علائم شکستگی بینی چیست؟

شکستگی بینی به  نوعی شکاف یا ترک است که اغلب بر روی پل بینی رخ می‌دهد و همراه با درد و کبودی در اطراف چشم‌ها است. اگرچه که شکستگی بینی موضوع جدی و کشنده‌ای نیست. اما درد ناشی از آن می‌تواند کمی آزاردهنده به نظر برسد و باعث ایجاد اختلال در تنفس شود.گاهی اوقات شکستگی بینی به سادگی قابل تشخیص نیست و ممکن است مانند یک آسیب دیدگی جزئی، بینی تنها برای چند ساعت متورم شود. به همین خاطر امروز قصد داریم تا علائم شکستگی بینی را به شما معرفی نماییم. پس تا آخر مطالب همراه ما باشید تا با علائم و نشانه‌های ضرب دیدگی و شکستگی بینی بیشتر آشنا شوید.

علائم شکستگی بینی

علت‌های متفاوتی برای شکستگی بینی وجود دارد. برای مثال، بینی برجسته ورزشکاران و مبارزان، به دلیل برجسته بودن و تماس‌های فیزیکی بسیار در معرض شکستگی قرار دارد. گاهی اوقات هم در اثر زمین افتادن یا تصادف، بینی فرد آسیب می‌بیند. در نتیجه آسیب دیدگی بینی ممکن است برای هرکسی رخ دهد. فرقی هم میان کودکان، میانسالان یا افراد مسن نخواهد بود.

 

مقاله پیشنهادی: علائم انحراف بینی

 

بینی شکسته چه علائمی دارد ؟

 • خونریزی؛
 • ترشحات مخاطی؛
 • درد؛
 • کبودی و تغییر رنگ در اطراف بینی و زیر چشم‌ها؛
 • اختلالات تنفسی؛
 • لرزش صدا؛
 • سردردهای شدید؛
 • مسدود شدن مجاری تنفسی؛
 • تب شدید؛
 • کاهش هوشیاری در موارد حاد شکستگی؛

نکته:

در صورتی که هریک از علائم شکستگی بینی ذکر شده در بالا را مشاهده کردید، سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنید. در صورتی که آسیب دیدگی بینی همراه با آسیب دیدگی سر و گردن است، از شخصی دیگر بخواهید تا به اورژانس خبر دهد.

علائم شکستگی بینی

علت شکستگی بینی :

شکستگی بینی علت‌های مختلفی دارد که یکی از آن‌ها وارد شدن ضربه ناگهانی به بینی است. در ادامه مطالب با دلایلی که اغلب باعث شکستگی بینی می‌شود، آشنا خواهید شد. این موارد به شرح زیر است:

 • آسیب دیدگی حین ورزش مانند فوتبال، کشتی یا…
 • درگیری‌های فیزیکی و دعوا؛
 • تصادف؛
 • زمین خوردن؛
 • وارد شدن ضربه ناگهانی با اجسام سفت.

عوارض شکستگی بینی:

 •  شکستگی غضروف بینی

گاهی اوقات در اثر تصادف، ضربه بسیار شدیدی به بینی وارد می‌شود که نتیجه آن شکاف یا شکستگی غضروف بینی است. در چنین شرایطی، اکثر پزشکان، جراحی را برای اصلاح فرم بینی و درمان شکستگی غضروف پیشنهاد می‌کنند.

 

مقاله پیشنهادی: از بین بردن قوز بینی

 

 • انحراف بینی

بافت غضروف نسبت به استخوان بینی انعطاف بیشتری دارد. به همین دلیل ممکن است در اثر وارد شدن ضربه شدید به بینی، انحراف تیغه میانی بینی اتفاق بیفتد. وارد شدن ضربه به بینی در سنین پایین، عوارض جدی‌تری بدنبال خواهد داشت؛ زیرا، بینی از استحکام کمتری برخوردار است.

 • ایجاد لخته خون

یکی دیگر از عوارض و علائم ضرب دیدگی بینی، تجمع خون و لخته در محل وارد شدن ضربه است که باعث مسدود شدن یک یا هردو مجرای تنفسی می‌شود. جراحی بینی یکی از راه‌های رهایی از این وضعیت و پیشگیری از آسیب دیدگی غضروف بینی است.

انواع شکستگی بینی

انواع شکستگی بینی را می‌توان به دوسته زیر تقسیم کرد:

 • انواع شکستگی کناری :

علائم شکستگی بینی در این مدل از آسیب دیدگی بیشتر در کناره‌های بینی رخ می‌دهد. برای مثال یک فرورفتگی در یک قسمت از بینی و یک برآمدگی در قسمت دیگر بینی ایجاد می‌شود. شکستگی کناری یکی از شایع‌ترین انواع شکستگی است.

 • انواع شکستگی قدامی یا روبرو:

در شکستگی قدامی، آسیب و ضربه از بالا به بینی وارد می‌شود. این شکستگی باعث ایجاد فرورفتگی در پل بینی و تغییر شکل ظاهر آن می‌شود.

علائم شکستگی بینی

درمان شکستگی بینی

در صورتی که بعد از معاینه و بررسی علائم ضرب دیدگی بینی، پزشک مربوطه تشخیص دهد که بینی شکسته است، صبر خواهد کرد تا تورم بینی به طور کامل فروکش کند. سپس تصمیمی برای درمان و اصلاح فرم بینی خواهد گرفت.

توجه داشته باشید که تمام بینی‌های آسیب دیده و شکسته نیاز به درمان گسترده ندارند. برای مثال، در صورتی که بینی شما خونریزی دارد، کمی سر را به جلو خم کنید تا خون از گلو دفع نشود و تا زمانی که خونریزی متوقف نشده است، از راه دهان تنفس کنید. سپس با استفاده از یک کمپرس یخ به کاهش ورم بینی کمک کنید.

 

مقاله پیشنهادی: عوارض خندیدن بعد از جراحی بینی

 

با تمام این حرف‌ها، بهتر است که میزان آسیب دیدگی بینی بلافاصله بعد از وارد شدن ضربه ارزیابی شود تا بهترین درمان توسط پزشک تجویز شود. ممکن است که پزشک تنها بینی را با گاز و آتل ببندد؛ جراحی را پیشنهاد دهد یا تنها به تجویز داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک اکتفا کند. دقت فرمایید نوع درمان به میزان جراحت و نوع آن بستگی دارد. به طور کلی، درمان شکستگی بینی را می‌توان به دو دسته درمان با جراحی و درمان بدون جراحی تقسیم کرد:

 • درمان بدون جراحی:

در صورت خفیف بودن شکستگی و خارج نشدن بینی از محل اصلی، درمانی بهتر از استراحت و پیشگیری از وارد شدن ضربه به بینی نخواهد بود. اما در صورتی که شکستگی جدی باشد، انتخاب‌های متعددی برای درمان وجود دارد. برای مثال، پرشک با استفاده از داروی بی‌حسی استخوان بینی شما را به موقعیت صحیح خود برمی‌گرداند. سپس با استفاده از یک قالب گچی یا پلاستیکی، بینی در محل صحیح خود ثابت نگه داشته می‌شود. در طول درمان، یک سری دارو و مراقبت‌های پزشکی برای تسریع روند بهبود توسط پزشک ارائه می‌شود که پیروی از آن‌ها الزامی خواهد بود

 • درمان با عمل جراحی :

در صورتی که بیش از دو هفته از زمان بروز علائم شکستگی بینی گذشته باشد و دچار ضرب دیدگی شدید بینی شده باشید، به احتمال زیاد نیاز به جراحی برای ترمیم و اصلاح وضعیت بینی خواهید داشت. در چنین شرایطی، پزشک حدود 2 الی 3 ماه صبر می‌کند تا ورم بینی به طور کامل از فروکش کند. سپس درمان اصلی آغاز می‌شود.

کاهش ورم بینی این امکان را فراهم می‌کند تا پزشک دیدگاه دقیق‌تری نسبت به وضعیت اولیه بینی شما داشته باشد. این جراحی بیشتر به عنوان جراحی پلاستیک ترمیمی شناخته شده و هدف از انجام آن بازیابی فرم اولیه بینی است.

 

مقاله پیشنهادی: بعد از عمل بینی چگونه بخوابیم

 

نکته پایانی:

شکستگی بینی یکی از دردناک‌ترین و بدترین تجریبات زندگی است که در کنار ایجاد تغییر در ظاهر بینی باعث ایجاد مشکلات تنفسی در فرد می‌شود. شکستگی بینی به طور معمول چند روز بعد از ضربه بهبود می‌یابد و علائم شکستگی بینی مانند ورم، درد، کبودی و … ناپدید خواهد شد. سپس می‌توان برای ترمیم بینی اقدام نمود.

اما گاهی اوقات جراحی تنها راه حل برای درمان نشانه و علائم شکستگی بینی است. برخی از بیماران ترجیح می‌دهند که حین جراحی ترمیمی بینی، ظاهر و فرم بینی آن‌ها نیز اصلاح شود و جراحی ترمیمی و زیبایی به طور همزمان صورت گیرد. برای انجام جراحی ترمیمی و زیبایی بینی باید از متخصصانی کمک بگیرید که در هر دو حوزه مهارت و سابقه کافی را داشته باشند. دکتر احمدعلی رجب پور یکی از بهترین متخصصان در هر دو حوزه می‌باشند و می‌تواند علاوه بر انجام عمل‌های زیبایی بینی به شما در نحوه عمل و شرایط و نوع آن نیز به شما مشاوره بدهند.

دربارهدکتر احمدعلی رجب پور
دکتر احمد علی رجب پور رتبه 1 بورد جراحی کشور سال 92 رتبه 1 آزمون فوق تخصص جراحی پلاستیک کشور سال 93 عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران عضو هیئت علمی دانشگاه عضو بنیاد ملی نخبگان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *