تیپ پلاستی چیست و با رینوپلاستی چه فرقی دارد؟

تیپ پلاستی چیست ؟ همواره از گذشته تا به امروز میل به زیبایی در تمام انسان‌ها وجود داشته است. به گونه‌ای که امروزه تبدیل به یک دغدغه‌ برای بشر شده و بدنبال پیشرفت در این راه است. شاید به همین دلیل است که بیشتر افراد تمایل به جراحی پلاستیک دارند و روزانه راه‌ها و روش‌های مختلفی برای انجام انواع جراحی‌ها ابداع می‌شود.

یکی از انواع جراحی‌های زیبایی جدید، جراحی زیبایی نوک بینی است که به آن تیپ پلاستی بینی می‌گویند. کلمه تیپ پلاستی از واژه تیپ به معنای نوک بینی و پلاستی به معنای نوسازی ساخته شده است و همانطور که از نام آن پیداست از این جراحی برای ایجاد تغییر در سر بینی استفاده می‌شود.

در این مطلب با جراحی تیپ پلاستی نوک بینی و مزایا و معایب آن آشنا خواهید شد. بنابراین تا آخر مطالب همراه ما باشید تا با یکی از محبوب‌ترین جراحی‌های نوک، سوراخ‌ها و بخش زیرین بینی آشنا شوید.

جراحی تیپ پلاستی چیست ؟

یکی دیگر از جراحی‌های پلاستیک و زیبایی که دارای پشتوانه علمی می‌باشد، جراحی تیپ پلاستی « Tip plasty » است که یکی مراحل جراحی جراحی بینی به حساب می‌آید. این عمل جراحی برخلاف سایر روش‌ها مانند پلاسما، لیفت با نخ و… حتما باید توسط متخصص صورت گیرد.

همانطور که در فوق ذکر شده است، تیپ پلاستی بخشی از جراحی بینی است. البته جراحی بینی وتیپ پلاستی چندین تفاوت جزئی با یکدیگر دارند. برای مثال، یکی از مواردی که می‌توان به عنوان تفاوت تیپ پلاستی و رینوپلاستی تشریح کرد این است که طی تیپ پلاستی تنها 20 الی 40 درصد تغییر در بینی ایجاد می‌شود. در صورتی که طی رینوپلاستی دست پزشک برای ایجاد تغییر باز است و بینی پتانسبل 100درصد تغییر را دارد.

تیپ پلاستی چیست

بنابراین می‌توان گفت که تیپ پلاستی یک جراحی با نتیجه ناقص است و طی آن خبری از اطلاح فرم بینی و رفع انحرافات داخلی بینی نیست و تنها هدف آن ایجاد تغییر در نوک بینی است. بنابراین کسانی که دارای  بینی‌های گرد، چاق و.. هستند می‌توانند از این جراحی برای اصلاح فرم نوک بینی بهره‌مند و صاحب یک بینی یا نوک تیز شوند.

پزشک متخصص در عمل تیپ پلاستی ، نوک بینی را تراش می‌دهد تا زیباجویان بینی‌هایی تیزتر و متناسب‌تر داشته باشند که نتیجه آن بینی زیباتر و سربالا خواهد بود. اگر تمایل دارید تا بیشتر با این جراحی زیبایی آشنا شوید، تا آخر مطالب همراه ما باشید.

 

مقاله پیشنهادی: پل بینی چیست و چه انواعی دارد؟

 

دلیل انجام تیپ پلاستی چیست ؟

هنگامی که صورت را به سه قسمت تقسیم می‌کنیم، بینی در قسمت یک سوم وسط قرار می‌گیرد. هنگامی که بینی دچار افتادگی باشد، فرد مسن‌تر از سن واقعی خود دیده می‌شود و زیبایی سایر اجزاء صورت تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در نتیجه طی جراحی تیپ پلاستی، نوک بینی فرم داده شده و به سمت بالا آورده می‌شود. ناگفته نماند که این جراحی می‌تواند باعث بروز مشکلات تنفسی، عدم تناسب میان اجزاء صورت و… شود.

به طور کلی جراحی تیپ پلاستی بینی باعث درمان افتادگی، سربالا کردن نوک بینی و قرینه سازی آن می‌شود و اعتماد به نفس بیماران را افرایش می‌دهد.

انواع روش‌های تیپ پلاستی چیست ؟

یکی از پرتکرارترین سوالات مراجعه کنندگان این است که ” تیپ پلاستی چیست و به چند روش انجام می‌شود ؟ ” به طور کلی می‌توان جراحی تیپ پلاستی را براساس تغییراتی که ایجاد می‌شود به دسته‌های زیر تقسیم کرد :

 • ایمپلنت غضروف :

جراح با کاشت ایمپلنت در نوک بینی باعث می‌شود تا ظاهر بینی صاف‌تر به نظر برسد.

 • جراحی غضروف :

طی این جراحی، پزشک با بستن غضروف پهن بینی باعث تیزتر دیده شدن نوک بینی می‌شود و آن را برجسته‌تر نشان می‌دهد.

 • تغییر موقعیت غضروف :

در عمل تیپ پلاستی ، متخصص با ایجاد تغییر در موقعیت غضروف و استقرار آن در موقعیتی جدید باعث ایجاد نتایج دلخواه و مطلوب می‌شود. ظرافت و نتایج نهایی این جراحی به تخصص و مهارت جراح وابسته است.

تیپ پلاستی چیست

مزایای تیپ پلاستی چیست ؟

مزایا و فواید جراحی تیپ پلاستی باعث افزایش انگیزه متقاضیان و زیباجویان شده است. بخشی از این  مزایا به شرح زیر می‌باشد:

 • طی این جراحی، پزشک تلاش می‌کند تا ظاهر بینی سربالا و افتادگی نوک بینی رفع شود.
 • مشکلات تنفسی تا حدی برطرف می‌شود.
 • آثار پیری ناشی از افتادگی بینی برطرف خواهد شد.
 • عمل تیپ پلاستی را می‌توان بدون بیهوشی انجام داد.
 • هزینه جراحی تیپ پلاستی کمتر از رینوپلاستی است.
 • دوران نقاهت جراحی نوک بینی بسیار کوتاه‌تر از رینوپلاستی بینی است.
 • کسانی که یکبار جراحی بینی را انجام داده‌اند اما از فرم بینی خود راضی نیستند، می‌توانند از جراحی تیپ پلاستی برای بهبود ظاهر بینی بهره برد.
 • تیپ پلاستی بینی یک جراحی ظریف و زیبا است و در آن خبری از خونریزی شدید و برش‌های بزرگ نخواهد بود.

 

مقاله پیشنهادی: درمان و اصلاح شاخک های بینی

 

عوارض تیپ پلاستی چیست ؟

 • در صورتی که جراحی تحت تاثیر بیهوشی کامل صورت گیرد، احتمال بروز عوارضی مانند درد، ورم، سردرد و حالت تهوع وجو دارد.
 • اگر عمل جراحی تیپ پلاستی نزد فردی غیر متخصص انجام گیرد، احتمال بروز عدم قرینگی در پره‌های بینی و بروز مشکلات تنفسی بسیار بالا است.
 • درد، کبودی و خونریزی از دیگر عوارض تیپ پلاستی است که بعد از چند روز بهبود خواهد یافت.

بهتر است جراحی تیپ پلاستی بینی نزد یک متخصص و فردی ماهر انجام شود تا احتمال بروز عوارض و نارضایتی فرد کاهش یابد.

چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی نوک بینی هستند؟

 • کسانی که دارای قوز کم تا متوسط بر روی پل بینی هستند.
 • کسانی که دارای بینی‌هایی با انحراف کم و یا عدم قرینگی هستند.
 • کسانی که به بینی‌های سربالا علاقمند هستند.
 • کسانی که تمایل دارند تا پره بینی‌هایشان جمع‌تر و کوچکتر باشد.

تیپ پلاستی چیست

جراحی نوک بینی برای چه کسانی مناسب نیست ؟

 • افرادی که یکبار جراحی بینی را انجام دادند و چسبندگی بالای غضروف بینی امکان جراحی مجدد را خطرساز کرده است.
 • کسانی که بینی‌هایی بزرگ با قوز زیاد و یا پل بینی پهن دارند، بهتر است جراحی رینوپلاتسی را تحت تاثیر بیهوشی کامل انجام دهند.
 • کسانی که پوست نوک بینی آن‌ها ضخیم است.

 

مقاله پیشنهادی: دلیل نکروز بینی پس از عمل بینی چیست؟

 

تفاوت تیپ پلاستی و رینوپلاستی چیست؟

همانطور که از نام جراحی تیپ پلاستی معلوم است، این عمل یک روش کارآمد برای ایجاد تغییر در نوک بینی است و تغییری در سایر نقاط بینی ایجاد نمی‌کند. در صورتی که طی جراحی رینوپلاستی ( عمل بینی )، فرم کلی بینی تحت تاثیر قرار می‌گیرد و باعث بهبود تقارن بینی و تناسب آن نسبت به سایر أجزاء صورت می‌شود. همچنین پزشک تسلط بیشتری بر ساختار بینی دارد.

یکی دیگر از مواردی که باعث ایجاد تفاوت تیپ پلاستی و رینوپلاستی شده است این است که تیپ پلاستی را می‌توان بدون نیاز به بیهوشی کامل انجام داد. از طرف دیگر، در جراحی تیپ پلاستی نمی‌توان تغییری در قوز بینی ایجاد کرد و پزشک قادر به اصلاح فرم کلی بینی نخواهد بود.

تفاوت جراحی نوک بینی و رینوپلاستی

سخن پایانی :

شهرهای بزرگی مانند تهران، اصفهان، شیراز و.. دارای متخصصین زیبایی بسیاری است که در زمینه جراحی بینی دارای مهارت بسیاری هستند. دکتر احمد علی رجب پور، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه با 10 سال سابقه درخشان بهترین جراح بینی تهران است و تمامی بیماران او از نتیجه نهایی جراحی رضایت کامل دارند.

دربارهدکتر احمدعلی رجب پور
دکتر احمد علی رجب پور رتبه 1 بورد جراحی کشور سال 92 رتبه 1 آزمون فوق تخصص جراحی پلاستیک کشور سال 93 عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران عضو هیئت علمی دانشگاه عضو بنیاد ملی نخبگان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *