تزریق بوتاکس

بوتاکس

امروزه استفاده از بوتاکس به منظور رفع خطوط چین‌وچروک روی گونه‌ها، پیشانی، دور چشم  و … محبوبیت چشم‌گیری را خصوصا در میان زنان پیدا کرده است. علاوه بر زیبایی، خواص درمانی هم دارد و از آن برای درمان دردهایی همانند میگرن هم استفاده می‌شود. که به طور معمول از طریق تزریق انجام می‌شود.

تزریق بوتاکس، یکی از روش‌های زیبایی، برای بدست آوردن چهره ای جوان و شاداب تر است. بوتاکس یک نوع سم رقیق شده به نام بوتولنیوم است که برای فلج کردن برخی عضله‌های صورت که باعث چین و چروک شده اند استفاده می‌شود.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس در واقع نام برند تجاری یک سم است که از باکتری clostridium botulinum تولید می‌شود. اگر غلظت این سم بالا باشد می‌تواند منجر به نوعی فلج عضلانی شود که نام آن بوتولیسم است. بوتولیسم معمولا در اثر مسمویت غذایی ایجاد می‌شود. اگر چه این سم برای سلامتی بدن بسیار خطرناک است اما محققان پزشکی به این یافته رسیده‌اند که در صورت استفاده از آن و رعایت نکات ایمنی می‌توان از آن برای زیبایی نواحی چهره استفاده کرد. تزریق بوتاکس به عضلات چهره سبب کنترل انقباضات و حرکات این عضلات می‌شود و از این رو خطوط چین‌وچروک از بین می‌رود.

تاریخچه بوتاکس

سم بوتولینیوم از مواد طبیعی ترکیب شده و در ابتدا از خواص سمی آن استفاده می‌شده است. اما امروزه این ماده  برای ساخت دارو به کار برده می‌شود. سم بوتولینیوم در قرن نوزدهم شناسایی شد. این سم از غذای مانده‌ای به وجود می‌آید که به طور غیر بهداشتی نگه‌داری شده و سبب ایجاد مسمومیت در افراد می‌شود.

در سال 1822 نخستین بار محققان به تاثیر سم بوتولینیوم روی سیستم عصبی افراد در اثر خوردن سوسیس پی بردند. مسمومیت ناشی از خوردن سوسیس با نام بوتولیسم (botulism) شناخته شد. در سال 1895 محققان کشف کردند که باکتری‌ها عامل ایجاد کننده سم بوتولیسم هستند. در دهه 1940 میلادی نوع A  سم بوتولینیوم شناسایی و تفکیک شد. محققان در دهه 1960 میلادی روی تاثیر سم بوتولینیوم روی عضلات گونه‌های حیوانی تحقیقاتی انجام دادند. در دهه 1970 میلادی سم بوتولینیوم برای نخستین بار برای بیمارانی مورد آزمایش قرار گرفت که مبتلا به بیماری لوچی چشم (استرابیسم) بودند. این آزمایش‌ها سرانجام سبب آن شد که در سال 1989 سازمان غذا و داروی آمریکا داروی oculinum  را مورد تایید قرار دادکه از سم بوتولینیوم تولید شده بود در درمان بیماری لوچی چشم و اسپاسم پلک‌ها موثر بود.

شرکت آلرگان ترکیب oculinum را بعدها در اختیار گرفت و از اواخر دهه 1980 میلادی با نام تجاری بوتاکس در درمان اسپاسم های موضعی عضلات مورد استفاده قرار گرفت. در سال 2000 سازمان غذا و داروی آمریکا کاربرد بوتاکس که با نام Botox Cosmetic شناخته می‌شد را برای برطرف کردن موقتی خط اخم و چین‌وچروک‌های چهره افراد تایید کرد . نهایتا آن که در سال 2004 میلادی، سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از  آن برای درمان و بهبود تعریق زیاد در ناحیه زیر بغل را هم مورد تایید قرار داد.  

مدت زمان تاثیر بوتاکس

کاربرد زیبایی بوتاکس :

برخی از کاربردهای زیبایی آن عبارتند از:

 • از بین بردن چروک‌های پیشانی
 • از بین بردن چروک‌های به اصطلاح پا کلاغی اطراف چشم
 • از بین بردن خط اخم در بین دو ابرو
 • از بین بردن چین و چروک بالای بینی
 • لیفت مختصر ابروها

کاربرد درمانی بوتاکس :

استفاده از بوتاکس در حوزه پزشکی قدمتی 50 ساله دارد. بسیاری از مشکلات را می توان به کمک این ماده و بدون هیچ گونه جراحی یا برشی به شکل موقت درمان کرد. به طور کل کاربرد درمانی آن عبارتند از:

⇐ جوانسازی پوست

شناخته شده ترین و رایج ترین کاربرد درمانی تزریق بوتاکس جوانسازی و زیبایی پوست صورت است. به کارگیری این ماده در جوانسازی پوست قدمتی 15 ساله دارد. این روش برای درمان چین و چروک استاتیک (ناشی از افزایش سن و پیری) پاسخگو نیست. اما برای درمان چین و چروک دینامیک (ناشی از انقباض عضلات) یکی از بهترین راهکارها می باشد.

چروک موجود در پیشانی، خطوط پنجه کلاغی کنار چشم، خط اخم و چین و چروک بالای بینی از جمله موارد قابل درمان با این روش به شمار می روند. در واقع ماده بوتاکس با اثرگذاری بر عضلات محدوده پیشانی یا اطراف چشم آنها را فلج می کند. آثار این فرآیند به تدریج خود را در کاهش عمق خطوط صورت نشان می دهد. تزریق آن در کنار درمان چروک دینامیک، لیفت مختصر ابرو را نیز به دنبال دارد.

جوانسازی پوست با تزریق بوتاکس

⇐ درمان میگرن

امروزه از تزریق بوتاکس به عنوان یکی از روش های نوین درمان سردردهای میگرنی یاد می شود. کاربرد درمانی آن در بهبود میگرن به دلیل موفقیت 80 درصدی در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی رایج است. البته انجام این کار با تزریق زیبایی بوتاکس کاملاً متفاوت و باید زیر نظر نورولوژیست (متخصص مغز و اعصاب) انجام شود.

در این روش عضلات مختلف محدوده سر از قبیل گیجگاهی، پیشانی، پس سری و بالای شانه برای تزریق بوتاکس انتخاب می شود. ماده تزریقی به محض ورود از آزاد شدن سیگنال درد در سلول های عصبی سر و گردن جلوگیری می کند. البته تزریق آن تنها برای سردردهای میگرنی و تنشی موفقیت آمیز است و استفاده از آن برای سینوزیت و یا سردرد ناشی از فشار خون بالا مرسوم نمی باشد.

درمان میگرن با بوتاکس

⇐ درمان تعریق شدید

کاربرد درمانی دیگر آن برای رفع تعریق شدید زیربغل به سال 2004 بازمی گردد. امروزه بسیاری از کشورها برای رفع مشکل عرق شدید (هیپرهییدروز) زیربغل، دست، پا، سر، صورت و سینه از این روش استفاده می کنند.

استیل کولین به عنوان یک واسطه شیمیایی نقش تحریک غدد عرق را بر عهده دارد. بوتاکس بعد از تزریق به زیر بغل یا سایر نقاط مورد نظر، از آزاد شدن این ماده جلوگیری می کند. اثرگذاری این روش بسیار بالا و معادل 87-82 درصد ارزیابی شده است. حتی میزان اثرگذاری در برخی نواحی بدن تا 90 نیز افزایش می یابد. البته اثر آن بر کاهش تعریق بعد از 12-4 ماه از بین رفته و نیازمند تجدید تزریق است.

درمان تعرق شدید با تزریق بوتاکس

⇐ درمان تکرر ادرار

نمونه دیگری از کاربرد درمانی تزریق بوتاکس مربوط به مشکلات ادراری است؛ به عنوان مثال می توان به بیش فعالی مثانه اشاره کرد. تزریق این ماده  به عضلات مثانه موجب شل شدن آنها می شود. در نتیجه مقدار بیشتری ادرار را در خود جای داده و تعداد دفعات دفع نیز کاهش می یابد. این روش همچنین گزینه مناسبی برای بهبود تکرر ادرار یا عفونت ادراری در افراد مبتلا به مشکلات پروستات است. این کار با کاهش اندازه غده پروستات با تزریق فراهم می شود.

درمان تکرر ادرار با تزریق بوتاکس

⇐ بهبود درد مفصلی و اسکلتی

تزریق داخل مفصلی یکی از روش های موثر در در کنترل درد و بهبود عملکرد افراد مبتلا به آرتروز یا آرتریت است. بهبود این عوارض با تزریق داخل مفصلی به کمک موادی همچون کورتون (استروئید)، پلاسما، هیالورونیک اسید، اوزون و بوتاکس انجام می شود. همچنین به واسطه نقش ضد درد خود، روشی موثر در درمان دردهای اسکلتی و مفصلی شانه، ران و زانو است.

کاربرد درمانی تزریق بوتاکس

⇐ درمان گرفتگی عضلات گردن

رفع گرفتگی گردن (دیستروفی): انقباض غیرارادی عضلات گردن که موجب کجی یا لرزش آن می شود، دیستروفی نام دارد. این عارضه به دلیل خونرسانی ضعیف به ماهیچه های ناحیه گردن و گرفتگی آنها ایجاد می شود. تزریق بوتاکس عضلات گرفته و منقبض را فلج و کجی یا لرزش آن را تا مدت زمان معین برطرف می کند.

تزریق بوتاکس به گردن

⇐ درمان انحراف چشم

عضلات مختلفی در اطراف چشم قرار دارد که به صورت متقابل به هم نیرو وارد می کنند. گاهی اوقات توازن نیروها به هم خورده و مشکلاتی همچون انحراف چشم به وجود می آید. این عارضه در صورت عدم درمان به موقع منجر به ضعیفی، دوبینی و حتی از دست رفتن بینایی می شود. اولین کاربرد درمانی تزریق بوتاکس در حوزه پزشکی مربوط به این عارضه است. این ماده ضمن اثرگذاری بر ماهیچه های اطراف چشم از ارسال سیگنال به عصبی به آنها جلوگیری می کند. در نتیجه عضلات به تدریج تعادل از دست رفته خود را پیدا می کنند.

درمان انحراف چشم با بوتاکس

⇐ درمان پلک زدن غیر ارادی

دیستروفی شاخه ای از بیماری های مغز و اعصاب است که به صورت تیک عصبی نمایان می شود. بسیاری از بیماری های موجود در این شاخه را می توان به سادگی با تزریق بوتاکس کنترل و درمان کرد؛ به عنوان مثال می توان به بلفارواسپاسم (پلک زدن غیرارادی) اشاره کرد. در حال حاضر تزریق آن بهترین درمان برای پلک زدن غیر ارادی است. تزریق برای درمان این عارضه در عضلات اطراف چشم انجام می شود. میزان رضایت بخشی از این روش در بین بیماران حدود 90-80 درصد است. البته حداکثر زمان تاثیر این ماده 3 ماه و تکرار تزریق برای حفظ وضعیت سالم الزامی است.

⇐ درمان پرش عضلات صورت

درمان انقباض غیر اداری عضلات یک سمت صورت (همی فاسیال اسپاسم) یکی دیگر از کاربردهای  بوتاکس است. میزان موفقیت این روش در مقایسه با روش جراحی یا دارودرمانی 70 الی 80 درصد است. همی فاسیال اسپاسم به دلیل آسیب یا تحریک عصب هفتم صورت شکل می گیرد. پرش نامنظم و بدون درد (تیک) یک سمت صورت از علائم بروز این عارضه است.

⇐ درمان ناتوانی در بلع

ناتوانی در بلع یا آشالازی به دلیل اختلال در عملکرد مری رخ می دهد. این مشکل بلع و غذاخوردن را مختل و از ورود غذا به معده جلوگیری می کند. همچنین، ماده مورد نظر با استفاده از اندوسکوپ به بخش منقبض مری وارد می شود. درمان آشالازی با بوتاکس روشی مناسب برای کسانی است که قادر به انجام جراحی نیستند.

نواحی مختلف بوتاکس :

بوتاکس گونه‌ها

امروزه یکی از روش‌های متداول و کم‌خطر برای داشتن گونه‌هایی برجسته و زیبا تزریق بوتاکس به آن‌هاست. داشتن گونه‌های برجسته نقش مهمی در زیبایی و شادابی پوست صورت دارند. بوتاکس گونه‌ها که بعضا بوتاکس صورت هم نامیده می‌شود کابردهای مختلفی دارد. در زیر به این موارد اشاره شده است.

⇐ پر شدن گونه‌ها

اگر افرادی دچار لاغری گونه‌ها هستند و صورتی بد فرم دارند با تزریق بوتاکس می‌توان تا حد زیادی به این افراد کمک کرد تا این مشکل را برطرف کنند؛ و از این راه صورتی زیبا داشته باشند.

 تزریق بوتاکس گونه

⇐ زاویه‌دار کردن صورت

تزریق بوتاکس به گونه‌ها، سبب زاویه‌دار شدن چهره و کوچک‌تر دیده شدن فک و چانه فرد می‌شود. با زاویه‌دار کردن چهره خطوط فک و گردن بیشتر مشخص شده و خطوط فک نازک‌تر دیده می‌شود.

⇐ برطرف کردن افتادگی گونه‌ها

تزریق بوتاکس به گونه‌ها راهکار مناسبی برای حل مشکل افتادگی گونه‌هاست. زیرا در اثر افزایش سن گونه‌ها دچار افتادگی شده و حالت طبیعی خود را از دست می‌دهند. با تزریق آن به گونه‌ها تحرک عضلات آن کم‌تر شده و سبب آن می‌شود که فرم گونه‌ها حالتی ثابت و برجسته به خود بگیرد.

بوتاکس پیشانی

به نظر برخی از متخصصین زیبایی، بوتاکس پیشانی از مهم‌ترین و سودمندترین کاربردهای بوتاکس برای زیبایی چهره به شمار می‌رود. با تزریق آن به پیشانی، ماهیچه‌های پیشانی از کار می‌افتند و  موجب حرکت نکردن و یا کم تحرکی آن‌ها می‌شود. پیشانی از جمله نواحی صورت است که دچار چین‌وچروک‌های بسیاری می‌شود و پتانسیل ایجاد چین‌وچروک‌های زیادی را دارد.

چین‌وچروک‌هایی که در پیشانی ایجاد می‌شود بیشتر روی چهره نمایان می‌شود. از این رو باید از ایجاد چنین چین‌وچروک‌هایی جلوگیری کرد و در صورت ایجاد آن‌ها در پیشانی باید با روش‌هایی همانند تزریق بوتاکس آن‌ها را برطرف کرد.

بوتاکس پیشانی در مقایسه با سایر نواحی بدن، بهترین عملکرد و در عین حال کم‌ترین عوارض را دارد. تزریق بوتاکس به پیشانی، باعث جلوگیری از حرکات عضلات پیشانی می‌شود که نتیجه آن از بین رفتن چین‌وچروک پیشانی است. 

تزریق بوتاکس به پیشانی

⇐ نحوه تزریق بوتاکس به پیشانی

برای تزریق بوتاکس به پیشانی باید پودر این ماده را در نمک رقیق کرد. پس از آن این ماده ترکیب شده، باید مستقیما به بافت عصبی عضلات پیشانی تزریق شود. سم بوتولینوم بوتاکس به مدت 24 تا 72 ساعت زمان نیاز دارد تا اثر خود را بگذارد. زیرا برای عملکرد مطلوب آن و مختل کردن روند انتقال پیام های عصبی به عضلات به این میزان زمان نیاز است. در مواقعی هم به ندرت ممکن است تاثیر بوتاکس روی بافت های عصبی عضلات پیشانی به 5 روز زمان نیاز داشته باشد.

تزریق بوتاکس به کناره های چشم ها

ایجاد خطوط چین‌وچروک در اطراف چشم‌ها از جمله مشکلاتی است که سبب کاهش زیبایی در بسیاری از افراد می‌شود. برای مثال به هنگام خندیدن در بیشتر بزرگسالان خطوط خنده در اطراف چشم‌ها ظاهر می‌شود. از این رو به دنبال راهی هستند تا این مشکل را درمان کنند. برای درمان مشکل چنین افرادی می‌توان از بوتاکس استفاده کرد. این ماده با فلج کردن اعصاب عضلات اطراف چشم‌ها و یا با کاستن این حرکات سبب برطرف شدن خطوط خنده از کناره‌های چشم‌ها می‌شود. تا از این طریق خطوط خنده دیده نشوند.

بوتاکس کناره‌های چشم

⇐ نحوه تزریق بوتاکس دور چشم

تزریق بوتاکس دور چشم ها در کلینیک یا مطب و به صورت سرپایی انجام می‌شود. برای انجام این عمل نیازی به بی‌حس کردن بیمار وجود ندارد. زیرا تزریق با سوزن‌های مخصوص و ظریفی انجام می‌شود که فرد درد زیادی را حس نمی‌کند. پزشک پس از ضد عفونی کردن پوست نواحی اطراف چشم، با سرنگ انسولین و سوزن بسیار ظریف، بوتاکس را به اطراف چشم، بالای ابروها و پیشانی تزریق می‌کند.

امکان دارد سوزش و قرمزی اندکی در محل تزریق ایجاد شود که پس از ساعاتی برطرف می‌شود. توصیه می‌شود پس از تزریق تا ساعاتی دراز نکشید و از دست زدن و مالیدن محل تزریق پرهیز کنید. تا بوتاکس به طور کامل در عضلات محل تزریق جذب شود.

به طور معمول چین‌وچروک‌ها یکی دو روز پس از تزریق به تدریج از بین می‌رود. نتیجه این عمل بین 3 تا 6 ماه طول می کشد. پس از این زمان، به تدریج اثر تزریق  از بین می‌رود و چین‌وچروک‌ها مجددا پیدا می‌شوند. در این هنگام می‌توان تزریق بوتاکس را دوباره انجام داد.  

بوتاکس لب

امروزه بوتاکس لب برای بسیاری از افراد اصطلاحی آشناست. زیرا استفاده از آن در زیباتر شدن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. یکی از کابردهای مهم بوتاکس در زیباتر ساختن لب هاست که از آن با نام بوتاکس لب یاد می‌شود.

با افزایش سن، روی لب‌ها خطوط چین‌وچروک نازیبایی ایجاد می‌شود. خطوط چین‌وچروک کناره‌های لب‌ها سبب نازک‌تر دیده شدن لب ها شوند. البته برخی از مواقع ممکن است خطوط چین‌وچروک به صورت عمیق و ترک‌خورده مشاهده شود. علاوه بر این خطوط چین‌وچروک از ویژگی‌های پیری چهره هم محسوب می‌شود. در این شرایط تزریق بوتاکس می‌تواند راه حل این مشکل باشد.

برای تزریق بوتاکس لب از سم بوتولینیوم نوع A استفاده می‌شود. این سم را با سوزن مخصوص در ماهیچه‌های لب‌ها تزریق می‌کنند.  بوتاکس لب موقتا ماهیچه‌های لب ها را ضعیف یا فلج می‌کند. با این کار عضلات لب قدرت انقباض را نداشته و تضعیف می‌شود. همین سبب برطرف شدن چین‌وچروک‌های روی لب می‌شود.

انجام تزریق بوتاکس به لب‌ها برای نخستین بار سبب فلج و ضعیف شدن ماهیچه‌های لب‌ها به مدت سه تا چهار می‌شود. اما برای حصول نتایج بهتر و مطلوب‌تر معمولا تزریق باید چند بار انجام شود. درد تزریق  اندک بوده و شبیه به نیش زنبور عسل است. برای انجام عمل تزریق بوتاکس به لب‌ها چیزی در حدود 5 تا 30 دقیقه زمان نیاز است.

تزریق بوتاکس به لب

چه افرادی برای عمل بوتاکس لب مناسب هستند؟

 • افرادی که به لحاظ ژنتیکی لب‌های کوچکی دارند. این قبیل افراد به طور معمول در سنین جوانی هستند و دچار چین‌وچروک در اطراف دهان و روی لب‌ها نیستند.
 • افرادی که به مرور زمان و به تدریج دچار نازک شدن لب‌ها و ایجاد خطوط چین‌وچروک روی لب‌های خود می‌شوند.
 • افرادی که با گذشت زمان بافت چربی و پوست دور لب‌ها کم شده و چین‌وچروک‌ها عمودی درآن ایجاد می‌شود. هم چنین فاصله لب تا بینی بیشتر می‌شود.
 • افرادی که گوشه لب های آن‌ها افتاده و خط اندوه در آن ایجاد می‌شود.
 • افرادی که دچار لبخند لثه‌ای هستند و به دنبال راهی برای درمان این مشکل هستند. لبخند لثه‌ای حالتی است که در آن بافت لثه به هنگام خنده در بالای دندان‌های ردیف بالا دیده می‌شود.

موارد منع بوتاکس:

در صورتی که یکی از شرایط زیر را داشته باشید توسط پزشک از انجام بوتاکس منع خواهید شد:

1- سابقه مصرف سیکلوسپورین و آنتی بیوتیک از دسته آمینوگلیکوزیدها و دی پنیسیلامین داشته باشید.

2- در صورتی که سابقه بیماری¬های تنفسی خاص دارید.

3- در دوران بارداری و شیردهی به سر میبرید.

4- در صورتی که به بوتاکس یا فراورده های موجود در آن حساسیت داشته باشید.

5- اگر در محل تزریق عفونت وجود داشته باشد.

قبل از تزریق حتما در مورد سابقه بیماری های خود و داروهایی که مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید.

نحوه انجام بوتاکس:

 • برای انجام آن، نیاز به بی‌حسی نیست.
 • اصولا از پمادهای بی حسی 20 دقیقه قبل از تزریق استفاده می‌شود.
 • معمولا 10 تا 15 دقیقه زمان لازم دارد.
 • تزریق توسط سوزن‌های بسیار ظریف انجام می‌گیرد.
 • در هنگام تزریق، شما درد بسیار کمی را تجربه خواهید کرد.
 • تعداد تزریق با توجه به محل تزریق و شدت چین و چروک در افراد مختلف یکسان نخواهد بود.

توصیه‌های که قبل از انجام تزریق بوتاکس باید جدی گرفته شود:

 • از مصرف آسپرین وهر گونه داروی ضد التهابی به مدت 1 هفته قبل از انجام تزریق خودداری فرمایید
 • در صورت مصرف هر گونه دارو، حتی داروهای گیاهی، قبل از انجام تزریق با پزشک خود مشورت کنید
 • قبل از تزریق وعده غذایی خود را مصرف کنید، ناشتا به مطب نروید
 • در صورت داشتن هرگونه بیماری حتما با پزشک خود در این باره صحبت کنید
 • در صورتی که قرار است بوتاکس در ناحیه صورت تزریق شود آرایش صورت خود را کاملا پاک کنید
 • برای انجام بوتاکس به کلینیک های زیبایی غیر معتبر مراجعه نکنید. تزریق باید توسط پزشک متبحر در این حوزه انجام شود

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس:

مراقب بعد از انجام بوتاکس از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بر روی کیفیت بوتاکس تاثیر بسزایی دارد.

از جمله مراقبت‌های بعد از بوتاکس این است که:

 • به هیچ وجه محل تزریق بوتاکس را تا 24 ساعت بعد از تزریق لمس نکنید. ماساژ دادن و لمس کردن ناحیه تزریق باعث می‌شود، ماده بوتاکس به سایر نواحی پوست انتقال پیدا کند
 • بعد از تزریق بوتاکس لایه برداری و میکرودرم انجام ندهید
 • از مصرف الکل بعد از تزریق پرهیز کنید
 • در صورت کبودی در منطقه تزریق از ویتامین K استفاده کنید
 • از انجام فعالیت‌های سنگین بعد از آن خودداری فرماید
 • کبودی، قرمزی و تورم در ناحیه تزریق بوتاکس طبیعی است. اما در صورتی که بعد از تزریق و مراجعت به منزل احساس خارش و یا درد شدید کردید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض تزریق بوتاکس:

بوتاکس مانند هر روش دیگر دارای عارضه‌های جانبی بسیاری است. به خصوص، زمانی که توسط یک فرد غیر متخصص انجام می‌شود. البته نمی‌توان گفت که بوتاکس یک تکنیک پرخطر است.

برای پیشگیری از عارضه‌های جانبی و عمومی بوتاکس، بهتر است که به کلنیک و پزشکی مراجعه کنید که از اعتبار بالایی برخوردار است و تکنیک تزریق بوتاکس را دانسته و تجربه بالایی داشته باشد. در زیر، برخی از عوارض رایج تزریق بوتاکس آورده شده است:

 •  قرمزی و تورم در محل تزریق؛
 • سردرد و تهوع؛
 • درد؛
 • کبودی؛
 • عفونت؛
 • واکنش‌های کولینرژیک؛
 • تب؛
 • احساس گر گرفتگی؛

 ⇐قرمزی و تورم در محل تزریق :

یکی از عوارض بوتاکس قرمزی است که معمولا به طور خفیف تا متوسط رخ می‌دهد و معمولا بعد از گذشت چند ساعت برطرف خواهد شد و نیازی به درمان خاصی ندارد.

شدت و میزان قرمزی بوتاکس بسته به ضخامت سوزن و محل تزریق متفاوت می‌باشد. همچنین، هرچه تجربه پزشک در این زمینه بیشتر باشد، احتمال وقوع قرمزی کمتر خواهد بود.

تزریق آهسته، استفاده از سوزن‌های با کیفیت و استفاده از کمپرس سرد از جمله مواردی هستند که باعث فروکش کردن قرمزی و تورم می‌شوند.

 ⇐ سردرد و تهوع:

یکی از شایع‌ترین عوارض تزریق بوتاکس، سردرد و حالت تهوع است که در 15 درصد از بیماران مشاهده می‌شود. البته، این عارضه خفیف است و بیشتر در افرادی اتفاق میفتد که بار اول است که تزریق می‌کنند. ماندگاری سردرد و حالت تهوع ناشی از تزریق بوتاکس حدود 3 الی 4 ساعت است و بعد از آن از بهبود می‌یابد.

 ⇐ درد:

قبل از تزریق بوتاکس، ناحیه مورد نظر تحت تاثیر بی‌حسی قرار می‌گیرد و بیمار درد زیادی را طی فرآیند تزریق احساس نخواهد کرد و اکثر مراجعین قادر به تحمل درد ناشی از تزریق خواهند بود.

اگر آستانه درد شما پایین است، با مشورت پزشک، 1 الی 2 ساعت قبل از تزریق یک قرص استامینوفن مصرف نمایید. همچنین، استفاده از کمپرس سرد می‌تواند باعث کاهش درد در محل تزریق شود. ماندگاری این عارضه حدود 30 دقیقه است.

 ⇐ کبودی:

یکی دیگر از شایع‌ترین عوارض تزریق بوتاکس دور چشم که در اثر آسیب دیدن عروق خونی اتفاق می‌فتد، کبودی در اطراف محل تزریق است. زمانی که عروق خونی به خوبی شناسایی نمی‌شوند و پزشک دقت کافی را در حین تزریق ندارد، سوزن مخصوص تزریق بوتاکس به عروق خونی آسیب می‌زند و باعث بروز کبودی می‌شود.

جهت جلوگیری از وقوع این عارضه و پیشگیری از گسترش آن، بهتر ات که مصرف داروهایی مانند آسپرین یا داروهای ضدالتهابی را حداقل یک هفته قبل از تزریق قطع کنید. همچنین، کرم‌های حاوی عصاره ارنیکا یا ویتامین K باعث تسریع روند بهبود و رفع کبودی می‌شود. همچنین، رعایت موارد زیر باعث جلوگیری از کبودی پوست خواهد شد:

 • در حین فرآیند تزریق باید نشسته باشید؛
 • عروق خونی باید توسط پزشک شناسایی شود؛ به خصوص زمانی که تزریق در اطراف چشم یا دیگر نقاط حساس انجام می‌شود؛
 • محل تزریق باید توسط پزشک فشار داده شود تا احتمال بروز کبودی کاهش یابد؛

⇐ عفونت:

تا به امروز گزارشی مبنی بر بروز عفونت در کسانی که کلینیک‌ها و مراکز معتبر را برای تزریق انتخاب کرده‌اند، مشاهده نشده است؛ زیرا، افراد ماهر و متخصص قبل از تزریق، محل مورد نظر را با محلول مخصوص ضد عفونی می‌کنند و مانع از رشد باکتری‌ها یا خطر بروز عفونت می‌شوند.

 ⇐ واکنش‌های کولینرژیک:

واکنش‌های کولینرژیک «Cholinergic»  از جمله عوارض تزریق بوتاکس دور چشم است که به شکل خشکی چشم و دهان اتفاق میفتد. این عارضه در مواردی مشاهده می‌شود که بوتاکس از سم بوتولونیوم نوع B تهیه شده باشد

مدت زمان تاثیر بوتاکس

مدت زمان تاثیر بوتاکس:

باید بگوییم مدت زمان ماندگاری اثر بوتاکس در افراد مختلف، متفاوت است. اما به طور میانگین تاثیر بوتاکس می‌تواند بین 4 تا 6 ماه در محل تزریق باقی بماند. پس از آن می‌توان تزریق مجدد را انجام داد. بعد از این مدت، چین و چروک‌ها به زمان قبل از تزریق برمی گردد. تزریق بعدی باید زمانی باشد که اثر تزریق اول در حال از بین رفتن است.

اگر شما به مدت دو سال در فاصله زمانی مشخصی تزریق انجام بدهید بعد از این مدت فاصله زمانی آن افزایش می یابد.

عوامل موثر بر میزان ماندگاری بوتاکس :

برخی از عوامل بر میزان مدت زمان تاثیر بوتاکس تاثیرگذار بوده و سبب افزایش آن می‌شود. در ادامه به توضیح مختصر هر کدام از این عوامل پرداخته‌ایم.

 ⇐ نداشتن استرس و فشارهای روانی

از عوامل بسیار موثر در مدت زمان ماندگاری بوتاکس، نداشتن استرس و فشارهای روانی است. زیرا تخلیه استرس و تنش‌های روانی موجب فشار به عضلات برای منقبض شدن می‌کند. هر چند امکان انقباض عضلات محل تزریق بوتاکس وجود ندارد اما مدت زمان ماندگاری آن را کاهش می‌دهد.

⇐ میزان تجربه و تخصص پزشکان

هر چه میزان تخصص و تجربه پزشک در تزریق بوتاکس بیشتر باشد مدت زمان ماندگاری بوتاکس هم بیشتر می‌شود. زیرا داشتن تجربه پزشک در نحوه تزریق و هم‌چنین استفاده از تکنیک‌های درست در کلینیک‌های معتبر سبب افزایش مدت زمان ماندگاری بوتاکس می‌شود.

⇐ مصرف دخانیات

مصرف دخانیات و به خصوص سیگار به دلیل آثار منفی که روی پوست می‌گذارد موجب می‌شود مدت زمان ماندگاری بوتاکس هم کاهش یابد. از این رو به افرادی که سیگار می‌کشند و عمل بوتاکس را می‌خواهند انجام دهند توصیه می‌شود برای ماندگاری بوتاکس مصرف سیگار و دخانیات را ترک کنند.

⇐ پرهیز از اشعه خورشید

یکی از عوامل موثر در کاهش مدت زمان ماندگاری بوتاکس قرار گرفتن در زیر نور خورشید است. اگر بدون پوشش مناسب همانند کلاه لبه‌دار و عینک آفتابی و هم‌چنین عدم استفاده از کرم ضد آفتاب در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرید، مدت زمان ماندگاری بوتاکس هم کاهش خواهد یافت.

⇐ ترمیم به موقع بوتاکس

از دیگر عوامل موثر بر میزان ماندگاری بوتاکس ترمیم به موقع آن است. به این منظور طبق یک برنامه زمان‌بندی باید برای تزریق مجدد بوتاکس به پزشک مراجعه کنید. زیرا انجام مجدد بوتاکس و تکرار آن سبب ضعیف‌تر شدن تدریجی ماهیچه‌های نواحی صورت شده و تاثیر بوتاکس برای مدت زمان طولانی پایدار می‌ماند.

باید فواصل زمانی طبق نظر پزشک تعیین شود. زیرا فاصله کوتاه سبب عدم واکنش ماهیچه‌ها به بوتاکس می‌شود و فاصله زیاد هم سبب ایجاد دوباره چین‌وچروک‌ها خواهد شد.

قیمت تزریق بوتاکس:

هزینه تزریق بوتاکس به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل به طور مجموع هزینه‌ تزریق بوتاکس را تعیین می‌کند. در ادامه به توضیح هر یک از این عوامل پرداخته‌ایم.

⇐ میزان چین‌وچروک‌ها

هر چه میزان چین‌وچروک‌ها کم باشد و خطوط آن‌ها ریز باشد هزینه تزریق بوتاکس برای درمان آن هم کم‌تر خواهد بود. اما فردی با پوست چروکیده که خطوط عمیق چین‌وچروک دارد، باید هزینه بیشتری را بابت درمان آن به وسیله تزریق بوتاکس بپردازد.

⇐ نواحی تزریق

اگر تنها یک ناحیه مثلا پیشانی نیاز به تزریق بوتاکس داشته باشد هزینه کم‌تری خواهد داشت در مقایسه با حالتی که بیش از یک ناحیه به درمان نیاز دارد.

⇐ تجربه و تخصص پزشک

هر چه تخصص و تجربه یک پزشک بیشتر باشد هزینه انجام عمل تزریق بوتاکس بیشتر خواهد شد. به طوری که هزینه انجام این عمل توسط یک متخصص پوست و مو باتجربه در مقایسه با یک متخصص زیبایی بیشتر است.

⇐ موقعیت کلینیک و مطب

به طور کلی هزینه تزریق بوتاکس در پایتخت و کلان شهرها نسبت به سایر شهرها پایین‌تر است. همچنین اگر کلینیک‌ها و مطب‌ها در موقعیتی از شهر باشند که اجاره بها و شارژ ساختمان آن‌ها بیشتر باشد قاعدتا هزینه انجام عمل هم بیشتر خواهد شد.

سخن پایانی

امروزه روش‌های مختلفی برای بهبود زیبایی اشخاص استفاده می‌شود. تزریق بوتاکس نمونه ای از این اعمال زیبایی است که البته هزینه و مدت زمان عمل آن نسبتا پایین است. نواحی مختلف صورت همانند پیشانی، لب‌ها، دور چشم و گونه‌ها در اثر افزایش سن یا سایر علل دیگر دچار خطوط چین‌وچروک می‌شوند. از این رو تزریق بوتاکس به منظور رفع این چین‌وچروک‌ها می‌تواند گزینه مناسبی باشد.  

 برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کاربرد درمانی تزریق بوتاکس می‌توانید به مطب دکتر احمدعلی رجب پور فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در تهران مراجعه کنید.