جراحی ترمیم سینه

جراحی ترمیم سینه مجموعه اقداماتی است که با هدف بازسازی و احیای بافت از دست رفته پستان انجام می شود. این عمل مختص کسانی است که به دلیل ابتلا به سرطان سینه ناچار به برداشت بخش بزرگی از سینه خود هستند. البته برداشت سینه تنها مختص مبتلایان به سرطان نیست. گاهی اوقات پزشک به دلیل عفونت شدید و غیرقابل کنترل ، ناگزیر از تخلیه سینه بیماران می شود. ترمیم سینه علاوه بر کمک به تناسب اندام، نقش موثری در افزایش اعتماد بنفس بیماران دارد. در این مطلب تصمیم داریم تا به برخی از سوالات رایج در ارتباط با جراحی ترمیم سینه پاسخ دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

جراحی ترمیم سینه چیست؟

امروزه سرطان سینه به یکی از بیماری های شایع در بین زنان تبدیل شده است. اساس درمان سرطان سینه کنترل یا خروج توده سرطانی برای جلوگیری از گسترش آن به سایر بافت ها می باشد. معمولاً خارج سازی تومورهای کوچک و خوش خیم موجود در سینه بدون دردسر انجام می شود. اما درمان تومورهای بزرگ و بدخیم نیازمند برداشت بخشی از بافت سینه است. برداشت بخشی از بافت سینه، لامپکتومی یا عمل جراحی حفظ پستان نام دارد.

برداشت کامل یک یا هر دو سینه، ماستکتومی نامیده می شود. در بسیاری از موارد تخلیه سینه منجر به افسردگی و از بین رفتن اعتماد بنفس بیمار می شود. البته پیشرفت چشمگیر علم پزشکی بسیاری از این مشکلات را همواره ساخته است. جراحی ترمیم سینه روشی موثر در بهبود وضعیت روحی و جسمی این افراد است. تاثیرگذاری این روش به اندازه ای است که در بسیاری از کشورها به عنوان جراحی مکمل ماستکتومی مورد استفاده قرار می گیرد.

در اغلب موارد عمل لامپکتومی، نیازی به جراحی ترمیمی وجود ندارد. اما انجام ترمیم برای ماستکتومی ضروری به نظر می رسد. تخلیه بافت سینه تنها مختص زنان مبتلا به سرطان سینه نیست. بلکه در شرایط عفونت شدید سینه که با دارو قابل کنترل نیست، امکان تخلیه سینه وجود دارد. زیرا خطر گسترش عفونت سایر بافت ها را تهدید می کند. رفع تغییر شکل و بدشکلی های حاصل از ضربه به سینه را نیز می توان به کاربردهای این عمل ترمیمی اضافه کرد. از مزایای این عمل می توان به تناسب اندام و بهبودی شرایط روحی روانی بیماران اشاره کرد.

جراحی ترمیم سینه

جراحی ترمیم سینه

مراحل عمل ترمیم سینه

جراحی ترمیم سینه همیشه محدود به یک جلسه نیست. گاهی اوقات تحت تاثیر اندازه سینه، محل تومور سرطانی و تعداد سینه های درگیر در دو یا سه مرحله انجام می شود. بعد از عمل ترمیم بینی، عملی جداگانه برای ایجاد نوک سینه ضررت دارد. به طور کل مراحل ایجاد بافت سینه در موارد زیر خلاصه شده است:

 • ایجاد برآمدگی شبیه سینه (با استفاده از نسوج طبیعی، پروتز یا ترکیبی از هر دو)
 • تنظیم تقارن سینه (پیکرتراشی سینه جدید یا لیفت و کوچک کردن سینه سالم)
 • بازسازی نوک سینه (عملی سرپایی با دستکاری برآمده ترین بخش سینه)
 • بازسازی هاله دور سینه (ایجاد به کمک خالکوبی)

انواع روش های جراحی ترمیم سینه

ترمیم سینه به روش های مختلفی امکان پذیر است. پروتز سینه (پستان مصنوعی)، استفاده از بافت بدن و ترکیب پروتز سینه با بافت بدن از جمله این روش ها می باشد. انتخاب تکنیک جراحی بر عهده فوق تخصص جراحی پلاستیک هست. متخصص مربوطه بر اساس پارامترهای مختلف به انتخاب یکی از روش های مذکور اقدام می کند. شرایط بیمار، وضعیت جسمانی، وضعیت سینه (میزان بافت از بین رفته)، شدت بدشکلی و خواسته بیمار از جمله عوامل تاثیرگذار در انتخاب پزشک است.

 

ترمیم با پروتز سینه (پستان مصنوعی یا ایمپلنت)

پروتز کیسه ای از جنس سیلیکون و حاوی مواد انعطاف پذیر است که جایگزین بافت از دست رفته سینه می شود. پروتز سینه به دو نوع پر شونده و پر شده تقسیم می شوند. پروتزهای نوع اول یا سالین (Saline) با استفاده از محلول آب نمک پر می شوند. پروتزهای پر شده نیز کیسه سیلیکونی و محکم حاوی ژل استریل (Silicone gel) است. شکل این پروتزها بسیار طبیعی است و تا رسیدن به فرم ایده آل تغیر می کنند. همچنین این کیسه منعی برای تشخیص وضعیت سینه و بررسی عود آن ایجاد نمی کند.

پروتز سینه برای کسانی که سینه کوچکی دارند به عنوان بهترین روش مطرح است. البته کارگذاشتن پروتز سینه برای افرادی که تحت پرتو درمانی قرار گرفته اند، مناسب نمی باشد. زیرا در این روش بخش زیادی از قابیلت ارتجاعی پوست سینه از بین رفته است. در روش ترمیم سینه با پروتز نیازی به برداشتن نسوج طبیعی از سایر بخش های بدن وجود ندارد. در نتیجه جای بخیه تنها در محل تخلیه سینه به جای می ماند. رایج ترین عوارض کاشت پروتز عفونت یا قرینه نشدن سینه ها است.

چند ماه قبل از جراحی ترمیم سینه با پروتز، وسیله ای در زیر عضلات پکتورال تعبیه می شود. این دستگاه برای گسترش پوست است. دستگاه متسع کننده بادکنکی شکل به تدریج و با تزریق سرم نمکی افزایش حجم داده و به افزاش قابلیت ارتجاعی پوست کمک می کند. در نتیجه فضای کافی برای قرار گرفتن پروتز سینه فراهم می شود. بعد از گسترش پوست به میزان کافی دستگاه متسع کننده خارج شده و با پروتز جایگزین می شود. شش ماه بعد از گذاشتن پروتز، عمل بعدی با عنوان بازسازی نوک سینه انجام می شود.

جراحی ترمیم سینه

جراحی ترمیم سینه

ترمیم به روش ترکیبی

در جراحی ترمیم سینه به شیوه ترکیبی از نسوج طبیعی بدن در کنار پروتز استفاده می شود. این روش در شرایطی مورد توجه قرار می گیرد که پروتز به تنهایی برای جبران فضای خالی تخلیه شده کافی نباشد. به همین منظور عضلات و پوست بخش پشتی قفسه سینه به منظور جبران بخشی از فضای خالی به سمت جلو منتقل می شود. سپس پروتز سینه پشت عضلات قفسه سینه قرار می گیرد.

 

ترمیم به کمک بافت بدن بیمار (جراحی فلپ یا اتوژن)

ترمیم سینه با استفاده از بافت بدن خود بیمار در مقایسه با سایر روش ها در ایران رواج بیشتری دارد. زیرا بافت ایجاد شده در این روش بسیار طبیعی است. بافت حاصله نرم، گرم و مطابق با فیزیک بدن می باشد. در نتیجه حسی مشابه وجود یک شی خارجی در سینه وجود ندارد. جراح پلاستیک برای ایجاد بافت سینه از بافت و عضلات شکم و قفسه سینه بهره می گیرد. پوست، عضله و بافت چربی از جمله نسوج مورد استفاده در این روش هستند. در ابتدا نسوج طبیعی قفسه سینه برای ساخت سینه مورد استفاده قرار می گیرد.

در ادامه بافت ناحیه تحتانی شکم (زیر ناف) از قبیل پوست، بافت زیر پوست، چربی و عضلات با حفظ عروق آزاد شده و به سمت قفسه سینه منتقل می شود. از مزایای این روش قرارگیری مقدار کافی بافت در اختیار جراح است. همچنین امکان انجام همزمان جراحی زیبایی شکم و سینه نیز وجود دارد. البته مدت زمان طولانی عمل به عنوان یکی از معایب این روش عنوان شده است. همچنین در برخی شرایط امکان رد شدن پیوند وجود دارد؛ به عنوان مثال می توان به شرایطی از قبیل چاقی، استعمال سیگار، سن بالا و … اشاره کرد.

 

زمان انجام جراحی ترمیم سینه

زمان انجام جراحی ترمیم سینه بر اساس شرایط فرد و نوع بیماری تعیین می شود. در بسیاری از موارد امکان انجام همزمان جراحی تخلیه و ترمیم سینه وجود دارد. مزایای بسیاری برای این روش وجود دارد. کاهش دوران نقاهت، اثر مثبت روانی و کاهش تعداد عمل از جمله مزایای این اقدام است. البته این روش برای همه بیماران کاربردی نیست. افرادی که بعد از عمل جراحی برای تکمیل درمان به شیمی درمانی و … نیاز دارند، مجاز به استفاده از این روش نیستند. زیرا برای انجام عمل ترمیمی سینه، پایان درمان (اعم از شیمی درمانی و پرتو درمانی) به عنوان مبنا مورد استفاده قرار می گیرد. در صورت انتخاب روش تاخیری، رعایت بازه زمانی 3-2 ساله الزامی است.

 

عوارض جراحی ترمیم سینه

جراحی ترمیم سینه عملی به شدت حساس و پیچیده است. به همین دلیل مراجعه به جراح باتجربه و حاذق از اهمیت بسیاری برخوردار است. در صورت انجام جراحی زیر نظر بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک، عوارض به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. در هر حال عوارض گزارش شده برای این جراحی عبارتند از:

 • عفونت
 • خونریزی
 • درد و خونریزی
 • اسکار قابل توجه
 • تغییر حس سینه
 • نکروز (مرگ بافتی)
 • سرطان پستان (بسیار نادر)
 • بهبودی طولانی مدت زخم
 • خرابی یا تغییر شکل پروتز
 • حساسیت به داروی بیهوشی
 • ناهماهنگی و قرینه نبودن سینه
 • نیاز به جراحی مجدد برای خارج سازی پروتز

 

هزینه عمل ترمیم سینه

هزینه جراحی ترمیم سینه برای افراد مختلف ثابت نیست و تحت تاثیر عوامل زیر تعیین می شود:

 • نوع روش مورد استفاده
 • تخصص جراح
 • شرایط بیمار
 • نوع بیماری
 • حجم سینه
 • نوع کلینیک
 • تعداد عمل
 • دارو و …
جراحی ترمیم سینه

جراحی ترمیم سینه

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی روش های رایج در جراحی ترمیم سینه پرداختیم. این عمل با هدف بازسازی و احیای بافت سینه در زنانی که یک یا دو سینه خود را تخلیه کرده اند، انجام می شود. تخلیه سینه آخرین راهکار برای پیشگیری از گسترش سلولهای سرطانی به دیگر بافت های بدن است. این وضعیت از لحاظ روحی آسیب زیادی به بیماران وارد می کند. البته بلافاصله بعد از پایان درمان می توان با روش های مختلف بافت از دست رفته را بازسازی کرد. پروتز سینه، استفاده از بافت اتوژن (بدن بیمار) و روش ترکیبی، از جمله این روش ها است. گرفتن نتیجه مطلوب از هریک از روش های فوق بستگی به میزان مهارت جراح پلاستیک دارد. آقای دکتر احمد علی رجب پور فوق تخصص جراحی پلاستیک با تجربه و سوابق کاری بسیار درخشان در زمینه جراحی زیبایی سینه است. ایشان به دلیل استفاده از جدیدترین متدهای روز دنیا در حال حاضر به عنوان یکی از بهترین جراحان سینه در تهران شناخته می‌شود. برای دریافت مشاوره می توانید به صورت حضوری به مطب ایشان مراجعه کنید.

دربارهدکتر احمدعلی رجب پور
دکتر احمد علی رجب پور رتبه 1 بورد جراحی کشور سال 92 رتبه 1 آزمون فوق تخصص جراحی پلاستیک کشور سال 93 عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران عضو هیئت علمی دانشگاه عضو بنیاد ملی نخبگان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

InstagramPhoneWhatsApp