علت و دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی چیست؟

دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی

دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی چیست؟ آیا مصرف قرص چاقی بعد از عمل بینی ایرادی ندارد؟ وزن مناسب برای عمل بینی چقدر است؟ لاغری بعد از عمل بینی بسیار شایع می‌باشد و مانند باقی عوارض بعد از عمل بینی، لاغری نیز ذهن بسیاری از مراجعه کنندگان را درگیر کرده است. بسیار طبیعی است که نسبت به تغییرات وزن خود نگران باشید چرا که ممکن است این تغییرات وزنی از مشکلی جدی نشئت گرفته باشد. به همین منظور در این مقاله سعی می‌کنیم دلیل لاغری بعد از عمل بینی و همچنین راهکارهای جلوگیری و درمان لاغری بعد از عمل را به شما معرفی کنیم.

دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی چیست؟

از رایج‌ترین ابهامات افراد بعد از عمل بینی این است که آیا بعد از عمل لاغر خواهیم شد؟ یا لاغری بدن تأثیری در فرم بینی دارد؟ به چه دلیل بعد از عمل وزن کاهش می‌یابد؟ چگونه می‌توان آن را پیشگیری کرد؟ یا لازم است از قرص؟ برای پیدا کردن پاسخ تمامی این سؤالات و رفع ابهامات خود در این مقاله همراه ما باشید تا تمامی موارد را یک به یک بررسی کنیم.

آیا کاهش وزن بر بینی تأثیر می‌گذارد؟

همان‌طور که می‌دانید، بینی افراد در مرکز صورت آن‌ها قرار دارد و نقش پررنگی در زیبایی چهره ایشان دارد . به همین دلیل است افراد بیشترین توجه را بر ظاهر بینی خود دارند و می‌خواهند هر چه سریع‌تر مشکلات ظاهری آن را رفع کنند. در نتیجه با انجام عمل زیبایی بینی اعتماد به نفس آنها به شکل چشمگیری افزایش می‌یابد و دیگر مانند گذشته از ظاهر خود ناراضی نیستند.

با این حال ممکن است به دلیل حساسیت به ظاهر چهره خود، نسبت به عوارض عمل بینی نگرانی و دغدغه داشته باشند. یکی از این عوارض که ممکن است تأثیر بسیاری در نگرانی افراد بگذارد، دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی می‌باشد.

اولین سؤالی که برای افراد به وجود می‌آید این است که یا این کاهش وزن ممکن است بر فرم بینی تأثیر بگذارد و ظاهر آن را کوچک‌تر و لاغرتر کند؟ وزن مناسب برای عمل بینی چقدر است؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که بینی از استخوان، غضروف و پوست تشکیل شده است و هیچ بافت چربی در ساختار آن وجود ندارد بنابراین کاهش یا افزایش وزن بر ظاهری بینی تأثیری نخواهد داشت و تغییری در ساختار آن ایجاد نخواهد کرد. اما به طور غیر مستقیم ممکن است با چاق شدن صورت افراد، تمرکز ظاهر از روی بینی برداشته شده و کوچک‌تر به نظر برسد همان‌طور که با لاغر شدن بعد از عمل بینی احساس می‌شود که بینی بزرگ‌تر شده است.

به همین دلیل است که برخی افراد نگران لاغری بعد از عمل بینی بوده و به دنبال پیشگیری و درمان این اتفاق می‌باشند.

برای پیشگیری از لاغری بعد از عمل بینی بهتر است ابتدا بدانید که چه مواردی در لاغری تأثیرگذار است و به چه دلیل بسیاری از افراد کاهش وزن بعد از عمل بینی را تجربه می‌کنند.

در رابطه با وزن مناسب برای عمل بینی در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد.

علت لاغر شدن بعد از عمل بینی

قبل از هر اقدامی بخاطر داشته باشید که انتخاب بهترین جراح بینی بسیار مهم است زیرا علاوه بر نتیجه بهتر، عوارض کمتری را نیز برای شما به ارمغان می‌آورد. ما در مقاله‌ی ” بهترین جراح بینی در تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

دلایل اصلی لاغری بعد از جراحی بینی

در این بخش تک‌تک دلایل احتمالی و قطعی تأثیرگذار بر کاهش وزن بعد از عمل بینی را بررسی می‌کنیم تا با آشنایی با این دلایل بهتر بتوانید به پیشگیری و حتی درمان آن‌ها بپردازید:

֎ رژیم غذایی

مهم‌ترین مدت زمان نقاهت بعد از عمل بینی، دوهفته بعد از جراحی می‌باشد. پزشک شما مواردی بسیاری را برای مراقبت از بینی در طی این دو هفته توصیه می‌کند که در صورت عدم رعایت توصیه‌های پزشک ممکن است دچار عوارض خفیف و یا آسیب‌های شدید شوید.

یکی از توصیه‌های پزشک شما، رعایت رژیم غذایی سبک می‌باشد. در طی روزهای پس از جراحی، بینی شما شرایطی حساس و تحریک‌پذیر دارد و کوچک‌ترین فشار می‌تواند موجب انحراف نوک بینی و یا پاره شدن بخیه‌های درونی و خونریزی شود. بنابراین به شما پیشنهاد می‌شود تا حد امکان از جویدن غذاهای سفت خودداری کنید. در رژیم غذایی توصیه شده، معمولاً انواع خوراکی با بافت نرم قرار می‌گیرد که نیاز آن‌چنانی به جویدن‌های طولانی نداشته باشد. همچنین توصیه می‌شود بیشتر از خوردن غذا، مایعات رقیق و فراوان بنوشید.

از دیگر دلایل تغییر رژیم غذایی و دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی می‌توان به بهبود عملکرد گوارش و جلوگیری از یبوست اشاره کرد. در روزهای اولیه جراحی افراد باید استراحت مطلق داشته باشند و از آنجا که نمی‌توانند تحرک کنند نیاز است که غذاهای نرم مصرف کنند تا اختلالی در عملکرد گوارش آنها ایجاد نشود.

علاوه بر این که افراد باید غذاهای نرم مصرف کنند، مصرف روغن، چربی و فست‌فود ممنوع می‌شود. در نتیجه اگر افراد قبل از عمل عادت به خوردن این گونه غذا داشته باشند ممکن است رعایت چنین رژیمی بسیار برایشان دشوار باشد. پزشک توصیه می‌کند که بیشتر از میوه‌ها و سبزیجات تازه استفاده کنند که هم هیدراته بمانند، ویتامین‌های ضروری را جذب کنند و هم به هضم غذا کمک کنند.

برخی افراد به چنین رژیم غذایی سبک عادت ندارند و رعایت این‌گونه رژیم غذایی ممکن است به سرعت موجب کاهش وزن آن‌ها شود و نگرانی‌های بیشتری را در پی داشته باشد. باید بدانید که نیازی به نگرانی نیست و پزشک شما بهتر از هر فردی می‌داند که چه چیز برای شما بهتر است و موجب می‌شود روند بهبودی بینی شما تسریع شود.

تمامی این رژیم به مدتی محدود است و می‌توانید پس از گذشت دوران بهبودی، به رژیم قبلی خود بازگردید و وزن از دست رفته را جبران کنید. اگر چه بسیاری از افراد به دلیل سالم بودن این رژیم ترجیح می‌دهند آن را قطع نکرده و جزو سبک زندگی خود قرار دهند.

مصرف قرص چاقی بعد از عمل بینی

یکی از عوارضی که بعد از جراحی بینی ممکن است رخ دهد افزایش وزن و چاقی صورت است که ما در مقاله ” چاق شدن صورت بعد از عمل بینی ” به علت و نحوه جلوگیری از این عارضه پرداخته‌ایم.

֎ استرس

دیگر دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی ، استرس است. به دلیل شرایط جراحی زیبایی بینی و نگرانی از عوارضی که به دنبال دارد، بیشتر افراد با استرس شدید دست و پنجه نرم می‌کنند. استرس مزمن می‌تواند باعث کاهش وزن غیر قابل توجیه شود. استرس می‌تواند بر عملکرد مغز، سلامت قلب، رفتار، اندام‌های داخلی و ایمنی تأثیر بگذارد. استرس مزمن همچنین می‌تواند خطر ایجاد تومور را افزایش دهد.

وقتی تحت استرس دائمی هستید، بدن شما دائماً در حالت چالش یا مبارزه است. این بدان معناست که شما همیشه در حال تولید هورمون‌های استرس، آدرنالین و کورتیزول هستید. این هورمون‌ها بر هضم، ایمنی و الگوی خواب شما تأثیر می‌گذارند.

هورمون آدرنالین با آماده کردن بدن برای فعالیت بدنی شدید ترشح می‌شود، اما اشتهای شما را نیز کاهش می‌دهد. هورمون کورتیزول با سرکوب برخی از عملکردهای بدن که در موقعیت‌های استرس زا غیر ضروری هستند، مانند عملکرد تولید مثل، گوارش و ایمنی ترشح می‌شود.

به دلیل تأثیر دوگانه هورمونی بر بدن، ممکن است اغلب اصلاً احساس گرسنگی نکنید که همین عدم احساس گرسنگی دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی می‌باشد. استرس بر عصب واگ شما تأثیر می‌گذارد، که عصب مسئول پریستالیس دستگاه گوارش است. به عبارت دیگر، این عصب به حرکت غذای هضم شده از طریق دستگاه گوارش شما کمک می‌کند. در کنار این حرکت، عصب واگ نیز بر هضم و جذب غذا تأثیر می‌گذارد. تحت استرس، سیستم گوارشی شما ممکن است بد کار کند و باعث التهاب دستگاه گوارش و علائمی مانند اسهال شود

در شرایط استرس، می‌توانید با حرکت عصبی بخشی از بدنتان – مانند ضربه زدن به پاها یا فشار دادن نوک انگشتانتان – کالری اضافی بسوزانید.

برخی افراد برای جبران کاهش وزن در این دوران شروع به مصرف قرص چاقی بعد از عمل بینی می‌کنند. به این نکته توجه داشته باشید که مصرف هرگونه دارو و مکمل ممکن است در روند بهبودی شما تاثیر بگذارد. برای مصرف قرص چاقی بعد از عمل بینی باید ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

استرس همچنین می‌تواند بر الگوهای خواب شما تأثیر بگذارد. به خواب رفتن و به همان اندازه خواب ماندن زمانی که احساس استرس می‌کنید سخت است. به نوبه خود، اختلال در خواب می‌تواند باعث شود همیشه احساس تنبلی و خستگی کنید. ناگفته نماند که کم خوابی در طول زمان می‌تواند باعث افزایش ترشح هورمون کورتیزول شود.

دلایل لاغر شدن بعد از عمل بینی

از اتفاقات ناگواری که ممکن است برای کسانی که جراحی زیبایی بینی انجام داده‌اند رخ دهد ضربه خوردن به بینی باشد. اگر این اتفاق رخ دهد چه کارهایی باید انجام دهیم؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال مطالعه مقاله ” ضربه به بینی عمل شده ” را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

֎ اختلال در تنفس و خواب

به دلیل تغییر فرم بینی شما پس از عمل بینی، از جمله باریک شدن سوراخ‌ها، مدت زمان بسیاری طول می‌کشد تا بدن شما بتواند با این تغییرات هماهنگ شود. در طی دوهفته دوران بهبودی پس از جراحی بینی، به دلیل وجود گچ بینی و پانسمان، برای برخی افراد نفس کشیدن دشوار می‌باشد. بسیاری افراد می‌توانند خود را با شرایط تطبیق دهند و از طریق دهان نفس بکشند اما این روش برای برخی دیگر بسیار دشوار می‌باشد.

در نتیجه در هفته‌های اول ممکن است به دلیل سختی در نفس کشیدن و کلافگی از بابت این موضوع، خواب شما دچار اختلال شود. در برخی موارد پیش آمده که مراجعین از بی خوابی مدام شکایت داشته‌اند. معمولاً پزشک با تجویز داروهای خواب‌آور این مشکل را بررسی می‌کند.

اما به طور کل باید بگوییم که یکی از اصلی‌ترین دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی ، بی خوابی است. بیدار ماندن شما در ساعاتی که بدنتان باید استراحت کند موجب می‌شود که برای فعالیت اندام‌ها و عملکرد بدن انرژی بیشتری استفاده شود. بدن این انرژی را از طریق سوخت و ساز کالری دریافت می‌کند. در نتیجه اگر بی‌خوابی افراد بعد از عمل بینی به طول بی انجامد به سرعت متوجه تغییر وزن چشمگیری خواهند شد.

وزن مناسب برای عمل بینی

وزن مناسب برای عمل بینی چقدر است؟ همان‌طور که در مقاله نیز شاره کردیم، کم بودن یا زیاد بودن وزن افراد به طور مستقیم تأثیری در نتایج عمل بینی نخواهد داشت. اما باید بدانید که افراد با اضافه وزن شدید غالباً دچار بیماری‌هایی چون دیابت، فشار خون بالا و تنگی نفس هستند که هر کدام از این بیماری‌ها ممکن است شرایط عمل را دشوار کند.

نکته دیگر در رابطه با وزن مناسب برای عمل بینی این است که افرادی که کمبود وزن دارند ممکن است با مشکلاتی چون ضعف جسمانی و کاهش فشار خون و یا حتی کم خونی مواجه باشند که هر کدام از این موارد بر سلامت افراد حین و بعد از عمل بینی تأثیر خواهد داشت.

بنابراین به طور کلی باید بگوییم وزن مناسب برای عمل بینی مقدار ثابتی ندارد، افراد با وزن معمولی و BMI سالم می‌توانند به راحتی بینی خود را عمل کنند. اما توصیه می‌شود اگر کمبود وزن دارید و یا دچار اضافه وزن شدید هستید با پزشک مشورت کنید و در صورت لزوم راهکارهای توصیه شده ایشان را قبل و بعد از عمل رعایت کنید.

مصرف قرص چاقی بعد از عمل بینی

یکی از راه‌هایی که افراد برای مقابله با دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی انتخاب می‌کنند مصرف قرص چاقی بعد از عمل بینی می‌باشد. همان‌طور که در مقاله به طور کامل توضیح دادیم، شرایط مختلفی موجب کاهش وزن شما بعد از عمل بینی می‌شود. هر کدام از این شرایط بسته به دوران نقاهت شما، مدت محدودی دارند و پس از بهبودی شما به خودی خود رفع خواهند شد. بنابراین دلیلی برای نگران نیست.

اگر فکر می‌کنید با مصرف قرص چاقی بعد از عمل بینی می‌توانید استرس حاصل از عوارض لاغری را رفع کنید سخت در اشتباهید. مصرف قرص چاقی بعد از عمل بینی می‌تواند عوارض جانبی بسیاری را به دنبال داشته باشد. بنابراین بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و راهنمایی‌های لازم را از ایشان مطالبه کنید چرا که ممکن است مصرف قرص چاقی بعد از عمل بینی با داروهایی که در دوران بهبودی مصرف می‌کنید تداخل ایجاد کرده و دوران نقاهت را طولانی‌تر کند.

یکی دیگر از عوارضی که بعد از جراحی بینی ممکن است برای ما رخ دهد، حالت تهوع می‌باشد که ما در مقاله‌ی ” تهوع بعد از عمل بینی ” به این عارضه به صورت کامل پرداخته‌ایم.

وزن مناسب برای عمل بینی

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات وبلاگ دکتر احمدعلی رجب پور، دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی را بررسی کردیم و در این زمینه اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دادیم.

با وجود اطلاعاتی که در این مقاله در اختیار شما قرار دادیم ممکن است همچنان سؤالی در زمینه دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی در ذهنتان باقی مانده باشد. شما می‌توانید سؤال خود را در قسمت نظرات زیر همین مقاله با ما مطرح کنید تا بتوانیم در سریع‌ترین زمان ممکن شما را راهنمایی کنیم.

همچنین اگر نکته‌ای در خصوص مصرف قرص چاقی بعد از عمل بینی و وزن مناسب برای عمل بینی وجود دارد که در این مقاله از ذکر آن غافل شده‌ایم، خوشحال می‌شویم تا آن را در قسمت نظرات زیر همین مقاله با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.


سوالات متداول

✅ دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی چیست؟

اصلی‌ترین علت‌ها و دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی می‌توان موارد زیر را نام برد:
֎ رژیم غذایی
֎ استرس
֎ اختلال در تنفس و خواب

✅ وزن مناسب برای عمل بینی چقدر است ؟

وزن مناسب برای عمل بینی مقدار ثابتی ندارد، افراد با وزن معمولی و BMI سالم می‌توانند به راحتی بینی خود را عمل کنند. اما توصیه می‌شود اگر کمبود وزن دارید و یا دچار اضافه وزن شدید هستید با پزشک مشورت کنید

✅ آیا کاهش وزن بر بینی تأثیر می‌گذارد؟

بینی از استخوان، غضروف و پوست تشکیل شده است و هیچ بافت چربی در ساختار آن وجود ندارد بنابراین کاهش یا افزایش وزن بر ظاهری بینی تأثیری نخواهد داشت و تغییری در ساختار آن ایجاد نخواهد کرد

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
فروشگاه