عمل زیبایی گوش چیست؟ زیبا سازی گوش‌ها با جراحی امکان‌پذیر است؟ یکی از انواع جراحی‌های زیبایی، اتوپلاستی است که می‌تواند تاثیر زیادی بر زیبایی چهره بگذارد. بنابراین، در صورتی که از ظاهر گوش‌ها راضی نیستید و یا احساس می‌کنید که گوش‌هایتان با فرم صورت‌تان متناسب نیست، می‌توانید از اتوپلاستی گوش استفاده نمایید.

گوش‌‌ها فرم و سایز متفاوتی دارند که تا حدی به ژنتیک افراد و مراحل رشد طبیعی گوش در دوران جنینی وابسته می‌باشد. گاهی اختلال در مراحل رشد گوش‌ باعث خم‌شدگی بیش از حد آن و یا بزرگ‌تر از حد معمول دیده شدن آن‌ها می‌شود.

گوش‌ها عضوی از انسان محسوب می‌شود که ظاهر آن در زیبایی چهره شخص تاثیر زیادی می‌گذارد. گوش برخی از افراد بنا به عللی از جمله مشکلات مادرزادی یا آسیب دیدگی‌ها ظاهر و فرم نامطلوبی دارد.

این مشکل سبب ایجاد ناراحتی و از دست رفتن اعتماد به نفس در این قبیل افراد می‌شود. از این رو برای حل مشکل این قبیل افراد و رفع نگرانی آن‌ها عمل گوش یا اتوپلاستی راهکار مناسبی محسوب می‌شود.

طی فرآیند اتو پلاستی ترفندهایی برای کاهش سایز گوش‌ها یا برجستگی آن‌ها اعمال می‌شود تا مشکلات ظاهری گوش برطرف شود. مطمئنا بعد از جراحی زیبایی گوش‌ها، مشتاق دیدن نتیجه نهایی عمل خود هستید. متاسفانه برای دیدن گوش‌های جدید، باید تا بهبود کامل گوش‌ها و باز شدن پانسمان‌ها صبر کنید.

عمل اتوپلاستی

اتوپلاستی چیست؟

یکی از شایع‌ترین اختلالات زیبایی گوش، برجستگی بیش از حد گوش‌ها است که در اثر ایجاد اختلال در مراحل رشد گوش در دوران جنینی رخ می‌دهد. خبر خوب این است با عمل گوش، برخی از اختلالات مرتبط به آن مانند بزرگ بودن بیش از حد گوش‌ها، نزدیک بودن لبه‌های گوش به سر و یا برجستگی بیش از حد گوش‌ها قابل درمان است.

طی فرآیند عمل گوش، برجستگی و عدم تقارن آن‌ها اصلاح می‌شود و چین‌های گوش مجددا بازسازی می‌شوند و به حالت طبیعی خود بازمی‌گردند. هدف اصلی اتوپلاستی ، اصلاح فرم گوش و رسیدن به ظاهری طبیعی است.

گاهی متفاوت بودن فرم گوش، درد یا ناراحتی برای فرد ایجاد نمی‌کند و تنها تاثیر آن، ایجاد تغییر در ظاهر فرد است که منجر به ناراحتی‌های فکری و روانی می‌شود که نتیجه آن، کاهش اعتماد به نفس، گوشه‌گیری و افسردگی در بیمار است. به طور کلی، اتوپلاستی گوش را می‌توان راهی برای رسیدن به اصلاح فرم گوش با هدف رسیدن به ظاهری طبیعی دانست.

اتوپلاستی یا عمل زیبایی گوش راهکاری است که با آن می‌توان اندازه، فرم و موقعیت گوش‌ها را تغییر داد. این عمل جراحی پلاستیک سبب بهبود ظاهر گوش‌ها می‌شود و برجستگی‌های آن‌ها را برطرف کرده و به شکل متقارن در می‌آورد. برای انجام عمل جراحی گوش باید سن فرد به هفت سالگی رسیده باشد تا اندازه گوش‌ها به طور کامل رشد کرده باشد. در برخی مواقع به این عمل به اشتباه اتوپلاسی هم گفته می‌شود. پس اگر کلمه اتو پلاسی به گوش شما خورد بدانید منظور همان عمل اتوپلاستی یا عمل گوش می‌باشد.

مهم‌ترین دلایلی که باعث جراحی گوش می‌شود به شرح زیر است:

 • زیاد بودن فاصله گوش‌ها از سر.
 • برجستگی غیر طبیعی گوش‌ها.
 • بزرگ بودن گوش‌ها در مقایسه با سر.
 • رضایت نداشتن از نتیجه عمل قبلی.

نحوه انجام عمل اتوپلاستی گوش

نحوه انجام عمل گوش به این صورت است که ابتدا بیمار تحت بیهوشی عمومی یا موضعی قرار می‌گیرد. پس از آن جراح در درون یا در پشت گوش‌ها و هم جهت با لاله گوش برش‌هایی را ایجاد می‌کند.

در مرحله بعد با توجه به خواسته‌ها و انتظارات بیمار و هم چنین مشکلی که در گوش وجود دارد، قسمتی از گوش را برمی‌دارد و یا این قسمت برش زده شده را به جایی دیگر پیوند می زند.

پس از این کار گوش در موقعیت جدید با بخیه‌هایی ثابت می‌شود. نخ بخیه‌ها بیشتر از نوع جذب شونده و یا از نوع معمولی است. مدت زمان عمل گوش حدودا دو ساعت زمان می برد. پس از آن که اثر داروی بیهوشی از بین رفت، بیمار به تدریج از بیهوشی خارج می‌شود.

دوره نقاهت اتوپلاستی

پس از عمل زیبایی گوش بیمار باید دوره نقاهت دو هفته ای را به منظور ریکاوری پشت سر بگذارد. در این دوره بیمار احساس تپیدن گوش که با درد همراه است را تجربه می‌کند. برای رفع این مشکل و تسکین درد، بیمار باید داروها و مسکن‌های تجویز شده را مصرف کند.

پس از انجام عمل اتوپلاستی پزشک گوش‌های عمل شده را پانسمان می‌کند. این پانسمان چند روز بعد توسط پزشک باز خواهد شد و به جای آن از هدبند استفاده خواهد شد. مدت زمان استفاده از هدبند هم 4 تا 6 هفته طول خواهد کشید.

پزشک پس از گذشت یک هفته بخیه‌ها را می کشد و البته در صورت استفاده از بخیه‌های جذب شونده، این بخیه‌ها با گذشت زمان جذب شده و از بین می‌روند.

عمل گوش

مراقبت‌های قبل از عمل جراحی گوش

 • در صورت داشتن بیماری یا مصرف داروی خاصی حتما لازم است با پزشک خود در میان بگذارید.
 • از دو هفته پیش از عمل زیبایی گوش باید از مصرف داروهای ضد انعقاد خون همانند آسپرین و داروهای ضد التهاب خودداری کنید.
 • امکان دارد پزشک معالج برایتان داروهایی را پیش از عمل اتوپلاستی تجویز کند از این رو لازم است آن‌ها را به طور مرتب و کامل مصرف کنید.
 • از حداقل یک هفته پیش از عمل زیبایی گوش از مصرف دخانیات و سیگار و همچنین مشروبات الکلی باید خودداری کنید. زیرا مصرف سیگار و دخانیات باعث کاهش اکسیژن‌رسانی به خون می‌شود.
 • قبل از عمل اتوپلاستی پزشک یک سری آزمایش‌هایی را تجویز می‌کند. لازم است آن‌ها را انجام داده و نتیجه آن‌ها را روز عمل به همراه داشته باشید.
 • توصیه می‌شود شب قبل از عمل استحمام کنید و از 8 ساعت مانده به عمل ناشتا باشید. بهتر است شب قبل از عمل غذای سبکی بخورید.

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی گوش

 • توصیه می‌شود پس از عمل و با تایید پزشک، راه بروید تا سبب کم شدن ورم شود و از لخته شدن خون در پاها جلوگیری کند.
 • بهتر است در روزهای نخست بعد از عمل حداقل هر روز سه مرتبه راه بروید تا احتمال ایجاد لخته خون کم شود.
 • به مدت یک الی دو هفته به دلیل مصرف داروهای مسکن و خواب آور از رانندگی خودداری کنید.
 • در هفته نخست پس از باز کردن پانسمان و بانداژ روی گوش‌ها، هدبند ورزشی به صورت 24 ساعته استفاده کنید تا گوش‌ها را بپوشاند.
 • به مدت دو هفته از انجام فعالیت‌هایی که سبب افزایش فشار خون می‌شود خودداری کنید. زیرا افزایش فشار خون سبب بیشتر شدن مدت زمان ورم گوش‌ها می‌شود.
 • به مدت حداقل دو تا 3 ماه از انجام ورزش‌ها و تمریناتی که سبب وارد شدن فشار به گوش‌ها می‌شود خودداری کنید.
 • برای کم شدن ورم و احساس درد پس از عمل توصیه می‌شود به مدت چند روز در منزل استراحت کنید.
 • داروهایی که پزشک تجویز کرده است را به طور مرتب و کامل مصرف کنید.
 • در روزهای نخست پس از عمل برای کاهش فشار به گوش‌ها و کم شدن ورم، به پشت خوابیده و سرتان بالاتر از بدن قرار بگیرد.
 • به مدت حداقل دو هفته پس از عمل اتوپلاستی استعمال هر گونه دخانیات و سیگار و مصرف مشروبات الکلی را کنار بگذارید.
 • تا دو ماه پس از عمل گوش، رفتن به استخر و شنا کردن ممنوع است.
 • به مدت دو هفته پس از عمل از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون همانند آسپرین و بروفن پرهیز کنید.
 • تا چند روز پس از عمل نباید در گوش‌ها باد بیندازید.
 • مراقب باشید تا دچار سرماخوردگی نشوید و در کنار افرادی که سرماخورده‌اند قرار نگیرید.
 • در روزهای اول، سر خود را بیشتر در حالت ایستاده نگه‌دارید تا ورم گوش بعد از اتوپلاستی در مدت زمان کمتری بهبود یابد.
 • در روز‌های اولیه، به دلیل عوارض عمل و بسته بودن گوش‌ها با پانسمان، کمی از میزان شنوایی فرد کاهش می‌یابد. به همین خاطر، از رانندگی تا زمان بسته بودن گوش‌ها اجتناب کنید.
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم و کم نمک باعث تسریع بهبود ورم گوش بعد از اتو پلاستی می‌شود.
جراحی زیبایی گوش

عوارض جراحی گوش

عمل زیبایی گوش همانند سایر اعمال جراحی، احتمال بروز عوارضی را هم به دنبال دارد. در زیر به این عوارض اشاره شده است.

 • آثار بخیه :

باقی ماندن جای بخیه از عوارض جراحی گوش است. اما با این حال بخیه‌ها پشت گوش‌ها پنهان می‌شود و قابل مشاهده نیست. علاوه بر این اگر بخیه‌ها روی پوست ظاهر شود باید پزشک آن‌ها را بردارد. چون سبب ملتهب شدن پوست آن ناحیه می‌شود و برای رفع این مشکل باید جراحی دیگری انجام شود.

 • زیاده روی در اصلاح :

عمل گوش هم چنین ممکن است ظاهری غیر عادی را برای فرد ایجاد کند و سبب این شود فاصله بین گوش‌ها و سر از بین رفته و گوش‌ها به سر بچسبد.

 • خونریزی و عفونت :

یکی دیگر از عوارض اتوپلاستی مانند سایر جراحی‌ها خطر بروز خونریزی و هم‌چنین ایجاد عفونت پس از عمل را دارد.

 • متقارن نبودن موقعیت گوش‌ها :

ممکن است در طول دوران نقاهت جایگاه گوش‌ها متقارن نشود یا این که عدم تقارن قبلی با عمل درست نشود.

 • کم شدن یا بی‌حس شدن احساس پوست :

با تغییر جایگاه گوش‌ها ممکن است موقتا فرد در آن ناحیه دچار کم‌حسی یا بی‌حسی شود. در موارد اندکی ممکن است این تغییر احساس همیشگی شود.

ورم گوش بعد از اتوپلاستی :

اکثر جراحی‌ها همراه با عوارض هستند. جراحی زیبایی گوش نیز از این قاعده مستثنی نیست و اغلب همراه با درد، ورم و ناراحتی است که به تدریج و با گذشت چند هفته از عمل، کمر‌رنگ خواهد شد. بنابراین، باید صبور و شکیبا باشید تا گوش‌ها به طور کامل بهبود یابد و نباید انتظاری دور از واقعیت از نتیجه جراحی داشته باشید.

یکی از عوارض جراحی گوش که موضوع بحث امروز ما هست، ورم گوش بعد از اتوپلاستی می‌باشد. پس تا آخر این مطالب همراه ما باشید.

اتو پلاستی «Autoplasty» یک جراحی زیبایی است که با هدف ایجاد تغییر در فرم گوش‌ها و زیبا سازی آن‌ها انجام می‌شود. بسیاری از افراد از نتیجه عمل متعجب می‌شوند؛ زیرا، عده زیادی از انسان‌ها نمی‌توانند تصور کنند که این عمل تا چه حد می‌تواند تغییر در ظاهر فرد ایجاد کند.

متاسفانه یکی از نگرانی افرادی که قصد انجام عمل گوش را دارند، ورم گوش بعد از اتوپلاستی می‌باشد. دقت داشته باشید که ورم گوش بعد از اتوپلاستی امری طبیعی است و علت آن، دستکاری شدن بافت گوش در حین جراحی و فرم‌گیری است.

میزان ورم گوش بعد از اتوپلاستی در تمام افراد یکسان نمی‌باشد. متاسفانه سه الی چهار روز بعد از جراحی، ورم گوش به بیشترین حد ممکن می‌رسد که خوشبختانه بخش اعظم آن بعد از گذشت 2 هفته، برطرف خواهد شد.

خبر خوب این است که با رعایت یک سری نکات و انجام مراقبت‌های به خصوص، می‌توان عوارض جراحی گوش را کاهش داد و دوره نقاهت را تسریع بخشید.

جدول زمان‌بندی بهبود عوارض عمل گوش :

در زیر، یک خلاصه از زمان‌بندی عوارض اتوپلاستی برای شما تهیه کرده‌ایم تا با توجه به آن، دیدگاهی واقع‌بینانه نسبت به جراحی گوش داشته باشید.
در اغلب موارد، عوارض اتوپلاستی در عرض 2 الی 3 هفته بهبود می‌یابد. با این وجود، توجه به برنامه زیر، اطلاعات شما را در این زمینه، تکمیل خواهد کرد:

یک روز بعد از جراحی :

احساس درد و ورم گوش بعد از اتو پلاستی امری طبیعی است. بعد از اتمام جراحی، از پانسمان برای پوشاندن گوش و محافظت آن‌ها از عفونت و ضرب دیدگی استفاده می‌شود.
خونریزی، کبودی و ورم زیاد در روزهای ابتدایی کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست.

یک هفته بعد از عمل گوش :

در هفته اول، ورم گوش بعد از اتوپلاستی کمی فروکش می‌کند و بسیار از دردها برطرف می‌شوند.

روز 7 تا روز 14 بعد از عمل گوش :

ورم گوش بعد از اتوپلاستی در هفته دوم به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و فرد می‌تواند به راحتی در محل کار یا مدرسه حضور پیدا کند.
نوع فعالیت یکی از عوامل موثر در میزان تورم گوش می‌باشد. به همین خاطر، مراقبت‌های بعد از عمل، نقش پررنگی در تسریع روند بهبود ایفا می‌کنند.

3 ماه بعد از عمل :

انتظار می‌رود که 3ماه بعد از عمل، خبری از تورم و درد نباشد. در صورت باقی ماندن ورم و آثار ناشی از عمل، لازم است که برای معاینه به پزشک مراجعه نمایید.

برای بهبود عوارض جراحی مانند احساس سوزن سوزن شدن گوش‌ها، بی‌حسی، ورم و کبودی عجله نکنید، زیرا، ترمیم اعصاب گوش نیاز به زمان، صبوری و مراقبت شما دارد.

توجه داشته باشید که نتایج دقیق عمل گوش به چندین فاکتور متفاوت و شخصی بستگی دارد. سن بیمار، نحوه مراقبت، جزئیات جراحی و نوع بدن فرد از جمله مواردی است که تاثیر بسزایی در روند بهبود دارد.

کبودی و تغییر رنگ ناشی از خون‌مردگی در بافت گوش مانند تورم در تمام افراد یکسان نیست و به طور معمول، طی 2 هفته الی 1 ماه ناپدید می‌شود.

چه رژیم غذایی برای قبل و بعد از عمل گوش مناسب است؟

جراحی اتوپلاستی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. به همین خاطر، عمل گوش اغلب با سرگیجه و حالت تهوع یا استفراغ همراه می‌شود. با داشتن یک رژیم غذایی ساده و سبک می‌توان از بروز استفراغ و سرگیجه‌های ناشی از داروی بیهوشی پیشگیری کرد.

بهتر است که رژیم غذایی‌تان را تا یک روز بعد از عمل حفظ کنید. سپس، غذاهای حاوی پروتئین، ویتامین و آهن را در برنامه غذایی‌تان قرار دهید.

برخی از بیماران تا چند روز بعد از عمل گوش قادر به باز کردن دهان خود نیستند و درد ناشی از عمل، غذا خوردن را برای آن‌ها کمی سخت می‌کند. بنابراین، در روزهای اولیه بعد از جراحی، بیشتر از مایعات و غذاهای نرم استفاده نمایید.

آیا جای زخم‌ها و برش‌های عمل گوش باقی می‌ماند؟

در اغلب جراحی‌ها یک برش ظریف برای انجام عمل ایجاد می‌شود که احتمال دارد که جای آن برای مدتی طولانی باقی بماند. البته مهارت و تخصص پزشک هم تاثیر زیادی در جای اسکار دارد. هرچه پزشک تبحر و تجربه بیشتری در این زمینه داشته باشد، برش‌های ظریف‌تر و جزئی‌تری ایجاد خواهد شد.

بعد از اتمام عمل گوش، برش‌ها بخیه می‌خورند. به همین خاطر، احتمال چین خوردگی پوست و ایجاد اسکار بسیار بالا است. به طور معمول، اسکارهای جراحی زیبایی گوش قابل مشاهده نیستند و تنها زمانی که گوش را کمی به جلو می‌برید، جای برش و اسکارها نمایش داده خواهد شد.

چند روز بعد از انجام اتوپلاستی می‌توانم به مدرسه یا محل کار برگردم؟

افرادی که شغل امن دارند و مطمئن هستند که در محل کار، آسیب یا ضربه‌ای به گوش آن‌ها وارد نمی‌شود؛ می‌توانند بعد از 10 الی 14 روز به محل کار خود برگردند. این مدت زمان در افراد مختلف، متفاوت می‌باشد. برای مثال، افرادی که از داروهای مخدر یا مسکن استفاده می‌کنند، باید مدت بیشتری را در خانه بمانند.

عمل زیبایی گوش

هزینه اتوپلاستی گوش

هزینه هر عمل جراحی پلاستیک یکی از مسائل مهم در تمایل افراد برای انجام این گونه عمل‌های جراحی است. در عمل اتوپلاستی گوش هم هزینه این عمل برای افراد مختلف مهم بوده و اگر قصد انجام چنین عملی داشته باشند مسلما تمایل دارند این عمل را با هزینه به صرفه‌ای انجام دهند. عواملی که در تعیین هزینه اتوپلاستی موثر هستند شامل موارد زیر است.

میزان تخصص و تجربه جراح

مسلما از فاکتورهای تعیین کننده در تعیین هزینه‌های عمل زیبایی گوش، میزان تخصص، تجربه و مهارت جراح است. هر چه میزان تخصص و تجربه پزشک بیشتر باشد هزینه‌های عمل بالاتر می‌رود.

هزینه آزمایش‌های قبل از عمل

قبل از عمل جراح آزمایش‌هایی را به منظور تشخیص وضعیت بیمار برای آمادگی عمل تجویز می‌کند. هزینه انجام این آزمایش‌ها روی هزینه کل عمل تاثیر می‌گذارد.

هزینه بیهوشی

نوع داروی بیهوشی و دستمزد متخصص بیهوشی به لحاظ هزینه متفاوت است و به این ترتیب این هزینه هم روی کل هزینه عمل تاثیرگذار است.

هزینه داروها

جراح به منظور بهبودی بیمار در دوران نقاهت داروهایی را تجویز می‌کند. هزینه این داروها هم روی کل هزینه تاثیرگذار است.

هزینه بیمارستان و کلینیک

نوع بیمارستان‌ها و کلینیک‌هایی که عمل گوش در آن‌ها انجام می‌شود متفاوت است و طبیعتا هزینه‌های آن‌ها با یکدیگر فرق می‌کند.

موقعیت کلینیک یا بیمارستان

هزینه عمل جراحی گوش در تهران و کلان‌شهرها نسبت به سایر شهرها بیشتر است. از این رو باید در انتخاب نوع شهر برای عمل دقت کرد.

کلام آخر :

همانطور که متوجه شدید، عمل گوش مانند هر جراحی دیگر دارای عوارض جانبی بسیاری می‌باشد که می‌توان با انتخاب بهترین متخصص تا حد زیادی عوارض آن را کنترل کرد و به نتیجه دلخواه و مطلوب دست یافت.

فراموش نکنید که نتیجه عمل چیزی نیست که بلافاصله بعد از جراحی آن را مشاهده کنید. کبودی و ورم گوش بعد از اتوپلاستی مانع از آشکار شدن نتیجه نهایی عمل می‌شود. بنابراین، نباید از دیدن تغییر رنگ و تورم بیش از حد گوش‌ها تعجب کنید یا بترسید. تنها کافی است، کمی شکیبا باشید و نکات مراقبتی که پزشک توصیه می‌کند را رعایت کنید.

مطمئن باشید که اگر عمل گوش با استفاده از روش‌های اصولی انجام شود و مراقبت‌های بعد از آن مو به مو رعایت شوند، هیچ عارضه جدی یا خطری به دنبال نخواهد داشت.

در اینجا کوشش کردیم خوانندگان گرامی را با عمل جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی آشنا کنیم. در صورتی که اختلالی در ظاهر گوش خود دارید، بهترین راهکار انجام اتوپلاستی گوش است. با انجام این عمل ظاهر گوش شما بهبود یافته و اعتماد به نفس شما هم بیشتر خواهد شد.

از این نظر برای انتخاب بهترین جراح اتوپلاستی باید دقت بیشتری داشته باشید و با تحقیق کامل پزشک خود را انتخاب کنید تا پس از عمل از نتایج به دست آمده احساس رضایت کاملی داشته باشید. در صورت نیاز به مشاوره و رفع ابهام در این زمینه می‌توانید با دکتر رجب پور تماس گرفته و از مشاوره رایگان ایشان استفاده نمایید.سوالات متداول

سن مناسب برای عمل جراحی گوش چه سنی است؟

به طور معمول گوش‌های فرد تا سن هفت سالگی به رشد کامل خود می‌رسند. از این رو بهترین سن برای انجام این عمل از هفت سالگی به بعد است.

مدت زمان عمل اتوپلاستی چقدر است؟

این عمل جزء اعمال جراحی سرپایی به شمار می‌رود و به طور معمول بین یک تا دو ساعت طول می کشد.

آیا پس از انجام عمل گوش جای زخم ها (اسکار) و بخیه‌ها روی گوش می‌ماند؟

به دلیل این که برش‌ها و بخیه‌ها در پشت گوش زده می‌شود، اسکار و جای بخیه‌ها معلوم نبوده و در پشت گوش مخفی می‌ماند.

آیا انجام عمل زیبایی گوش روی شنوایی فرد تاثیر می‌گذارد؟

عمل اتوپلاستی در بخش خارجی گوش انجام می‌شود و کاری به بخش‌های داخلی و میانی گوش ندارد. حس شنوایی مربوط به داخل و میانه گوش است و از این رو اتوپلاستی بر شنوایی فرد تاثیری ندارد.

برای مشاهده نتایج عمل جراحی زیبایی گوش، چه مدت زمان نیاز است؟

پس از انجام عمل، تغییر ظاهر گوش قابل مشاهده است. اما برای مشاهده نتایج نهایی این عمل بین 4 تا 6 هفته زمان نیاز است.