نحوه چسب زنی بینی

جراحی زیبایی بینی، راه حلی برای افرادی است که از ظاهر بینی خود راضی نیستند. طی عمل جراحی، مشکلات و آسیب دیدگی‌های بینی رفع خواهد شد و فرم بینی اصلاح می‌شود.

بینی دارای یک غضروف ظریف است. بنابراین، بعد از اتمام جراحی، پزشک مربوطه به بیمار توصیه می‌کند که تا چند هفته با چسب زدن بر روی بینی به تسریع روند بهبود کمک کند؛ زیرا این کار به حفط غضروف، استخوان و پوست اطراف بینی، مانع از تغییر فرم بینی خواهد شد. از سوی دیگر، چسب زدن صحیح بینی مانع از تشکیل اسکار میان بافت غضروف و استخوان می‌شود.

اگر شما هم به تازگی عمل کرده‌اید یا قصد دارید برای تغییر فرم بینی اقدام نمایید، تا آخر این مقاله همراه ما باشید تا نحوه چسب زنی بینی را به شما آموزش دهیم.

مقاله پیشنهادی: خروپف بعد از عمل بینی

مزایای آگاهی از نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل:

نحوه چسب زدن بینی تاثیر زیادی در نتیجه نهایی بینی خواهد داشت؛ به خصوص در سه هفته اول. رای جراحی بینی نیاز است که چند برش ایجاد شود تا پوست روی غضروف برداشته شود. بعد از اتمام جراحی، پوست روی بینی به محل اولیه بر‌می‌گردد و چند بخیه کوچک زده می‌شود.

در هفته‌های اول، نحوه مراقبت فردی تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی خواهد داشت. یکی از این مراقبت‌ها، نحوه چسب زدن توسط خود بیمار است. چسب بینی کمک می‌کند تا پوست جدا شده مجددا فرم بگیرد و باعث تسریع روند بهبود می‌شود.

هرچقدر از اهمیت نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل بگوییم کم است. برای مثال، در صورتی که در سه هفته اولیه، محکم چسب بزنید، خونرسانی به بافت و پوست با مشکل مواجه می‌شود که نتیجه آن، تورم و التهاب خواهد بود. همچنین، محکم چسب زدن منجر به ایجاد خط و خطوط بر روی بینی خواهد شد.

البته، برخی از پزشکان معتقد هستند که بعد از برداشتن گچ، چسب زدن بیشتر مانند یک هشدار برای دیگران به حساب می‌آید که هنگام رویارویی با شما، بیشتر احتیاط کنند.

اکثر جراحی‌ها دارا یک‌ سری عارضه هستند. جراحی بینی از این قاعده مستثنی نیست. تورم و کبودی یکی از عارضه‌های جراحی بینی است که تا چند هفته فرد را درگیر می‌کند و بیشتر در نوک بینی قابل مشاهده می‌باشد. بدین ترتیب، استفاده از چسب تا 3 هفته بعد از عمل باعث می‌شود که کمی فشار به پوست وارد شود که نتیجه آن پیشگیری از افتادگی ینی یا گسترش تورم می‌باشد.

نحوه چسب زنی بینی

به طور کلی، مزایای استفاده از چسب بینی را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

  • باعث شکل‌گیری بهتر بینی و دست‌یابی به فرم دلخواه می‌شود.
  • به کاهش تورم بینی کمک می‌کند.
  • باعث ثبات محل بخیه بینی می‌شود.

نحوه چسب زدن بینی توسط خود بیمار:

برای آگاهی از نحوه چسب زدن بینی در خانه، مراحل زیر را گام به گام انجام دهید:

  1. ابتدا، صورت‌تان را با آب گرم و شوینده ملایم بشویید. در صورت تمایل می‌توانید بینی و گونه را با یک پنبه آغشته به الکل تمیز نمایید.
  2. بعد از خشک شدن بینی و گونه‌ها، 5 الی 7 عدد برش کوتاه چسب و به اندازه 2 الی 3 سانتی‌متری تهیه فرمایید.
  3. در گام بعدی، از نواحی بالای نوک بینی اقدام به چسب زدن کنید. سپس، به سراغ بالای پل بینی و میان دو ابرو بروید. هر تکه از چسب باید به گونه‌ای زده شود که بخشی از چسب قبلی پوشش داده شود. (نوک بینی را چسب نزنید.)
  4. یک تکه 10 سانتی متری آماده نمایید. این برش را به گونه‌ای بچسبانید که طرف برش در امتداد پل بینی قرار بگیرد و به شکل U در بیاید. ( این برش مانع از تورم و افتادگی نوک بینی خواهد شد.)
  5. می‌توانید گام دوم را برای تثبیت بیشتر، مجددا انجام دهید.
  6. در نهایت، برش کوچکی به شکل یک ذوزنقه 3 سانتی‌متر در نوک بینی قرار دهید.

مقاله پیشنهادی: ورزش کردن بعد از عمل بینی

چسب زدن بینی

نحوه جداسازی چسب از روی بینی:

نحوه برداشتن چسب بینی بعد از عمل، مانند چسباندن آن دارای اهمیت است؛ زیرا به راحتی و با سرعت نمی‌توانید انتهای چسب را از بینی جدا کنید. بی‌احتیاطی در جدا کردن چسب می‌تواند به بخیه‌ها آسیب بزند یا آسیبی به بینی فرد وارد نماید. به همین خاطر، در این بخش، یک ترفند برای جداسازی آسان چسب بینی بعد از عمل برای شما ارائه شده است.

برای جداسازی چسب ابتدا بینی را با بخار آب یا مواد حل کننده خیس کنید تا چسب کمی شل شود. سپس، با استفاده از پنس یا موچین لایه‌های چسب را یکی یکی از روی بینی جدا سازید. در صورتی که نحوه چسب زدن بینی به درستی رعایت شده باشد، هنگام جداسازی چسب فشاری به بینی و پوست وارد نخواهد شد.

اکثر مواقع، هنگام مرخص شدن از یماستان یا هنگام مراجعه برای معاینه‌ی بعد از عمل، پزشک نحوه صحیح چسب زدن را به بیمار آموزش می‌دهد و او را از اهمیت این موضوع آگاه می‌سازد.

نکته‌ای که وجود دارد این است که مدت زمان تعویض چسب بینی در هرکس متفاوت می‌باشد و بستگی به نوع پوست دارد. برای مثال، افرادی که پوست معمولی، بهتر است که یک روز درمیان چسب را تعویض نمایند.

در صورتی که پوستی بیش از حد چرب دارید،  باید هر روز چسب بینی را عوض کنید. همچنین، بیماران با پوست خشک، می‌توانند هر سه روز یک‌بار اقدام به تعویض چسب بینی نمایند.

بعد از جداسازی چسب بینی، بهتر است که 1 الی 2 ساعت زمان دهید تا محل بخیه‌ها کمی هوا بخورد. این ترفند به تسریع روند بهبود کمک شایانی خواهد کرد.

مقاله پیشنهادی: بهترین جراح بینی در تهران


سوالات متداول

در چه زمان‌هایی لازم است که به بینی‌ام چسب بزنم؟

بهتر است که قبل از خواب یا بیرون رفتن از خانه، با استفاده از چسب مانع از بروز آسیب‌های احتمالی یا گسرتش ورم بینی در هنگام خواب شوید.

آیا می‌توانم در 24 ساعت روز از چسب استفاده نمایم؟

برخی از پزشکان توصیه می‌کنند که 1 الی 3 ماه بعد از عمل، از چسب بینی در طول 24 ساعت استفاده نمایید. مدت زمان استفاده در افراد مختلف، متفاوت می‌باشد.

چسب زدن بینی بعد از جراحی چه معایبی دارد؟

گاهی اوقات مواد به کار رفته در چسب بینی باعث تحریک پوست خواهد شد و یا فرد را در هنگام کندن با مشکل مواجه می‌کند.

چگونه خرده‌های چسب باقی مانده را از  روی بینی تمیز کنم؟

ابتدا پوست بینی را با دقت و به آرامی بشویید تا کمی چسب‌ها مرطوب شود. سپس، خرده‌های چسب را از بینی به آرامی وبادقت تمیز نمایید.

چه زمانی می توانم چسب زدن بینی بعد از عمل را متوقف کنم؟

بیمارانی که درتمام طول روز از چسب استفاده می‌کنند، زودتر از دیگران از چسب‌زنی خسته می‌شوند و آن را متوقف می‌کنند. قبل از ایجاد وقفه در فرآیند، بهتر است به پزشک مراجعه نمایید و جواب سوالتان را از او بخواهید.

تا چه مدت بعد از عمل باید از چسب بینی استفاده کنیم؟

استفاده از چسب بینی در 2 الی 3 هفته اولیه، امری ضروری است. بعد از گذشت این مدت، در صورتی که ورم بینی از بین رفته باشد، می‌توانید از چسب بینی تنها در شب و قبل خواب استفاده نمایید.

دربارهدکتر احمدعلی رجب پور
دکتر احمد علی رجب پور رتبه 1 بورد جراحی کشور سال 92 رتبه 1 آزمون فوق تخصص جراحی پلاستیک کشور سال 93 عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران عضو هیئت علمی دانشگاه عضو بنیاد ملی نخبگان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *