بهترین سن برای عمل جراحی بینی

همه ما انسان‌ها در ذات خود کمالگرا هستیم و دوست داریم در هر سنی که هستیم زیباترین چهره را داشته باشیم. زیبایی تعاریف مختلفی دارد اما اگر بخواهیم برای اجزای صورت زیبایی را تعریف کنیم، داشتن بینی زیبا تاثیر بسیار زیادی بر روی چهره شما دارد. همواره یکی از سوالات شما عزیزان درباره سن مناسب برای عمل بینی است که همیشه سعی کردیم بطور منطقی و علمی پاسخ شما را بدهیم.

در این مقاله درباره سن مناسب برای عمل بینی صحبت می‌کنیم و عوامل تاثیرگذار بر جراحی بینی را برای شما عزیزان بازگو می‌کنیم.

مقاله پیشنهادی: تغذیه مناسب بعد از عمل بینی

سن چه تاثیری بر جراحی بینی دارد ؟

همانطور که می‌دانیم سلول‌های بدن انسان دائما در حال تغییر و تحول هستند و رشد می‌کنند و تخریب می‌شوند. سرعت رشد در افراد مختلف متفاوت است. یکی از عواملی که برای جراحی بینی بسیار مهم است تکمیل فرایند رشد بدن است که در این مورد باور این است که باید جراحی بالای سن 18 سال که بدن رشد خود را کرده انجام شود.

یکی از موارد دیگر که برای جراحی بینی حائز اهمیت است، نداشتن بیماری زمینه‌ای حاد است زیرا می‌تواند بطور مستقیم بر نتیجه عمل تاثیر بگذارد.

با افزایش سن سلول‌ها هم پیرتر می‌شوند و انسان‌ها در معرض مشکلات مختلف مانند بیماری قلبی، تنفسی و دیابت قرار می‌گیرند که باید در سن بالای 50 سال این موارد بطور دقیق بررسی شوند.

چه سنی برای جراحی بینی مناسب است ؟

برای پاسخ به این سوال بصورت کلی باید بگوییم که بالای 18 سال اما این نکته را نباید فراموش کنیم که این عدد در خانم‌ها و آقایان متفاوت است و بستگی به میزان رشد آن‌ها دارد. جراحی برای سنین پایین‌تر از 18 سال هم ممکن است که هنگام معاینه در مطب و با مشاهده بیمار می‌توان تصمیم بهتری درباره این موضوع گرفت.

مقاله پیشنهادی: بهترین جراح بینی

عمل بینی زیر 18 سال

در سنین کمتر از 18 سال اگر ببینیم میزان رشد در فرد تکمیل شده باشد و فرد به بلوغ جسمی رسیده باشد می‌توان سن 16 سال هم سن مناسب برای عمل بینی دانست.

اما بهترین زمان برای عمل بینی زمانی است که فرد از نظر جسمی کاملا بالغ شده و رشد کرده است. زیرا اگر قبل از بلوغ کامل جراحی بینی انجام شود، رشد فرد در دوره بلوغ می‌تواند نتیجه جراحی را تحت تاثیر قرار دهد و نیاز به جراحی مجدد باشد.

جراحی بینی زیر 18 سال

تا چه سنی می‌توان عمل بینی انجام داد؟

بازهم نمی‌توان گفت که تا چه سنی می‌توان عمل بینی انجام داد و این موضوع کاملا به شرایط فیزیکی و سلامتی بیمار بستگی دارد اما بطور متوسط تا سن 60 سال می‌توان جراحی بینی انجام داد به شرط آنکه از نظر جسمی سالم باشد و دارای مشکلات قلبی، ریه، دیابت، تیروئید و …  نباشد.

عمل بینی در سن بالا نیاز به مشاوره قلب باید انجام شود و در صورت صلاح دید متخصص قلب و مناسب بودن نتیجه آزمایشات جراحی انجام می‌شود.

همانطور که تا سن 60 سال را می‌توان سن مناسب برای عمل بینی دانست اما در سنین بالای 60 بدلیل وجود ریسک فاکتورهای متعدد، احتمال عارضه بیشتر است و باید با دقت بیشتری بیمار را برای جراحی انتخاب کرد و تمام آزمایشات، مشاوره‌های قلب و غدد باید انجام شود تا جراحی را برای بیمار بی‌خطر دانست.

مقاله پیشنهادی: ازبین بردن قوز بینی

در سنین بالای 50 سال چه آزمایشاتی قبل از عمل بینی باید انجام شود؟

همانطور که گفته شد با افزایش سن، ریسک ابتلا به بیماری‌های مختلف زیاد می‌شود و باید تمام آزمایشات بطور دقیق انجام شود . زیرا جراحی بینی یک جراحی غیر اورژانسی است و بیمار نباید مشکلات زمینه‌ای که می‌تواند روی نتیجه جراحی تاثر بگذارد و همچنین برای سلامتی‌اش مضر است داشته باشد، از این بابت انجام آزمایشات زیر ضروری است.

  • میزان پلاکت PLT
  • سرعت لخته شدن خون PT و PTT
  • قند خون BS
  • تیروئید T3 – T4 – TSH
  • تست کلیه BUN و Cr
  • تست کبد SGOT و SGPT
  • میزان کلسترول و چربی خون

و همچنین نیاز به مشاوره قلب است که باید توسط متخصص قلب انجام شد و در صورت صلاح دید ایشان جراحی انجام می‌شود. اگر مشکلات تیروئید داشته باشید باید توسط پزشک فوق تخصص غدد ویزیت شوید و اجازه جراحی گرفته شود.

سن مناسب عمل بینی
نتیجه گیری :

در این مقاله در رابطه با سن مناسب برای عمل بینی صحبت کردیم و مواردی که در انجام جراحی در سنین مختلف موثر است را توضیح دادیم.

اگر قصد جراحی بینی دارید این نکته را توجه کنید که جراحی بینی یک جراحی غیر اورژانسی است و سلامتی شما را تهدید کند، پس با انجام کامل آزمایشات و نرمال بودن شرایط سلامتی، این جراحی توصیه می‌شود اما در غیر اینصورت سلامتی شما از همه جیز مهم‌تر است و توصیه‌ای برای انجام جراحی نمی‌کنیم.

مقاله پیشنهادی : کیپ شدن بینی

دربارهدکتر احمدعلی رجب پور
دکتر احمد علی رجب پور رتبه 1 بورد جراحی کشور سال 92 رتبه 1 آزمون فوق تخصص جراحی پلاستیک کشور سال 93 عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران عضو هیئت علمی دانشگاه عضو بنیاد ملی نخبگان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *