صفر تا 100 جراحی چانه به همراه عوارض و مزایا

جراحی چانه

جراحی چانه : از آنجایی که چانه نقشی حیاتی در هارمونی صورت و اجزای صورت ایفا می‌کند، ژنیوپلاستی یا عمل زیبایی چانه می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر عزت نفس و کیفیت زندگی بیماران داشته باشد. درک زیبایی بسیار درونی و نسبی است. با این حال، چانه بدون شک پررنگ ترین ویژگی آناتومیکی صورت است که نقش محوری را در هماهنگی سه‌بعدی صورت ایفا می‌کند. هرگونه تغییر شکل چانه بر زیبایی چهره تأثیر منفی می‌گذارد که ممکن است باعث کاهش عزت نفس بیمار و در نهایت کیفیت پایین زندگی شود. اثرات منفی ناهماهنگی صورت و اثرات مثبت ناشی از عمل جراحی موفق فک و چانه به خوبی در بیماران قابل مشاهده است.

در این مقاله قصد داریم در مورد عمل زیبایی چانه ، جراحی ژینوپلاستی ، عوارض جراحی چانه ، دوره نقاهت جراحی چانه ، عمل منتوپلاستی ، هزینه عمل تراشیدن چانه و جنیوپلاستی چانه صحبت کنیم.

عمل ژینوپلاستی چیست ؟

بسیاری از مراجعه کنندگان می پرسند که ژینوپلاستی چیست و تفاوت آن با منتوپلاستی چیست ؛ عمل جنیوپلاستی که با نام های عمل چونه یا منتوپلاستی نیز شناخته می‌شود، نوعی جراحی زیبایی است که برای تغییر شکل چانه انجام می‌شود. ممکن است شامل تکنیک هایی مانند افزودن ایمپلنت برای افزایش اندازه چانه یا برداشتن بخشی از استخوان فک برای کاهش اندازه چانه باشد. این روش برای مردان بیشتر از زنان انجام می‌شود. بر اساس گزارش آماری در سال 2019 ، 57 درصد از جراحی های جنیوپلاستی یا همان جراحی ژنیوپلاستی برای مردان انجام شده است.

افرادی که این روش را انتخاب می‌کنند معمولاً از آن به عنوان راهی برای بهبود زیبایی ظاهری خود استفاده می‌کنند. تغییر شکل چانه از طریق ژینو پلاستی یا جنیوپلاستی می‌تواند با استفاده از ایمپلنت چانه یا با تغییر موقعیت استخوانی که از چانه حمایت می‌کند انجام شود. متداول‌ترین تکنیک، منتوپلاستی یا جراحی ژینوپلاستی استخوانی است که شامل اصلاح ساختار اسکلتی چانه می‌شود. علاوه بر ژنیوپلاستی استخوانی، انواع دیگری از روش‌های جراحی برای تغییر شکل چانه شما وجود دارد که عبارت است از:

 • جنیوپلاستی کشویی (اسلایدینگ)
 • جنیوپلاستی پرشی
 • ژنیوپلاستی کاهشی
 • جنیوپلاستی بزرگ کننده

جنیوپلاستی معمولاً تحت بیهوشی عمومی و معمولاً توسط جراح پلاستیک متخصص و حرفه‌ای انجام می‌شود.

ژینوپلاستی چیست
ژینوپلاستی چیست

֎ جنیوپلاستی کشویی (اسلایدینگ)

جنیوپلاستی اسلایدینگ روشی است که معمولاً برای اصلاح چانه برگشتی (پسرفتگی، عقب رفتن) یا ناهماهنگی چانه استفاده می‌شود.

یک برش V شکل معکوس از یک نیش به دندان نیش دیگر در سمت دیگر دندان‌ها ایجاد می‌شود. سپس از اره فشاری و کششی برای برش استخوان چانه از بقیه فک و اصلاح نقص در تراز فک استفاده می‌شود.

֎ جنیوپلاستی پرشی (جامپینگ)

جراحی چانه یا ژینوپلاستی پرشی (جامپینگ) نوعی جراحی است که در آن استخوان چانه هم به سمت جلو و هم به سمت بالا حرکت می‌کند.

این کار با ایجاد یک برش روی فک پایین و آوردن آن قسمت به جلو و بالا انجام می‌شود تا لبه پایینی چانه در برابر ناحیه بالایی فک پایین قرار گیرد. حرکت بخش بریده شده از فک پایین به سمت بالا، نام ژینوپلاستی پرشی را به آن داده است.

֎ جنیوپلاستی کاهشی

ژینو پلاستی کاهشی یا جراحی چانه بزرگ ، برای کاهش یا حذف چربی اضافی چانه روی صورت انجام می‌شود. همچنین برای کوچک کردن چانه بیمارانی که احساس می‌کنند چانه‌شان بیش از حد بزرگ است، استفاده می‌شود.

دو برش موازی در طول عمل ایجاد می‌شود که عرض آن‌ها مطابق با عرض چانه است. چانه را می‌توان به سمت عقب حرکت داد، یا می‌توان آن را کوچک‌تر، باریک‌تر یا هر دو، ساخت.

֎ جنیوپلاستی بزرگ کننده

جنیوپلاستی بزرگ کننده برای پهن کردن چانه بیش از حد باریک انجام می‌شود. این نوع جراحی چانه شامل برش افقی و تقسیم انتهای پایین چانه در وسط است. قطعات بریده شده با استفاده از پیوند استخوان به عنوان جداکننده خط وسط پهن می‌شوند.

هدف از جراحي ژنيوپلاستي چیست ؟

جراحی جنیوپلاستی برای کسانی است که می خواهند شکل چانه خود را تغییر دهند تا به نیمرخ صورت دلخواه برسند. عمل جنیوپلاستی می‌تواند به تغییر موقعیت، شکل و خطوط چانه برای اهداف زیبایی کمک کند. همچنین اگر با چانه عقب‌رفته، ناهماهنگی چانه یا چانه بزرگ متولد شده‌اید، می‌توانید عمل جراحی چانه را در نظر بگیرید.

جراحی چانه برای بیمارانی که از سلامت خوبی برخوردارند، بدون بیماری فعال یا جدی و از قبل موجود، بهترین گزینه است. چند دلیلی که ممکن است افراد انجام عمل زیبایی چانه انتخاب کنند عبارت‌اند از:

 • بهبود تعادل صورت
 • اصلاح ناهنجاری‌های مادرزادی چانه
 • بهبود ظاهر چانه
 • کاهش یا از بین بردن چانه دوتایی (غبغب)
عمل ژینوپلاستی
عمل ژینوپلاستی

موارد منع انجام عمل ژینوپلاستی چیست ؟

قبل از انجام عمل جراحی چانه ، شما و پزشک متخصص باید بررسی کنید که آیا این جراحی برای شما مناسب و ایمن است یا خیر.

اگر بیماری قلبی دارید، ممکن است در معرض خطر یک عارضه جانبی ناشی از جراحی باشید. همچنین، اگر اخیراً جراحی قلب داشته‌اید، معمولاً توصیه می‌شود که جراحی‌های انتخابی، از جمله جنیوپلاستی را تا یک سال به تعویق بیندازید.

ممکن است به هر کسی که قصد جنیوپلاستی را دارد توصیه شود که مصرف برخی داروها را قبل از جراحی متوقف کند تا از عوارضی مانند خونریزی یا تداخل با بیهوشی در طول عمل جلوگیری شود. توصیه می‌شود که فقط از محصولات استامینوفن مانند تایلنول برای تسکین درد قبل از جراحی چانه استفاده شود.

خطرات و عوارض جراحی چانه

مطالعات نشان داده‌اند که جنیوپلاستی یک روش بی خطر است، اما برخی از عوارض ممکن است در برخی افراد اتفاق بیفتد، از جمله:

 • عفونت
 • خون ریزی
 • از دست دادن یا جابه‌جایی استخوان
 • آسیب به اعصاب ذهنی
 • آسیب به نوک ریشه دندان
 • شکست فلزکاری
 • آلرژی به مواد ایمپلنت
 • پیوند تأخیری شقاق
 • پتوز چانه
 • شل شدن و افتادن لب پایینی

توجه داشته باشید که انتخاب یک جراح متخصص که دارای بورد تخصصی بوده و تجربه کافی در جراحی چانه دارد بسیار مهم بوده و کمک می‌کند تا کمترین عوارض جانبی را تجربه کنید و زمان بهبودی کوتاه‌تری داشته باشید. مشاوره کامل با جراح پلاستیک در مورد سابقه پزشکی شخصی شما می‌تواند به جلوگیری از بروز بسیاری از این عوارض بعد از عمل کمک کند. اگر هر گونه عارضه‌ای را تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید یا به دنبال مراقبت‌های پزشکی اورژانسی باشید.

عمل زیبایی چانه
عمل زیبایی چانه

مزایای ژينو پلاستي چيست ؟

روش‌های مختلف جنیوپلاستی می‌تواند ظاهر زیبایی چانه عقب رفته، بیرون زده یا نامرتب را تغییر دهد. محل و اندازه چانه نقش مهمی در تعادل سایر ویژگی‌های صورت مانند بینی، پیشانی و گونه‌ها دارد که به هماهنگی کلی صورت کمک می‌کند.

جنیوپلاستی می‌تواند مزایای قابل توجهی برای افرادی که از چانه خود ناراضی هستند ارائه دهد. در یک مطالعه قدیمی در سال 2011 که روی 37 نفر انجام شده بود، بیش از 94٪ از نتایج آن بسیار راضی بودند.

مشاوره برای انجام عمل ژینوپلاستی

اگر به جراحی چانه/جنیوپلاستی علاقه دارید، ابتدا باید با پزشک مورد نظر خود مشورت کنید؛ شما این فرصت را خواهید داشت که در مورد اهداف خود و نتایجی که می‌خواهید به دست آورید صحبت نمایید. جراح متخصص با شما همکاری خواهد کرد تا به درک درستی در مورد انتظارات شما از این روش و مزایای بلندمدت دست یابد. هر بیمار متفاوت است و جراح شما، روش جراحی و طرح درمانی را که برای شما مناسب است انتخاب می‌کند. در طول مشاوره اولیه، موارد زیر اتفاق می‌افتد:

 • ارائه تاریخچه پزشکی کامل شامل اطلاعات مربوط به هر گونه جراحی قبلی. شرایط پزشکی گذشته و حال؛ و تمام داروها یا مکمل‌های گیاهی که مصرف می‌کنید.
 • از جراح خود بخواهید تا معاینه کامل صورت شما از جمله پوست و استخوان زیرین را انجام دهد.
 • در مورد خطرات و عوارض احتمالی صحبت کنید.
 • ممکن است برای تعیین روش مناسب برای جراحی شما یک عکس اشعه ایکس لازم باشد.

چگونه برای جنیوپلاستی آماده شویم؟

افرادی که قصد انجام جراحی چانه را دارند ممکن است مراحل زیر را برای آمادگی انجام دهند:

 • جراح شما معاینه کامل صورت شما از جمله پوست و استخوان زیرین را انجام می‌دهد.
 • خطرات و عوارض احتمالی را با جراح پلاستیک خود در میان بگذارید.
 • ممکن است برای تعیین رویکرد مناسب برای روش جراحی شما، یک عکس اشعه ایکس یا آزمایش تصویربرداری دیگری لازم باشد.
 • طبق دستورالعمل جراح خود، باید مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا مکمل‌های گیاهی را که خون را رقیق می‌کنند، متوقف کنید؛ زیرا خطر خونریزی در حین و بعد از عمل را افزایش می‌دهند و به طور بالقوه می‌توانند زمان بهبودی را طولانی‌تر کنند.
 • چند هفته قبل از عمل جراحی سیگار را ترک کنید؛ زیرا یکی از اجزای آن، نیکوتین، عروق خونی شما را منقبض می‌کند. این اثر روند بهبودی را طولانی‌تر می‌کند و در بهبودی اختلال ایجاد می‌کند.
 • شما باید هر روز از دو روز قبل از عمل تا صبح جراحی صورت خود را با شستشوی صورت ضد باکتری به طور کامل بشویید.
 • به شما توصیه می‌شود که شب قبل از عمل بعد از نیمه شب چیزی نخورید یا ننوشید.
 • در روز عمل لباس‌های گشاد بپوشید تا راحتی خود را به حداکثر برسانید.
ژینوپلاستی
مزایای ژینوپلاستی

چه چیزی در روز جراحی چانه انتظار می‌رود؟

در روز عمل ژینوپلاستی ، به شما بیهوشی عمومی یا موضعی با داروهای آرام بخش داده می‌شود. هنگامی که بی حسی موضعی یا بیهوشی انجام شد، جراح شما یک برش کوچک در اطراف چانه شما ایجاد می‌کند. آنها به تغییر شکل چانه شما ادامه می‌دهند، این کار ممکن است شامل افزودن ایمپلنت یا پیوند استخوان در اطراف استخوان چانه شما باشد. برش با بخیه بسته می‌شود و چانه شما پانسمان می‌شود.

معمولاً عمل ژینوپلاستی یک عمل سرپایی است. می‌توانید انتظار داشته باشید که جراحی شما حدود یک ساعت طول بکشد. در صورت عدم وجود عارضه طی چند ساعت پس از جراحی ترخیص خواهید شد.

دوره نقاهت جراحی چانه

عوامل متعددی بر زمان بهبودی تأثیر می‌گذارد، مانند:

 • روش جراحی چانه
 • میزان تغییرات جراحی
 • بدن شما چقدر زمان برای ریکاوری نیاز دارد
 • هر گونه عارضه‌ای مانند عفونت یا خونریزی

پس از جراحی، پزشک شما ممکن است موارد زیر را تجویز کند:

 • داروهای مسکن
 • یک دهان‌شویه آنتی باکتریال برای دور نگه داشتن محل جراحی از میکروب‌ها و عفونت‌ها
 • آنتی‌بیوتیک برای پنج روز اول بعد از عمل

برای محافظت از چانه، باید یک تا دو هفته پس از جراحی، با صورت روبه‌بالا و سر بلند شده بخوابید. ممکن است جراح پلاستیک به شما بگوید که یک تا دو روز پس از جراحی فقط مایعات مصرف کنید و ممکن است به شما دستور داده شود که از نی استفاده نکنید. جویدن منظم ممکن است پس از سه هفته از سر گرفته شود. همیشه دستورالعمل‌های جراح متخصص خود را دنبال کنید.

به طور کلی، پس از سه ماه یا زمانی که تورم فروکش کرد، چانه شما به طور کامل بهبود می‌یابد. عواملی که می‌توانند بر زمان بهبودی شما تأثیر بگذارند عبارت‌اند از سلامت عمومی، نوع عمل و عوارض بعد از عمل.

روند جراحی جنیوپلاستی کشویی (اسلایدینگ)

عمل ژنیوپلاستی کشویی شامل مراحل زیر است:

1. جراح در امتداد مرز لثه تحتانی و داخل لب تحتانی برش ایجاد می‌کند.

2. جراح برشی در لایه بافت نرم ایجاد می‌کند تا به استخوان چانه دسترسی پیدا کند.

3. هنگامی که استخوان چانه در معرض دید قرار می‌گیرد، جراح یک برش عمودی کوچک در چانه ایجاد می‌کند که از آن به عنوان نقطه مرجع در طول عمل استفاده می‌کند.

4. جراح یک برش افقی در زیر ریشه دندان‌های پایین ایجاد می‌کند. جراح می‌تواند ارتفاع چانه را با برش در زوایای مختلف تغییر دهد. اگر لازم باشد چانه را کوچک‌تر کنند یا به سمت عقب حرکت دهند، ممکن است یک تکه استخوان گوه‌ای شکل را برش دهند.

5. جراح قطعه استخوان را به سمت جلو، عقب یا به پهلو می‌لغزانند. پس از قرار دادن چانه، جراح هم ترازی را بررسی می‌کند و استخوان اضافی را در امتداد خط فک جمع می‌کند.

6. آنها دوباره استخوان چانه را با پیچ و یک صفحه فلزی به فک وصل می‌کنند. برخی از جراحان ممکن است به جای صفحات فلزی از صفحات و پیچ‌های زیست تخریب‌پذیر استفاده کنند تا فرد نتواند پیچ‌ها را زیر پوست احساس کند.

7. جراح محل برش را بخیه می‌زند. سپس نوار فشاری را روی جلو و دو طرف چانه قرار می‌دهند تا تورم به حداقل برسد.

⇐ مراقبت‌های بعد از جراحی جنیوپلاستی کشویی

افراد ممکن است نیاز داشته باشند که پس از یک عمل ژنیوپلاستی کشویی حدود 2 شب را در بیمارستان بگذرانند. در این مدت، جراح و پرستاران بهبودی آنها را زیر نظر خواهند داشت و به دنبال علائم عفونت یا سایر عوارض می‌گردند. قبل از ترخیص فرد، یک جراح یا پرستار دستورالعمل‌های مراقبت‌های بعد از عمل را با آن‌ها بررسی می‌کند.

دستورالعمل‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • دوز و زمان مصرف آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی
 • نکاتی برای مدیریت درد و تورم
 • نحوه شستشوی دهان با آب یا ضدعفونی‌کننده خوراکی
 • نحوه برداشتن و تعویض پانسمان زخم
 • خوردن غذای مایع یا نرم برای چند روز اول
 • اجتناب از فعالیت شدید؛ مانند ورزش سنگین به مدت 3-4 هفته
منتوپلاستی
منتوپلاستی

روند روش جراحی جنیوپلاستی ایمپلنت

پروسه‌های کاشت ایمپلنت تقریباً 1 ساعت طول می‌کشد. روش‌های جراحی ایمپلنت معمولاً شامل مراحل زیر است:

1. جراح یک برش کوچک در داخل دهان یا زیر چانه ایجاد می‌کند.

2. جراح ایمپلنت را از طریق برش وارد می‌کند و آن را در اطراف استخوان چانه قرار می‌دهد و سپس ایمپلنت را متصل می‌کند.

3. جراح برش را با بخیه می‌بندد.

اگر فردی یک گزینه بزرگ‌سازی غیر جراحی را انتخاب کند، جراح پرکننده‌های پوستی (فیلر) را در اطراف دهان، چانه یا فک تزریق می‌کند. در این روش ممکن است نیاز به تکرار این روش داشته باشید؛ زیرا مواد پرکننده پس از چند ماه حل می‌شوند و از بین می‌روند.

⇐ مراقبت‌های بعد از جراحی جنیوپلاستی ایمپلنت

دستورالعمل‌های مراقبت‌های بعدی برای ایمپلنت‌های جراحی مشابه روش‌های جنیوپلاستی کشویی است. افراد ممکن است متوجه تورم، قرمزی یا کبودی جزئی شوند که باید خود به خود برطرف شود. بهتر است افراد به مدت 1 تا 2 هفته پس از جراحی به پشت دراز بکشند و سر خود را بالا نگه دارند.

افراد می‌توانند درد و تورم را با مسکن‌های بدون نسخه و کمپرس سرد کاهش دهند. اکثر کشانی که جراحی چانه انجام می‌دهند، می‌توانند در عرض 1 هفته به فعالیت‌های روزانه خود بازگردند.

عمل جنیوپلاستی
عمل جنیوپلاستی

ماندگاری نتیجه عمل جراحی چانه

هنگامی که عمل زیبایی چانه توسط یک جراح پلاستیک با تجربه انجام می‌شود، اثرات جراحی چانه شما باید در طول زندگی باقی بماند. اینکه جنیوپلاستی شما تا چه اندازه خوب خواهد شد به برنامه ریزی دقیق قبل از جراحی و به پزشک شما بستگی دارد که می‌تواند احتمال بسیاری از عوارض را در دراز مدت کاهش دهد. معمولاً بعد از جنیوپلاستی نیازی به جراحی نگهداری یا پیگیری طولانی مدت نیست.

هزینه عمل تراشیدن چانه چقدر است؟

هزینه عمل جنیوپلاستی بسته به موارد زیر متفاوت است:

 • دستمزد جراح موردنظر شما
 • محل کلینیک یا بیمارستانی که عمل انجام می‌شود.
 • روش جراحی ژینوپلاستی
 • مواد ایمپلنت یا فیلرها
 • نوع بیمه درمانی

کل هزینه جراحی چانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • حق‌الزحمه جراح
 • هزینه‌های بیمارستان و سایر امکانات
 • آزمایش‌های پزشکی
 • قرار ملاقات با پزشک قبل و بعد از عمل
 • داروهای تجویزی
 • هزینه‌های بیهوشی
عمل جراحی چانه
هزینه عمل جراحی چانه

سخن پایانی

چانه نقش تعیین‌کننده‌ای در زیبایی چهره ایفا می‌کند و به ما کمک می‌کند تا هویت صورت خود را شکل دهیم. شکل چانه بر محیط اجتماعی ما تأثیر می‌گذارد و نباید تأثیر آن را دست کم گرفت. عقب رفتن چانه، چانه دوتایی یا سایر ناهنجاری‌های چانه می‌تواند منجر به درک منفی افراد از ما و نگرش غیردوستانه شود. جنیوپلاستی نوعی جراحی زیبایی بر روی چانه است. هم جراحان پلاستیک و هم جراحان فک و صورت می‌توانند عمل‌های ژنیوپلاستی را انجام دهند.

انواع مختلفی جراحی ژینوپلاستی وجود دارد؛ انتخاب روشی که باید استفاده شود به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله میزان بزرگ کردن چانه که یک فرد نیاز دارد، آموزش و تجربه جراح، و ترجیحات فردی. جنیوپلاستی می‌تواند مزایای زیادی برای افرادی که نگران ظاهر چانه خود هستند ارائه دهد. این روش می‌تواند با تغییر موقعیت و اندازه چانه برای تکمیل بهتر سایر ویژگی‌های صورت مانند پیشانی، گونه‌ها و بینی، ظاهر کلی صورت را بهبود بخشد.

در این مقاله از سری مقالات دکتر رجب پور در مورد عمل منتوپلاستی یا ژینو پلاستی ، دوره نقاهت جراحی چانه ، هزینه عمل تراشیدن چانه و انواع عمل ژینوپلاستی صحبت کردیم و امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
فروشگاه