آشنایی با سوهان کشی بینی

سوهان کشی بینی چیست؟ تغییر فرم بینی با رسپینگ بینی امکان‌پذیر است؟ قوز بینی یکی از شایع‌ترین موضوعاتی است که افراد را به سمت سوهان کشی بینی و اصلاح فرم آن سوق می‌دهد.
سوهان‌ها همان فولادهای ضدزنگ با شیارهای ظریف هستند که از انواع آن‌ها برای سوهان کشی دندان، بینی، استخوان و ناخن استفاده می‌شود. گاهی اوقات هم سوهان‌ها را از جنس تنگستن می‌سازند که کمی محکم‌تر از فولاد می‌باشد.
در این مقاله قصد داریم تا به ارائه توضیحی کامل در رابطه با سوهان کشی بینی و معرفی روشی نوین جهت جراحی زیبایی بینی بپردازیم.
تا آخر این مطالب همراه ما باشید تا شما را با رسپینگ بینی، روشی کم عارضه و بدون نیاز به بیهوشی، معرفی نماییم.

سوهان کشی بینی

سوهان کشی بینی در جراحی زیبایی:

امروزه، سوهان کشی بینی بازار گرم و پر رونقی پیدا کرده و توانسته در مدت کوتاهی طرفداران زیادی پیدا کند. در جراحی زیبایی بینی، عیوب داخلی و ظاهری بینی برطرف خواهد شد. البته نباید توقع زیاد و غیرمنطقی از جراحی داشته باشید.

نوع بافت بینی، استخوانی یا گوشتی بودن بینی، اندازه، شکل و میزان غضروف بینی از جمله فاکتورهایی هستند که در شکل‌گیری بینی بعد از عمل رسپینگ نقش بسزایی دارند. در نتیجه، همکاری جراح و بیمار و داشتن دیدگاهی منطقی راجع به اینکار باعث دستیابی به عملی موفقیت‌آمیز، نتیجه بهتر و مطلوب‌تر خواهد شد.

شاید برای‌تان جالب باشد که بیشترین گروهی که سوهان کشی بینی در آن‌ها رایج است، مردان هستند. البته برخی از مردان هم نسبت به برداشتن قوز بینی حساس هستند و آن‌ را عملی ناپسند می‌دانند.

طی این عمل، پزشک اقدام به برداشتن پوست روی بینی می‌کند. سپس، سوهان کشی استخوان بینی را شروع می‌کند. برخی از پزشکان، عمل جراحی بینی را با تکنیک سوهان کشی ادغام می‌کنند تا به ظرافت کارشان بیافزایند.

در واقع، سوهان کشی را یک روش نهایی برای فرم‌دهی بینی می‌دانند. همچنین، رسپینگ بینی باعث پایین‌تر آمدن پشت بینی و اصلاح قوز آن خواهد شد.

انواع رسپینگ بینی به شرح زیر می‌باشد :

  • سوهان بینی عاج درشت جهت رسپینگ بینی با قوز متوسط.
  • سوهان بینی نرم جهت فرم‌دهی نهایی و گاین.
  • سوهان سوزنی جهت حذف قوزهای درشت.

سوهان کشی، یکی از باظرافت‌ترین و پیچیده‌‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی است که در آن از انواع تکنیک‌های مدرن و متعدد جهت رسیدن به نتایج مثبت استفاد می‌شود.

توجه فرمایید که مهارت و تخصص جراح و میزان آشنایی او با اصول زیبایی شناسی رابطه مستقیمی با نتیجه حاصل از عمل خواهد داشت. همانطور که می‌دانید ویژگی‌های ظاهری افراد با یکدیگر متفاوت است و هرکس برای دستیابی به زیبایی بیشتر، نیاز به تغییرات متفاوتی در چهره‌ خود خواهد داشت.

به همین خاطر نباید یک روش ثابت برای تمامی جراحی‌های بینی در نظر گرفته شود. بعد از انتخاب بهترین جراح بینی ، دیگر لازم نیست نگران نتیجه عمل باشید.

دو روش برای سوهان کشی بینی :

رسپینگ به روش باز :

در این روش جراح دید بهتری نسبت به پیچیدگی‌های غضروف بینی خواهد داشت. در رسپینگ به روش باز، یک برش ظریف میان سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شود. سپس، پوست بینی از روی بافت آن جدا شده و فرآیند سوهان کشی آغاز می‌شود.

رسپینگ به روش بسته:

کاربرد این روش بیشتر در جراحی‌های ترمیمی و برای اصلاح قوز کم تا متوسط بینی می‌باشد. به طور معمول، جراحی ترمیمی حداقل 6ماه بعد از جراحی اول انجام می‌شود.
دلیل استفاده از این روش به عنوان جراحی ترمیمی، این است که بافت زیر جلدی بینی در اثر جراحی ملتهب و حساس شده است. به همین خاطر، بهترین راهکار استفاده از جراحی بسته است.

رسپینگ بینی بعد از عمل :

گاهی اوقات عمل‌های زیبایی نیاز به ترمیم دارند تا نتیجه قبلی مجددا برنگردد. فاصله زمانی که افراد به ترمیم نیاز پیدا می‌کنند با یکدیگر متفاوت است. اغلب فاصله ترمیم را پزشک با توجه به سابقه بیمار و نوع عمل تعیین می‌کند.

اینکار یکی از روش‌های ترمیم عمل زیبایی بینی است که توسط متخصص انجام می‌شود و عارضه‌های کمی را در پی خواهد داشت. افراد بسیاری در سراسر دنیا از رسپینگ بینی استفاده می‌کنند و بیشتر آن‌ها از از نتیجه حاصل شده راضی بوده‌اند.


برای پیشگیری از عارضه‌های جانبی و عفونت لازم است به سراغ متخصصانی بروید که در این حوزه تجربه و تخصص زیادی دارند. در صورت مراجعه به پزشکان آماتور، احتمال دارد که با عفونت، درد و نتیجه نامطلوب روبرو شوید.

در مرحله اولیه رسپینگ، ابتدا برش‌هایی در اطراف حفره بینی و غضروف آن ایجاد می‌شود. سپس، پزشک عمل سوهان کشی را آغاز می‌کند. دقت فرمایید که سوهان کشی بینی نیاز به ترمیم دارد و باید در زمان مقرر شده توسط پزشک، عمل ترمیم را انجام دهید.

عوارض سوهان کشی بینی :

رسپینگ بینی مانند سایر جراحی‌های زیبایی نیاز به برش بافت بینی دارد. تنها تفاوت این روش با سایر عمل‌های بینی این است که در سایر روش‌ها بافت اضافی بینی برش داده می‌شود. در صورتی که در عمل رسپینگ، تنها سوهان کشی بینی اتفاق خواهد افتاد.

به طور کلی، اینکار را می‌توان به عنوان یک روش مستقل و یا یک مکمل جراحی بینی به حساب آورد. درحقیقت، رسپینگ بینی نوعی جراحی زیبایی بینی است که بعد از آن شاهد تورم و کبودی ناشی از تحریک بافت خواهید بود. برای از بین رفتن تورم بافت حدود 9ماه الی یکسال زمان لازم است.

درد ناشی از عمل، یکی از فاکتورهایی است که موجب نگرانی بیماران می‌شود. اصلا نگران درد سوهان کشی نباشید. سوهان کشی تحت تاثیر بی‌حسی موضعی یا بیهوشی انجام می‌شود. در نتیجه، در حین عمل احساس درد نخواهید کرد. همچنین، بعد از رفع اثر بی‌حسی، درد ناشی از جراحی را می‌توان با داروهای مسکن کنترل کرد.

رسپینگ بینی

کاربردهای سوهان کشی بینی :

همانطور که متوجه شدید، جراحی ترمیمی حداقل 6 ماه بعد از جراحی اولیه صورت می‌گیرد. در این فرآیند، جهت اصلاح نتایج حاصل از جراحی اولیه و ایجاد تغییرات کوچک در فرم بینی، از سوهان کشی بینی استفاده می‌شود.

یکی دیگر از فواید رسپینگ بینی ، استفاده از سوهان به عنوان مکمل عمل جراحی است. در بیمارانی که مبتلا به قوز بسیار بزرگ هستند، بعد از برداشتن مقداری از استخوان و برداشتن قوز، از سوهان کشی برای اصلاح فرم بینی و ایجاد ظرافت نهایی استفاده خواهد شد.
از سوی دیگر، اینکار مناسب افرادی است که تمایل به داشتن بینی طبیعی دارند و یا تنها دلیل آن‌ها برای جراحی، برداشتن قوز خفیف بینی است.

سخن پایانی :

خبر خوب این است که با پیشرفت علم و ابداع ابزارهای جدید، نتیجه رسپینگ بینی بهبود یافته و فرآیند عمل آسان‌تر شده است. خوشبختانه، سوهان‌های پیشرفته و هماهنگ با تکنولوژی روز، موجب افزایش تاثیر مثبت فرآیند سوهان کشی بینی شده‌اند.

همچنین، توجه داشته باشید که تخصص و مهارت متخصص زیبایی، نقش پررنگی در افزایش موفقیت جراحی بینی ایفا می‌کند.
انتخاب جراح مناسب و ماهر و کلینیک مجهز به تکنوزولوژی به روز و پیشرفته، می‌تواند عوارض ناشی از عمل را کاهش دهد.

دربارهدکتر احمدعلی رجب پور
دکتر احمد علی رجب پور رتبه 1 بورد جراحی کشور سال 92 رتبه 1 آزمون فوق تخصص جراحی پلاستیک کشور سال 93 عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران عضو هیئت علمی دانشگاه عضو بنیاد ملی نخبگان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *