عمل گوش

گوش‌ها عضوی از انسان محسوب می‌شود که ظاهر آن در زیبایی چهره شخص تاثیر زیادی می‌گذارد. گوش برخی از افراد بنا به عللی از جمله مشکلات مادرزادی یا آسیب دیدگی‌ها ظاهر و فرم نامطلوبی دارد.

این مشکل سبب ایجاد ناراحتی و از دست رفتن اعتماد به نفس در این قبیل افراد می‌شود. از این رو برای حل مشکل این قبیل افراد و رفع نگرانی آن‌ها عمل گوش یا اتوپلاستی راهکار مناسبی محسوب می‌شود. در اینجا کوشش کرده‌ایم تا خوانندگان گرامی را با این عمل جراحی زیبایی بیشتر آشنا کنیم.

اتوپلاستی

اتوپلاستی چیست؟

اتوپلاستی یا عمل زیبایی گوش راهکاری است که با آن می‌توان اندازه، فرم و موقعیت گوش‌ها را تغییر داد. این عمل جراحی پلاستیک سبب بهبود ظاهر گوش‌ها می‌شود و برجستگی‌های آن‌ها را برطرف کرده و به شکل متقارن در می‌آورد. برای انجام عمل جراحی گوش باید سن فرد به هفت سالگی رسیده باشد تا اندازه گوش‌ها به طور کامل رشد کرده باشد.

نحوه انجام عمل اتوپلاستی

نحوه انجام عمل گوش به این صورت است که ابتدا بیمار تحت بیهوشی عمومی یا موضعی قرار می‌گیرد. پس از آن جراح در درون یا در پشت گوش‌ها و هم جهت با لاله گوش برش‌هایی را ایجاد می‌کند.

در مرحله بعد با توجه به خواسته‌ها و انتظارات بیمار و هم چنین مشکلی که در گوش وجود دارد، قسمتی از گوش را برمی‌دارد و یا این قسمت برش زده شده را به جایی دیگر پیوند می زند.

پس از این کار گوش در موقعیت جدید با بخیه‌هایی ثابت می‌شود. نخ بخیه‌ها بیشتر از نوع جذب شونده و یا از نوع معمولی است. مدت زمان عمل گوش حدودا دو ساعت زمان می برد. پس از آن که اثر داروی بیهوشی از بین رفت، بیمار به تدریج از بیهوشی خارج می‌شود.

دوره نقاهت اتوپلاستی

پس از عمل زیبایی گوش بیمار باید دوره نقاهت دو هفته ای را به منظور ریکاوری پشت سر بگذارد. در این دوره بیمار احساس تپیدن گوش که با درد همراه است را تجربه می‌کند. برای رفع این مشکل و تسکین درد، بیمار باید داروها و مسکن‌های تجویز شده را مصرف کند.

پس از انجام عمل اتوپلاستی پزشک گوش‌های عمل شده را پانسمان می‌کند. این پانسمان چند روز بعد توسط پزشک باز خواهد شد و به جای آن از هدبند استفاده خواهد شد. مدت زمان استفاده از هدبند هم 4 تا 6 هفته طول خواهد کشید.

پزشک پس از گذشت یک هفته بخیه‌ها را می کشد و البته در صورت استفاده از بخیه‌های جذب شونده، این بخیه‌ها با گذشت زمان جذب شده و از بین می‌روند.

مراقبت‌های قبل از عمل جراحی گوش

 • در صورت داشتن بیماری یا مصرف داروی خاصی حتما لازم است با پزشک خود در میان بگذارید.
 • از دو هفته پیش از عمل زیبایی گوش باید از مصرف داروهای ضد انعقاد خون همانند آسپرین و داروهای ضد التهاب خودداری کنید.
 • امکان دارد پزشک معالج برایتان داروهایی را پیش از عمل اتوپلاستی تجویز کند از این رو لازم است آن‌ها را به طور مرتب و کامل مصرف کنید.
 • از حداقل یک هفته پیش از عمل زیبایی گوش از مصرف دخانیات و سیگار و همچنین مشروبات الکلی باید خودداری کنید. زیرا مصرف سیگار و دخانیات باعث کاهش اکسیژن‌رسانی به خون می‌شود.

قبل از عمل اتوپلاستی پزشک یک سری آزمایش‌هایی را تجویز می‌کند. لازم است آن‌ها را انجام داده و نتیجه آن‌ها را روز عمل به همراه داشته باشید.

 • توصیه می‌شود شب قبل از عمل استحمام کنید و از 8 ساعت مانده به عمل ناشتا باشید. بهتر است شب قبل از عمل غذای سبکی بخورید.

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی گوش

 • توصیه می‌شود پس از عمل و با تایید پزشک، راه بروید تا سبب کم شدن ورم شود و از لخته شدن خون در پاها جلوگیری کند.
 • بهتر است در روزهای نخست بعد از عمل حداقل هر روز سه مرتبه راه بروید تا احتمال ایجاد لخته خون کم شود.
 • به مدت یک الی دو هفته به دلیل مصرف داروهای مسکن و خواب آور از رانندگی خودداری کنید.
 • در هفته نخست پس از باز کردن پانسمان و بانداژ روی گوش‌ها، هدبند ورزشی به صورت 24 ساعته استفاده کنید تا گوش‌ها را بپوشاند.
 • به مدت دو هفته از انجام فعالیت‌هایی که سبب افزایش فشار خون می‌شود خودداری کنید. زیرا افزایش فشار خون سبب بیشتر شدن مدت زمان ورم گوش‌ها می‌شود.
 • به مدت حداقل دو تا 3 ماه از انجام ورزش‌ها و تمریناتی که سبب وارد شدن فشار به گوش‌ها می‌شود خودداری کنید.
 • برای کم شدن ورم و احساس درد پس از عمل توصیه می‌شود به مدت چند روز در منزل استراحت کنید.
 • داروهایی که پزشک تجویز کرده است را به طور مرتب و کامل مصرف کنید.
 • در روزهای نخست پس از عمل برای کاهش فشار به گوش‌ها و کم شدن ورم، به پشت خوابیده و سرتان بالاتر از بدن قرار بگیرد.
 • به مدت حداقل دو هفته پس از عمل اتوپلاستی استعمال هر گونه دخانیات و سیگار و مصرف مشروبات الکلی را کنار بگذارید.
 • تا دو ماه پس از عمل گوش، رفتن به استخر و شنا کردن ممنوع است.
 • به مدت دو هفته پس از عمل از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون همانند آسپرین و بروفن پرهیز کنید.
 • تا چند روز پس از عمل نباید در گوش‌ها باد بیندازید.
 • مراقب باشید تا دچار سرماخوردگی نشوید و در کنار افرادی که سرماخورده‌اند قرار نگیرید.

ورم بعد از اتوپلاستی

پس از عمل زیبایی گوش ورم ناشی از آن پدیده‌ای طبیعی است. این پدیده در افراد مختلف شدت متفاوتی دارد و معمولا تا 3 یا 4 روز پس از عمل این ورم شدت پیدا می‌کند. اما جای نگرانی وجود ندارد و این ورم به مرور و پس از گذشت سه الی چهار هفته کاملا از بین می‌رود.

عوارض اتوپلاستی

عمل زیبایی گوش همانند سایر اعمال جراحی، احتمال بروز عوارضی را هم به دنبال دارد. در زیر به این عوارض اشاره شده است.

 • آثار بخیه :

باقی ماندن جای بخیه از عوارض عمل زیبایی گوش است. اما با این حال بخیه‌ها پشت گوش‌ها پنهان می‌شود و قابل مشاهده نیست. علاوه بر این اگر بخیه‌ها روی پوست ظاهر شود باید پزشک آن‌ها را بردارد. چون سبب ملتهب شدن پوست آن ناحیه می‌شود و برای رفع این مشکل باید جراحی دیگری انجام شود.

 • زیاده روی در اصلاح :

عمل گوش هم چنین ممکن است ظاهری غیر عادی را برای فرد ایجاد کند و سبب این شود فاصله بین گوش‌ها و سر از بین رفته و گوش‌ها به سر بچسبد.

 • خونریزی و عفونت :

اتوپلاستی هم همانند سایر جراحی‌ها خطر بروز خونریزی و هم‌چنین ایجاد عفونت پس از عمل را دارد.

 • متقارن نبودن موقعیت گوش‌ها :

ممکن است در طول دوران نقاهت جایگاه گوش‌ها متقارن نشود یا این که عدم تقارن قبلی با عمل درست نشود.

 • کم شدن یا بی‌حس شدن احساس پوست :

با تغییر جایگاه گوش‌ها ممکن است موقتا فرد در آن ناحیه دچار کم‌حسی یا بی‌حسی شود. در موارد اندکی ممکن است این تغییر احساس همیشگی شود.

هزینه اتوپلاستی گوش

هزینه هر عمل جراحی پلاستیک یکی از مسائل مهم در تمایل افراد برای انجام این گونه عمل‌های جراحی است. در عمل اتوپلاستی گوش هم هزینه این عمل برای افراد مختلف مهم بوده و اگر قصد انجام چنین عملی داشته باشند مسلما تمایل دارند این عمل را با هزینه به صرفه‌ای انجام دهند. عواملی که در تعیین هزینه‌های این عمل موثر هستند شامل موارد زیر است.

میزان تخصص و تجربه جراح

مسلما از فاکتورهای تعیین کننده در تعیین هزینه‌های عمل زیبایی گوش، میزان تخصص، تجربه و مهارت جراح است. هر چه میزان تخصص و تجربه پزشک بیشتر باشد هزینه‌های عمل بالاتر می‌رود.

هزینه آزمایش‌های قبل از عمل

قبل از عمل جراح آزمایش‌هایی را به منظور تشخیص وضعیت بیمار برای آمادگی عمل تجویز می‌کند. هزینه انجام این آزمایش‌ها روی هزینه کل عمل تاثیر می‌گذارد.

هزینه بیهوشی

نوع داروی بیهوشی و دستمزد متخصص بیهوشی به لحاظ هزینه متفاوت است و به این ترتیب این هزینه هم روی کل هزینه عمل تاثیرگذار است.

هزینه داروها

جراح به منظور بهبودی بیمار در دوران نقاهت داروهایی را تجویز می‌کند. هزینه این داروها هم روی کل هزینه تاثیرگذار است.

هزینه بیمارستان و کلینیک

نوع بیمارستان‌ها و کلینیک‌هایی که عمل گوش در آن‌ها انجام می‌شود متفاوت است و طبیعتا هزینه‌های آن‌ها با یکدیگر فرق می‌کند.

موقعیت کلینیک یا بیمارستان

هزینه عمل جراحی گوش در تهران و کلان‌شهرها نسبت به سایر شهرها بیشتر است. از این رو باید در انتخاب نوع شهر برای عمل دقت کرد.

کلام آخر :

در اینجا کوشش کردیم خوانندگان گرامی را با عمل جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی آشنا کنیم. در صورتی که اختلالی در ظاهر گوش خود دارید، بهترین راهکار انجام اتوپلاستی است. با انجام این عمل ظاهر گوش شما بهبود یافته و اعتماد به نفس شما هم بیشتر خواهد شد.

از این نظر برای انتخاب بهترین جراح اتوپلاستی باید دقت بیشتری داشته باشید و با تحقیق کامل پزشک خود را انتخاب کنید تا پس از عمل از نتایج به دست آمده احساس رضایت کاملی داشته باشید.سوالات متداول

سن مناسب برای عمل جراحی گوش چه سنی است؟

به طور معمول گوش‌های فرد تا سن هفت سالگی به رشد کامل خود می‌رسند. از این رو بهترین سن برای انجام این عمل از هفت سالگی به بعد است.

مدت زمان عمل اتوپلاستی چقدر است؟

این عمل جزء اعمال جراحی سرپایی به شمار می‌رود و به طور معمول بین یک تا دو ساعت طول می کشد.

آیا پس از انجام عمل گوش جای زخم ها (اسکار) و بخیه‌ها روی گوش می‌ماند؟

به دلیل این که برش‌ها و بخیه‌ها در پشت گوش زده می‌شود، اسکار و جای بخیه‌ها معلوم نبوده و در پشت گوش مخفی می‌ماند.

آیا انجام عمل زیبایی گوش روی شنوایی فرد تاثیر می‌گذارد؟

عمل اتوپلاستی در بخش خارجی گوش انجام می‌شود و کاری به بخش‌های داخلی و میانی گوش ندارد. حس شنوایی مربوط به داخل و میانه گوش است و از این رو اتوپلاستی بر شنوایی فرد تاثیری ندارد.

برای مشاهده نتایج عمل جراحی زیبایی گوش، چه مدت زمان نیاز است؟

پس از انجام عمل، تغییر ظاهر گوش قابل مشاهده است. اما برای مشاهده نتایج نهایی این عمل بین 4 تا 6 هفته زمان نیاز است.


InstagramPhoneWhatsApp