عوارض پروتز سينه چيست؟

عوارض پروتز سينه : پروتز یا ایمپلنت سینه نوعی جراحی است که از آن برای بزرگ‌ کردن سینه‌ها استفاده می‌شود و طی یک عملیات، پروتز‌ها در زیر بافت سینه یا ماهیچه‌ها قرار می‌گیرند.

بسیاری از خانم‌ها از سایز سینه‌ خود راضی نیستند یا سینه‌های نامتقارن دارند. سینه برخی از مادران در اثر بارداری، زایمان، شیردهی تغییر شکل پیدا می‌کند. همین مسئله باعث کاهش اعتماد به نفس در اکثر خانم‌ها می‌شود.

جراحی زیبایی سینه یک راه برای بازگردانی اعتماد به نفس بانوان و زیباجویان است که زیبایی را به اندام آن‌ها بازمی‌گرداند. طی جراحی سینه، پروتزهایی از جنس سیلیکون یا سرم‌های نمکی در بافت طبیعی سینه به کار می‌رود تا سینه‌ها برجسته‌تر و خوش فرم‌تر به نظر برسند. اگرشما هم در فکر انجام پروتز سینه هستید، همراه ما باشید تا در ادامه مطالب، عمل پروتز سينه و عوارض آن را به شما معرفی نماییم تا تصمیمی دقیق‌تر بگیرید.

عوارض پروتز سينه

شایع‌ترین عوارض پروتز سینه :

یکی از رایج‌ترین سوالات این است که «آیا پروتز سینه عوارض دارد؟» در این بخش قصد داریم تا با بررسی مجله پزشکی medicalnewstoday عوارض و خطرات پروتز را با یکدیگر بررسی نماییم.

 

مقاله پیشنهادی: انواع پروتز سینه منتور

 

موارد زیر جزء شایع‌ترین عوارض پروتز سینه است:

• زخم و آثار جراحی که به راحتی محو نمی‌شود.

• سفت شدن بافت سینه‌ها؛

• چین و چروک در پوست سینه؛

• چرخش ایمپلنت‌ها درون سینه؛

• کاهش شیر در مادران نسبت به قبل؛

• کاهش احساس در سینه‌ها و آسیب دیدن عصب‌ها؛

• نارضایتی از نتیجه جراحی.

بسیاری از نشانه‌های بالا می‌تواند در برخی خانم‌ها موقتی و در برخی دیگر دائمی باشد. عوارض ایمپلنت سینه تنها در موادر بالا خلاصه نمی‌شود. در زیر برخی از خطرات عمل پروتز سينه و عوارض آن آورده شده است:

• قرمزی پوست اطراف سینه؛
• ورم غیر طبیعی سینه؛
• احساس سوزش یا درد در سینه‌ها؛
• ایجاد توده‌های کوچک به دلیل پارگی پروتز؛
• نشت مواد پروتز؛
• آلرژی؛
• عفونت؛
• کبودی در اطراف محل جراحی؛
• خونریزی؛

در صورت بروز هر یک از علائم بالا، لازم است که سریعا به پزشک خود اصلاع دهید و او را از وضعیت خود آگاه سازید. در زیر برخی از عوارض کاشت ایمپلنت که احتمال بروز آن بسیار بالا است، بررسی خواهیم کرد.

 

مهم‌ترین ضرر پروتز سینه :

پروتزها راهی برای تغییر فرم و ترمیم سینه‌ها هستند. بیشتر پروتزهای سینه از ژل سیلیکونی در  سایز و غالب‌های گوناگون تهیه شده‌اند. دسته دیگری از پروتزها، پروتزهای نمکی است که سطح خارجی آن‌ها نرم و نازک است.

یک پروتز خوب باید علاوه بر راحتی و زیبایی ظاهر سینه‌ها، دارای کیفیت مرغوب و طول عمر بالا باشد. هنگامی که پروتزها از برندهای معروف تهیه نشده‌اند یا جراح صلاحیت کافی برای جراحی ندارد، فرد دچار عوارض جراحی می‌شود. در زیر برخی از خطرات پروتز سینه و عوارض مختلف آن بیان شده است. تا آخر این بخش همراه ما باشید.

عوارض پروتز سينه

خونریزی از بینی:

بسیاری از بیماران در اطراف محل جراحی دچار خونریزی داخلی می‌شوند. در اغلب آن‌ها، دو هفته بعد از جراحی، سینه سفت و متورم شده و خونریزی می‌کند. در چنین شرایطی نیاز به جراحی مجدد و تخلیه خون اضافی است.

لازم به ذکر است که جراحی دوم بر روی نتیجه پروتز تاثیری نخواهد گذاشت و نیازی به  برداشتن پروتزها نیست. احتمال بروز این عارضه کمتر از 1 درصد است.

 

مقاله پیشنهادی: چه زمانی پروتز سینه را تعویض کنیم؟

 

عفونت سینه:

براساس وب‌سایت پزشکی justbreastimplants یکی دیگر از عوارض پروتز سينه که مشکل ساز می‌شود، عفونت است که 20 روز بعد از جراحی اتفاق میفتد. عفونت سینه همراه با قرمزی، افزایش حساسیت سینه‌ها، تورم و ترشح از محل زخم است. در صورت بروز این عارضه باید با پزشک تماس بگیرید و او را از وضعیت خود آگاه کنید. در بیشتر موارد با مصرف آنتی بیوتیک عفونت بهبود می‌یابد. اما هنگامی که سینه‌ها درگیر عفونت شدید شده باشد، باید پروتز سینه برداشته شود. بلافاصله بعد از برداشتن ایمپلنت‌ها، امکان قرار دادن ایمپلنت جدید وجود ندارد و لازم است بیمار 6 ماه صبر کند تا اثر عفونت به صور کامل از بین برود.

علائم عفونت سینه به شرح زیر می‌باشد:

 • لرز؛
 • تورم؛
 • تب بالا؛
 • قرمزی در محل پروتز.

انقباض کپسولی:

هنگامی که یک جسم خارجی در بدن قرار می‌گیرید، بدن نسبت به آن واکنش می‌دهد و یک بافت فیبروز اسکار نازک و انعطاف پذیر در ایجاد می‌کند. گاهی اوقات کپسول‌ها سفت و ضخیم می‌شوند. انقباظ کپسولی در آن دسته از عوارض پروتز سينه قرار داد که بی‌توجهی به آن باعث بد شکل و بدفرم شدن سینه می‌شود.

دلایل بروز این عارضه شامل عفونت سینه، خونمردگی شدید، وارد شدن ضربه خارجی و اشعه به سینه‌ها می‌شود. انقباض کپسولی یکی از عوارض غیرقابل اجتناب است و اکثر کسانی که پروتز  سینه انجام می‌دهند، تا حدی درگیر آن شده و حتی احتمال دارد که  بیمار در آینده نیاز به عمل دوباره داشته باشد. در زیر فاکتورهایی که باعث افزایش احتمال انقباض کپسولی می‌شود را به اطلاع شما رسانده‌ایم:

 1. اختلال خود ایمنی؛
 2. بارداری؛
 3. شکاف و جراحی در بافت سینه‌ها؛
 4. تراوش از پروتزهای سیلیکونی؛
 5. اندازه پروتزهای استفاده شده.

پارگی پروتزها درون سینه:

پروتزها در نهایت به دلیل پیری پاره می‌شوند. اما نمی‌توان به طور کامل پیش بینی کرد که چند سال بعد از جراحی این اتفاق میفتد. به طور کلی عمر پروتزها حدود 7 تا 12 سال است. گاهی پروتزها حدود چند ماه و گاهی هم 15 سال دوام می‌آورند.

یکی دیگر از عوارض پروتز سينه ، پارگی یا نشتی پروتز است. براساس تحقیقات انجام شده هنگامی که یک پروتز نمکی پاره می‌شود، مواد آن به بیرون نشت کرده و بعد از گذشت چند روز آب نمک جذب بدن شده و تخلیه می‌شود. اما در پروتزهای سلیکونی نوعی ژل به کار رفته است که جذب بدن نمی‌شود. به همین خاطر مشکل ساز خواهد شد. این ژل می‌تواند به سایر اندام‌ها مانند ریه و غدد لنفاوی سرایت کند و مشکل ساز شود. علائم پارگی پروتز شامل تغییر رنگ و اندازه سینه‌ها همراه با درد، سفتی و تورم است.

 

مقاله پیشنهادی: ایمپلنت سینه چیست؟

 

چروکیده یا موج دار شدن:

هنگامی که مواد درون پروتز نمکی به اطراف حرکت می‌کند، سینه‌ها کمی چروکیده و موج‌دار به نظر می‌رسند. البته این عارضه در سینه‌های سیلیکونی بسیار کمتر پیش می‌آید.

بی‌حسی نوک سینه‌ها:

موضوع دیگری که در رابطه با پروتز سینه و عوارض آن وجود دارد، بی‌حسی سینه‌ها بعد از عمل است که گاهی بی‌حسی موقتی بوده و بعد از گذشت چند روز برطرف می‌شود . گاهی هم ماندگار خواهد شد. بنابراین، اگه تحمل بی‌حسی در نوک سینه‌ها را تا پایان عمر ندارید، بهتر است جراحی کاشت ایمپلنت را برای همیشه فراموش کنید.

عوارض پروتز سينه

سروما در نزدیکی محل جراحی:

یکی دیگر از مواردی که قصد داریم به عنوان ضرر پروتز سینه به شما معرفی کنیم، سروما است. در دوره بهبود، کمی مایع در نواحی اطراف جراحی جمع می‌شود. این انباشتگی در بافتی که بریده شده است، رخ می‌دهد. در حقیقت نوعی واکنش دفاعی به حساب می‌آید. هنگامی که تجمع مایع زیاد و ناراحت کننده است، پزشک با استفاده از یک سرنگ، مایع اضافی را تخلیه خواهد کرد. نشانه‌های سروما به شرح زیر می‌باشد:

 • تجمع مایع شفاف در زیر خم؛
 • تورم یک قسمت از سینه؛
 • درد در محل جراحی و اطراف آن؛
 • قرمز و کمی افزایش دما.

 

مقاله پیشنهادی: جراحی بازسازی سینه

 

پیشگیری از عوارض کاشت ایمپلنت سینه:

همانطور که در بالا ذکر شده است، پروتز سینه عوارض گوناگونی دارد که برخی از آن‌ها موقت بوده و بعد از گذشت چند روز درمان می‌شود و برخی دیگر دائمی هستند و ممکن است برای چند سال یا حتی تا آخر عمر همراه فرد باشند.

بهترین راهکار برای پیشگیری از عوارض پروتز سينه و کاشت ایمپلنت، پیروی از دستوالعمل‌های جراح است. مصرف برخی داروها و تغییر سبک زندگی کمک می‌کند تا عوارض عمل پروتز سینه کاهش یابد. برای مثال، لازم است که تا 4 الی 5 هفته بعد از جراحی، فرد پروتئین و ویتامین C بیشتری را مصرف نماید.

به طور کلی می‌توان گفت که با مصرف به موقع داروها و پیروی از دستورالعمل‌ها، مشکل و عارضه خاصی بروز نخواهد کرد. براساس گزارش‌های جمع آوری شده، جراح نقش پررنگی در نتیجه جراحی و کاهش عوارض پروتز سينه خواهد داشت. به همین دلیل است که توصیه می‌شود در انتخاب جراح خود دقت کامل را به خرج دهید. همچنین، بهترین مارک پروتز را خریداری نمایید تا از عوارض جراحی سینه کاسته شود.

دربارهدکتر احمدعلی رجب پور
دکتر احمد علی رجب پور رتبه 1 بورد جراحی کشور سال 92 رتبه 1 آزمون فوق تخصص جراحی پلاستیک کشور سال 93 عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران عضو هیئت علمی دانشگاه عضو بنیاد ملی نخبگان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *