تميز كردن بيني بعد از عمل

بینی، برجسته‌ترین قسمت در صورت همه‌ی ما می‌باشد که تاثیر زیادی در اولین دیدار و جلب توجه دیگران دارد. همانطور که می‌دانید، فرم و سایز بینی در هر یک از افراد با دیگری متفاوت است.

اگر شکل و فرم بینی شما با سایر اجزاء صورت‌تان تناسب نداشته باشد و یا دارای فرمی نامناسب باشد، از زیبایی سایر اجزاء صورت کاسته خواهد شد.

امروزه، پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده است که راه‌های زیادی برای اصلاح یا تغییر اجزاء صورت ابداع شود. یکی از این روش‌ها، جراحی بینی است. طی جراحی، برش‌های ظریفی در بافت و دیواره بینی ایجاد می‌شود.سپس، پوست روی استخوان و غضروف بینی کنار زده می‌شود و عمل آغاز خواهد شد.

هنگامی که ساختار و ظاهر بینی به فرم مورد نظر تبدیل شد، پوست بینی برگردانده می‌شود و برش‌ها را متناسب با نوع آن‌ها، در جهت چین طبیعی بینی، بخیه می‌زنند.

رعایت نکات ضروری در دوران ریکاوری تاثیر زیادی در کسب نتیجه دلخواه دارد. بسیاری از این نکات یه نحوه مراقبت شما از بینی‌تان در دوره ریکاوری بعد از جراحی بستگی دارد.

بعد از اتمام جراحی، پزشک تمامی نکات مراقبتی را به شما توضیح می‌دهد که نحوه صحیح شستشوی بینی مهم‌ترین آن‌ها است. در صورتی که شستشوی بینی به درستی انجام شود، روند بهبود با سرعت بیشتری اتفاق خواهد افتاد و از عوارضی مانند التهاب و عفونت پیشگیری می‌شود.

اهمیت تمیز کردن بینی بعد از جراحی :

یکی از محبوب‌ترین جراحی‌های زیبایی که با هدف زیبایی بیشتر و رفع عیوب انجام می‌شود، جراحی بینی است که بر خلاف سایر عمل‌ها، طرفداران زیادی دارد؛ به خصوص در میان جوان‌ها.

یکی از شایع‌ترین عوارض عمل بینی، خونریزی و تشکیل لخته خون داخل بینی است. گاهی حتی خون‌ریزی به حدی است که خون وارد حلق می‌شود و در صورت شدید بودن آن، باید به پزشک یا بیمارستان مراجعه نمایید. اما، خونریزی‌های خفیف و قطره‌ای با استفاده از سرم‌ها و پمادهای تجویز شده توسط پزشک درمان خواهد شد.

مسدود شدن مجرای تنفسی با لخته خون باعث احساس گوش درد و سرگیجه در فرد می‌شود؛ احساس تهوع در بیمار افزایش می‌یابد؛ گرفتگی بینی، تنفس را برای فرد سخت می‌کند؛ گلو فرد خشک شده و بوی نامطبوعی باعث آزار او خواهد شد.

جراحی بینی یکی از عمل‌های حساس است که طرز مراقبت‌های بعد از آن، به خصوص در روزهای اولیه اهمیت زیادی دارد و نباید در آن‌ها سهل‌انگاری کرد.

برای مثال، تمیز کردن بینی، یکی از نکاتی است که نقش مهمی در بهداشت بینی ایفا می‌کند. در صورتی که فرآیند تمیز کردن بینی به طور مداوم انجام شود، حفره‌های بینی مرطوب می‌مانند و این امر، مانع از تشکیل لخته داخل بینی خواهد شد.

تمیز کردن بینی بعد از عمل

تمیز کردن بینی بلافاصله بعد از جراحی :

بعد ازعمل جراحی بینی، حفره‌های آن با لخته‌های مخاطی یا خون باقی مانده از عمل پر می‌شود و راه هوایی بینی بسته خواهد شد. خوشبختانه با تمیز کردن بینی می‌توان لخته‌های خون را از بینی خارج کرد.

برای اینکار، باید از محلول آب نمک برای شستشوی بینی استفاده کنید. مرطوب شدن فضای داخلی بینی، لخته‌های خون خشک شده را نرم می‌کند و باعث خروج آن‌ها از بینی می‌شود.

توجه داشته باشید که تمیز کردن بینی بعد از عمل با گوش پاک‌کن، قبل از مرطوب کردن فضای داخلی بینی، باعث آسیب دیدن بافت‌های بینی خواهد شد.

استفاده از پماد بایستراسین :

یکی از رایج‌ترین پمادهایی که بعد از جراحی بینی از آن استفاده می‌شود، پماد آنتی بیوتیک پولیسپورین یا بایستراسین « polysporin or bacitracin» است.
تميز كردن بيني بعد از عمل با گوش پاک‌کن از بروز عفونت در محل مورد نظر پیشگیری می‌کند و فضای داخلی بینی را برای ساعاتی مرطوب نگه می‌دارد.

استفاده از پماد پلی پروپیلن :

به طور معمول، از پماد پلی پروپیلن برای مرطوب سازی بینی، پیشگیری از عفونت، پیشگیری از لخته شدن خون و نرم شدن لخته‌های قدیمی استفاده می‌شود.

دستورالعمل استفاده این پماد، بعد از جراحی، توسط پزشک به شما شرح داده خواهد شد. هنگام تميز كردن بيني بعد از عمل با گوش پاک‌کن یا پنبه، می‌توانید پماد پلی پروپیلن را در داخل بینی پخش کنید و باعث تسریع روند بهبود شوید.

شستشوی بینی با محلول پراکسید هیدروژن:

یکی از رایج‌ترین روش‌های شستشو و تمیز کردن بافت‌های آسیب دیده بینی بعد از جراحی، استفاده از محلول پراکسید هیدروژن «Hydrogen peroxide» است که می‌توان یک روز بعد از عمل، استفاده از آن را آغاز نمود.

نکته‌ای که وجود دارد این است که محلول پراکسید هیدروژن مانع از عفونت نمی‌شود و قادر به از بین بردن بسیاری از باکتری‌های بیماری‌زا نخواهد بود.

برای راحتی در فرآیند شستشوی بینی با محلول پراکسید هیدروژن و تمیز کردن بینی بعد از عمل با گوش پاک‌کن، می‌توانید در مقابل آینه قرار بگیرید تا از آسیب‌های احتمالی به بخیه‌ها و دیواره بینی پیشگیری نمایید.

شستشوی بینی با آب نمک :

استفاده از اسپری محلول آب نمک، یکی دیگر از روش‌هایی است که به تمیزی بینی و از بین رفتن خون‌های خشک شده کمک می‌کند.
بیشتر پزشکان به بیماران توصیه می‌کنند که 3 الی 4 بار در روز با استفاده از سرنگ حاوی محلول آب نمک رقیق، بینی را تمیز نمایید و داخل آن را مرطوب کنید.

خوشبختانه 10روز بعد از جراحی زیبایی بینی، آتل برداشته می‌شود و بخیه‌های محل جراحی کشیده خواهد شد. بعد از آن، تمیز کردن بینی و شستشوی صورت را می‌توانید به راحتی انجام دهید.

نکات تمیز کردن بینی بعد از عمل :

  • 2 الی 4 روز بعد از جراحی، ترشحات خونابه‌ مانند از حفره‌های بینی خارج خواهد شد که نشانه‌ی نیاز بینی به شستشو و تمیز شدن است.
  • برای تمیز کردن بینی بعد از عمل با گوش پاک‌کن از اعمال فشار به محل مورد نظر خودداری فرمایید. بنابراین، تا زمانی که بینی دارای بخیه است، باید با دقت زیادی از گوش پاک‌کن استفاده کنید.
  • برای سهولت در شستشوی بینی با سرم‌ها، می‌توانید از سرنگ استفاده نمایید.
  • شستشو و تمیز کردن بینی بعد از عمل با گوش پاک‌کن در هفته‌های اولیه باید هر 4 ساعت یکبار انجام شود و به مرور استفاده از محلول‌ها را کاهش داد.
  • نباید گوش پاک‌کن را زیاد و بیش از حد در بینی وارد کنید. زیرا، ممکن است باعث خونریزی و آسیب دیدن بافت‌های بینی ‌شود.
  • تمیز کردن بینی با زور، به خصوص جدا کردن لخته‌های تشکیل شده بر روی زخم بیرونی بینی باعث باز شدن زخم‌ها می‌شود. به همین خاطر، استفاده از محلول‌های مخصوص، کار را برای تمیز کردن بینی بعد از عمل با گوش پاک‌کن آسان‌تر می‌کند.
  • از مصرف پمادهای آنتی بیوتیک بعد از شستشوی بینی، برای مدت طولانی، خودداری فرمایید؛ زیرا، مصرف طولانی مدت آن‌ها باعث بروز التهاب و حساسیت در محل زخم می‌شود.
تمیز کردن بینی بعد از عمل
نکات پایانی:

گاهی اوقات تمیز کردن بینی بعد از عمل با گوش پاک‌کن باعث خونریزی از دیواره‌های داخلی بینی می‌شود و همراه با آن، بخیه‌های بینی جدا و خارج می‌شوند.

به همین خاطر است که تاکید داریم تا زمانی که بخیه‌های بینی را به طور کامل نکشیده‌اید، هنگام شستشو و تمیز کردن بینی بعد از عمل با گوش پاک‌‌کن ، تمام حواست‌تان را جمع کنید و فرآیند تمیز کردن را با ظرافت و دقت انجام دهید.

همانطور که می‌دانید گوش، بینی و حلق به یکدیگر متصل هستند. به همین خاطر، گاهی جراحی بینی باعث گرفتگی گوش، خشکی گلو و احساس مزه‌ی خون در دهان می‌شود. همانطور که عمل گوش باعث بروز عارضه‌های جانبی در بینی، مانند گرفتگی بینی می‌شود.

و در آخر، فراموش نکنید که بدن انسان قادر به درمان و ترمیم بافت‌های آسیب دیده است و شما می‌توانید با انجام مراقبت‌های پزشکی و داشتن رژیم غذایی مقوی باعث تسریع روند بهبود و از بین رفتن آثار جراحی شوید.

دربارهدکتر احمدعلی رجب پور
دکتر احمد علی رجب پور رتبه 1 بورد جراحی کشور سال 92 رتبه 1 آزمون فوق تخصص جراحی پلاستیک کشور سال 93 عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران عضو هیئت علمی دانشگاه عضو بنیاد ملی نخبگان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

InstagramPhoneWhatsApp