از این رو لازم است برای جلوگیری از اشک ریزی از قرار گرفتن زیر نور شدید خودداری کنید و به هنگام خروج از منزل عینک آفتابی بزنید.

   ֎ خونریزی و عفونت

   از دیگر عوارض بلفاروپلاستی بروز خونریزی و عفونت است. یکی از علل خونریزی ایجاد لخته خون است. در صورت بروز خونریزی و عفونت باید به پزشک خود مراجعه کنید تا تحت درمان قرار بگیرید.

   ֎ باقی ماندن جای زخم (اسکار)

   در صورت ایجاد نشدن برش در محل دقیق خود و یا سهل‌انگاری در انجام مراقبت پس از عمل، احتمال دارد جای برش‌ها به صورت زخم‌ها (اسکار) باقی بماند.

   ֎ باز شدن برش‌ها

   در برخی موارد ممکن است پس از این که بخیه‌ها کشیده شود به علت خوب جوش نخوردن پوست، به محض باز و بسته کردن پلک‌ها زخم از هم باز شود. در این حالت بسته به بزرگی یا کوچکی برش‌ها از بخیه مجدد یا چسب های مخصوص بستن زخم‌ها استفاده می‌شود.

   ֎ نامتقارن شدن و بسته نشدن کامل چشم‌ها

   در صورت برداشته نشدن بافت به مقدار یکسان از روی پلک‌های هر چشم، نامتقارن شدن چشم‌ها ایجاد می‌شود. همچنین زیاد برداشتن بافت‌ها، شیار و فرورفتگی در پلک‌ها را ایجاد خواهد کرد که مانع از باز و بسته شدن چشم‌ها می‌شود.

   ֎ آسیب‌دیدگی کره چشم

   از آن جایی که پلک‌ها به کره چشم بسیار نزدیک هستند، امکان آسیب دیدن کره چشم در حین جراحی وجود دارد. احتمال این که به هنگام عمل جراحی قرنیه و سایر بافت‌های چشم دچار آسیب شود وجود دارد. البته در این شرایط برای رفع این مشکل باید مراقبت‌ها و در صورت نیاز جراحی خاصی انجام شود.

   عوارض جراحی پلک

   ֎ افتادگی و برگشت پلک‌ها

   سوالی که خیلی از مراجعان می‌پرسند این است که ” ایا عمل پلک برگشت دارد ” . در پاسخ باید گفت در برخی از موارد که جراحی پلک به صورت غیر استاندارد و غیر اصولی انجام می‌شود امکان دارد پلک‌ها دچار برگشتگی و افتادگی شود. این پدیده به علت زیاد کشیدن پلک‌ها ایجاد می‌شود که ممکن است به سمت داخل و یا خارج رخ بدهد.

   ֎ تیره شدن پوست اطراف چشم‌ها

   به علل مختلف ممکن است پس از جراحی پلک ، پوست اطراف چشم‌ها دچار تیرگی شود. به منظور رفع این مشکل ممکن است پزشک پمادهای مخصوصی را برای استعمال موضعی تجویز کند و یا بنا به نیاز از لیزر درمانی استفاده کند.

   ֎ نکروز یا مردگی بافت‌ها

   در عمل بلفاروپلاستی ممکن است بافت‌های ریز چربی در ناحیه ای که عمل می‌شود منجر به نکروز یا مرگ شود. در این صورت این بافت‌ها به شکل توده‌ای سخت درمی‌آیند. به گونه ای که با لمس، بیمار احساس درد می‌کند. این عارضه مشکلی گذرا بوده و معمولا با انجام برخی از مراقبت‌های ساده به تدریج برطرف می‌شود.

   ֎ حرکت سخت پلک‌ها

   یکی از عوارضی که ممکن است پس از جراحی ایجاد شود، دشواری پلک زدن است. این عارضه هم به علت تغییر یا زخم شدن بافت‌های زیرین پوست پلک‌ها ایجاد می‌شود. در صورت خفیف بودن، این عارضه گذرا بوده و به تدریج با ماساژ آن ناحیه برطرف می‌شود. اما در برخی از موارد که پلک زدن دشوار و محدود شود، نیاز به جراحی دیگری وجود دارد تا این مشکل رفع شود.

   ֎ ماندگاری نتایج جراحی پلک

   به طور کلی نتایج بلفاروپلاستی برای مدت زمان طولانی ماندگاری دارد. البته این میزان ماندگاری در افراد مختلف، متفاوت است. به طور معمول بیماران پس از جراحی می‌توانند انتظار ماندگاری نتایج جراحی پلک در حدود 5 تا 7 سال را داشته باشند.

   اما نتایج بلفاروپلاستی همیشگی نیست. ماندگاری نتایج جراحی پلک برای پلک‌های بالایی کم‌تر از پلک‌های پایینی است. علت آن هم این است که ابروها و پیشانی به مرور زمان دچار افتادگی می‌شود که در این صورت روی پوست پلک بالایی تاثیر می‌گذارد. در برخی از موارد برای حل این مشکل می‌توان از لیفت ابرو استفاده کرد.

   هزینه عمل بلفاروپلاستی

   • امکان محاسبه دقیق هزینه جراحی پلک وجود ندارد. زیرا هزینه بلفاروپلاستی تابع عوامل متعددی است. در ادامه به این عوامل اشاره شده است:
   • این که یک پلک یا هر دو پلک تحت جراحی قرار بگیرد هزینه‌های متفاوتی دارد.
   • روش های مورد استفاده جراحی
   • نوع بیهوشی و بی حسی موضعی و همچنین نوع داروهای مورد استفاده
   • نوع تجهیزات و ابزارهای مورد استفاده برای جراحی
   • داروهای تجویز شده برای استفاده در قبل و پس از عمل
   • دستمزد جراح بر اساس میزان تجربه، تخصص و مهارت وی
   • دستمزد متخصص بیهوشی
   • موقعیت جغرافیایی کلینیک و مرکز جراحی
   • نوع مرکز جراحی و کلینیک

   کلام آخر

   در اینجا کوشش کردیم عمل جراحی پلک یا بلفاروپلاستی را به طور مشروح مورد بررسی قرار دهیم. تا خوانندگان گرامی به طور کامل با این عمل آشنا شده و پاسخ سوالات خود را بیابند.

   اگر دچار افتادگی پلک‌ها هستید و چین و چروک هایی در اطراف آن‌ها ایجاد شده است که هم در زیبایی چهره‌تان و هم در میزان دید شما تاثیر گذاشته است، بهترین راهکار برای رفع این مشکل عمل بلفاروپلاستی است.

   با انجام این عمل ظاهر پلک‌های شما بهتر شده و چشمان شما هم طراوت و شادابی مجددی را به دست خواهد آورد.


   سوالات متداول

   ✅ آیا عمل جراحی پلک در بینایی افراد هم تاثیر دارد؟

   بله به علت این که طی جراحی پلک پوست‌های اضافی پلک‌ها برداشته می‌شود تا حدودی بینایی فرد بهتر می‌شود.

   ✅ به طور میانگین مدت زمان ماندگاری نتایج بلفاروپلاستی چقدر است؟

   معمولا در افراد مختلف میانگین ماندگاری نتایج جراحی پلک چیزی بین 5 تا 7 سال است.

   ✅ از لیزر در جراحی پلک برای چه کاری استفاده می‌شود؟

   از لیزر به منظور ایجاد برش در ناحیه پلک‌ها استفاده می‌شود.

   ✅ عمل جراحی پلک چقدر طول می کشد؟

   بین یک تا دو ساعت.

   ✅ آیا برای انجام عمل جراحی پلک نیاز به بیهوشی عمومی وجود دارد؟

   به طور معمول در بیشتر موارد عمل بلفاروپلاستی با بی حسی موضعی انجام می‌شود و نیازی به بیهوشی عمومی وجود ندارد.

   ✅ آیا می‌توان با بلفاروپلاستی پف‌های زیر چشم و پلک پایین را برطرف کرد؟

   بله با انجام عمل جراحی پلک رفع این مشکل امکان‌پذیر است.

   ✅ پس از چند روز می‌توان بخیه‌ها را کشید؟

   معمولا پس از گذشت 6 تا 8 روز می‌توان بخیه‌ها را از محل برش‌ها کشید.

   ایا عمل پلک برگشت دارد ؟

   در صورتی که این عمل به صورت غیر استاندارد و غیر اصولی انجام شود، بله پلک‌ها ممکن است دچار برگشتگی و افتادگی شوند.