پروتز سینه که به آن ایمپلنت سینه هم گفته می‌شود نوعی جراحی زیبایی محسوب می‌شود که در آن سینه‌ها بازسازی شده و حجم آن‌ها افزایش می‌یابد.
این عمل جراحی هم به لحاظ زیبایی و هم از جنبه درمانی اهمیت دارد. عمل پروتز سینه از سال‌ها پیش تاکنون درمیان زنان موضوعی متداول بوده است.
عللی از جمله کاهش وزن، ژنتیک، شیردهی، سوء تغذیه و یا سرطان سبب کاهش حجم سینه‌ها در زنان می‌شود. از این رو عمل جراحی پروتز سینه راهکار مناسبی برای افزایش حجم سینه‌ها محسوب می‌شود. در این مقاله کوشش کرده‌ایم عمل پروتز سینه را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم تا خوانندگان گرامی بتوانند پاسخ سوالات خود را درباره این عمل به دست آورند.

عمل پروتز سینه چیست؟

عمل زیبایی سینه نوعی عمل جراحی زیبایی محسوب می‌شود که در فرایند این عمل متخصص جراحی سینه بافت‌های سینه‌ها را بازسازی می‌کند و حجم آن‌ها را افزایش می‌دهد. چنانچه عمل پروتز پستان به منظور افزایش حجم سینه‌ها انجام شود از نوع زیبایی به شمار می‌رود و چنانچه به قصد بازسازی سینه‌ها انجام شود بخشی از درمان سرطان سینه محسوب می‌شود.  

به طور معمول سینه‌های خوش فرم و بزرگ باعث می‌شود زنان احساس زنانگی و جذابیت زیادی پیدا کنند و هم چنین اعتماد به نفس آنان افزایش یابد. در صورتی که زیبایی طبیعی سینه‌های زنان در اثر عواملی از دست رفته باشد و سینه‌ها افتاده و نامتقارن شده باشند، با عمل پروتز پستان تا حد زیادی می‌توان زیبایی را به سینه‌ها بازگرداند.

در سالیان قبل مشکلاتی پس از عمل پروتز پستان برای شخص به وجود می‌آمد. مثلا ممکن بود پروتز پاره شده و مایع آن خارج شود. اما امروزه با پیشرفت در فناروی، ابزارها و روش‌های عمل جراحی پروتز سینه، ایجاد چنین مشکلات  و عوارضی هم به کم‌ترین میزان رسیده است.

مزایای پروتز سینه

 • پروتز سینه باعث افزایش حجم و سایز سینه‌ها و بهبود فرم آن‌ها می‌شود.
 • ماندگاری آن نسبتا زیاد است و به طور میانگین بین 10 تا 15 سال دوام دارد.
 • افرادی که سینه‌های نامتقارنی داشته باشند با عمل سینه و قرار دادن پروتز در محل مناسب داخل سینه‌ها مشکل عدم تقارن آن‌ها رفع می‌شود.
 • عمل جراحی پروتز سینه باعث جلوگیری از افتادگی و شل شدن سینه‌ها می‌شود.
 • برای خانم‌هایی که افتادگی سینه‌ها به میزان کمی دارند با عمل سینه می‌توان این افتادگی را رفع کرد و حجم مناسب را به سینه‌ها بازگرداند.
 • انجام عمل سینه باعث تغییر فرم کلی اندام می‌شود.
 • عمل جراحی پستان و بهبود ظاهر آن‌ها اعتماد به نفس را در فرد افزایش می‌دهد.
 • سرانجام آن که عمل پروتز سینه‌ها سبب بهبود حجم از دست رفته سینه‌ها می‌شود که بر اثر بارداری و شیردهی دچار آن شده‌اند.

سن مناسب عمل زیبایی سینه

برای انجام عمل جراحی پروتز سینه خانم‌ها باید به حداقل سن رسیده باشند. دلیل آن هم این است که بافت سینه باید به طور کامل رشد کند. در صورتی که شخص تا قبل از رسیدن به حداقل سن عمل سینه انجام دهد، ممکن است رشد سینه‌ها ادامه یابد و در این حالت روی نتیجه عمل تاثیر می گذارد.

علاوه بر این انجام عمل پروتز سینه روی سینه‌هایی که به طور کامل رشد نکرده‌اند سبب مختل شدن روند رشد آن‌ها نیز می‌شود. به طور معمول برای انجام این عمل با پروتزهای سالینی بیمار باید حداقل 18 و با پروتزهای سیلیکونی باید حداقل 22 سال داشته باشند.

نحوه عمل پروتز سینه

برای انجام عمل زیبایی سینه بیمار باید تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد. مدت زمان عمل چیزی در حدود یک تا دو ساعت طول می کشد. برای انتخاب بهترین مدل پروتز سینه باید بیمار جلسه‌ای را پیش از انجام عمل با متخصص جراحی سینه داشته باشد.

تا در این جلسه پزشک با معاینه وضعیت سینه‌ها مدل پروتز سینه مناسب برای شخص را انتخاب کند. برای انتخاب مدل پروتز سینه باید بافت سینه‌ها، اندازه و ابعاد آن و هم چنین فاصله بین دو سینه مورد ارزیابی قرار گیرد.

نحوه کلی عمل جراحی پروتز سینه هم به این شکل است که جراح برش‌هایی را روی پستآن‌ها، در قسمت زیر بغل ها، چین زیر سینه‌ها و دور ناف ایجاد می‌کند. پس از آن پزشک پروتز را از محل این برش‌ها به درون سینه‌ها وارد می‌کند. پس از قرار گرفتن پروتز در محل مناسب و عدم جابجایی آن‌ها، محل برش‌ها بسته و بخیه زده می‌شود.

پروتز سینه

انواع مدل های پروتز سینه

پروتزهای سینه بر اساس شکل و جنس به مدل‌هایی تقسیم می‌شوند. در ادامه مقاله به بررسی این مدل‌ها می‌پردازیم.

انواع مدل‌های پروتز سینه بر اساس شکل

پروتز مدل سینه گرد

همان گونه که مشخص است این مدل پروتز به شکل گرد است و پس از عمل سینه‌ها حالت توپرتری پیدا می‌کنند. به دلیل آن که‌ اندازه و شکل این مدل پروتز در همه حالات یکسان است.

این پروتز برای خانم‌هایی مناسب است که تمایل دارند سینه‌های برآمده‌ای داشته باشند. هم چنین برای افرادی که سینه‌هایی با فرم نرم تر را ترجیح می‌دهند این مدل پروتز سینه برای آن‌ها مناسب است. خانم‌های جوان بیشتر تمایل به داشتن چنین پروتزی دارند.پروتز مدل اشکی

مدل پروتز اشکی یا آناتومیکال برای خانم‌هایی مناسب است که ترجیح می‌دهند ظاهر سینه‌هایشان حالت طبیعی تر و عادی تری داشته باشد. به همین دلیل به چنین مدل پروتزی اشکی گفته می‌شود که در صورت پاره شدن پوست پروتز، حالت و شکل اولیه پروتز حفظ می‌شود.

به دلیل تراکم مواد سیلیکون موجود در پروتزهای اشکی احتمال این که پاره شده و آسیب ببنید بسیار پایین است. مدل اشکی برخلاف مدل گرد در پایین پروتز برجستگی دارد.

انواع مدل های پروتز سینه بر اساس جنس

پروتز آب نمکی یا سالین

پروتزهای آب نمکی یا سالین همان طور که مشخص است از آب و نمک استریل پر شده‌اند. دیواره این پروتزها از سیلیکون مقاوم و نفوذناپذیر ساخته شده است. در صورت پاره شدن این مدل پروتزها مواد موجود در آن تخلیه شده و در بدن جذب و حل می‌شود.

در مقایسه با پروتزهای سیلیکونی، پروتزهای آب نمکی سفت‌تر هستند. پزشک برای قرار دادن این مدل پروتز در جای خود برش‌های کوچکی را ایجاد می‌کند و آن‌ها را در محل خود قرار می‌دهد.

پروتز آب نمکی

مزایای پروتزهای آب نمکی

 • نیاز به برش‌های کوچکتری دارد.
 • به تصویربرداری ام آر آی کم‌تر نیاز دارد.
 • هزینه استفاده از آن هم نسبتا کم‌تر است.

معایب پروتزهای آب نمکی

 • امکان چروکیدگی و چین خوردن آن بیشتر است.
 • بیشتر قابل لمس هستند و غیر طبیعی به نظر می‌رسند.
 • به مرور زمان روی بافت‌های سینه بیشتر اثر می گذارند.
 • احتمال تخلیه خود به خودی مواد موجود در آن بیشتر است.

پروتزهای سیلیکونی

این مدل پروتز سینه از ژل سیلیکون پر می‌شود. به گونه ای که در آن‌ها ژل سیلیکون در انواع متنوع با درجات تراکم مختلف استفاده شده است. حالت این پروتزها به بافت طبیعی سینه‌ها مشابه است.

در صورت آسیب دیدن جداره این پروتزها مواد داخل آن‌ها در همان داخل پروتز باقی می ماند. یا این که از داخل پروتز به فضایی وارد می‌شود که پروتز آن جا را اشغال کرده است. با این حال احتمال پاره شدن این مدل پروتزها بسیار پایین است و ضربه‌ای که سبب پارگی این پروتز شود باید به حدی باشد که قفسه سینه هم دچار آسیب شود.

پروتز سیلیکنی
مزایای پروتزهای سیلیکونی
 • این نوع پروتزها کم‌تر احتمال دارد که دچار چین‌خوردگی و موج‌دار شدن شود.
 • این پروتزها به طور خود به خود خالی نمی‌شود.
 • به هنگام لمس شدن همانند سینه‌های طبیعی به نظر می رسند.
معایب پروتزهای سیلیکونی
 • در صورت پاره شدن علامتی ندارند.
 • هزینه این نوع پروتزها بیشتر است.
 • برای قرار دادن آن‌ها در سینه به برش‌های بزرگ تری نیاز است.
 • در مواقع لزوم باید تصویربرداری ام آر آی انجام داد.

محل قرارگیری پروتزها

معمولا پروتزها در زیر یا روی عضلات سینه ای (پکتورال) قرار داده می‌شوند. پزشکان ترجیح می‌دهند تا پروتز در زیر عضله قرار داده شود. زیرا با بافت سینه کم‌تر برخورد داشته و عوارض طولانی مدت آن هم کم‌تر می‌شود. اما برای خانم‌های ورزشکار ترجیح بر این است که پروتز روی عضلات قرار داده شود.

رنگ پروتز سینه

یکی از خواسته‌های مهم افرادی که قصد دارند عمل زیبایی سینه را انجام دهند، آن است که رنگ پروتزها تا حد امکان همرنگ پوست آن‌ها و یا مشابه آن باشد. با این حال سازندگان پروتزها تلاش زیادی کرده‌اند که رنگ پروتزها مشابه رنگ پوست باشد. حتی ساخت پروتز به سفارش مشتری را هم در برنامه‌های خود قرار داده‌اند. اما با وجود این رنگ پروتزهای ساخته شده با رنگ پوست کمی تفاوت دارد.

عوارض عمل پروتز سینه

جراحی پستان تعدادی عوارض و خطرات کوتاه و طولانی مدت دارد که هم در عمل جراحی قرار دادن، تعویض و برداشتن پروتزها بروز پیدا می‌کند. عوارض متداولی که بر اثر پروتز ایجاد می‌شود شامل موارد زیر می‌شود:

عوارض پروتز سینه
خونریزی کردن

یکی از عوارض عمل پروتز پستان خونریزی داخلی است که در برخی از بیماران مشاهده می‌شود. این خونریزی ممکن است به محض اتمام جراحی و حتی دو هفته پس از آن رخ دهد. اگر خونریزی ایجاد شود، سینه‌ها ورم کرده و سفت می‌شوند. در این صورت باید برای قطع خونریزی بیمار تحت عمل جراحی مجدد قرار گیرد.

ایجاد عفونت

بدون تردید از یکی عوارض بسیار خطرناک و مشکل ساز عمل پروتز پستان، ایجاد عفونت است. معمولا عفونت پس از گذشت دو تا سه هفته پس از عمل پروتز سینه به وجود می آید.

ایجاد عفونت به معنی آن است که در محل پروتز سینه مشکلی رخ داده است. علائم ایجاد عفونت شامل حساس و قرمز شدن سینه‌ها بوده و ممکن است ترشحاتی هم در محل جراحی دیده شود.

در صورت خفیف بودن عفونت‌ها می‌توان با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها آن‌ها را درمان کرد. اما در صورت زیاد بودن عفونت ها مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها نمی‌تواند آن‌ها را بهبود دهد. در این حالت باید به پزشک مراجعه کرد تا پروتزها خارج شود.

ایجاد انقباض کپسولی

پس از قرار دادن پروتزها در سینه‌ها، بدن فرد به طور طبیعی و خودکار بافت‌های فیبروزی به نام کپسول را در اطراف پروتزها ایجاد می‌کند. این ساخته شدن کپسول‌ها نوعی واکنش طبیعی بدن است که در اثر ورود شی خارجی به آن رخ می‌دهد. با گذشت زمان این بافت فیبروزی کوچک‌تر و متراکم‌تر شده که اصطلاحا به آن انقباض کپسولی گفته می‌شود.

انقباض کپسولی در افراد مختلف، متفاوت است. در برخی از بیماران ممکن است انقباض کپسولی سبب فشرده و سفت‌تر شدن پروتزها شود.

به طوری که بیمار حس کند سینه‌هایش سفت شده است و احساس درد و ناراحتی می‌کند. انقباض کپسولی از جمله عوارض متداول است و بسیاری از افرادی که عمل جراحی پستان را انجام داده‌اند، آن را تجربه می‌کنند. در صورت درد و ناراحتی بسیار ممکن است نیاز باشد که پزشک جراحی مجددی را انجام دهد.

پاره شدن پروتز

از دیگر عوارض عمل زیبایی سینه، پاره شدن پروتز است. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که مدت زمان ماندگاری پروتزهای سیلیکونی چیزی در حدود 7 تا 12 است که در افراد مختلف این رقم متفاوت است. با گذشت هر یک سال احتمال پارگی پروتز هم افزایش می‌یابد. در صورت پاره شدن پروتز، سیلیکون آن از کپسول خارج می‌شود. در حالی که بسیاری از افراد از این پدیده آگاهی ندارند.

نشت سیلیکون

عارضه دیگر عمل پروتز سینه، نشت سیلیکون پروتز است. درون پروتزها حاوی ژل سیلیکون است که دمای بدن آن را تبدیل به مایع سیلیکونی می‌کند. ژل سیلیکون پس از مایع شدن، از جدار سیلیکون خارج شده و به درون غدد لنفاوی و اعضای دیگر بدن وارد می‌شود. در این شرایط احتمال بروز عوارض خطرناک وجود دارد.

چروکیدگی و موج دار شدن سینه‌ها

در صورت استفاده از پروتزهای سالین در بیمار، ممکن است آب نمک  موجود در آن به محیط اطراف خود حرکت کند. در این صورت سینه‌ها دچار چروکیدگی و موج‌دار شدن می‌شود. البته این عارضه در پروتزهای سیلیکونی کم‌تر اتفاق می‌افتد.

جمع شدن مایع

از جمله عوارض شایع عمل جراحی پستان، جمع شدن مایع در پیرامون پروتز است. این عارضه شایع در صورت شدت یافتن باید با عمل جراحی آن را برطرف کرد.

ایجاد زخم

از دیگر عوارض شایع عمل جراحی پروتز سینه بروز زخم و جراحت است. در بسیاری از موارد میزان این زخم و جراحت بسیار اندک است. اما در صورت شدیدتر شدن این زخم‌ها باید حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

اقدامات قبل از عمل جراحی پروتز سینه

برای آن که بهترین نتیجه را از عمل جراحی پستان به دست آورید باید قبل از عمل اقداماتی را انجام دهید. در زیر به این اقدامات اشاره شده است.

 • پیش از عمل جراحی پستان، باید سوتین مخصوص را تهیه کنید.  زیرا پس از عمل استفاده از آن ضروری است.
 • اگر به بارداری خود شک دارید، پیش از عمل حتما پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید. زیرا در صورت بارداری امکان عمل پروتز سینه وجود ندارد.
 • قبل از عمل سینه لازم است همه سوالات خود را از پزشک بپرسید و ابهامات خود را رفع کنید.
 • قبل از انجام عمل زیبایی سینه، پزشک از شما می‌خواهد آزمایش‌هایی را انجام دهید. به هنگام مراجعه به کلینیک و بیمارستان برای انجام عمل، نتیجه آزمایش‌ها را حتما به همراه داشته باشید.
 • لازم است پیش از انجام عمل جراحی پستان از ساعت 12 شب به بعد ناشتا باشید و چیزی را نخورید. علاوه بر این توصیه می‌شود شب قبل از انجام عمل استحمام کنید.
 • قبل از عمل پروتز سینه باید یک جلسه مشاوره با پزشک خود داشته باشید. در این جلسه چنانچه بیماری‌های خاصی همانند هپاتیت، آسم، تالاسمی، ناراحتی کبد، بیماری‌های قلبی، کلیوی، ریوی و …. دارید حتما با پزشک خود در میان بگذارید. زیرا داشتن برخی از بیماری‌ها مانع از انجام عمل زیبایی سینه است. علاوه بر این چنانچه قبلا عمل های جراحی انجام داده‌اید و دچار مشکلاتی همانند عدم انعقاد خود و به هوش نیامدن به موقع داشته‌اید، حتما پزشک خود را از این مشکلات مطلع کنید.
 • در صورتی که داروهای ضد انعقاد خون همانند هپارین، ژلوفن، بروفن و آسپرین مصرف می‌کنید، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید. زیرا پیش از عمل سینه از مصرف این داروها باید خودداری کنید.
 • از دو هفته قبل از عمل جراحی پروتز سینه باید مصرف مشروبات الکلی و موادی همانند ژله را کنار بگذارید. زیر این مواد مانع از بند آمدن خون می‌شود.

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی پروتز سینه

اقدامات و مراقبت‌هایی که بعد از عمل زیبایی سینه باید انجام دهید شامل موارد زیر می‌شود.

نحوه استراحت و خوابیدن

بیمار تا 3 هفته پس از عمل زیبایی سینه باید تا حد امکان به پشت دراز کشیده و بخوابد؛ و از دراز کشیدن به شکم و پهلو خودداری کند، زیرا به سینه‌ها فشار وارد می‌شود.

علاوه بر این برای ثابت شدن پروتز در محل ایده‌آل خود در طی دوره بهبودی باید بیمار این گونه استراحت کرده و بخوابد. نکته دیگر آن است که بیمارانی که نمی‌توانند به پشت بخوابند باید به نحوی قرار بگیرند که رو به شکم نباشند.

نحوه استراحت بعد از پروتز سینه
استفاده از سوتین طبی مخصوص

پس از عمل جراحی پستان، پزشک برای شما سوتین طبی مخصوصی را تجویز می‌کند که کاربرد آن شبیه پانسمان است. این سوتین از جابجایی سینه‌ها و پروتزها جلوگیری می‌کند و آن‌ها را ثابت نگه می دارد. معمولا پزشک به بیمار توصیه می‌کند به مدت یک ماه پس از عمل به صورت 24 ساعته این سوتین را بر تن داشته باشد.

استحمام

از روز سوم بعد از عمل سینه استحمام امکان‌پذیر است. نکته ای که باید توجه شود آن است که به هنگام حمام کردن نیازی به استفاده از سوتین طبی وجود ندارد.

تسکین درد

پس از هر عمل جراحی از جمله عمل زیبایی سینه‌ها، وجود درد و ناراحتی غیر قابل اجتناب است. از این رو بیماران برای کاهش درد و ناراحتی می‌توانند از انواع داروهای مسکن استفاده کنند.

استفاده از کمپرس سرد

برای کاهش تورم و کبودی نواحی عمل شده می‌توان از کمپرس آب سرد استفاده کرد. رعایت این نکته لازم است که نباید کمپرس آب سرد یا یخ برای مدت زیادی روی محل جراحی قرار گیرد. زیرا امکان بروز درد و ناراحتی وجود دارد.

انجام فعالیت‌های جسمانی و ورزشی

به طور معمول پس از عمل جراحی پستان باید به مدت دو هفته از بلند کردن اشیای سنگین خودداری کرد. زیرا در دوره بهبودی پس  از عمل سینه بلند کردن اجسام سنگین سبب وارد آمدن فشار به عضلات پستان‌ها و قفسه سینه می‌شود و این کار روند بهبودی را به تاخیر می اندازد. همچنین مشکلات و ناراحتی هایی را ایجاد می‌کند.

پس از سپری شدن چند روز از عمل پروتز پستان، انجام ورزش های سبک همانند پیاده‌روی امکان‌پذیر است. اما بیماران باید به مدت دو ماه از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنند.

مصرف نکردن سیگار و دخانیات

بیماران به مدت دو هفته پس از عمل جراحی پستان باید از مصرف هر گونه دخانیات و سیگار پرهیز کنند. زیرا مصرف دخانیات و سیگار سبب کاهش سرعت خون شده و فرایند بهبودی را دچار مشکل می‌کند.

مصرف الکل

نوشیدن الکل سبب شدت بخشیدن به خونریزی شده و ریسک آن را افزایش می‌دهد. از این رو تا هنگامی که داروهای مسکن استفاده می‌کنید باید از مصرف الکل خودداری کنید. زیرا داروهای مسکن و ضد درد خود عامل شدت یافتن خونریزی هستند.

آغاز فعالیت‌های روزمره

به طور معمول بیماران پس از یک تا دو هفته پس از عمل جراحی پروتز سینه امکان انجام فعالیت‌های روزمره را خواهند داشت. البته دوره بهبودی پروتز سینه در میان افراد مختلف، متفاوت است. از این رو ممکن است در برخی از افراد ممکن است برای آغاز فعالیت‌های روزمره باید یک ماه از عمل گذشته باشد.

سایر مراقبت‌های لازم پس از عمل زیبایی سینه

 • کسانی که عمل زیبایی سینه را انجام داده‌اند باید برای مدتی رانندگی نکنند.
 • افرادی که عمل جراحی پستان را انجام داده‌اند باید در اوقات تعیین شده به منظور معاینه و بررسی بهبودی نزد پزشک معالج خود بروند و در این موضوع نباید سهل‌انگاری کنند.
 • معمولا احساس درد اندک در سینه‌ها تا چند روز پس از عمل کاملا طبیعی است. اما اگر این درد تشدید پیدا کند باید در اولین فرصت به پزشک معالج خود مراجعه کنید.
 • یکی از نگرانی‌های خانم‌هایی که عمل زیبایی سینه را انجام می‌دهند باقی ماندن جای زخم عمل روی سینه‌هاست. از این رو باید بگوییم جای زخم عمل پروتز سینه به مرور زمان برطرف خواهد شد.
 • توصیه می‌شود در روزهای نخست پس از عمل سینه، یک نفر همراه در کنار خود داشته باشید.
 • در دوره بهبودی نباید فعالیت‌هایی را انجام دهید که سبب فشار آمدن به عضلات ناحیه بازو  و حرکت آن‌ها شود.
 • به منظور تسریع روند بهبودی مصرف داروهایی که پزشک آن‌ها را تجویز کرده است، اهمیت زیادی دارد.
 • در دوره نقاهت از مصرف خودسرانه دارو جدا پرهیز کنید. زیرا هم بهبودی را دچار اختلال می‌کند و هم سبب بروز مشکلات خطرناک دیگری می‌شود.

پروتز سینه و شیردهی

به طور کلی با انجام عمل پروتز سینه شیردهی امکان‌پذیر است. زیرا انجام این عمل باعث آسیب وارد شدن به مجاری شیردهی نمی‌شود؛ و پروتز در محلی قرار داده می‌شود که با رگ های شیری ارتباطی ندارد.

پروتز سینه و شیردهی

علاوه بر این نشت مواد سیلیکونی پروتزها داخل مجاری شیری به حداقل رسیده است. به طور کلی امروزه عمل زیبایی سینه با وجود استفاده از تکنیک های جدید اختلالی در روند شیردهی ایجاد نمی‌کند و در صورت شیردهی می‌توان با اطمینان زیادی به انجام عمل زیبایی سینه اقدام کرد.

 عواملی ممکن است در شیردهی پس از عمل پروتز سینه تاثیر بگذارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

محل برش‌ها روی سینه

اگر محل برش‌ها روی سینه در جایی باشد که به غدد لنفاوی و شیردهی لطمه بزند و یا در ناحیه هاله و نوک سینه‌ها باشد می‌تواند روی اعصاب این ناحیه تاثیر بگذارد. با آسیب دیدن و قطع شدن رشته‌های عصبی که وظیفه تولید و ترشح هورمون شیردهی را برعهده دارند، میزان شیردهی کاهش می‌یابد.

محل قرار دادن پروتز

محل قرارگیری پروتز داخل سینه‌ها هم اهمیت زیادی دارد. زیرا این امکان وجود دارد که در صورت قرار نگرفتن صحیح پروتزها باعث وارد شدن فشار به غدد شیردهی شده شیردهی دچار اختلال شود؛ و یا ممکن است میزان شیر کاهش پیدا کند.

عوارض ایجاد شده

ممکن است عوارضی که پس از عمل پروتز سینه ایجاد شود همانند ورم و التهاب روی میزان شیر مادر تاثیرگذار باشد و روند شیردهی را دچار اختلال کند.

اختلال در عملکرد بافت‌های سینه

پس از انجام عمل جراحی پروتز سینه امکان دارد بافت‌های پستان دچار اختلال در کارکرد خود شوند که این مساله روی روند شیردهی و میزان تولید شیر تاثیر منفی می گذارد.

حساسیت بافت سینه‌ها نسبت به شرایط جسمی و روحی

در برخی از خانم‌ها مشاهده می‌شود که تحت تاثیر شرایط روحی و جسمی خود، بافت سینه‌های آن‌ها دچار حساسیت می‌شود. از این رو با قرار دادن پروتزها در داخل سینه‌ها این حساسیت هم افزایش می‌یابد. این مساله سبب دشوار شدن فرایند شیردهی شده و روند آن را دچار اختلال می‌کند.

تورم ایجاد شده

ممکن است پس از عمل سینه ورم ایجاد شده روی فرایند شیردهی تاثیر بگذارد و میزان آن را کاهش دهد. از این رو باید به پزشک خود مراجعه کنید و پس از مشورت و هماهنگی با وی پروتز از داخل سینه‌ها خارج شود. تا با این اقدام آسیب بیشتری به بافت‌های سینه وارد نشده و عملکرد آن بیش از حد دچار اختلال نشود.

ارتباط پروتز سینه و سرطان

نتایج مطالعات متعدد نشان داده است که هیچ گونه ارتباطی بین عمل پروتز سینه و بروز سرطان سینه و سایر بیماری‌های سیستماتیک و خود ایمنی وجود ندارد. هم‌اکنون هم هیچ گونه شواهد و مدارکی مبنی بر تشخیص سرطان در مراحل پیشرفته‌تر در زنانی که عمل زیبایی سینه را انجام داده‌اند، وجود ندارد.

عمل جراحی تعویض پروتز سینه

پروتز سینه نمی‌تواند برای همیشه مورد استفاده قرار گیرد و دوام دائمی داشته باشد. زیرا بر اثر گذشت زمان دچار فرسودگی می‌شود. از این رو پس از چندین سال نیاز است تا پروتزها با عمل جراحی تعویض شوند. به طور معمول مدت زمان ماندگاری پروتز سینه چیزی در حدود 10 تا 15 سال است. اما ممکن است در طول این مدت به دلایلی از جمله تغییر در شرایط جسمی بدن نیاز باشد که پروتزهای سینه تعویض شود.

هزینه عمل جراحی پروتز سینه

هزینه عمل جراحی پستان به عوامل مختلفی بستگی دارد و میزان هزینه را این عوامل تعیین می‌کند. از این رو لازم است هر یک از این عوامل را در نظر گرفت و با توجه به میزان بودجه‌ای که در اختیار دارید نسبت به انتخاب بهترین جراح پروتز سینه اقدام کنید.

هزینه عمل پروتز سینه
میزان تخصص جراح

به طور کلی هر چه تخصص و تجربه جراح بیشتر باشد میزان هزینه عمل پروتز سینه هم بیشتر می‌شود.

نوع پروتزهای مورد استفاده

استفاده از پروتزهای سیلیکونی نسبت به پروتزهای سالین هزینه بیشتری دارد.

موقعیت مطب یا کلینیک

اگر موقعیت مطب یا کلینیک در پایتخت و کلان‌شهرها باشد، هزینه عمل زیبایی سینه هم بیشتر می‌شود. همچنین اگر مطب یا کلینیک در منطقه شلوغ و پر رفت و آمد شهر باشد، هزینه عمل هم افزایش می‌یابد.

انجام اقدامات دیگر در حین عمل

اگر در حین عمل جراحی اقدامات دیگر همانند لیفت سینه هم انجام شود، هزینه ها هم قاعدتا بیشتر خواهد شد.

کلام آخر

پروتز سینه یکی از اعمال جراحی زیبایی محسوب می‌شود که امروزه طرفداران زیادی را پیدا کرده است. خانم‌هایی که در اثر عوامل مختلف دچار افتادگی، شل شدن و یا کوچکی سینه‌های خود هستند با انجام عمل زیبایی سینه می‌توانند تا حد زیادی این گونه مشکلات را برطرف کنند.

در اینجا کوشش کردیم عمل جراحی پروتز سینه را به طور مشروح مورد بررسی قرار دهیم تا خوانندگان گرامی بتوانند درباره این عمل آگاهی‌های لازم را کسب کنند و پاسخ سوالات خود را بیابند. از این رو توصیه می‌شود با کسب آگاهی لازم درباره این عمل و برآورد هزینه‌ها نسبت به انتخاب بهترین جراح پروتز سینه اقدام کنید تا نتیجه عمل برایتان رضایت‌بخش و مطلوب باشد.


پرسش‌های متداول

آیا امکان نشت مواد داخل پروتز به داخل شیر مادر وجود دارد؟

خیر، با توجه به تحقیقات انجام شده نشت مواد داخل پروتز به داخل شیر مادر ثابت نشده است.

آیا پروتز سینه باعث بروز سرطان سینه می‌شود؟

خیر. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد ارتباطی بین پروتز سینه و بروز سرطان وجود ندارد.

آیا خارج کردن پروتز پس از گذشت مدتی امکان‌پذیر است؟

بله، می‌توان پس از مدتی پروتز را از سینه‌ها خارج کرد و منعی در این مورد وجود ندارد.

چه مدت پس از انجام پروتز سینه می‌توان شنا کرد؟

پس از سپری شدن 6 هفته از عمل جراحی پستان و با هماهنگی پزشک جراح می‌توانید به استخر بروید و شنا کنید.

مدت زمان ماندگاری پروتزها چه میزان است؟

به طور میانگین پروتزها در حدود 10 تا 15 سال ماندگاری دارند.

آیا ممکن است پروتزها پاره شده و یا آسیب ببینند؟

بله، ممکن است در اثر ضربه‌های شدید پروتزها پاره شده و دچار آسیب شوند که در این صورت باید آن‌ها را تعویض کرد. توصیه می‌شود هر دو سال یک بار پروتزها را مورد چکاب قرار دهید تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری شود.

آیا پروتز سینه، شیردهی را دچار مشکل می‌کند؟

خیر، عمل زیبایی سینه برای شیردهی مشکلی انجام نمی‌کند. زیرا پروتز در زیر عضلات قفسه سینه قرار داده می‌شود تا مشکلی در فرایند شیردهی ایجاد نکند.

به جز عمل پروتز سینه، چه روش‌های دیگری برای بزرگ کردن و افزایش حجم سینه‌ها استفاده می‌شود؟

جراحی لیفت سینه، تزریق چربی و ژل از جمله روش‌هایی است که می‌توان با آن‌ها سینه‌ها را بزرگ کرده و حجم آن‌ها را افزایش داد.

InstagramPhoneWhatsApp