بعد از ضربه به بینی چه کنیم ؟

ضربه به بینی عمل شده

ضربه به بینی عمل شده حادثه‌ای غیر قابل پیش بینی و رایج می‌باشد. پس از عمل زیبایی بینی ممکن است به هر دلیلی، اطرافیان شما ناخواسته به بینی شما ضربه بزنند و یا حتی خود شما بر حسب تصادف بینی خود را دچار آسیب کنید. با رعایت برخی نکات خاص می‌توان از ضربه به عمل بینی تا حد زیادی پیشگیری کرد اما اگر بینی دچار آسیب شد، بعد از ضربه به بینی چه کنیم ؟ در این مقاله به طور کامل راهکارهای مناسبی را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا بتوانید بدون نگرانی شرایط ضربه به بینی تازه عمل شده را پشت سر بگذارید.

چه عواملی باعث ضربه به بینی عمل شده می گردد؟

قبل از آنکه به سراغ راه‌های درمانی ضربه به بینی بعد از عمل بینی برویم، ابتدا لازم است بدانید چه عواملی می‌تواند موجب ضربه و آسیب به بینی شود، چه عوارضی در پی دارد و راهکارهای جلوگیری از این گونه حوادث و همچنین اقدامات اولیه در هنگام ضربه به بینی و سردرد چیست. یکی از نکات بسیار مهم که بعد از جراحی عمل زیبایی بینی باید به آن دقت کنید، موضوع عدم دست‌کاری بینی تازه عمل شده می‌باشد. شاید تصور کنید  که منظور از عدم دست‌کاری، لمس کردن بینی عمل شده است اما برخی مواقع حوادث ناخواسته منجر به ضربه به بینی عمل شده می‌گردد. برخی از این موارد که ممکن است به بینی آسیب وارد کند عبارت‌اند از:

 • خمیازه کشیدن
 • فین کردن
 • تند و سریع نفس کشیدن
 • عطسه و سرفه بسیار شدید
 • گریه کردن مکرر و گرفتن بینی به صورت متداوم

این امور در برخی موارد حتی ممکن است علاوه بر ضربه خوردن بینی عمل شده ، منجر به خونریزی بینی گردد. به طور مثال اگر با دهان خیلی بسته و یا خیلی باز خمیازه بکشید می‌توانید به بینی خود آسیب وارد کنید که در نتیجه عمل بینی تأثیر خواهد گذاشت و ممکن است فرم بینی را تغییر دهد.

ضربه به بینی بعد از عمل بینی

قبل از هر اقدامی بخاطر داشته باشید که انتخاب بهترین جراح بینی بسیار مهم است زیرا علاوه بر نتیجه بهتر، عوارض کمتری را نیز برای شما به ارمغان می‌آورد. ما در مقاله‌ی ” بهترین جراح بینی ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

عوارض ضربه به بینی عمل شده

هرگونه آسیب اعم از شدید و ضعیف می‌تواند عوارض کوتاه و بلند مدت بسیاری به همراه داشته باشد. شدت و میزان این گونه عوارض بسته به شدت آسیب و ضربه به بینی تازه عمل شده ممکن است متفاوت باشد و با توجه به شرایط، برخی عوارض ضربه خوردن به بینی عمل شده ممکن است پس از مدتی فروکش کرده و برخی دیگر ماندگار باشند. از عوارض رایج ضربه به بینی تازه عمل شده موارد زیر را می‌توان بررسی کرد:

 • شکستگی بینی
 • پاره شدن بخیه‌ها
 • انحراف بینی
 • احتمال خونریزی بینی
 • انحراف غضروف‌های درونی بینی
 • احساس درد خفیف یا شدید در بینی و نواحی اطراف
 • تورم و کبودی خفیف یا شدید بینی

با عوارض بعد از ضربه به بینی چه کنیم ؟ برخی از این عوارض را می‌توان فوراً رسیدگی کرد تا سریعاً بهبود یافته و فروکش کنند. برخی دیگر نیز نسبت به شدت آسیب، نیاز به مراجعه سریع به پزشک دارد. در هر دو صورت لازم و ضروری است که با متخصصی مجرب در ارتباط با ضربه خوردن به بینی تازه عمل شده مشورت کنید و راهنمایی‌های لازم را از ایشان دریافت نمایید. توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان خودسرانه عمل نکنید چرا که ممکن است هرگونه حرکت اشتباه عوارض جبران‌ناپذیر و دائمی ضربه به بینی عمل شده را به دنبال داشته باشد.

چه کار‌هایی باعث ضربه به بینی عمل شده می‌شود؟

بسیاری از رفتارهای و فعالیت روزانه شما ممکن است به نظر بی خطر باشند اما تکرار این رفتار برای بینی تازه عمل شده عوارضی که به آن اشاره کردیم در پی خواهد داشت. در این بخش برخی از اعمال و رفتارهایی که ممکن است منجر به آسیب بینی شما شود را بررسی می‌کنیم. توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از هرگونه آسیب توصیه‌های ما را جدی بگیرید و به آن‌ها عمل کنید:

از عینک استفاده نکنید! ممکن است این توصیه برای افراد عینکی کمی دشوار باشد اما اگر می‌خواهید پس از عمل تغییری در فرم بینی شما ایجاد نشود بهتر است توصیه‌های متخصص در استفاده نکردن از عینک را به کار گیرید. عینک فشار بسیاری را بر بینی متحمل می‌کند و در دراز مدت ممکن است فرم آن را تغییر دهد چرا که پس از عمل بینی بافت بینی در حال ترمیم و بسیار آسیب‌پذیر می‌باشد همچنین این فشار ممکن است بخیه‌های داخلی را تحت تأثیر قرار داده و یا موجب پارگی آن‌ها شود.

از دیگر اشتباهات رایج افراد که منجر ضربه به بینی عمل شده می‌شود، فین کردن شدید و دائمی می‌باشد. در دوران پس از جراحی بینی ممکن است خونابه‌ها و مخاط بینی باعث آزار شما شوند اما بهتر است صبر کنید تا به خودی خود از داخل بینی شما خارج شوند. با فین کردن دائم فشار بسیاری به بافت و بخیه‌های بینی وارد می‌کنید و ممکن است منجر به پارگی و خونریزی شدید شوید.

بسیاری از خانم‌ها ممکن است به آرایش روزانه و یا روتین‌های مراقبتی پوست عادت داشته باشد. توصیه می‌کنیم این دو مورد را تا طی شدن کامل دوران نقاهت کنار بگذارید چرا که هرگونه فشار به بینی و یا نواحی اطراف آن منجر به کبودی و تورم شدید می‌شود. پس از عمل بینی بافت بینی و نواحی اطراف بینی بسیار حساس و تحریک‌پذیر هستند پس از هرگونه دست‌کاری و یا ماساژ این نواحی خودداری کنید.

یکی از عادات اشتباه افراد پس از عمل بینی لمس کردن بینی و حرکت دادن آن برای مشاهده نتیجه عمل می‌باشد. پزشکان متخصص این عمل را به‌شدت ممنوع می‌شمارند چرا که یکی از اصلی‌ترین موارد در ایجاد ضربه به بینی عمل شده و خونریزی شدید می‌باشد.

ضربه به غضروف بینی بعد از عمل نیز یکی از رایج‌ترین حوادث و آسیب‌های دوران نقاهت می‌باشد. برخی افراد با حرکت دادن نوک بینی، فین کردن و یا خاراندن آن از سر عادت ممکن است موجب آسیب به این ناحیه شوند. باید بگوییم که نوک بینی پس از جراحی از حساس‌ترین نواحی می‌باشد که به سرعت تحت تأثیر قرار گرفته و فرم اصلی خود را از دست می‌دهد. سعی کنید در صورتی که خواستید این ناحیه را لمس کنید، حواس خود را با مشغول کردن خود به کاری دیگر پرت کنید.

سعی کنید فاصله خود را با اطرافیان حفظ کنید تا مبادا بر اثر حواس پرتی و یا شوخی و بازی بینی شما دچار ضربه و آسیب گردد. از انجام فعالیت‌های شدید ورزشی و استفاده از وسایل خطرناک خودداری کنید تا به بهترین شکل احتمال آسیب و  ضربه به بینی بعد از عمل بینی را کاهش دهید.

ضربه خوردن بینی عمل شده

یکی از عوارضی که بعد از جراحی بینی ممکن است رخ دهد افزایش وزن و چاقی صورت است که ما در مقاله ” چاق شدن صورت بعد از عمل بینی ” به علت و نحوه جلوگیری از این عارضه پرداخته‌ایم.

بعد از ضربه به بینی چه کنیم ؟

متأسفانه باید بگوییم که هرچقدر هم که نکات را رعایت کنید و مراقبت‌های لازم را انجام دهید باز هم ضربه به بینی بعد از عمل جراحی ممکن است. بنابراین بهتر است بدانید که در هنگام رخداد حوادثی که منجر به ضربه به بینی عمل شده می‌شود چه عکس‌العملی باید انجام دهید و لازم است چه اقدامات مهم و ضروری صورت گیرد تا بتوانید در اولین لحظات شدت آسیب و عوارض را کاهش دهید. در هنگام آسیب به بینی عمل شده ممکن است چهار نتیجه به همراه داشته باشد که هرکدام را به طور جداگانه بررسی خواهیم کرد تا با آگاهی کامل به شرایط بدانید بهتر است بعد از ضربه به بینی چه کنیم.

֎ بروز خونریزی در بینی ‌

در هنگام ضربه به بینی عمل شده اگر با خونریزی مواجه شدید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • خونسردی خود را حفظ کنید چرا که نگرانی و استرس مانع از برخورد صحیح در این شرایط می‌شود
 • به هیچ عنوان دراز نکشید
 • بنشینید و سر خود را سمت جلو خم کنید ( در حدی که نه آن‌قدر عقب باشد که خون وارد گلو شود نه آن‌قدر جلو باشد که فشار زیادی به بینی وارد گردد)
 • پس از ضربه بعد از جراحی بینی ، صبر کنید تا خون‌ریزی قطع شود
 • از فرو کردن پنبه یا دستمال به منظور جلوگیری از خونریزی خودداری کنید
 • پس از قطع شدن خونریزی شرایط را پزشک خود در میان بگذارید و طبق توصیه ایشان عمل کنید

֎ احساس درد بعد بینی از ضربه

با درد بعد از ضربه به بینی چه کنیم ؟ اگر به دلیل ضربه خوردن به بینی عمل شده احساس درد داشتید شدت درد تعیین کننده عملکرد شما می‌باشد. اگر درد قابل تحمل بود می‌توانید از مسکن‌هایی که پزشک شما برای چنین مواقعی تجویز کردند استفاده کنید و سعی کنید که از هرگونه لمس کردن و دست‌کاری یا ماساژ ناحیه آسیب دیده خودداری کنید. اگر درد آن‌قدر شدید و طولانی بود که تاب تحمل آن را نداشتید فوراً به پزشک مراجعه کنید و هرگز خودسرانه اقدامی بی مشورت انجام ندهید.

֎ بروز تورم و التهاب در بینی و نواحی اطراف

در صورت تورم بعد از ضربه به بینی عمل شده چه کنیم ؟ اگر  پس از ضربه خوردن بعد از عمل بینی دچار تورم در بینی و نواحی اطراف شدید لازم است که این موضوع را حتماً بدون اتلاف وقت با پزشک خود در میان بگذارید و جز توصیه پزشک کار دیگری انجام ندهید. تورم‌های عادی و طبیعی پس از جراحی را می‌تواند تا حدی با استفاده روزانه از کمپرس یخ کاهش دهید.

֎ تغییر فرم بینی

با تغییر فرم بینی بعد از ضربه به بینی چه کنیم ؟ در صورت مشاهده هرگونه تغییری در فرم و حالت بینی خود این مسئله را با پزشک مطرح کنید. اگر بینی شما دچار انحراف شده است سعی نکنید با جابه‌جایی و دست‌کاری آن را به حالت قبلی بازگردانید.

پیشامد تمامی موارد ذکر شده ضربه به بینی عمل شده بسیار رایج و طبیعی می‌باشد. نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که تا حد امکان مراقبت‌های ویژه را رعایت کنید تا بتوانید از چنین آسیب‌هایی جلوگیری کنید در صورت بروز نیز خونسردی خود را حفظ کنید و پزشک را در جریان بگذارید.

ضربه به بینی تازه عمل شده

یکی دیگر از عوارضی که بعد از جراحی بینی ممکن است برای ما رخ دهد، حالت تهوع می‌باشد که ما در مقاله‌ی ” تهوع بعد از عمل بینی ” به این عارضه به صورت کامل پرداخته‌ایم.

آیا بعد از ضربه به بینی نیاز به جراحی ثانویه داریم؟

این نگرانی دائمی در افرادی که عمل جراحی بینی انجام داده‌اند مشاهده می‌شود مخصوصاً اگر به بینی فرد آسیبی (چه شدید چه خفیف) وارد شود. در چنین مواقعی پزشک توصیه می‌کند صبر کنید تا التهابات و تورم ناشی از ضربه خوردن بینی بعد از جراحی فروکش کند و سپس با بررسی مجدد تصمیم خواهند گرفت که آیا به جراحی مجدد نیاز دارید یا خیر.

سخن پایانی

ضربه به بینی عمل شده حادثه‌ای غیر قابل پیش بینی و رایج می‌باشد. بهتر کار در چنین مواقعی حفظ خونسردی و مشاوره با پزشک است. همچنین شما می‌توانید با رعایت تمامی نکات توصیه شده توسط پزشک خود تا حد زیادی از این گونه حوادث پیش گیری کنید.

اگر هنوز هم برای شما سوال است که بعد از ضربه به بینی چه کنیم ، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی وب سایت دکتر احمدعلی رجب پور در زمینه با ایشان مشورت کنید

سؤال‌ها و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.


سوالات متداول

✅ چه عواملی باعث ضربه به بینی عمل شده می گردد؟

برخی از این موارد که ممکن است به بینی آسیب وارد کند عبارت‌اند از:
֎ خمیازه کشیدن
֎ فین کردن
֎ تند و سریع نفس کشیدن
֎ عطسه و سرفه بسیار شدید
֎ گریه کردن مکرر و گرفتن بینی به صورت متداوم

✅ آیا بعد از ضربه به بینی نیاز به جراحی ثانویه داریم؟

باید صبر کنید تا التهابات و تورم ناشی از ضربه خوردن بینی بعد از جراحی فروکش کند و سپس پزشک با بررسی مجدد تصمیم خواهد گرفت که آیا به جراحی مجدد نیاز دارید یا خیر.

✅ عوارض ضربه به بینی عمل شده چیست ؟

از عوارض رایج ضربه به بینی تازه عمل شده موارد زیر را می‌توان بررسی کرد:
֎ شکستگی بینی
֎ پاره شدن بخیه‌ها
֎ انحراف بینی
֎ احتمال خونریزی بینی
֎ انحراف غضروف‌های درونی بینی
֎ احساس درد خفیف یا شدید در بینی و نواحی اطراف
֎ تورم و کبودی خفیف یا شدید بینی

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
فروشگاه