چه زمانی پروتز سینه را تعویض کنیم؟

عمل پروتز سینه از جمله اعمال جراحی زیبایی محسوب می‌شود که پس از گذشت چندین سال دیگر نمی‌تواند کارایی داشته باشد. به این دلیل که موادی که در پروتز سینه استفاده می‌شود دچار فرسودگی می‌شود و حالت خود را از دست می‌دهد. از این رو دانستن زمان تعویض پروتز سینه برای خانم‌هایی که این عمل زیبایی را انجام داده‌اند ضروری محسوب می‌شود.
در این مقاله قصد آن را داریم تا به این پرسش که چه زمانی باید پروتز سینه را تعویض کنیم و هم‌چنین ضرورت و دلایل انجام این کار را مورد بررسی قرار دهیم. با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

چرا عمل جراحی تعویض پروتز سینه ؟

پروتز یا ایمپلنت سینه ماده‌ای از جنس سیلیکون یا سالین (آب نمک) است که برای اصلاح و تغییر شکل سینه‌های خانم‌ها استفاده می‌شود. امروزه دیگر پروتز‌های سالین طرفداران کم تری دارد. زیرا با وجود آن که کم خطر هستند ظاهر سینه‌ها را غیر طبیعی جلوه می‌دهند به گونه‌ای که فرد مراجعه‌کننده هیچ تمایلی برای انجام عمل تعویض پروتز سینه‌ها با پروتز سالین ندارد.

در مقابل پروتز‌های سیلیکونی حالتی شبیه به ژله داشته و فرم و ظاهر مطلوب تری برای متقاضیان انجام جراحی پروتز سینه دارند. پروتز‌های سیلیکونی از نظر تراکم سیلیکون، شکل و اندازه، انواع مختلفی داشته و هر یک مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد.
به طور معمول خانم‌ها پس از بررسی و تحقیق و هم‌چنین مشورت با پزشک خود تصمیم می‌گیرند از کدام نوع پروتز سیلیکونی استفاده کنند. نکته مهم در عمل پروتز سینه آن است که ایمپلنت‌ها یا پروتز‌ها حالت دائمی ندارند و پس از سال‌ها فرسوده شده و باید تعویض شود. از این رو برایی تشخیص زمان تعویض پروتز سینه باید با پزشک خود مشورت کنید.

زمان تعویض پروتز سینه

ضرورت انجام تعویض پروتز سینه

دلایل تعویض پروتز سینه می‌تواند ضرورت انجام این عمل را نشان می‌دهد.  در ادامه مقاله به دلایل انجام این عمل جراحی پرداخته ایم.

رضایت نداشتن از اندازه سینه

برخی از خانم‌ها از سایز سینه خود پس از سال‌ها که عمل پروتز سینه را انجام داده‌اند رضایت نداشته و اقدام به تعویض آن می‌کنند. زیرا با این کار می‌خواهند سایز سینه‌های خود را تغییر دهند.

جابجایی یا پارگی بافت پروتز

از جمله دیگر دلایل تعویض پروتز سینه می‌توان به جابجا شدن یا پارگی بافت مواد پروتز اشاره کرد. در این صورت خانم‌ها ترجیح می‌دهند که پروتز سینه خود را تعویض کنند. البته ناگفته نماند که برخی از خانم‌ها ترجیح می‌دهند جنس سیلیکون پروتز یا مدل آن را هم تغییر دهند که از این رو اقدام به تعویض پروتز می‌کنند.

احساس ناراحتی و درد ناشی از کپسول پروتز

از دلایل دیگری که می‌تواند موجب  اینکار شود، درد و ناراحتی ناشی از کپسول پروتز است. زیرا پس از گذشت سال ها از عمل پروتز فرم سینه‌ها تغییر یافته و سبب فشار آوردن به بافت سینه‌ها می‌شود که هم ظاهر آن‌ها را تغییر می‌دهد و هم احساس ناراحتی و درد را در قسمت سینه‌ها ایجاد می‌کند.

چگونه پروتز سینه را تعویض کنیم؟

این نکته در ارتباط با چگونگی تعویض پروتز سینه را باید مد نظر قرار دهیم که بسته به دلیلی که مراجعه کننده برای خود دارد، نحوه عمل آن هم متفاوت خواهد بود. برای انجام این  عمل جراحی، پس از بیهوش کردن بیمار، جراح بسته به دلیل انجام عمل، برش‌هایی در سینه ایجاد کرده و پروتز قبلی را تعویض می‌کند.
مدت زمان آن در هر یک از اعمال جراحی ، چیزی در حدود یک تا دو ساعت زمان می‌برد. در ادامه  نحوه عمل برای هر یک از دلایل تعویض پروتز سینه را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

زمان تعویض پروتز سینه

تغییر سایز سینه‌ها

برایی تغییر سایز سینه‌ها جراح از محل برش اصلی که پروتز در آن قرار داده شده است استفاده می‌کند. به این صورت که اگر تمایل به بزرگ تر کردن پروتز دارید جراح فضای سینه‌ها را با برش‌هایی بزرگ تر کرده تا پروتز بزرگ‌تر را بتواند جایگزین کند. اگر هم مایل هستید پروتز سینه کوچکتری را جایگزین کنید جراح جای اضافی پروتز قبلی را با بخیه کوچک‌تر می‌کند تا پروتز جایگزین بتواند به درستی و بدون جابجایی در محل خود قرار گیرد.

کوچک شدن و انقباض کپسول پروتز

نحوه عمل برای این نوع پروتز به این صورت است که جراح به احتمال زیاد همان برش قبلی را استفاده می‌کند که پروتز اصلی را در آن جای داده است. به این نحو که کپسول منقبض و سفت شده قبلی را برداشته و پروتز جدید را جایگزین می‌کند.

جابجا شدن و ناهنجاری پروتز

برخی از مواقع به دلیل جابجایی و دور و نزدیک شدن پروتز‌ها، موقعیت سینه‌ها هم در وضعیت نامناسبی قرار می‌گیرد. در این شرایط جراح از طریق برش قبلی، بافت اسکار را از کپسول پیرامون ایمپلنت جابجا می‌کند و با بخیه زدن پروتز را در موقعیت بهتری قرار می‌دهد.

خارج کردن ایمپلنت

اگر ایمپلمت‌های پروتز بزرگ و متورم شده باشد و پوست سینه‌ها کشیده شود، در این صورت جراح ممکن است به جز خارج کردن ایمپلنت لیفت پستان را هم پیشنهاد دهد. برش اضافه کردن پروتز به طور معمول همان برشی است که برایی خارج کردن آن استفاده می‌شود.

بالا بردن نوک سینه‌ها

نحوه عمل تعویض پروتز سینه هم ممکن است به دلیل بالا بردن نوک سینه‌ها و آرئول باشد. در این صورت جراح پلاستیک باید برش‌های بیشتری را بزند.

زمان تعویض پروتز سینه

شرایط لازم قبل از جراحی تعویض پروتز سینه

این مساله اهمیت دارد که پیش از انجام جراحی تعویض پروتز سینه شرایط لازم را داشته باشیم. نخست این که در قسمت سینه‌ها احساس درد کنیم. دوم این که بافت سینه‌ها تغییر یافته و کپسول پروتز به سینه‌ها فشار بیاورد. شرایط بعدی آن است که در ناحیه پستان احساس بزرگی و برجستگی و هم‌چنین بافت غیر طبیعی سینه را احساس کنیم. و نهایتا آن که تغییر وزن که به صورت افزایش یا کاهش است رخ دهد.

ضرورت معاینه سالانه پروتز سینه

خانم‌هایی که عمل پروتز سینه را انجام داده‌اند لازم است هر ساله حداقل یک بار به جراح پلاستیک که پروتز سینه را انجام می‌دهد مراجعه کنند. تا در صورتی که به انجام سونوگرافی و ام آر آی نیاز است آن را تجویز کند.
به طور کلی اگر جواب سونوگرافی و ام آر آی نرمال باشد و از نظر معاینه هم مشکلی وجود نداشته باشد و هم‌چنین خود فرد از اندازه سینه‌های خود راضی بوده و عوارض چندانی را هم احساس نکند، نیازی به تعیین زمان تعویض پروتز سینه نخواهد داشت و این پروتز‌ها می‌تواند همچنان استفاده شود.

چند سال بعد از جراحی سینه باید پروتز سینه را تعویض کرد؟

واقعیت این است که هیچ زمان دقیقی برای تعویض پروتز وجود ندارد. فناوری‌هایی که در برندهای مختلف طی سال‌ها به کار رفته است، سبب بیشتر شدن مدت استفاده از پروتز‌ها شده است. آخرین مدل از پروتز‌ها را می‌توان در حدود 15 سال از آن استفاده کرد.
این پروتز‌ها به پروتز دائمی معروف هستند و شکل خود را تا سال‌ها حفظ می‌کنند. آخرین نسل پروتز‌ها در صورت فشرده و حتی پاره شدن شکل خود را حفظ کرده و از لایه اولیه سیلیکونی در لایه دیگر قرار می‌گیرند. پروتز‌هایی که از جنس سیلیکون ساخته می‌شوند فشرده‌تر و سفت‌تر بوده که برای جایگذاری در محل آن، باید بریدگی بیشتری ایجاد شود.

مراقبت‌های قبل و  بعد از عمل تعویض پروتز سینه

به منظور انجام عمل جراحی تعویض پروتز سینه ضروری است مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی را انجام دهید. مراقبت‌های قبل از انجام عمل جراحی تا زمان  انجام عمل ادامه پیدا می‌کند و مدت زمان مراقبت‌های پس از انجام عمل هم به طور معمول با نظر پزشک تجویز می‌شود. در ادامه مراقبت‌های قبل و بعد از عمل بیان شده است.

 

مراقبت‌های قبل از تعویض پروتز سینه

فرد باید از حداقل یک ماه قبل از عمل، دخانیات، قرص‌های رقیق کننده خون همانند آسپرین و هم‌چنین نوشیدنی‌های الکلی را مصرف نکرده باشد. علاوه بر این پزشک جراح باید از سلامت جسمانی متقاضی اطمینان پیدا کرده و بیهوشی او مشکلی نداشته باشد و مورد تایید باشد.

مراقبت‌های پس از تعویض پروتز سینه

پس از انجام عمل تعویض پروتز، ضروری است مراقبت‌های درمانی لازم را انجام دهید. تا عمل جراحی نتیجه مطلوب خود را به دست آورد. البته توصیه می‌شود قبل از زمان تعویض پروتز سینه برای چند روز در خانه استراحت کافی کنید. پس از انجام عمل جراحی نیز، بهتر است برای چند هفته امور روزمره را سبک‌تر کرده و کارهای سنگین همانند بلند کردن وسایل سنگین و حتی در آغوش گرفتن کودکتان را انجام ندهید.

شروع فعالیت‌های روزانه

پس از بهبودی نسبی برای از سر گرفتن کارهای روزانه و شغلی و هم‌چنین ورزش کردن پزشک خود را در جریان گذاشته و با او در این مورد مشورت کنید. پزشک شما با مشاهده روند بهبود عمل جراحی، فعالیت‌هایی را که براییان ضرر ندارد را تجویز می‌کند. در صورتی که پزشک شما انجام آم آر آی و سونوگرافی را تجویز کرد لازم است دستور پزشک را انجام داده تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کنید.

تعویض پروتز سینه

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم تا درباره موضوع تعویض پروتز سینه مطالبی را برای خوانندگان گرامی بیان کنیم. همان طور که گفتیم ضرورت‌ها و دلایل آن مختلف است و هر فرد با توجه به نیازی که دارد اقدام به انجام این کار می‌کند. البته باید بدانیم تشخیص زمان تعویض پروتز سینه با انجام معاینه سالانه زیر نظر پزشک جراح امکان‌پذیر می‌شود. زیرا ممکن است در صورت نبود عوارض و ناراحتی با تجویز پزشک پروتز قبلی نیازی به تعویض نداشته باشد.

«سوالات متداول »

فرد باید از حداقل یک ماه قبل از زمان تعویض پروتز سینه دخانیات، قرص‌های رقیق کننده خون همانند آسپرین و هم‌چنین نوشیدنی‌های الکلی را مصرف نکرده باشد.

لازم است هر ساله حداقل یک بار به جراح پلاستیک که پروتز سینه را انجام می‌دهد مراجعه کنند. تا در صورتی که به انجام سونوگرافی و ام آر آی نیاز است آن را انجام دهید.

دربارهدکتر احمدعلی رجب پور
دکتر احمد علی رجب پور رتبه 1 بورد جراحی کشور سال 92 رتبه 1 آزمون فوق تخصص جراحی پلاستیک کشور سال 93 عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران عضو هیئت علمی دانشگاه عضو بنیاد ملی نخبگان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

InstagramPhoneWhatsApp