راهکارهای کاهش استرس قبل از عمل جراحی زیبایی بینی

استرس قبل عمل بینی : همه ما زیبایی چهره و داشتن بینی‌های بی‌نقص را به بینی‌های بزرگ و دارای قوز ترجیح می‌دهیم اما ترس از جراحی و ناآگاهی کامل از اتفاقاتی که طی عمل جراحی و بعد از آن اتفاق میفتد باعث انصراف از عمل زیبایی بینی می‌شود.

بطور کلی انواع مختلف عمل‌های جراحی پلاستیک و زیبایی به خودی خود استرس زیادی برای بیماران به همراه دارد. به گونه‌ای که استرس و اضطراب ناشی از ناآگاهی از اتفاقات حین جراحی، شرایطی نامناسب و ناراحت‌کننده‌ برای هر فرد دبه وجود می‌آورد و آرامش او را تحت تاثیر قرار می‌دهد بطوری که این وضعیت بر کیفیت زندگی فرد تاثیر گذاشته و باعث ایجاد مشکل و اختلال در روند بهبود پس از عمل می‌شود. همچنین استرس شدید و بیش از حد می‌تواند با تاثیر گذاری بر روح و فکر فرد باعث به خطر افتادن سلامتی جسمی وی شود.

 

مقاله پیشنهادی: کوچک کردن بینی با آنزیم و مزایای آن

 

عمل جراحی و استرس

جراحی زیبایی بینی امروزه یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین جراحی‌های زیبایی است جراحی پرطرفدار  است که با هدف رفع ایراد‌ها و نقص‌های بینی مانند مشکلات تنفسی، قوزهای بزرگ، نوک بینی افتاده و … انجام می‌شود. معمولا بیشتر افرادی که عمل بینی انجام داده‌اند یا متقاضی آن هستند، تا حدی با اضطراب و استرس قبل از آن آشنا هستند.

نکته‌ای که در رابطه با استرس قبل عمل بینی وجود دارد این است که میزان استرس در افراد مختلف متفاوت است و این موضوع یک امر طبیعی به حساب می‌آید. تنها موردی که وجود دارد این است که نباید اجازه دهید تا استرس و اضطراب ناشی از جراحی بیش از حد طبیعی شود.

استرس قبل عمل بینی

با توجه به ترس افراد از جراحی زیبایی تصمیم گرفتیم تا امروز و در این مقاله به بررسی دلایل استرس قبل از عمل، مدیریت و درمان آن بپردازیم. اگر شما هم متقاضی این جراحی زیبایی هستید ولی استرس ناشی از آن شما را رها نمی‌کند، تا آخر این مقاله همراه ما باشید تا راهکارهای کاهش استرس و روش‌های پیشگیری از آن را با یکدیگر بررسی کنیم.

 

مقاله پیشنهادی: بهترین جراح بینی

 

 استرس قبل عمل بینی و دلایل آن :

برای درمان و کنترل استرس بهتر است ابتدا دلایل بروز آن را بررسی کنیم تا در قدم بعد بتوانیم برای حل آن راهکارهایی کارآمد ارائه دهیم. در این قسمت دلایلی که برای هر فرد ممکن است قبل از انجام عمل اضطراب‌آور باشد را بیان می‌کنیم. سپس به بررسی کاهش استرس قبل از عمل جراحی خواهیم پرداخت:

 • بیهوشی:

یکی از دلایلی که فرد را پیش از انجام عمل باعث نگرانی و استرس می‌شود، ترس از عوارض ناشی از داروی بیهوشی است. بعضی افراد تصور می‌کنند حین بیهوشی یا بعد از آن ممکن است دچار اتفاقات ناگواری شوند. برای مثال بیماران ترس دارند که حین جراحی به هوش بیایند و یا دچار عوارض داروی بیهوشی شوند.

خبر خوب این است که امروزه با پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی در حوزه درمانی، پزشکان از داروهای ایمن و کم خطر برای جراحی استفاده می‌کنند و قبل از آغاز عمل، سوابق بیماری فرد را با دقت بررسی می‌کنند. به همین خاطر است که امروزه جراحی‌های زیبایی اکثرا بدون عارضه بوده و تمامی افراد در سنین مختلف قادر به انجام آن هستند.

استرس قبل عمل بینی

 • عوارض بعد از عمل:

همانطور که در مطالب فوق ذکر کردیم، تمامی جراحی‌های زیبایی دارای عوارض جانبی و خطرات احتمالی مختلف هستند. در صورتی که داشتن آگاهی و اطلاعات کافی از نحو جراحی و عوارض احتمالی آن در کنار رعایت مراقبت‌های لازم و دستورالعمل‌های پزشک مربوطه می‌توان تا حد قابل قبولی استرس قبل عمل بینی را کاهش داد.

 

مقاله پیشنهادی: انواع لیفت بینی

 

 • نتیجه نهایی عمل:

دغدغه بیشتر افراد پیش از اقدام به جراحی زیبایی بینی، رضایت داشتن از نتیجه نهایی عمل جراحی است. مواجه با افرادی که بعد از عمل رضایت کافی از نتیجه ندارند و یا جراحی آن‌ها موفقیت آمیز نبوده است منجر به افزایش استراس متقاضیان جراحی زیبایی بینی می‌شود.

یکی از راهکارهای کاهش استرس ، انجام تحقیقات کافی جهت پیدا کردن یک پزشک مناسب و ماهر در حوزه جراحی زیبایی و پلاستیک است. بهترین راه برای کسب اطمینان از رضایت بخش بودن نتیجه عمل جراحی می‌توانید نمونه کارهای مختلف پزشکان جراح را مقایسه کنید و یا با افرادی که قبلا جراحی کرده‌اند مشورت کنید.

 • درد ناشی از جراحی:

درد بعد از عمل جراحی باعث نگرانی  بسیاری از افراد و متقاضیان جراحی می‌شود. قبل از آغاز جراحی، بیماران تحت تاثیر داروی بیهوشی قرار می‌گیرند و متوجه کوچک‌ترین دردی حین عمل نمی‌شوند. البته احساس کمی درد بعد از جراحی امری طبیعی است که پزشک با تجویز داروهای مسکن سعی می‌کند تا درد ناشی از جراحی را کنترل کند. بنابراین لازم نیست نگران درد ناشی از جراحی باشید.

 • نا آگاهی اطرافیان از اطلاعات مرتبط به جراحی :

ترس بسیاری از متقاضیان جراحی زیبایی بعد از صحبت با نزدیکان چند برابر شده است. برخی افراد و اطرافیان با دادن اطلاعات غلط در خصوص عمل بینی نگرانی و اضطراب فرد را بیشتر می‌کنند؛ لذا پرهیز از صحبت با متقاضیان، درمان استرس قبل از عمل بینی است.

روش‌های کاهش و درمان استرس قبل از عمل جراحی بینی:

همانطور که گفته شد استرس و اضطراب قبل از عمل زیبایی بینی یا هر نوع دیگری از عمل می‌تواند سلامت روح و جسم بیمار را به خطر بیاندازد. در ادامه، راهکارهای کاهش استرس قبل از جراحی را برای شما عنوان می‌کنیم تا با استفاده از این روش‌ها آمادگی بیشتری برای عمل پیدا کنید:

 • با انجام تحقیقات کامل یک پزشک مورد اعتماد و ماهر پیدا کنید تا جایی برای نگرانی و استرس ناشی از جراحی باقی نماند.
 • یکی از مهمترین اقدامات برای مقابله با استرس قبل عمل بینی ، آمادگی روانی و فکری می‌باشد. آگاهی کافی از مراحل و روند عمل جراحی، نگرانی‌های شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.
 • خواسته‌ها و انتظاراتی که از نتیجه جراحی دارید را با پزشک مربوطه در میان بگذارید.
 • سوالاتی که در ذهنتان دارید از پزشک بپرسید و نگرانی‌های خود را با او در میان بگذارید.
 • از روش‌های آرامش‌بخش برای کاهش استرس قبل از عمل جراحی استفاده کنید. این دسته از روش‌ها شامل مدیتیشن، پیاده روی، تنفس عمیق و ورزش کردن می‌شود و می‌توانید با استفاده از هر یک از متدهای ذکر شده استرس ناشی از جراحی را تا حد قابل قبولی کاهش دهید.
 • شب قبل از عمل جراحی بینی استراحت و خواب کافی داشته باشید.
 • تغذیه مناسب قبل از جراحی نقش حائز اهمیتی در جراحی بینی و نتیجه نهایی آن دارد.
 • از افکار منفی دوری کنید. تنها کافی است به پزشک خود اعتماد داشته باشید و به نتیجه نهایی عمل فکر نکنید.
 • در صورت صلاح دید پزشک وتجویز قرص‌ ضد استرس قبل از عمل بینی، استرس شما تا حد زیادی کم خواهد شد. با ما همراه باشید تا در ادامه مطالب با قرص ضد استرس بیشتر آشنا شوید.

استرس قبل عمل بینی

 

خدمات پیشنهادی: عمل بینی طبیعی

 

مصرف قرص‌ ضد استرس قبل از عمل بینی :

استرس قبل از عمل جراحی تا حدی طبیعی می‌باشد اما اگر این استرس بیش از حد نرمال شود باید آن را به موقع درمان کرد. یکی از راه‌های درمان استرس قبل از عمل بینی مصرف قرص‌های ضد استرس می‌باشد.

 

توجه داشته باشید هیچ دارویی را نباید بدون تجویز پزشک مصرف کرد؛ زیرا احتمال دارد که داروی مصرفی باعث ایجاد اختلال و یا مشکل حین عمل جراحی شود.

براساس گزارشات جمع آوری شده، برخی افراد بعد از مصرف قرص‌های ضد استرس دچار علائمی همچون تپش قلب، لرزش دست و بدن و تعریق زیاد می‌شوند. به همین خاطر لازم است که داروی مخصوص درمان استرس قبل از عمل بینی را با تجویز پزشک مصرف کنید.

پزشک مربوطه با توجه به وضعیت جسمانی شما و سوابق بیماری‌تان داروهایی از قبیل  اکسازپام، آلپرازولام، کلرودیازپوکساید و دیازپام و یا نمونه‌هایی از قرص‌های آرام‌بخش تجویز می‌کند. این داروها با هدف گرفتن سیستم اعصاب مرکزی و سرکوب فعالیت آن، باعث احساس آرامش و به دنبال آن کاهش استرس و اضطراب می‌شوند. این نکته را در نظر بگیرید که مصرف زیاد و بیش از حد این داروها می‌تواند خطرهای جدی برای شما به دنبال داشته باشد؛ بنابراین، از  مصرف خودسرانه این داروها جدا خودداری کنید.

 

مقاله پیشنهادی: فیلر بینی چیست و در چه مواردی انجام می‌شود؟

 

سخن پایانی :

تا این بخش از مطالب با استرس قبل عمل بینی و راهکارهای کنترل و مدیریت آن آشنا شدید. فراموش نکنید که رعایت نکات و مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی بینی تاثیر بسزایی در نتیجه نهایی جراحی دارد. همچنین، تغذیه نقش پررنگی در استرس قبل از عمل نیز ایفا می‌کند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید مصرف برخی از غذاها قبل از جراحی باعث کاهش استرس قبل از عمل جراحی خواهد شد. به همین خاطر در مصرف غذاهای قبل و بعد از جراحی زیبایی بینی کمی محتاطانه برخورد کنید.

همچنین صحبت با یک درمانگر و یا پزشکی متخصص با وجدان کاری بالا به درمان استرس ناشی از جراحی و افزایش کیفیت زندگی کمک شایانی می‌کند. دکتر احمد علی رجب پور، متخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی با بیش از چند دهه سابقه درخشان آماده مشاوره  در رابطه با جراحی زیبایی بینی با شما زیبا جویان  و همراهان همیشگی است. شما می‌توانید از راه‌های ارتباطی زیر برای برقراری ارتباط با دکتر رجب پور استفاده کنید و اطلاعات خود را در رابطه با جراحی بینی ارتقاء دهید.

دربارهدکتر احمدعلی رجب پور
دکتر احمد علی رجب پور رتبه 1 بورد جراحی کشور سال 92 رتبه 1 آزمون فوق تخصص جراحی پلاستیک کشور سال 93 عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران عضو هیئت علمی دانشگاه عضو بنیاد ملی نخبگان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *