همه چیز درباره تزریق کورتون به بینی

تزریق کورتون به بینی : قبل از شروع بحث ، به یاد داشته باشید که هدف از تزریق کورتیزون در بینی فقط و فقط ” کاهش تورم” است نه تغییر شکل بینی !

تزریق کورتیزون پس از زیبایی بینی چه فوایدی دارد؟

جراحی بینی یکی از منحصر به فردترین و پیچیده‌ترین جراحی‌های زیبایی است که در این جراحی پوست بینی بلند می‌شود، ساختار استخوان و غضروف بینی تغییر می‌کند و شکل می‌گیرد و مجددا پوست روی ساختار جدید قرار می‌گیرد .

طبیعی است که بعد از جراحی ، بینی متورم شود اما این تورم در بیماران دارای پوست نازک خیلی زود می‌تواند کاهش پیدا کند با این حال ، این روند ممکن است در بیماران با پوست ضخیم طولانی‌تر شود. علاوه بر این ، ممکن است 2 سال یا بیشتر طول بکشد تا پوست به حالت طبیعی برگردد و تورم بینی از بین برود .

ورم بینی بیشتر در نواحی نوک بینی و بالای نوک بینی رخ می‌دهد.  بیمارانی که در ناحیه بالای نوک بینی تورم دارند ، کاندیداهای خوبی برای تزریق کورتون پس از جراحی بینی هستند که اگر با ماساژ همراه باشد بیشتر به روند بهبود کمک می‌کند.

دلیل اصلی استفاده از تزریق کورتون بعد از عمل بینی، کاهش تورم است. بعد از اینکه هر بیمار تحت جراحی زیبایی بینی یا جراحی زیبایی بینی ترمیمی قرار می‌گیرد ، به ناچار درجه‌ای از تورم (ادم) رخ می‌دهد.

 در بیماران جراحی زیبایی بینی ، بسته به نوع پوست و آنچه که در طی فرآیند جراحی بینی انجام می‌شود ، ادم بینی در درجات مختلف ایجاد می‌شود.

اکثر بیماران جراحی زیبایی بینی یک مرحله تورم اولیه دارند که در طی 10-14 روز برطرف می‌شود. بسته به نوع پوست ، معمولاً در 6 ماه اول 90٪ ادم  از بین می‌رود.

بعد از عمل جراحی زیبایی بینی یا جراحی بینی ترمیمی یک مرحله ادم ثانویه داریم که ماهها یا سالها پس از عمل زیبایی بینی ممکن است ادامه داشته باشد . به طور معمول ، این نوع ادم پس از جراحی بینی توسط تزریق کورتون میتواند کاهش پیدا کند .

بیشتر ادم‌هایی که ماه‌ها پس از زیبایی بینی دیده می‌شود ، به طور خود به خود برطرف می‌شوند. با این حال ، برخی از بیماران جراحی زیبایی بینی ترجیح می‌دهند 1 سال منتظر نمانند تا این فرآیند اتفاق بیفتد. در چنین مواردی ، تزریق کورتون به بینی می‌تواند مفید باشد.

چه نوع داروی کورتونی برای تزریق استفاده می‌شود ؟

بسیاری از استروئیدها وجود دارند که می‌توانند برای کاهش التهاب انتخاب شوند. کورتیزون احتمالاً مشهورترین نمونه کورتیکواستروئیدها است که مورد استفاده قرار می‌گیرد ، اما گزینه ارجح برای جراحی بینی نیستند.

از انواع دیگر استروئیدها برای کاهش ورم بینی بعد از جراحی بینی می‌توان استفاده کرد ، از جمله تریامسینولون یا متیل پردنیزولون استات. این محصولات کورتیکواستروئیدهای مصنوعی هستند که به صورت تجاری در غلظت‌های مختلف موجود هستند.

آمپول تریامسینولون

بهترین زمان تزریق استروئید پس از جراحی بینی

زمان تزریق استروئید پس از جراحی بینی موضوعی بحث برانگیز در جراحی زیبایی بینی است. اطلاعات زیر براساس تجربه شخصی دکتر رجب پور به عنوان فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی می‌باشد.

نظر دکتر رجب پور در این مورد :

خیلی از متخصصان زیبایی بر این عقیده هستند که باید در روزهای ابتدایی بعد از عمل کورتون را تزریق کرد اما من اعتقادی به این موضوع ندارم .

بهترین کار این است که بگذاریم بدن سیر طبیعی ترمیم خود را پشت سر بگذارد و دید خوبی نسبت به ورم واقعی و بافت بینی داشته باشیم . آ‌ن‌وقت است که می‌توانیم تزریق اثربخشی داشته باشیم و عوارض تزریق بیجا را به حداقل کاهش دهیم .

قبل از انجام تزریق کورتون به داخل بینی ، من ترجیح می‌دهم حداقل 3-4 ماه بعد از جراحی صبر کنم. تزریق استروئید در این زمان باعث می‌شود تا شکل بینی شما زیباتر شود.

کورتون معمولا به کدام قسمت یینی تزریق می‌شود ؟

معمولا بعد از عمل ، ناحیه‌ای که بیشترین تورم در آن ایجاد می‌شود ، ناحیه سوپرا تیپ و نوک بینی است.

مقدار تورم با توجه به جنس پوست بینی، روش جراحی ( باز یا بسته) و سن شما می‌تواند متفاوت باشد اما در بیمارانی که بعد از عمل از بزرگی نوک و بالای نوک بینی رنج می‌برند تزریق کوروتن می‌تواند اثر خوبی داشته باشد و ظاهر بینی زیباتر شود.

ناحیه سوپرا تیپ بینی

 

عوارض تزریق کورتون به بینی

یکی از عوارض احتمالی تزریق کورتون به بینی ، ایجاد فرورفتگی در محل تزریق است و می‌توانند باعث از بین رفتن بافت نرم شود. این فرآیند ، که در آن بافت نرم کوچک می‌شود یا از بین می‌رود ، به عنوان آتروفی نیز شناخته می‌شود.

خوشبختانه ، آتروفی بافت نرم پس از تزریق استروئید زیاد رایج نیست ، به ویژه وقتی که پزشک شما به میزان مناسب و با دوز قابل قبول تزریق کند .

از خطرات اصلی تزریق کورتون به بینی می‌توان تغییر رنگ پوست را نام برد (به نام hypopigmentation) ، یا تشکیل غیر طبیعی رگ‌های خونی و نازک شدن پوست است .

محل‌های تزریق ممکن است گاهی کبود شده و متورم شوند که طبیعی است. مانند هر تزریق دیگری ، احتمال ایجاد عفونت بعد از تزریق کورتون به بینی وجود دارد که با آنتی بیوتیک درمان می‌شود.


سوالات متداول

آیا تزریق کورتیزون در بینی دردناک است؟

هر بیمار با توجه به آستانه درد خودش پاسخ متفاوتی دارد. بیشتر بیماران حداقل ناراحتی را گزارش کردند.

آیا باید بلافاصله بعد از تزریق کورتیزون به بینی از چسب استفاده شود؟

به طور کلی ، این کار برای 1-2 هفته پس از تزریق توصیه می‌شود.

آیا ممکن است بعد از تزریق کورتون بینی دوباره ورم کند ؟

بله ، تورم ممکن است تکرار شود که در این حالت ممکن است به تزریق دوز بیشتری از کورتون نیاز داشت .

آیا حتما بعد از عمل بینی باید کورتون تزریق کنم ؟

میزان بهبود هر بیمار بعد از عمل متفاوت است و نمی‌توان یک نسخه کلی برای همه تجویز کرد اما تزریق کورتون بعد از عمل به نظر جراح بر اساس میزان تورم بستگی دارد.
هر چقدر هم جراح شما دقیق باشد ، بازهم تورم وجود دارد و باید صبور باشید تا میزان ورم ابتدا بطور طبیعی کاهش پیدا کند تا بهترین زمان برای تزریق کورتون مشخص شود .

تزریق کورتیزون بر روی بینی چگونه انجام می‌شود؟

برای تزریق در ناحیه بینی ، معمولا از سرنگ انسولین استفاده می‌شود تا درد در ناحیه تزریق کاهش یابد و همچنین کنترل بیشتری بر میزان تزریق می‌توان داشت .
عمق تزریق در ناحیه سوپراتیپ بسیار مهم است. این کار باید به درستی در بافت زیرپوست انجام شود. اگر تزریق در لایه سطحی پوست انجام شود ، احتمال ایجاد عوارض از جمله نکروز پوست به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. بنابراین باید تزریق در عمق انجام شود .
 به طور کلی ، با استفاده از مسکن‌های حاوی لیدوکائین ، درد کاهش می‌یابد.

اثر تزریق کورتون چه مدت بعد از تزریق در بینی شروع می‌شود؟

بیشتر بیماران در طی 2 هفته پس از تزریق ، بهبود را تجربه می‌کنند .

چه مدت بعد از تزریق کورتون می‌توانیم مجددا تزریق کنیم ؟

در بسیاری از بیماران جراحی زیبایی بینی ، تزریق کورتون بیشتر از یک بار انجام می‌شود . به طور معمول برای رسیدن به نتیجه دلخواه از تزریق کورتون نیاز به تزریق‌های متوالی است که می‌توان 6-8 هفته بین هر بار تزریق کورتون در بینی فاصله انداخت .

دربارهدکتر احمدعلی رجب پور
دکتر احمد علی رجب پور رتبه 1 بورد جراحی کشور سال 92 رتبه 1 آزمون فوق تخصص جراحی پلاستیک کشور سال 93 عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران عضو هیئت علمی دانشگاه عضو بنیاد ملی نخبگان ایران

(15) دیدگاه

 1. محمد مقدم
  2021-09-29

  سلام
  وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم ورم بینی با ورم استخوان بینی متفاوته؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   اگر دقیق تر مشخص کنید بهتره اما در کل خیر تفاوت آنچنانی نداره
   سپاس از همراهی شما

   پاسخ
 2. مریم
  2021-10-29

  سلام افای دکتر من دوهفته پیش امپول ورم بینی زدم اول یه برامدگی گوشتی کناربینیم ب وجود امده بعد بالای نوک بینیم استخوانش برامدگی ب وجودامده اینا طبیعیه خوب میشه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز ممنون از همراهی شما
   بهتر است که برای معاینه ابتدا به پزشک خود مراجعه کنید و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید

   پاسخ
 3. سهیل خاضعی
  2021-11-04

  با سلام من حدود چهارماه پیش عمل بینی پیش دکتر … انجام دادم ، بعد از سه ماه ورم بینی ام خیلی زیاد شد ، وقتی به دکتر مراجعه کردم و تقاضای تزریق جهت ورم ناشی از جراحی خواستم ، ایشون گفت من تزریق انجام نمیدم ، حالا بعد از چهارماه ورم بینی بازم بیشتر شده و بینی ام از نوع گوشتی با پوست ضخیم هست ، آیا آقای دکتر شما عمل تزریق انجام میدید ، من خدمتون بیام ، چون کلا دکتر … که جراحی رو انجام داده ، بی هیچ عنوان تزریق برای بیمارانش رو انجام نمیده ، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سپاس از همراهی شما دوست عزیز
   پزشک شما اگر که صلاح می‌دونست که تزریق برای شما خوب است حتما انجام میداد. ما نمیتونیم اینکار رو انجام بدیم چون که نمی‌دونیم زیر غضروف ها به چه شکل است و ممکنه تزریق نامناسبی انجام بدیم. برای تزریق حتما باید به جراح خودتون مراجعه کنید و اصرار هم نکنید. گاهی تزریق ممکنه بینی رو کج کنه و به صلاح شما هم نباشه.

   پاسخ
 4. حمیدرضا جلالیان
  2021-11-06

  من چسبمو کندم ولی همچنان ورم دارم . این کار میتونه واسم مفید باشه

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   مدت زمان بازگشت بینی به حالت اولیه و کاهش تورم معمولا زمانبر می باشد و باید صبور باشید.اما برای اطمینان بیشتر میتونید با جراح خودتون مشورت داشته باشید.

   پاسخ
 5. Somaye
  2021-11-06

  منم قصد تزریق دارم.عمل بینیمو پیش یه دکتر دیگه انجام دادم ک الان بهشون دسترسی ندارم متاسفانه و ایران نیستن.خیلی ورم داره بینیم. نزدیک به۸ ماه گذشته از عملم.شما اینکارو‌ انجام میدید و اینکه برای مشاوره باید حضوری بیام یا میشه عکس بینیمو ارسال کنم نظرتون رو بگید؟

  پاسخ
 6. سارا مقدم
  2021-11-07

  من بینیم 4 ماه پیش عمل کردم و ورم بسیار جزئی داره طوری که اطرافیانم اصلا متوجه نمیشن . لازمه که حتما تزریق انجام بدم یا بعد از گذشتن زمان این مشکل حل میشه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   همانطور که در مقاله عنوان شده معمولا زمان زیادی میبرد تا بینی به حالت طبیعی برگرده و ورم کامل از بین بره و این موضوع بستگی به نوع پوست شما داره. باز هم بهتره با جراح خودتون مشورت داشته باشید.

   پاسخ
 7. شادی
  2021-11-07

  درد نداره؟ من حس میکنم این سوزنا که میزنن تو بینی خیلیییییییییییی درد میگیره.

  پاسخ
 8. مهسا
  2021-11-09

  سلام من ۴ماهه عمل کردم دیشب کورتون تزریق کردم والان دماغم خیلی ورم کرده میخاستم ببینم این ورم عادیه بعدازکورتون؟ بینیم خیلی بزرگ شده بعدازکورتون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *