خر و پف و عمل جراحی بینی

خروپف بعد از عمل بینی : آیا خانواده‌تان از خر و پف شما در خواب شکایت دارند؟ آیا خودتون نسبت به اینکه خر و پف می‌کنید حس بدی دارید؟

اگر پاسخ مثبت است باید بدانید تقریباً 45٪ از بزرگسالان در دنیا درگیر خروپف هستند و زندگی‌شان را تحت تأثیر قرار داده که این مقدار در مردان بیشتر از زنان است.

خر و پف هم کیفیت خواب را تحت تاثیر قرار می‌دهد و هم باعث آپنه یا قطعی تنفس در خواب می‌شود که می‌تواند خطرناک باشد.

اگر همیشه خر و پف می‌کنید و اطرافیانتان از این بابت آزرده هستند، تا کنون بارها درباره عمل جراحی بینی فکر کردید. در این مقاله قصد داریم درباره خر و پف و رفع خروپف با عمل بینی صحبت کنیم.

مقاله پیشنهادی: آناتومی بینی

علل خروپف

خروپف چیست؟ به تنفس پر سر و صدا که در هنگام خواب تجربه می‌کنید خروپف می‌گویند. این اتفاق وقتی می‌افتد که هوا از پشت بافت‌های درحال استراحت گلو عبور می‌کند و باعث لرزش آن‌ها می‌شود. این لرزش باعث ایجاد صدایی می‌شود که به آن خروپف می‌گوییم.

 خروپف اگر گاه به گاه باشد و در شرایط خاص مثل موقعیت نامناسب سر روی بالش یا هنگامی که بینی به دلیل سرماخوردگی پر است یا مصرف بیش از حد الکل قبل از خواب ایجاد شود جای نگرانی نیست، اما خروپف منظم و همیشگی می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل جدی در راه هوایی باشد.

چه عواملی باعث ایجاد خروپف می‌شود؟

 • مهمترین عواملی که باعث ایجاد خروپف می‌شود مربوط به مجاری تنفسی هستند. شکل دهان یا کام شما می‌تواند باعث خروپف شود. کسانی که مجاری تنفسی باریکی دارند احتمال خروپف در آن‌ها بیشتر است.
 • مشکلات بینی شامل انسداد، احتقان یا انحراف تیغه بینی ممکن است باعث ایجاد و تشدید خروپف شود.
 • مصرف الکل یا کمبود خواب می‌تواند باعث شل شدن بیشتر بافت‌های گلو شده که باعث ایجاد خر و پف در خواب می‌شود.
 • موقعیت سر روی بالش در خواب نیز در خروپف نقش زیادی دارد.
 • آپنه انسدادی خواب
 • خروپف و آپنه خواب

بسیاری از بیمارانی که به طور مرتب خرخر می‌کنند، دچار آپنه انسدادی خواب می‌شوند. آپنه انسدادی خواب (OSA) ، یکی از متداول‌ترین انواع آپنه است که باعث قطع شدن تنفس برای چندثانیه می‌شود که می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی در فرد شود.

علائم آپنه انسدادی در خواب :

 • نفس نفس زدن در هنگام خواب
 • پرش ناگهانی از خواب
 • سردرد مداوم
 • خواب آلودگی بیش از حد
 • خشکی دهان
 • بی قراری و عصبانیت
 • رفع خروپف با جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی جراحی منحصر بفردی است که در آن جراح شما ظاهر و ساختار بینی را تغییر می‌دهد. بیشتر بیماران، جراحی زیبایی بینی را با هدف زیبایی انجام می‌دهند، اما این جراحی علاوه بر زیبایی، روی تنفس و مشکلات داخلی بینی هم تاثیر می‌گذارد و می‌تواند تا حد بسیار زیادی این مشکلات را درمان کند.

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی می‌تواند باعث بهبود راه هوایی شود، انسداد راه هوایی را برطرف کند و وضعیت تنفس را بهتر کند. از آنجا که بسیاری از دلایل خروپف به مشکلات راه هوایی مربوط می‌شود؛ بهبود راه هوایی احتمال ایجاد خروپف را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد. بسیاری از بیماران ما که قبل از جراحی و در هنگام مشاوره از خروپف هنگام خواب شکایت داشتند پس از جراحی زیبایی بینی دیگر خرپف را تجربه نکردند.

مقاله پیشنهادی: درمان آبریزش بینی بعد از عمل بینی

آیا با عمل بینی خروپف برطرف می‌شود؟

جراحی زیبایی بینی می‌تواند بسیاری از مشکلات مجاری تنفسی را اصلاح کند، اما تأثیر آن در خروپف به علت‌های خروپف شما بستگی دارد. اگر خروپف شما بخاطر مشکلات راه هوایی و انحراف تیغه بینی باشد بعد از عمل برطرف می‌شود اما اگر مشکلات دیگری باشد باید اقدامات دیگری انجام داد.

برخی از مشکلات مانند آسم و آلرژی با جراحی زیبایی بینی برطرف نمی‌شوند زیرا جراح شما مشکلات ساختاری بینی را برطرف می‌کند؛ اما این مشکلات با جراحی حل نمی‌شوند و باید به دنبال درمان‌های دیگری رفت.

علل خروپف بعد از عمل بینی

خروپف بعد از عمل زیبایی بینی

خیلی از بیماران بیشتر برای اصلاح وضعیت تنفس و رفع خر و پف جراحی زیبایی بینی انجام می‌دهند و از این بابت نگرانند که آیا بعد از جراحی بینی دچار خر و پف می‌شوند یا نه؟ واضح است که تا چند هفته بعد از عمل بینی خروپف طبیعی و رایج است. باید حداقل 3 ماه از جراحی گذشته باشد تا بتوان نسبت به درمان و حل مشکل خر و پف نظر داد.

چرا بعد از عمل بینی خر و پف می‌کنم؟

در طول دوره نقاهت ، همانطور که ظاهر بینی شما متورم است؛ قسمت داخلی بینی شما نیز متورم می‌شود. این تورم باعث باریک شدن مجاری تنفسی و ایجاد خروپف می‌شود دقیقا مثل وقتی که شما سرما می‌خورید. اما جای نگرانی نیست و خبر خوب این است که با از بین رفتن تورم مجاری تنفسی، احتمالاً خروپف شما متوقف می‌شود.

خروپف و جراحی بینی

اگر خروپف پس از جراحی زیبایی بینی از بین نرود چیکار کنیم؟

همانطور که قبلاً گفتیم، خروپف چند هفته بعد از جراحی طبیعی است. اگر تا 6 ماه پس از جراحی خروپف متوقف نشد، باید به پزشک خود مراجعه کنید. در بعضی مواقع باید به دنبال دلایل دیگری برای خروپف بعد از عمل بینی باشیم. در این حالت پزشکتان راه هوایی شما را از زوایای مختلف بررسی کرده تا علت دقیق خروپف شما را مشخص کند.

نتیجه گیری :

در این مقاله درباره خروپف و عمل بینی صحبت کردیم و علل ایجاد خروپف بعد از عمل بینی را بازگو کردیم. دکتر رجب پور، فوق تخصص جراحی پلاستیک است که  تا کنون بیش از دو هزار عمل جراحی موفق داشته است و اکثر بیمارانی که دچار مشکلات راه هوایی و خروپف بودند بعد از عمل بهبود یافتند، زیرا با تجربه و دقت کافی انسداد راه‌های هوایی از جمله بزرگ شدن توربینیت‌ها و انحراف تیغه بینی را برطرف می‌کند تا بیمار بعد از عمل حس خوشایندی از تنفس، زیبایی و خواب داشته باشد.

دربارهدکتر احمدعلی رجب پور
دکتر احمد علی رجب پور رتبه 1 بورد جراحی کشور سال 92 رتبه 1 آزمون فوق تخصص جراحی پلاستیک کشور سال 93 عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران عضو هیئت علمی دانشگاه عضو بنیاد ملی نخبگان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

InstagramPhoneWhatsApp