لیپولیز چیست و چه کاربردی دارد؟

لیپولیز چيست

یکی از متداول‌ترین سؤالات در زمینه لاغری در پزشکی، این است که افراد می‌پرسند که لیپولیز چيست ؟

باید گفت که عمل لیپولیز یکی از انواع عمل زیبایی است که در آن، چربی بدن را آب می‌کنند تا در اندام‌های مختلف، فرد بتواند به تناسب برسد.

به طور کلی، به فرایند از بین رفتن و حل شدن چربی‌های بدن به وسیله آب، آنزیم و یا هیدرولیز، لیپولیز می‌گویند. این کلمه از دو بخش لیپو و لیز تشکیل شده است که لیپو از کلمه لیپید به معنی چربی می‌آید و لیز هم از کلمه هیدرولیز به معنی تجزیه کردن.

در این عمل زیبایی، چربی‌های بدن آب می‌شوند تا فرد بتواند به تناسب اندام دست پیدا کند.

در ین مقاله از مجموعه مقالات بلاگ رسمی دکتر احمدعلی رجب پور، قصد داریم در زمینه این که لیپولیز چيست بپردازیم و متداول‌ترین سؤالات در زمینه عمل لیپولیز را بررسی کرده به آن‌ها پاسخ دهیم؛ پس اگر جزو افرادی هستید که تمایل دارند بدانند لیپولیز چیست و به دنبال اطلاعات مفید در این زمینه هستید، می‌توانید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید و به پاسخ سؤالات خود برسید.

عمل زیبایی لیپولیز چيست ؟

باید بدانید که یکی از اصلی‌ترین مواد اولیه بدن برای تأمین انرژی لازم خود، چربی است. به طور کلی، سوخت اصلی بدن، ماده‌ای است به نام ATP؛ این ماده را بدن می‌تواند از تجزیه چربی و یا مواد قندی و کربوهیدرات به دست آورد. در حقیقت، اصلی‌ترین منابع برای تجزیه و تبدیل به ATP مورد نیاز بدن، چربی و کربوهیدرات است. به همین جهت، بدن چربی‌های اضافی را که برای آن‌ها مصرفی ندارد، در سلول‌های چربی در بافت‌های مختلف بدن انبار می‌کند تا زمانی که به آن‌ها برای تأمین ATP نیاز داشت، بتواند آن را تجزیه کرده و سوخت خود را تأمین کند.

سلول‌هایی که چربی را در بدن ذخیره می‌کنند را ما با نام سلول‌های چربی و به اجتماع این سلول‌های چربی در بدن، بافت چربی می‌گوییم. این چربی می‌تواند با استفاده از ورزش‌های سنگین و بالا رفتن سوخت و ساز و انرژی مورد نیاز بدن، مورد استفاده قرار گیرند و آب شوند. حال بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که از روش‌های عمل‌های زیبایی برای از بردن این چربی‌ها استفاده کنند که عمل لیپولیز یکی از این روش‌ها می‌باشد.

لیپولیز معمولاً در بافت‌های چربی ذخیره‌ای که به صورت توده جمع شده‌اند و می‌توانند بر روی بدن افراد به صورت خط کشی خود را نشان دهند، رخ می‌دهد.

عمل لیپولیز

چرخه لیپولیز چيست ؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم، زمانی که ذخیره انرژی بدن کم می‌شود و بدن به انرژی نیاز دارد، لیپیدها از سلول‌های چربی خارج می‌شوند و با تبدیل شدن به اسیدهای چرب و پس از آن، تجزیه این اسیدها و به دست آمدن ATP، بدن سوخت مورد نیاز خود را تأمین می‌کند. حال عملی که می‌تواند این چرخه تبدیل چربی به سوخت مورد نیاز بدن را تسهیل کند و سبب شود که این چربی‌ها سریع‌تر آب شوند، عمل لیپولیز می‌باشد.

عمل لیپولیز سبب می‌شود که انتقال چربی‌ها در درون رگ‌های خونی، آسان‌تر شود و بدن بتواند راحت‌تر به این منابع انرژی دسترسی داشته باشد.

وظایف اصلی لیپولیز چيست ؟

لیپولیز به نوعی یکی از چرخه‌های بدن محسوب می‌شود که با فعالیت‌های بدن و سلول‌ها، ارتباط تنگاتنگی دارد. اسیدهای چرب تجزیه شده در چرخه لیپولیز از طریق سلول‌هایی که در کنار هم قرار دارند، در اندام‌های مختلف بدن، ارتباط برقرار می‌کنند. لیپولیز یکی از فاکتورهای اصلی برای گلیکوژن و تنفس سلولی به شمار می‌آید. همچنین، مانند کانال‌های پروتئینی جدا کننده غشای میتوکندری در رونویسی از پروتئین‌ها عمل می‌کند و با انجام این کار، بدون آن که در کار تنفس سلول اخلالی ایجاد شود، سبب کنترل سنتز ATP  در سلول می‌شود.

عمل لیپولیز چيست ؟

همان طور که گفته شد، عمل لیپولیز یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های بدن است که چرخه‌های متعددی در رابطه با فعالیت‌های کلی و حیاتی بدن و سلول‌های آن، به این عمل بستگی دارند و با تعادل در آن، تعادل در بخش‌های مختلف در بدن می‌تواند حفظ شود.

با وجود تمامی مواردی که در بالا گفته شد، امروزه در مراکز زیبایی چربی اضافی بدن را می‌توان از بین برد و افرادی که دارای چربی‌های بیش از حد در بدن و در بافت‌های مختلف خود هستند، با استفاده از لیزر، تزریق مواد درمانی، اشعه‌های رادیویی و همچنین جراحی لیپوساکشن، چربی‌های بدن خود را دفع می‌کنند تا به کاهش وزن و اندامی ایده آل دست پیدا کنند.

به بیانی دیگر، لیپولیز در اصطلاح جراحی همان چربی سوزی و حل کردن چربی‌های انباشته در بافت‌های بدن محسوب می‌شود؛ با این تفاوت که جراحان زیبایی به دنبال راه حل‌هایی برای سوزاندن بیشتر چربی‌های بدن هستند تا بتوانند در افراد مراجعه کننده با توده چربی زیاد و اضافه وزن، تعادل وزنی ایجاد کنند.

عوارض عمل لیپولیز

لیپولیزر چیست ؟

یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای از بین بردن چربی در بافت‌های شکم، پهلو، باسن و ران‌ها، لیپوساکشن و یا لیپوماتیک است ولی با این حال، یک روشی که از محبوبیت کمی برای از بین بردن چربی در بافت‌های مختلف بدن برخوردار نمی‌باشد و بسیاری از افراد تمایل دارند که از آن استفاده کنند، عمل لیپولیز با استفاده از لیزر می‌باشد.

بسیاری از افراد می‌پرسند که لیپولیز چيست ؟ خب برای پاسخ به این سؤال که لیپولیز چيست باید بگوییم که با استفاده از عملکرد لیزر و کارایی‌های آن، می‌توان سلول‌های چربی را از یکدیگر جدا کرده و در نتیجه باعث این شد که حجم بافت چربی در بدن، کاهش پیدا کند. لیزر علاوه بر کاهش حجم چربی می‌تواند باعث سفت و محکم شدن ناحیه‌ای که لیپولیز در آن انجام شده نیز شود. عمل لیزر برای کاهش چربی‌های انباشته شده در بدن یک راهکار بسیار مفید است که با کم‌ترین عوارض می‌تواند دست یابی به اندام ایده آل و متناسب را برای شما محقق سازد.

بسیاری از افراد نگران هستند که اشعه‌های دستگاه لیزر در روش لیپولیز، به سلامتی و پوست آن‌ها آسیب برساند ولی باید گفت که اشعه‌های لیزرهایی که برای کاربردهای درمانی مورد استفاده قرار می گند، هیچ کاه سلامت پوست و یا بافت‌های مختلف را در بدن به خطر نمی‌اندازند؛ پس از این نظر، اضطراب و استرسی به خود راه ندهید.

عوارض عمل لیپولیز چيست ؟

بسیاری از افرادی که قصد انجام عمل لیپولیز را دارند، از عوارض لیپولیز ابراز نگرانی می‌کنند؛ برای آن که در خصوص عوارض عمل لیپولیز اطلاعات کافی را به دست آورید تا بتوانید در این خصوص، بهتر تصمیم بگیرید، در ادامه عوارض لیپولیز را شرح داده‌ایم.

  • ممکن است بعد از عمل لیپولیز به وسیله لیزر، کبودی‌هایی جزئی را مشاهده کنید که البته این عارضه، عارضه‌ای موقتی می‌باشد و در این خصوص، جای هیچ نگرانی نیست.
  • در صورتی که به درستی از جای لیزر مراقبت نشود امکان ایجاد زخم و عفونت وجود دارد که در صورت دردهای شدید، التهاب و تورم بعد از عمل لیپولیز ، حتماً باید به پزشک خود مراجعه نمایید.
  • با توجه به این که روش لیپولیز با استفاده از دستگاه لیزر از عمل‌های جدید در حوزه پزشکی و زیبایی به شمار می‌رود، عوارض انجام آن در طولانی مدت هنوز مشاهده نشده است؛ لذا در این زمینه بهتر است تحقیقات گسترده‌تری انجام دهید.
هزینه لیپولیز

هزینه عمل لیپولیز

هزینه لیپولیز می‌تواند بسته به عوامل و شرایط مختلفی، متفاوت باشد. مهم‌ترین عامل در تعیین هزینه عمل لیپولیز ، میزان چربی که فرد متقاضی تمایل دارد آن را از بین ببرد، است. طبیعی است که هر چقدر که میزان چربی‌های اضافه در بافت مورد نظر جهت لاغری بیشتر باشد، هزینه لیپولیز آن نیز بیشتر می‌باشد.

از دیگر عواملی که در تعیین هزینه لیپولیز نقش دارد، دستمزد پزشک و هزینه‌های کلینیک تخصصی است که به آن مراجعه کرده‌اید. هر چه مهارت و تجربه پزشک متخصص در این زمینه بالاتر و بیشتر باشد، هزینه عمل لیپولیز برای شما بالاتر خواهد بود.

در این خصوص باید توجه داشته باشید که حتماً پزشک متخصصی را برای انجام عمل لیپولیز انتخاب کنید که تجربه و مهارت کافی را در این زمینه داشته باشد. سلامتی خود را در این خصوص به خطر نیندازید و به پزشکی معتبر و ماهر مراجعه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ رسمی دکتر احمدعلی رجب پور، به این سؤال که لیپولیز چيست پرداختیم و این عمل زیبایی را به همراه مهم‌ترین نکات در این زمینه، به شما عزیزان معرفی کردیم. در صورتی که تمایل دارید در زمینه عمل لیپولیز ، از دکتر احمدعلی رجب پور، فوق تخصص جراحی پلاستیک، مشاوره دریافت کنید، می‌توانید از صفحه ارتباط با ما در وب سایت رسمی دکتر رجب پور، اقدام نمایید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
فروشگاه